Google+

Bar

Bar - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 17.727 / Dil: Karadağca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Bar-Montenegro.jpg

Balkanlar’ın önemli ülkelerinden biri olan Karadağ’da yer alan Bar, Adriyatik’e kıyısı olan güzel bir sahil kasabasıdır. Şehir ülkenin hem ticari hem de turistik anlamda liman görevini üstlenir. Bar’ın ekonomisi turizmle döner. Tıpkı Karadağ’ın pek çok yerinde olduğu gibi köklü bir tarihe sahip olması hem de deniz kenarında oluşu turistlerin ilgisini çekmektedir. Bu sebeple bu küçük kasabada alışveriş imkanları, şık otel seçenekleri ya da gece hayatı fazlasıyla mevcuttur.

Cilalı Taş Devri’ne uzanan tarihinde Slavlara, Bizanslılara, Venediklilere ve Osmanlı'ya ev sahipliği yapan Bar’ın kıyıdan 4 kilometre içerideki ‘Stari Bar’ adı verilen Eski Şehir bölümündeki kalıntılarda onlarca kültürel miras bulunmaktadır.

 

Bar (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır. Yani Türkiye’de saat 15.00 iken Bar’da saat 14.00’tür.

Karadağ sınırları içerisinde yer alan Bar’da kullanılan para birimi Euro’dur. 1 Euro yaklaşık 3.20 Euro eder.

Ülkenin resmi dili Karadağca’dır. Ancak farklı kökenlerden pek çok kişi yaşadığından Karadağ’da; Sırpça, Boşnakça, Arnavutça, Hırvatça dilleri de konuşulmaktadır.

Karadağ’ın batı kıyısında bir sahil kasabası olan Bar’ın Adriyatik Denizi’ne kıyısı vardır. Başkent Podgorica’ya 53 kilometre uzaklıkta olan Bar’ın doğusunda Balkanlar’ın en büyük gölü olan Skadar Gölü vardır.

Geolocation

Karadağ’ın sahil şeridinde bulunan Bar’da ılıman bir Akdeniz iklimi hakimdir. Yazın en yüksek sıcaklık 28 dereceyi bulurken, kışın bu sıcaklık 4 dereceye kadar düşer. Deniz tatili tercih edenler buraya haziran ve eylül ayları arasında giderler.

İstanbul’dan Bar’a gitmek için başkent Podgorica’ya uçmak gerekir. Podrica’ya Türkiye'den direkt uçuşları vardır ama Sırbistan ya da Fransa ile aktarmalı da gidebilirsiniz. Podgorica’ya ulaştıktan sonra tren ya da otobüsleri kullanarak yaklaşık bir buçuk saatte Bar’a geçebilirsiniz.

Sahil kasabası olan Bar’da, dilerseniz özel plajı olan 4 yıldızlı otellerde dilerseniz zeytin ağaçlarıyla çevrili odalarda ya da uygun fiyatlı apart otellerde kalabilirsiniz. Bar, küçük olduğundan tüm otellere ulaşımınız kolay olacaktır.

Bar onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Bar Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Bar Otelleri

En Uygun Fiyatlı Bar Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Bar Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Bar Otelleri

Bu küçük sahil kasabasında neredeyse her yere yürüyerek gitmek mümkündür. Susanj’daki plajlara gitmek için bile 30 dakika yürümek yeterlidir. Ama tabii ki bunun için taksi de kullanabilirsiniz.

Karadağ’ın Adriyatik Denizi kıyısındaki Bar kasabası, hem tarihi güzellikleri hem de metrelerce uzunluktaki doğa harika plajlarıyla yapılacak pek çok şey vadeder.

Stari Bar

4116 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Stari Bar

Cilalı Taş Devri’ne uzanan tarihinde Slavlara, Bizanslılara, Venediklilere ve Osmanlı'ya ev sahipliği yapan Bar’ın kıyıdan 4 kilometre içerideki ‘Stari Bar’ adı verilen Eski Şehir bölümündeki kalıntılarda onlarca kültürel miras bulunmaktadır.

-

Bar lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Rooms Vila Nela, Hotel Adriana, Apartment Snezana. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartment Banovic, Studio Kristina gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Apartment Dragulj Šušanj, Homestay Marija, Apartment Suntime otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bar aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Mirovica

4816 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Mirovica

Yaklaşık 2500 yaşında olduğu ve Avrupa’nın en yaşlı zeytin ağacı olduğu düşünülen Mirovica, 1957 yılından beri devlet koruması altındadır. Kavagalı ailelerin barış dilemek için geldiği bu ağacın adı olan Mirovica da barış anlamına gelmektedir.

