Google+

Arama formu

ACISINI HALEN YAŞAYAN ŞEHİR, SARAYBOSNA

Bu yazı Gezimanya üyesi HÜSEYİN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Saraybosna şehrini ikiye ayıran bir nehir mevcut. Üzerinde de birkaç köprü var. Bu köprülerden özellikle bir tanesi çok ünlü. Köprünün eski adı Gavrelok, yeni adı ise Latin Köprüsü.

Bu köprüde Avusturya-Macaristan imparatorluğu veliahttı Franz Ferdinand ve eşi Sofi, bir Sırp milliyetçisi tarafından suikast düzenlenerek öldürülmüşler. Bu da 1. dünya savaşının çıkmasına neden olmuş. Suikastı düzenleyen Sırp milliyetçinin adı olan “Gavrelok” adı köprüye verilmiş ama sonrasında köprünün adı Latin köprüsü olarak değiştirilmiş.

Saraybosna’nın merkezi diyebileceğimiz yerde Osmanlı döneminden kalma çarşıları var. Bu çarşının uzunluğu 109 metre ve içerisinde 54 tane dükkan var.

Ana çarşıda meydanda bulunan Sebil 17.yy’da osmanlı paşası tarafından yaptırılmış. Ama tabii savaşta hasar aldığı için bu sebil orjinali değil, orjinaline uygun biçimde tekrar yapılmış. Bu sebil Saraybosnalıların buluşma yeri.

Saraybosna bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Saraybosna

Saraybosna şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Homestay Gliga Rajvosa güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Chic & Stylish apartment, Noble Apartment, Sophies World. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Rumi Apartments, Heart of Ferhadija, Apartment Ambrela gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Ljubicica Hostel, Tower House, Barcelona Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Saraybosna aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Saraybosna içerisinde önemli birkaç Osmanlı eseri bulunuyor. Bunların en önemlileri ise Gani Hüsrev Bey Camii ve Medrese. Gani Hüsrev Bey hayatı boyunca hiç evlenmemiş. Bütün gelirini de Bosna Hersek’te harcamış. Cami 1530-1531 yıllarında yapılmış.

Savaş zamanında hemen çarşıya yakın Pazar yerinde fırın kuyruğunda bekleyen insanlara atılan bomba sonucu 45 kişi ölmüş ve yüzlerce kişi yaralanmış. Bu felaketin anısına orada kırmızıya boyanmış kısımlar bırakıp etrafını naylon ile çevirmişler.

Etrafta çok fazla mezarlık var ve çok bakımlı. Çoğunun ölüm tarihi 1992 – 1993. Şehrin içinde hemen hemen isabet almayan bina yok.

Bir de bu ülkede ölüm ilanları dikkatimi çekti. Ölüm ilanları kişinin dinine göre renkli çerçevelerin içerisine alınarak basılıyor. 3 farklı renk var; Yeşil çerçeveli ve üzerinde ay yıldız olan ilanlar Müslüman birine ait. Mavi renkli çerçeve Protestan birine, Siyah renkli çerçeve ise Katolik birine ait.
Bir de Saraybosna’da bir özgürlük ateşi mevcut. Bu ateş 2. dünya savaşı sonrası Yugoslavya’nın bağımsızlığını kazanmasının ardından 6 Nisan 1945’te yakılmış ve Bu noktada bir de anıt yapılmış. Bu anıt ile Boşnak, Hırvat ve Sırpların hep birlikte özgürlüğü kazandığını ifade ediyorlar. İşte bu anıtın önünde 6 Nisan 1945’te yakılan ateş sönmeden yanmaya devam ediyormuş. Sadece 1991-1992-1993’teki savaş döneminde bu ateşi pek muntazam yakamamışlar tabii ama şimdi bu ateş yanar durumda.

Şehirde Mısırlı mimar tarafından yapılan büyük bir kütüphane mevcut. Ancak savaş sırasında yangın çıkınca 250.000 el yazması Osmanlı eseri tamamen yanarak yok olmuş.

Şehirde görülmeye değer diğer bir yer ise Morica Han. Morica Han içerisinde daha çok halı satışı yapan dükkanlar var. Saraybosna’nın en güzel kahvesi burada yapılıyormuş diye duymuştuk ve denedik. Gerçekten de kahveyi çok lezzetli yapmışlardı. Bu hanın tarihi görünümü de oldukça göz alıcı.
Saraybosna’daki diğer önemli yer ise Hallı pazarı. Buradan iste kurutulmuş kuru et ve lezzetli sucuklar alabilirsiniz.

Saraybosna'da gezginler tarafından çok tercih edilen, ulaşımı kolay otellerden Apartment Mirela ve  Residence Inn by Marriott Sarajevo otellerini tercih edebilirsiniz. 
 

Etiketler


HÜSEYİN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

HÜSEYİN YILMAZ

 1942 Sinop Ayancık doğumluyum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. Mecburi hizmet nedeni ile Hakkari, Yüksekova, Siirt’te görev yaptım. Otuz yıl boyunca Göz Hastalıkları uzmanı olarak Sinop’ta görev yaptıktan sonra emekli oldum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Çalıştığım süre içerisinde dünyayı gezmek,...