Google+

Arama formu

SARAYBOSNA SAVAŞ TÜNELİ

Bu yazı Gezimanya üyesi TUĞÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Savaş Tüneli, Dobrinja – Butmir bağlantısını sağlamak üzere 1992’de büyük bir gizlilik içinde başlatılmış ve 1993 Temmuz ayında bitirilmiştir. Kolar Ailesi evlerini Tünel yapımı ihtiyaçları için Bosna Hersek ordusunun hizmetine vererek Saray bosna kentinin kurtulmasında büyük rol oynamışlardır.

Tünel yapımı esnasında toplam 2800 metreküp toprak kazılmış, 170 metreküp ağaç ve 45 ton metal malzeme kullanılmış. Tünelin uzunluğu 800 metre, genişliği 1 metre ve yüksekliği 1,5 metre.

Tünelin yapımının tamamlandığı gün 12 ton askeri malzeme taşınabilmiştir. İlk zamanlar insan sırtında taşınan malzemeler, daha sonra tünelin içine kurulan mini raylar üzerinde insan gücü ile itilen 24 vagonlu araçlar ile taşınmaya başlanmış.

Savaş zamanı bu tünelden günde ortalama 4.000 kişi geçiş yapıyormuş.

Saraybosna bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

1995 Ağustos’ta, 10.000 insanın katledildiği Srebrenica’nın düşmesinin ve Bosna-Hersek’te 200.000 insanın öldürülmesinin, 11.000 Saray Bosnalı insanın ve 1.600 çocuğun öldürülmesinden sonra NATO, Bosnalı Sırplara karşı büyük bir bombardıman başlatmıştır. ABD’nin 1995 Kasım’da Bosna’da savaşı sona erdiren Dayton Barış Anlaşmasını organize etmesiyle savaş son bulmuştur.

Saraybosna şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Homestay Gliga Rajvosa güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Chic & Stylish apartment, Noble Apartment, Sophies World. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Rumi Apartments, Heart of Ferhadija, Apartment Ambrela gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Ljubicica Hostel, Tower House, Barcelona Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Saraybosna aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Saraybosna

Şu an Kolar Ailesinin evinin bir bölümü müzeye çevrilmiş, savaş döneminden kalan eşyalar, fotoğraflar sergilenmektedir. Tünelin ilk 20 metrelik kısmı ziyarete açılmıştır.


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...