Acıların Unutulmadığı Şehir: Saraybosna

Saraybosna'da sokaklarda yürürken kendinizi Türkiye’de hissedeceksiniz. Anadolu’nun şehirlerine çok benziyor. Gezilecek yerler diye başlamak yerine içimi ağlatan Saraybosna gülünden bahsetmek istiyorum. Şehrin merkezinde kilisenin önünde görebileceğiniz boyalı alanın anlamı orada bir yaşamın son bulmasından gelir. Havan topu patlamasının beton zemin üzerinde bıraktığı iz kırmızı rengiyle karşımıza çıkar. Bazıları üzerine basar geçer bazıları önünde saygıyla bekler.

Saray Bosna GülüSaraybosna Gülü

Dünya sessiz kalsa da Sırp katliamını bilmeyen kalmadı. Ayşe Kulin Sevdalinka adlı kitabında vahşeti çok iyi betimliyor. Bazı binalarda hala mermi izleri durmaktadır. Komünist ülkelerde gördüğümüz geniş binalar mermi ile delik deşik olmuştur. Yine savaşı unutturmayan bir yer Markale Pazarı’dır. Pazarda 5 Şubat 1994’te meydana gelen ve 68 kişinin ölümüne ve 144 kişinin yaralanmasına yol açan patlamayla ilgili olarak da Sırplar suçlanmıştır. Vefat eden insanların isimleri duvarda yazmaktadır. Yine bu bölgede "Sönmeyen Ateş Anıtı" 24 saat yanan ateşiyle ziyaretçileri karşılar. 2. Dünya Savaşı'nı simgelemektedir. 1. Dünya Savaşı'nın izlerini taşıyan bir de müze var. Savaşının başlamasına sebep olan olayın gerçekleştiği yer şu an müze olmuştur. 28.06.1914′de Avusturya- Macaristan veliahtı Ferdinand burada öldürülmüştür. Bu dört görüntü savaşı Bosna lılara unutturmayacaktır.

Gazi Hüsrev Bey Camii Saraybosna’nın merkezinde yer alan Mimar Sinan eseridir. Tam bu caminin önünde kenti modern/eski diye ikiye ayıran bir çizgi yer alır. Kaldırım taşlarının değişmesiyle beraber bir taraf Osmanlı etkisinin ağır bastığı bölge, diğer taraf modern yapıların olduğu bölgedir.

Saraybosna'da Ne Yenir?

1) Köfte: Porsiyonları büyük ve biraz tuzludur. Eski Galatasaraylı Tarık Hoçiç’in köftecisi Türk turistlerin uğrak yeri. Bayrakları gördüğünüzde hemen tanıyacaksınız.

2) Boşnak Böreği: Gerçekten müthiş! Sarımsaklı yoğurt ve ayran ile tadına doyamazsınız. Ağzınızda eriyor.

3) Sarajevska Birası: Gayet güzel, denemelisiniz.

Bunların hepsini Sebilin bulunduğu Başçarşı’da görebilirsiniz. Küçük bir yer. Türkçe bilen kişi sayısı çok fazla. T.C vatandaşlarına vize uygulaması olmadığı için Türk turist sayısı da çok fazla.

Boşnak BöreğiBoşnak Böreği

Saraybosna Foto Galeri