Google+

Arama formu

Karadağ

Karadağ’ın güney bölgesinde Akdeniz iklimi etkisi görülür. Yazların kuru...
Devamı oku
Yugoslavya’dan kopma sürecini sancılı yaşayan Karadağ’ın ekonomisi...
Devamı oku
Akdeniz lezzetleri ile oryantalist tatların iç içe geçtiği Karadağ’da...
Devamı oku
Ocak sonu, şubat başında düzenlenen Tripun Günü ise ülkenin koruyucusu...
Devamı oku
Karadağ yerel ürünlerin fazlaca olduğu harika bir hediyelikler şehridir...
Devamı oku
Karadağ’a gitmek oldukça kolaydır. Üstelik 90 günü aşmayan süre zarfında...
Devamı oku
Karadağ çok genç bir ülkedir. Olur da savaş ve Yugoslavya’dan ayrılışı...
Devamı oku
PODGORICO BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Radosava Burica b.b. (Do Codre), 81000...
Devamı oku
· Ortodoks Noel Günü (7 Ocak) · Kutsal Cuma (29 Nisan) · İşçi Günü (...
Devamı oku
Adriyatik Denizi kıyısındaki Karadağ büyülü kumsalları ve panoramik...
Devamı oku
Uzun kumsalları, yüksek tepeleri ve derin kanyonları ile coğrafi açıdan...
Devamı oku
Balkan ülkesi Karadağ kuzeyinde Hırvatistan ve Bosna Hersek,...
Devamı oku
Karadağ’ın resmi dili Karadağca’dır. Bunun yanı sıra ülkede Sırpça,...
Devamı oku
Karadağ nüfusunun yüksek çoğunluğu inançlıdır. Ortodoks Hristiyanların...
Devamı oku
Sovyetler Dönemi’nde Yugoslavya’nın altı cumhuriyetinden biri olan...
Devamı oku
Tipik Akdeniz ikliminin görüldüğü Karadağ’ın iç bölgelerine gidildikçe...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 7℃
Şub 8℃
Mar 10℃
Nis 13℃
May 17℃
Haz 20℃
Tem 23℃
Ağu 23℃
Eyl 20℃
Eki 16℃
Kas 11℃
Ara 8℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 676,872

Dili: Karadağca

Para Birimi: Euro İklim: Ilıman Kara İklimi Big Mac Index:

Karadağ Hakkında Temel Bilgiler

Adriyatik Denizi kıyısındaki Karadağ büyülü kumsalları ve panoramik manzarasıyla doğal bir çekiciliğe sahiptir. Macera turizminin çokça geliştiği ülkede kayak, bisiklet, tırmanış, yelken, rüzgar sörfü ve dalış gibi pek çok spor faaliyeti gerçekleştirilmektedir. Biyolojik çeşitlilik açısından da oldukça zengin olan ülkede pek çok hayvan ve bitki türü vardır.

Çalkantılı bir tarihi olan Karadağ, geçmişte pek çok büyük imparatorluğa da ev sahipliği yapmıştır. Sovyet döneminde Yugoslavya’ya bağlı olan Karadağ, sonradan Sırbistan ile birleşmiş ve en son olarak Sırbistan’la da ayrılarak kendi bağımsızlığını ilan etmiştir. Pek çok tarihi yapının bulunduğu Karadağ’ın Durmitor ve Tara Irmağı Kanyonu ile eski şehir Kotor UNESCO koruması altındadır.

Karadağ’ı ziyaret etmek için en ideal dönem hem şehri keşfetmeye olanak sağlayan hem de hayran kalacağınız kumsallarda dolaşıp Adriyatik Denizi’ne girebileceğiniz mayıs ve eylül ayları arası dönemdir.

Karadağ Nerededir?

Balkan ülkesi Karadağ kuzeyinde Hırvatistan ve Bosna Hersek, kuzeydoğusunda Sırbistan, doğusunda Kosova ve güneyinde de Arnavutluk ile komşudur. Ülkenin batısında ise Adriyatik Denizi vardır.

Karadağ’da Konuşulan Diller

Karadağ’ın resmi dili Karadağca’dır. Bunun yanı sıra ülkede Sırpça, Boşnakça, Arnavutlukça ve Hırvatça dilleri de konuşulmaktadır. Bunlar arasından Arnavutlukça hariç diğerleri benzerlik gösterdiği için ülke vatandaşları birbirleriyle anlaşmada güçlük yaşamazlar. 2011 senesinde ülke çapında yapılan anket sonucunda Karadağlıların pek çoğu anadillerinin Sırpça olduğunu söylemiştir. Fakat 2013 senesinde tekrarlanan anket sonuçlarına göreyse anadillerinin Karadağca olduğunu söyleyen insanların sayısı daha fazladır. 

