Saraybosna'ya Nasıl Gidilir?

Sarajevo_Airport_ADAC-Ambulance-Service_2011-09-15.JPG

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da yer alan Saraybosna Havalimanı (Sarajevo Airport) veya diğer adıyla Butmir Havalimanı uluslararası bir havalimanıdır ve IATA havacılık kodu SJJ'dir.

Saraybosna'ya Avrupa'nın başlıca kentlerinden ve Türkiye'den seferler yapılmaktadır. Türkiye’den de İstanbul'dan Saraybosna'ya doğrudan uçak seferleri bulunmaktadır. Saraybosna'ya uçak seferleri hem Atatürk Havalimanı hem de Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan gerçekleştirilmektedir. Pek çok Türk havayolu firması haftanın belli günleri düzenli olarak Saraybosna'ya uçuşlar gerçekleştirmektedir. İstanbul ila Saraybosna arasındaki yaklaşık 910 kilometrelik uçuş mesafesi ortalama 2 saatlik sürede kat edilmektedir.

Saraybosna Havalimanı özellikle B&H Airlines tarafından yapılan uçuşlar tarafından çok sık kullanılmaktaydı. Bosna Hersek ulusal havayolu şirketi B&H Airlines'ın 2015 yılında kapatılmasından sonra Saraybosna Havalimanı, özellikle Türkiye tarafından gerçekleştirilen uçuşlar ile yoğunluk kazanmaktadır. Avrupa'dan Saraybosna'ya gerçekleştirilen uçuşların şehirleri ve havayolları ise şöyle: Adria Airways ile Ljubljana'ya, Austrian Airlines ile Viyana'ya, Croatia Airlines ile Zagreb'e, Germanwings ile Köln ve Stuttgart'a, Air Serbia ile Belgrad'a, Lufthansa ile Münih'e, Norwegian ile Oslo'ya, Flydubai ile Dubai'ye uçuşlar yapılmaktadır.