-

King Nikola’s Palace

4516 Ağu 2016Gezilecek Yerler

King Nikola’s Palace

1885 yılında inşa edilen yapı, Kral Nikola’nın kızı Prenses Zorka ve damadı Prens Petar Karadordevic için armağanıdır. Bir büyük saray, bir küçük saray, şapel ve kış bahçesinden oluşan saraya 1910 yılında bir balo salonu da ilave edildi. Şimdilerde şehir müzesi olarak kullanılmaktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Karadağ, uzun tarihinde ev sahipliği yaptığı farklı kültürler ile Akdeniz ve Doğu mutfağının hakim olduğu yemeklere sahiptir. Özellikle de İtalya, Türkiye, Yunanistan ve Macaristan’dan etkilenmiştir. Ülkenin kuzey kesiminde Doğu mutfağı örnekleri görülürken, güney kesimindeki sahil şeridinde Akdeniz esintileriyle deniz ürünlerinin bol olduğu yemekler görülür.

Popüler restoranlar

Ciao: Güzel manzarasıyla deniz kenarında keyif yapabileceğiniz restoranda pizza, makarna ve omlet çeşitleri mevcuttur.

Kaldrma: Doğu lezzetlerinin de yer aldığı restoranda vejetaryenler için de özel mönü bulunuyor.

Konoba Ribar: Merkezin biraz dışında kaldığından tam yerini bulmak zor olsa da, deniz kenarında hoş bir restorandır. Taze deniz ürünlerini deneyebilir, kendilerinin ürettiği şarabı tadabilirsiniz.

Bahşiş

Bar restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Bar kentinde gece hayatı hiç bitmiyor ve burada yaşayanlar eğlenmeyi çok iyi biliyor. Her türlü eğlence arayışına hitap eden gece kulüpleri, diskolar, canlı müzik yapan mekanları Bar’da bulmak mümkün. Baywatch Plazni, Illusion Glamour Club, La Esquina ve Azzuro’ya gidilebilir.

· Sutomore Motosiklet Yarışı (Mayıs-Eylül / Sutomore)

· Uluslararası Atletik Buluşması (Mayıs / Majarica)

· Crmnica Oyunları (Temmuz-Ağustos / Virpazar)

· Skadar Gölü Ekoloji, Turizm ve Kültür Günü (Temmuz / Murici)

· Gitar Festivali (Ocak / Bar)

· Zeytin Festivali (Bar)

· Şarap Festivali (Aralık / Virpazar)

tourist-shops-stari-bar.jpg

Bu liman kentinde sahil boyunca yürüyüş yaparken sürekli küçük butiklerle karşılaşacaksınız. Yerli ya da Avrupalı ünlü tasarımcıların kıyafetlerini ya da ayakkabılarını buradan satın alabilirsiniz. Takı ve yöresel el işi ürünleri arayanlar, limandaki küçük mağazalara göz atmalı. Dükkanlar genellikle haftaiçi saat 09.00-12.00 ve 13.00-19.00, haftasonu ise sadece cumartesi günleri 08.00-15.00 saatleri arasında açık. Ama turistin çok olduğu yüksek sezonda gece geç saatlere kadar açık kaldıkları görülüyor. Bazı mağazalar kredi kartı kabul etmiyor. Nakit ihtiyacınız olabilir.

PODGORİTSA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Ambasada Turske Radosava Burica b.b. (Do Codre) 81000 Podgorica Montenegro

Telefon: 00 382 -20-445 700

Faks: 00 382-20-445 777

embassy.podgorica@mfa.gov.tr

http://www.podgorica.be.mfa.gov.tr

Yeni Yıl (1-2 Ocak)

Noel Arefesi – Ortodokslar için (6 Ocak)

Noel – Ortodokslar için (7-8 Ocak)

Kutsal Cuma

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Easter Monday

Kurtuluş Günü (21-22 Mayıs)

Devlet Günü (13-14 Temmuz)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Karadağ’a girmek için vize almasına gerek yoktur. Ancak Karadağ Avrupa Birliği’ne bağlı olduğundan yanınızda altı ay geçerli bir pasaport bulundurmanız gerekmektedir. Bununla birlikte uçak biletleriniz, otel bilgileriniz ve kalacağınız süre boyunca yetecek kadar döviz bulundurmanız tavsiye edilir.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.