Karadağ’da Din ve İnanç

Karadağ nüfusunun yüksek çoğunluğu inançlıdır. Ortodoks Hristiyanların yoğun olduğu ülkede Müslüman ve Katolik nüfus da mevcuttur. Ortodoks nüfusun çoğunluğu Montenegrins ve Serbs’te yaşamaktadır. Serbian Ortodoks Kilisesi’ne sadık kişi sayısı oldukça yüksektir. Ülkedeki en büyük azınlık grubu ise Müslümanlar oluşturmaktadır. Slavik Müslümanlar ve Arnavutluk Müslümanları olarak ikiye ayrılan nüfusun çoğu ülkenin kuzeydoğusunda yaşamaktadır. Karadağ’da ateist kişi oranı ise yüzde 1.24’tür. 

Karadağ’ın Kısa Tarihi

Sovyetler Dönemi’nde Yugoslavya’nın altı cumhuriyetinden biri olan Karadağ, Yugoslavya’nın parçalanmasının ardından 2003’te Sırbistan’la birlikte Yeni Yugoslavya’ya katılmıştır. Fakat bundan üç sene sonra 2006’da yapılan bir referandumla Sırbistan’dan ayrılıp bağımsızlığını ilan etmiştir. 2008 senesinde Avrupa Birliği’ne başvuran Karadağ henüz bu konuda onay almamıştır.

Karadağ’a Ne Zaman Gidilir?

Tipik Akdeniz ikliminin görüldüğü Karadağ’ın iç bölgelerine gidildikçe iklim karasallaşmaktadır. Dağlık bölgelerde bahara kadar kalıcı olan karlara rağmen Karadağ’da yazlar sıcak ve kuru geçer. Deniz suyu sıcaklığının yaklaşık 24-25 derece civarına yükseldiği Karadağ’ı ziyaret etmek için en ideal dönem hem şehri keşfetmeye olanak sağlayan hem de hayran kalacağınız kumsallarda dolaşıp Adriyatik Denizi’ne girebileceğiniz mayıs ve eylül ayları arası dönemdir. 

Karadağ’a Nasıl Gidilir?

Karadağ’a gitmek oldukça kolaydır. Üstelik 90 günü aşmayan süre zarfında vize almanız gerekmez. Pek çok havayolu şirketinin İstanbul’dan Karadağ’a seferi bulunur. Bunun yanı sıra Karadağ’a trenle veya otobüsle gitmek de mümkündür. İstanbul’dan hareket eden seyahat gemilerini tercih ederseniz güzel bir deniz yolculuğu ile de ülkeye varabilirsiniz. 

Karadağ tatilinizi planlamadan önce Balkan turlarını incelemenizde fayda var.

Karadağ şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Karadağ’da İklim ve Hava Durumu

Karadağ’ın güney bölgesinde Akdeniz iklimi etkisi görülür. Yazların kuru ve rüzgarlı yaşandığı coğrafyada kışlar yağmurlu geçer. Karadağ’ın orta bölgesi ve kuzeyinde ise karasal iklim hâkimdir. En sıcak ayın temmuz ayında yaşandığı ülkede sıcaklıklar yazları 35-40 derece civarındadır. Karadağ dağlık bir bölge olduğu için bölgeler arası sıcaklık farkları yüksektir. Dağ tepelerindeki karlar ilkbahar mevsimine kadar kalır. 

Karadağ’ın Ekonomisi

Kotor.jpg

Yugoslavya’dan kopma sürecini sancılı yaşayan Karadağ’ın ekonomisi 1990’lı yıllarda düşüşe geçmiştir. Fakat 2000’lere gelindiğinde üretim kapasitesini arttıran ülke, 2005’te yüzde 4’lük büyümeyle önemli bir ivme yakalamıştır. Sırbistan’la ayrıldıktan sonra ekonomik anlamda yükselişini hızlandıran ülkede tarım oldukça gelişmiştir. Ülkenin bir diğer geçim kaynağı ise madenciliktir. Özellikle kömür ve boksit madenleri çokça çıkarılmaktadır. Son yıllarda özelleştirme baskısı yaşayan Karadağ’da hizmet sektörü yüzde 87’lik pay ile zirvededir. Karadağ’ın ekonomisinde turizmin de önemli yeri vardır.

Karadağ Kültürü

Karadağ çok genç bir ülkedir. Olur da savaş ve Yugoslavya’dan ayrılışı ile ilgili bir konuşmaya denk gelirseniz kafanız karışmasın. Çünkü Karadağ’daki insanların çoğu Orta Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelmektedir.

Karadağlılar eşcinsellik konusunda muhafazakârdır. Bu yüzden eşcinsel ziyaretçilerin bilhassa kamusal alanda kendilerine gelebilecek tepkilere karşı tedbirli olması, en azından bundan haberdar olması gerekir.

Karadağ’da çok tüketilen alkol aynı zamanda bir gurur meselesidir. Bu sarhoşluğun çok hoş karşılanmadığı anlamına gelmektedir. Son olarak Karadağ sahillerinde çıplak güneşlenmek çok alışılmış ve yaygın bir durumdur.

