Podgorica Hakkında Bilinmesi Gerekenler

78_2241podgorica_05.jpg

Karadağ’ın başkenti olan Podgorica aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. 1946-1992 arasında Yugoslavya’nın hakimiyeti altında komünist bir ülke olan Karadağ, bu tarihten önce uzun yıllar boyunca Osmanlı Devleti hakimiyetinde kalmıştır. Bu türde farklı siyasi ve kültürel etkilerle gelişmiş bir ülke olmasından dolayı başkent Podgorica’da çok çeşitli mimari ve yeme-içme kültürü vardır. Şehri ortasından geçen Morača ve Ribnica nehirleri şehrin tabi güzelliğini perçinlemektedir.

Şehir kuzeydeki kış turizmi merkezlerine ve güneydeki Adriyatik sahiline eşit uzaklıktadır. Ülkenin bağımsızlığından sonraki şehir planlaması Avrupa etkisinde geliştiği için o dönemden bu yana imar ve iskan edilen bölgeler tarihi mahallelerin aksine geniş cadde ve bulvarlara sahip olan tipik bir Batı Avrupa şehrini andırmaktadır. Bu mahallelere Nova Varos (Yeni Mahalle) denmektedir.

Podgorica ile İlgili

Podgorica Nerededir?

PodgoricaKaradağ ülkesinin tam ortasında yer almaktadır.

Podgorica’ya Nasıl Gidilir?

Podgorica’da uluslararası bir hava alanı mevcuttur ve Türkiye’den kente direkt uçuş bulunmaktadır.

Podgorica’ya Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz İklimine sahip olan Podgorica’yı gezmek için en uygun dönem mayıs-haziran ve eylül-ekim aylarıdır. Temmuz ve ağutos aylarında kentte sıcaklıklar fazlaca yükselmektedir.

Podgorica’da Nerede Kalmalı?

Podgorica’ya gelen ziyaretçilerin çoğu ya iş amaçlı ya da diplomatik nedenlerle burada bulunduklarından otel fiyatları da buna göre belirlenmektedir. Yani konaklama için pek ucuz demek mümkün değildir. Bir kaç budget hostel bulabilirsiniz ancak ev kiralayarak konaklama şansınız bulunmamaktadır. Gecelik oda fiyatları 3, 4 5 yıldıza göre sırasıyla 30,60, 90 dolar civarındadır.

Podgorica’da Gezilecek Yerler

Podgorico bir kültür mozaiği şeklinde örülmüş mimarisiyle görenleri büyüleyen bir şehirdir.

Podgorica’da görülmesi gereken diğer yerler: Saat kulesi, Milenyum Köprüsü, Ribnica Kalesi, Nikola heykeli, Vladimir Vysockij heykeli, plajlar, Osmanagic camii, Doganjska Camii, Galerija Centar.

Devamını Oku

Podrica'da Şehir İçi Ulaşım 

'Victory'_taxi_01_936-CD_in_Pristina.JPG

Podgorica Havalimanı şehrin 9 kilometre güneyinde yer almaktadır. Havalimanında taksi ile şehir merkezine gelmek için standart belirlenmiş fiyat uygulamasını kabul etmeniz gerekmektedir. Taksimetre aslında 8 Euro yazsa da taksiler fiks fiyat olarak 15 Euro alır. Podgorica oldukça küçük bir şehirdir. Şehri gezerken toplu taşıma kullanmanıza pek gerek yok. Ancak mutlaka binmeniz gerekirse bir bilet 80 Cent’tir.

Podgorica Mutfağı

Karadağ mutfağı tarihi olarak Osmanlı, İtalyan ve Sırp mutfaklarının etkisinde gelişmiştir. Adriyatik kıyılarında İtalyan etkisi daha baskındır. Osmanlı mutfağının etkisi hem tatlarda hem de isimlerde görülür. Köfte, sarma, musakka, pilav, börek, kebap ve çorba gibi aynı isimde yemekler vardır. Baklava ve tulumba tatlısı gibi lezzetlerimize de Podgorica’da rastlayabilirsiniz. Ayrıca Macar ve Hırvat mutfağından da etkilenmiş olan Karadağ mutfağında yöresel farklılıklar da belirgindir.

Popüler restoranlar

Lupo di Mare: Şehrin en lüks restoranı olan Lupo di Mare leziz deniz ürünleri ve balıklarıyla çok da meşhurdur. İç dekorasyonunda da denizcilik temaları hakim olan restoranın ağırlıklı olarak yerel ürünlere yer veren geniş bir şarap menüsü vardır.

Leonardo: Adından da anlaşılacağı gibi bu nefis makarnalarıyla tanınan İtalyan restoranı bir hayli de uygun fiyatlara sahiptir. Standart bir pizza 5 Euro civarındadır.

Bahşiş

Podgorica restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Podgorica’da Alışveriş

Podgorica alışveriş konusunda çok orijinal ürünler bulunmamaktadır. Şehirde iki adet alışveriş merkezi vardır. Bunlar Delta City ve Mall of Montenegro’dur.  
 

Podgorica Gece Hayatı

Çok hareketli bir gece hayatı olmayan Podgorica’da Buda Bar ve Greenwich adlı iki popüler bar bulunmaktadır.

Podgorica Festivaller

Electronic Beats Kültür Festivali

Underhill Fest

Festival of Tolerance (Mayıs)

Podgorica Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Ortodoks Noel Arifesi (6 Ocak)

Ortodoks Noeli (7 Ocak)

Kutsal Cuma

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ortodoks Paskalyası

Bağımsızlık Günü (21 Mayıs)

Devlet Günü (13-14 Temmuz)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Podgorica İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 124

Yangın: 123

Polis: 122

Podgorica Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Karadağ’a girmek için vize alması (90 güne kadar) gerekmemektedir.

Podgorica Türkiye Dış Temsilcilikleri

PODGORİTSA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Ambasada Turske Radosava Burica b.b. (Do Codre) 81000 Podgorica Montenegro

Telefon: 00 382 -20-445 700

Faks: 00 382-20-445 777

[email protected]

http://www.podgorica.be.mfa.gov.tr

Podgorica Para Birimi

Karadağ sınırları içerisinde yer alan Podgorica şehrinin para birimi Euro’dur.

Podgoric Resmi Dili

Karadağ ülkesinde toplam 5 farklı dil konuşulmaktadır. Bunlardan Karadağca dili kentin resmi dil olarak kabul edilmektedir. Bunun dışında konuşulan diller Sırpça, Boşnakça, Arnavutça ve Hırvatça’dır.

Podgorica Saat Farkı

Podgorica (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Podgorica’dan 1 saat ileridir.

Podgorica Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 5oC
  • Mar 10oC
  • Nis 15oC
  • May 17oC
  • Haz 23oC
  • Tem 26oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 22oC
  • Eki 16oC
  • Kas 11oC
  • Ara 7oC

Kısa Kısa

Nüfus: 187,000 / Dil: Karadağca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün