Bar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bar-Montenegro.jpg

Balkanlar’ın önemli ülkelerinden biri olan Karadağ’da yer alan Bar, Adriyatik’e kıyısı olan güzel bir sahil kasabasıdır. Şehir ülkenin hem ticari hem de turistik anlamda liman görevini üstlenir. Bar’ın ekonomisi turizmle döner. Tıpkı Karadağ’ın pek çok yerinde olduğu gibi köklü bir tarihe sahip olması hem de deniz kenarında oluşu turistlerin ilgisini çekmektedir. Bu sebeple bu küçük kasabada alışveriş imkanları, şık otel seçenekleri ya da gece hayatı fazlasıyla mevcuttur.

Cilalı Taş Devri’ne uzanan tarihinde Slavlara, Bizanslılara, Venediklilere ve Osmanlı'ya ev sahipliği yapan Bar’ın kıyıdan 4 kilometre içerideki ‘Stari Bar’ adı verilen Eski Şehir bölümündeki kalıntılarda onlarca kültürel miras bulunmaktadır.

 

Bar ile İlgili

Bar Nerededir?

Karadağ’ın batı kıyısında bir sahil kasabası olan Bar’ın Adriyatik Denizi’ne kıyısı vardır. Başkent Podgorica’ya 53 kilometre uzaklıkta olan Bar’ın doğusunda Balkanlar’ın en büyük gölü olan Skadar Gölü vardır.

Bar’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Bar’a gitmek için başkent Podgorica’ya uçmak gerekir. Podrica’ya Türkiye'den direkt uçuşları vardır ama Sırbistan ya da Fransa ile aktarmalı da gidebilirsiniz. Podgorica’ya ulaştıktan sonra tren ya da otobüsleri kullanarak yaklaşık bir buçuk saatte Bar’a geçebilirsiniz.

Bar’a Ne Zaman Gidilir?

Karadağ’ın sahil şeridinde bulunan Bar’da ılıman bir Akdeniz iklimi hakimdir. Yazın en yüksek sıcaklık 28 dereceyi bulurken, kışın bu sıcaklık 4 dereceye kadar düşer. Deniz tatili tercih edenler buraya haziran ve eylül ayları arasında giderler.

Bar’da Nerede Kalmalı?

Sahil kasabası olan Bar’da, dilerseniz özel plajı olan 4 yıldızlı otellerde dilerseniz zeytin ağaçlarıyla çevrili odalarda ya da uygun fiyatlı apart otellerde kalabilirsiniz. Bar, küçük olduğundan tüm otellere ulaşımınız kolay olacaktır.

Bar İçi Ulaşım

Bu küçük sahil kasabasında neredeyse her yere yürüyerek gitmek mümkündür. Susanj’daki plajlara gitmek için bile 30 dakika yürümek yeterlidir. Ama tabii ki bunun için taksi de kullanabilirsiniz.

Bar Mutfağı

Karadağ, uzun tarihinde ev sahipliği yaptığı farklı kültürler ile Akdeniz ve Doğu mutfağının hakim olduğu yemeklere sahiptir. Özellikle de İtalya, Türkiye, Yunanistan ve Macaristan’dan etkilenmiştir. Ülkenin kuzey kesiminde Doğu mutfağı örnekleri görülürken, güney kesimindeki sahil şeridinde Akdeniz esintileriyle deniz ürünlerinin bol olduğu yemekler görülür.

Popüler restoranlar

Ciao: Güzel manzarasıyla deniz kenarında keyif yapabileceğiniz restoranda pizza, makarna ve omlet çeşitleri mevcuttur.

Kaldrma: Doğu lezzetlerinin de yer aldığı restoranda vejetaryenler için de özel mönü bulunuyor.

Konoba Ribar: Merkezin biraz dışında kaldığından tam yerini bulmak zor olsa da, deniz kenarında hoş bir restorandır. Taze deniz ürünlerini deneyebilir, kendilerinin ürettiği şarabı tadabilirsiniz.