Karadağ Mutfağı

Akdeniz lezzetleri ile oryantalist tatların iç içe geçtiği Karadağ’da İtalya, Türkiye, Bizans ve Macaristan mutfağından izlere rastlamak mümkündür. Bölgeden bölgeye farklılık gösteren mutfak kültürü kıyı kesimlerde daha çok Akdeniz mutfağı etkisindeyken orta kesimlerde doğu mutfağına yakındır.

Ülkede en çok tüketilen gıdaların başında balık, peynir, koyun eti gelir. Börek ve baklava gibi Türk mutfağında da yaygın yemekleri seven Karadağlılar zeytinyağı, sebze ve meyveyi çokça tüketmektedir.

Peynirin bir şarküteri ürünü olmaktan ziyade yemek çeşidi olarak görüldüğü Karadağ’da farklı renklerde ve tatlarda çok fazla peynir çeşidi vardır. Karadağ mutfağının en popüler yemeği rastan’dır. Koyu yeşil lahanayı koyun eti, ev yapımı sosis gibi türlü etlerle karıştırarak pişirdikleri bu yemek evlerde de en çok tüketilen yiyecekler arasındadır. Bir diğer çok meşhur yemekleri kaçamak’ın yapımında ise yerel patates ile peynir kullanılır. Karadağlılar için çocuklarına yemek yapmayı öğretmek bir gelenektir.

Karadağlılar üzümden yaptıkları yerel içkileri rakijanın yanı sıra şarabı da çokça tüketmektedir.

Karadağ’ın Festivalleri

Ocak sonu, şubat başında düzenlenen Tripun Günü ise ülkenin koruyucusu olduğuna inanılan Tripun’a adanmıştır. Kotor’da Tripun Katedrali’nde gerçekleştirilen etkinlikler boyunca müzik ve dans iç içe geçer.

Karadağ’da mart ayı demek Kamelya ayı demektir. Yine Kotor’da gerçekleştirilen bu büyük festivalde sergiler ve konserler şehre yayılır.

Karadağ’da her yılın nisan ayında Herceg Novi Tiyatro Festivali düzenlenmektedir. Festival her sene alternatif tiyatro gruplarını bir araya getirir.

Haziran ayında düzenlenen Budva Müzik Festivali Adriyatik'in en büyük müzik festivalidir. Goran Bregoviç, Boney M gibi Balkan sanatçıların sahne aldığı festival her sene binlerce izleyici çekmektedir. Ağustos ayında düzenlenen Petrovic Jazz Festivali ise ülkenin bir diğer müzik festivalidir.

Karadağ halkı için spor vazgeçilmezler arasındadır. Bunun en büyük göstergesi denebilecek büyük Podgorico Maratonu her sene ekim ayında profesyonel ve amatör sporcuları bir araya getirmektedir.

Karadağ’da düzenlenen bir diğer önemli festival ise Merlinka’dır. Aralık ayında düzenlenen uluslararası queer festivalinde pek çok film gösteriminin yanı sıra yarışma bölümü de vardır. 2013’te Saraybosna ve Belgrad’da başlayan festivale 2014 senesinde Karadağ da katılmıştır.

Karadağ’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Karadağ yerel ürünlerin fazlaca olduğu harika bir hediyelikler şehridir. Bu yerel ürünlerin başında da gıda ürünleri gelir. Listenin en başında ise vranac adını verdikleri bordo şarapları vardır. Fakat daha sert bir şeyler arıyorum diyorsanız rakija sizi tatmin edecektir. Karadağlıların prsut adını verdikleri tütsülenmiş jambon da lezzetli seçenekler arasındadır. Ülkede karşınıza sıkça çıkacak bir diğer ürün de baldır. Bal üreticilerinin bal mumundan yaptığı mumlar da hediye seçeneklerinizden biri olabilir. Karadağlıların çokça tükettikleri kurutulmuş bitki çayları, aynı zamanda birer şifa kaynağıdır. Nane, adaçayı ve sarı papatya çayı en çok rastlayacağınız çaylar arasındadır. 

Biraz pahalı ama şık mücevherler de Karadağ’dan alabileceğiniz hediyeler arasında. Hercep Novi bu konuda oldukça tatmin edici bir seçenek olacaktır.

Karadağ’dan alışveriş yaparken aklınızda olması gereken önemli bir bilgi de şudur: Hafta içleri dükkânlar sabah 9’dan akşam 9’a kadar açık; fakat cumartesileri genelde sabah 8’de açılan dükkânlar öğleden sonra 3’te kapanıyor.

Karadağ’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

PODGORICO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Radosava Burica b.b. (Do Codre), 81000 Podgorica, Montenegro

Telefon: (020) 445.700 (yerel)

+382.20.445.700 (ulusal)

Fax: (020) 445.777 (yerel)

+382.20.445.777 (ulusal)

embassy.podgorica@mfa.gov.tr

Karadağ’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Ortodoks Noel Günü (7 Ocak)

· Kutsal Cuma (29 Nisan)

· İşçi Günü (1 Mayıs)

· Ortodoks Paskalya Günü (2 Mayıs)

· Zafer Günü (9 Mayıs)

· Devlet Günü (13 Haziran)

Karadağ Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.