Google+

Saraybosna Gezilecek Yerler

1025928 Oca 2016Lokasyon Detay

Saraybosna Gezilecek Yerler
milliyet.com.tr

Saraybosna gezilecek yerler özellikle tarihi eserleri ve binaları ile gezginler için çok fazla seçenek sunuyor Mekânların birbirine oldukça yakın olması da kısa sürede bir çok farklı yeri ziyaret etmeye olanak sağlıyor. Tarihi mekânların yanı sıra Saraybosna’da doğa ile iç içe olabileceğiniz ya da kış sporu yapabileceğiniz yakın yerler de mevcut.

Saraybosna gezilecek yerler:

Başçarşı (Baščaršija)

Saraybosna lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Holiday Home Green, Apartment Jana, Apartment Din. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartment Vity, Apartment Kuc Sarajevo gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hayat Apartment, Apartment Vedran, Apartment Lovely and Homely otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Saraybosna aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Saraybosna Gezilecek Yerler-1
travel.si

Saraybosna gezilecek yerler listesinde ilk sırada Başçarşı yer alıyor. Şehrin merkezinde, Miljacka nehrinin kuzeyinde bulunan çarşı 16. yy. da Osmanlı tarafından kurulmuştur ve hâlihazırda çarşı olarak işlev görmektedir. Çarşı içerisinde ayrıca çok sayıda Osmanlı dönemi camisi yer almaktadır. Çarşıda bir han, medrese ve imarethaneler yer almaktadır. Saraybosna’nın adeta simgesi haline gelmiş olan çeşme de yine bu bölgede yer almaktadır. Su ihtiyacını karşılamak amacı ile 18. yy. da inşa edilmiş olan sebil 2006 yılında restore edilmiştir. Ankara’da sebilin bir benzerinin bulunduğunu da ek bilgi olarak verelim.

19. yy. da meydana büyük yangında büyük zarar gören ve 90’lı yıllarda meydana gelen savaşta Sırpların hedefi haline gelen çarşı halen Saraybosna’nın en önemli bölgelerinden biri kabul edilmektedir. Dönemin Osmanlı mimarisini keşfetmek açısından oldukça doyurucu bir gezi bölgesi olduğu söylenebilir.

Bu dönemin mimari anlayışını yansıtan ve 6. yy. da yapılmış olan Gazi Hüsrev Bey camisinin mimarı Mimar Sinan’dır. Bir diğer önemli yapı ise caminin hemen yanında yer alan Saat Kulesi (Sahat Kula)’dir. Yaklaşık 30 m. Yüksekliği olan kule 17. yy. da inşa edilmiştir.

Çarşı içerisinde yer alan bir diğer önemli mekân ise Brusa Bezistan Müzesi’dir. Bu küçük müzede şehrin tarihine ilişkin bilgi almanız mümkün.

 • Başçarşı’ya gitmek için 1, 2, 3 ve 5 numaralı tramvay hattını kullanabilirsiniz. 

Katolik Katedrali (Sacred Heart Cathedral)

Saraybosna Gezilecek Yerler-2
imagekind.com

Sarajevo Katedrali olarak da bilinen katedral Bosna-Hersek’in en büyük katedralidir. Şehrin en işlek caddesi olan Ferhadiye (Ferhadija) caddesi üzerinde Old Town (Eski Şehir) bölgesinde bulunmaktadır. İsa peygamberin kutsal kalbine ithafen yapılmış olan yapı Yeni Gotik tarzda 19. yy. da inşa edilmiştir.  Bosna kuşatması döneminde zarar gören dini yapı sonrasında gerekli düzeltmelerle eski haline getirilmiştir.

Saraybosna’nın önemli sembollerinden biri olan katedral gezginlerin ziyaret etmeyi ihmal etmedikleri bir diğer önemli yapıdır. Katedralin içinde yer alan cam süslemeleri ve heykeller oldukça görkemli ve dikkat çekicidir. 

Yaşam Tüneli (Tunel Spasa)

Saraybosna Gezilecek Yerler-3
beyazkravat.com

1993 yılındaki Bosna kuşatması sırasında halkın ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile 4 ay gibi kısa sürede, 24 saat boyunca durmadan kazdığı bu tünel yaklaşık 800 m. uzunluğunda. Savaşın tüm soğukluğunu hissetmek ve dönemin havasını bir nebze de olsa solumak isteyen gezginlerin kaçırmaması gereken bir ziyaret noktası. Havaalanı pistinin altında bulunduğu için tünelin büyük bölümü kapalı olsa da dönemin havası hakkında fikir sahibi olmak için kısa bir gezinti dahi yeterli oluyor. Tünele bir evin içerisinden giriliyor. Nedeni ise tünelin o dönemde fark edilmesini önlemek. Müzede savaş döneminde halkın kullandığı eşyaları inceleme fırsatınız da var.   Müzenin yan tarafından bulunan küçük dükkânda ise tünelin yapımında rol almış eski bir Boşnak asker çalışıyor.