Bahşiş

Bar restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Bar’da Alışveriş

tourist-shops-stari-bar.jpg

Bu liman kentinde sahil boyunca yürüyüş yaparken sürekli küçük butiklerle karşılaşacaksınız. Yerli ya da Avrupalı ünlü tasarımcıların kıyafetlerini ya da ayakkabılarını buradan satın alabilirsiniz. Takı ve yöresel el işi ürünleri arayanlar, limandaki küçük mağazalara göz atmalı. Dükkanlar genellikle haftaiçi saat 09.00-12.00 ve 13.00-19.00, haftasonu ise sadece cumartesi günleri 08.00-15.00 saatleri arasında açık. Ama turistin çok olduğu yüksek sezonda gece geç saatlere kadar açık kaldıkları görülüyor. Bazı mağazalar kredi kartı kabul etmiyor. Nakit ihtiyacınız olabilir.

Bar Gece Hayatı

Bar kentinde gece hayatı hiç bitmiyor ve burada yaşayanlar eğlenmeyi çok iyi biliyor. Her türlü eğlence arayışına hitap eden gece kulüpleri, diskolar, canlı müzik yapan mekanları Bar’da bulmak mümkün. Baywatch Plazni, Illusion Glamour Club, La Esquina ve Azzuro’ya gidilebilir.

Bar Festivaller

· Sutomore Motosiklet Yarışı (Mayıs-Eylül / Sutomore)

· Uluslararası Atletik Buluşması (Mayıs / Majarica)

· Crmnica Oyunları (Temmuz-Ağustos / Virpazar)

· Skadar Gölü Ekoloji, Turizm ve Kültür Günü (Temmuz / Murici)

· Gitar Festivali (Ocak / Bar)

· Zeytin Festivali (Bar)

· Şarap Festivali (Aralık / Virpazar)

· Uluslararası Televizyon Festivali (Kasım / Bar)

Bar Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1-2 Ocak)

Noel Arefesi – Ortodokslar için (6 Ocak)

Noel – Ortodokslar için (7-8 Ocak)

Kutsal Cuma

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Easter Monday

Kurtuluş Günü (21-22 Mayıs)

Devlet Günü (13-14 Temmuz)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Bar İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 94

Yangın: 93

Polis: 92

Bar Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Karadağ’a girmek için vize almasına gerek yoktur. Ancak Karadağ Avrupa Birliği’ne bağlı olduğundan yanınızda altı ay geçerli bir pasaport bulundurmanız gerekmektedir. Bununla birlikte uçak biletleriniz, otel bilgileriniz ve kalacağınız süre boyunca yetecek kadar döviz bulundurmanız tavsiye edilir.

Bar Türkiye Dış Temsilciliği

PODGORİTSA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Ambasada Turske Radosava Burica b.b. (Do Codre) 81000 Podgorica Montenegro

Telefon: 00 382 -20-445 700

Faks: 00 382-20-445 777

[email protected]

http://www.podgorica.be.mfa.gov.tr

Bar Para Birimi

Karadağ sınırları içerisinde yer alan Bar’da kullanılan para birimi Euro’dur. 1 Euro yaklaşık 3.20 Euro eder.

Bar Resmi Dili

Ülkenin resmi dili Karadağca’dır. Ancak farklı kökenlerden pek çok kişi yaşadığından Karadağ’da; Sırpça, Boşnakça, Arnavutça, Hırvatça dilleri de konuşulmaktadır.

Bar Saat Farkı

Bar (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır. Yani Türkiye’de saat 15.00 iken Bar’da saat 14.00’tür.

Bar Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub 0oC
  • Mar 0oC
  • Nis 0oC
  • May 0oC
  • Haz 0oC
  • Tem 0oC
  • Agu 0oC
  • Eyl 0oC
  • Eki 0oC
  • Kas 0oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa

Nüfus: 17.727 / Dil: Karadağca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün