Bar’da Gezilecek Yerler

Karadağ’ın Adriyatik Denizi kıyısındaki Bar kasabası, hem tarihi güzellikleri hem de metrelerce uzunluktaki doğa harika plajlarıyla yapılacak pek çok şey vadeder.

Stari Bar

StariBar1.jpg

Cilalı Taş Devri’ne uzanan tarihinde Slavlara, Bizanslılara, Venediklilere ve Osmanlı'ya ev sahipliği yapan Bar’ın kıyıdan 4 kilometre içerideki ‘Stari Bar’ adı verilen Eski Şehir bölümündeki kalıntılarda onlarca kültürel miras bulunmaktadır.

Mirovica

22102772_1326965255912.jpg

Yaklaşık 2500 yaşında olduğu ve Avrupa’nın en yaşlı zeytin ağacı olduğu düşünülen Mirovica, 1957 yılından beri devlet koruması altındadır. Kavagalı ailelerin barış dilemek için geldiği bu ağacın adı olan Mirovica da barış anlamına gelmektedir.

King Nikola’s Palace

74021489.jpg

1885 yılında inşa edilen yapı, Kral Nikola’nın kızı Prenses Zorka ve damadı Prens Petar Karadordevic için armağanıdır. Bir büyük saray, bir küçük saray, şapel ve kış bahçesinden oluşan saraya 1910 yılında bir balo salonu da ilave edildi. Şimdilerde şehir müzesi olarak kullanılmaktadır.

Plajlar

beaches-bar.jpg

Bar kasabasında 44 kilometreden fazla sahil şeridi bulunur. Bunun 9 kilometreden fazlasında ise 20 tane plaj mevcuttur. Kuzeyde 1.100 metrelik Canj kumsalı yer alırken güneyde 1.200 metrelik uzunluğu, restoranları ve barlarıyla Maljevik plajı vardır. Kasabanın yine kuzeyindeki Zukotrlica plajı çam ağaçlarıyla çevrili harika bir doğaya sahiptir. Crvena Plaza, Gradska Plaza ve Veliki Pijesak plajları da görülebilir.