 • Web sitesi için tıklayınız.
 • Giriş ücreti tam 10, öğrenci 5 BAM. Çalışma saatleri Nisan-Ekim arası 09.00-17.00, Kasım-Mart arası 09.00-16.00 arası.
 • Havaalanına oldukça yakın olan müzeyi seyahatinizin başlangıcında ya da dönerken ziyaret etmenizi öneriyoruz. Aksi takdirde tünele gitmek için Başçarşı’dan ortalama 40 BAM ödeyerek taksi tutabilirsiniz. 

Latin Köprüsü

Saraybosna Gezilecek Yerler-4
city.ba

Adı bir ipucu vermese de köprü bir Osmanlı yapısıdır. Bölgede yaşayan Latin nüfus nedeni ile bu ismi almıştır. İlk köprünün tahtadan yapıldığı daha sonra ise tekrar inşa edildiği biliniyor.

Miljacka nehri üzerinde bulunan bu tarihi köprünün tarihi 16. yy. a kadar uzanmaktadır. 18. yy. da meydana gelen sel felaketi nedeniyle onarılmıştır. 1. Dünya savaşını başlatan suikaste tanıklık eden köprü bu nedenle gezginler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Suikasti gerçekleştiren Gavrilo Princip ismi ile de bir süre anılan köprünün taşları 2014 yılında 1. Dünya Savaşı’nın 100. Yıl dönümü münasebetiyle yapılacak anma töreni öncesinde yenilenmiştir.
Köprü Başçarşı’ya çok kısa bir yürüme mesafesindedir.

Milli Kütüphane (Vijejnica)

Saraybosna Gezilecek Yerler-5
geovivatravel.com

Başçarşı’nın bitiminde yer alan bu görkemli ve renkli bina aynı zamanda şehrin önemli sembollerinden de biridir. 19. yy. yapısı olan bina bir süre şehrin yönetim yeri olmuş, 2. Dünya savaşı sonrasında ise Milli Kütüphane olarak kullanılmıştır. Bosna savaşı sırasında ne yazık ki kütüphanede bulunan çok sayıda el yazması tarihi kitap zarar görmüştür. 

Beyaz Tabya (Bijela Tabija)

Saraybosna Gezilecek Yerler-6
adventures.com

16. yy. da inşa edilmiş ve şehirden 667 m. yükseklikte bulunan tabya bir Osmanlı Dönemi yapısıdır. Bir başka düşünceye göre de Beyaz Tabya’nın yerinde ortaçağdan kalma bir kale vardır. Şehrin yüksek bölgesine yapılmış olan tabyaya çıktığınızda tüm Saraybosna’yı rahatlıkla görebilirsiniz. Tarihte savaşlar ve son olarak da Bosna Savaşı sırasında zarar gören tabya birçok yenileme çalışmasından geçmiştir. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde bahsi geçen tabyada Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı bir caminin bulunduğu bilgisine ulaşan arkeologlar 2005 yılında Seyahatname’de geçen tüm eserlerini bulduklarını ifade etmişlerdir. Kazılarda ortaya çıkarılan caminin Saraybosna’da yapılan ilk camilerden biri olduğu düşünülüyor.

Bosna-Hersek Ulusal Müzesi

Saraybosna Gezilecek Yerler-7
visitmycountry.net

Avusturya-Macaristan imparatorluk döneminde, 19. yy. da kurulan müze Bosna-Hersek’in tarihine dair oldukça değerli koleksiyonları içeriyor. Tarih, edebiyat, sanat, dil, arkeoloji gibi önemli alanlardaki eserlerin bulunduğu müze siyasi anlaşmazlıklar ve kaynak sıkıntısı nedeniyle 2012 yılında kapatılmış, üç yıllık aranın ardından geçtiğimiz yıl tekrar ziyaretçi kabul etmeye başlamıştır.

Bosna Savaşı döneminde, birçok tarihi yapının kaderini paylaşarak büyük zarar gören müze dört binadan oluşuyor. Binaların ortasında bulunan botanik bahçesi de ziyaretçileri tarafından oldukça ilgi görüyor. 
Ülkenin tarihi hakkında doyurucu bilgiler edinmek için ziyaretin ihmal edilmemesi gereken bir müze. Bilet fiyatları yetişkinler için 6, çocuklar içinse 3 BAM.

Şehrin Diğer Önemli Müzeleri

 
Vakti Bol Olan Gezginler için Öneriler

 • Aşkenaz Sinagogu
 • At Meydanı
 • Gazi Hüsrev Bey Türbesi
 • Kurşunlu Medrese
 • Çekrekçi Camii
 • Moriç Han
 • Sırp Ortodoks Kilisesi
 • Saraybosna Sinagogu
 • Svrzo Evi
 • Bakırcılar Çarşısı
 • Sonsuz Ateş (Savaş kurbanları anısına yapılmış anıt)
 • Bjelasnica (Kayak Merkezi)

 
Şehre Yakın Gezilebilecek Yerler

Mostar

Saraybosna Gezilecek Yerler-8
graphicslib.viator.com

Neretreva Nehri’nin kenarında yer alan Mostar Müslüman nüfusun yoğunlukta yaşadığı bir bölgesidir.
Saraybosna’nın Hersek bölgesinde bulunan Mostar’ın sembolü olan ve 16. yy. da Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından tasarlanan Mostar Köprüsü UNESCO’nun dünya mirasları listesinde yer almaktadır. Savaş döneminde büyük zarar gören köprü daha sonra restore edilmiştir.  

Ünlü köprünün yanı sıra Mostar da Osmanlı döneminden kalma yapılar, konaklar ve tarihi Hristiyan ibadet yerleri açısından oldukça zengin bir bölge.

Mostar’a ulaşmak için tren ya da otobüsü tercih edebilirsiniz. Saat başı kalkan otobüslerin seferleri yaklaşık 2,5 saat sürmektedir ve bilet fiyatları ortalama 13-15 BAM’dır. Tren ile ulaşımı tercih ederseniz manzara açısından oldukça keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. 

Bjelasnica Dağı

Saraybosna Gezilecek Yerler-9
worldofatravelholic.com

Kış aylarında kayak yapmayı tercih eden gezginlerin yanı sıra yazın da doğa yürüyüşleri ve yaz sporları için Bjelasnica’yı tercih edebilirsiniz.  1984 kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapan bölgede çok sayıda kayak merkezi bulunuyor. Saraybosna’ya yaklaşık 40 km. uzaklıkta bulunan dağa yaklaşık 40 dk. lık bir otobüs yolculuğu ile ulaşmanız mümkün. Sarajevo- Bjelašnica otobüs hattı kış sezonunda her gün sefer yapıyor ve bilet ücreti 4,30 BAM.
Özellikle kış sporları dalında oldukça fazla sayıda turisti ağırlayan bölgede çok sayıda otel mevcut ancak yakın olması sebebiyle günübirlik ziyaretler için de uygun bir tercih olacaktır. 

Dubrovnik

Saraybosna Gezilecek Yerler-10
dubrovniksightseeing.com

Hırvatistan’ın Adriyatik denizi kıyısında yer alan en güzel şehrinden biri olan Dubrovnik özellikle deniz tatili yapmak isteyen gezginlerin Balkanlar’daki önemli duraklarından biridir.

Tarihi 7. yy. a kadar uzanan şehir günümüzde oldukça hareketli bir turizm bölgesidir. Uzun tarihi ve Adriyatik kıyısında uzanan sahilleri ile Dubrovnik seyahatinizde hem kültürel hem de deniz tatilini bir arada yapma şansınız bulunuyor. Old Town (Eski Şehir) bölgesi tarihi surlarla kaplı ve UNESCO’nun tarihi miraslar listesinde yer alıyor. Dubrovnik gezilmesi birkaç saate sığmayacak zenginlikte bir bölge. Bu nedenle en azından bir gününüzü bu güzel Balkan şehri için ayırmanızı öneriyoruz.

Bosna-Hersek’in aksine Hırvatistan’a giriş yapmak isteyen vatandaşlarımızın vize başvurusu yapmaları gerekiyor. Bu nedenle seyahatinizin öncesinde vize başvurusunu yapmak en akıllıcası olacaktır.  
Dubrovnik’e ulaşmak için Saraybosna’dan yaklaşık beş saat süren bir otobüs yolculuğu yapmanız gerekiyor. Seyahat ücreti ise kişi başı yaklaşık 110 BAM.

Saraybosna gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, bölgeye özgü lezzetler için Bosna-Hersek Mutfağı yazımıza göz atabilirsiniz.

Saraybosna şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Saraybosna: Walking Tour Scars and Smiles Küçük Grup (24 €), Saraybosna'dan: Tam Gün Jajce & Travnik Turu (75 €), Konjic, Mostar ve Blagaj: Hersek Day Trip (75 €), Saraybosna: 3 saatte Balkanlar Dark Side & Savaş Turu (25 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Saraybosna ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-