Google+

Podgorica

Podgorica - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon5℃
 • Şubweather-icon5℃
 • Marweather-icon10℃
 • Nisweather-icon15℃
 • Mayweather-icon17℃
 • Hazweather-icon23℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon22℃
 • Ekiweather-icon16℃
 • Kasweather-icon11℃
 • Araweather-icon7℃
Nüfus: 187,000 / Dil: Karadağca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

78_2241podgorica_05.jpg

Karadağ’ın başkenti olan Podgorica aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. 1946-1992 arasında Yugoslavya’nın hakimiyeti altında komünist bir ülke olan Karadağ, bu tarihten önce uzun yıllar boyunca Osmanlı Devleti hakimiyetinde kalmıştır. Bu türde farklı siyasi ve kültürel etkilerle gelişmiş bir ülke olmasından dolayı başkent Podgorica’da çok çeşitli mimari ve yeme-içme kültürü vardır. Şehri ortasından geçen Morača ve Ribnica nehirleri şehrin tabi güzelliğini perçinlemektedir.

Şehir kuzeydeki kış turizmi merkezlerine ve güneydeki Adriyatik sahiline eşit uzaklıktadır. Ülkenin bağımsızlığından sonraki şehir planlaması Avrupa etkisinde geliştiği için o dönemden bu yana imar ve iskan edilen bölgeler tarihi mahallelerin aksine geniş cadde ve bulvarlara sahip olan tipik bir Batı Avrupa şehrini andırmaktadır. Bu mahallelere Nova Varos (Yeni Mahalle) denmektedir.

Podgorico bir kültür mozaiği şeklinde örülmüş mimarisiyle görenleri büyüleyen bir şehirdir.

Podgorica’da görülmesi gereken diğer yerler: Saat kulesi, Milenyum Köprüsü, Ribnica Kalesi, Nikola heykeli, Vladimir Vysockij heykeli, plajlar, Osmanagic camii, Doganjska Camii, Galerija Centar.

Stara Varos

903 Eki 2016Gezilecek Yerler

Stara Varos

Podgorica'nın en eski mahallesi olan Stara Varos, tipik Osmanlı mimarisine sahiptir. Mahallede iki adet de camii bulunmaktadır. İkisi de Osmanlı döneminde kalma olan bu camilerden Doganjska Camii 15. yüzyılda, Osmanagić Camii ise 18. yüzyılda yapılmıştır.

-

Podgorica lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Renta Stan Apartment, Apartment Simba, Jana Apartment. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartment Dalila, Apartments Jankovic gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Delta Bright Apartment, Apartment Milica, Apartment Center otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Podgorica aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Petrovic Sarayı

5403 Eki 2016Gezilecek Yerler

Petrovic Sarayı

Bu eski saray bünyesinde bir de müze vardır. Alt kattaki galerilerde daha şaşaalı sergiler düzenlenirken, üst katta egzantrik güncel sanat sergilerine yer verilmektedir.

-

Aziz George Katedrali

5403 Eki 2016Gezilecek Yerler

Aziz George Katedrali

Gorica tepesinin arkasında yer alan bu Ortodoks kilisesi şehirdeki en eski kilisedir. Yüzyıllar öncesinden kalma freskleri daha sonraki dönemde yapılmış olan ikonalardan daha ilgi çekicidir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Podgorica Karadağ ülkesinin tam ortasında yer almaktadır.

Geolocation

Akdeniz İklimine sahip olan Podgorica’yı gezmek için en uygun dönem mayıs-haziran ve eylül-ekim aylarıdır. Temmuz ve ağutos aylarında kentte sıcaklıklar fazlaca yükselmektedir.

Podgorica’da uluslararası bir hava alanı mevcuttur ve Türkiye’den kente direkt uçuş bulunmaktadır.

Podgorica’ya gelen ziyaretçilerin çoğu ya iş amaçlı ya da diplomatik nedenlerle burada bulunduklarından otel fiyatları da buna göre belirlenmektedir. Yani konaklama için pek ucuz demek mümkün değildir. Bir kaç budget hostel bulabilirsiniz ancak ev kiralayarak konaklama şansınız bulunmamaktadır. Gecelik oda fiyatları 3, 4 5 yıldıza göre sırasıyla 30,60, 90 dolar civarındadır.

Podgorica onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Podgorica Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Podgorica Otelleri

En Uygun Fiyatlı Podgorica Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Podgorica Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Podgorica Otelleri

'Victory'_taxi_01_936-CD_in_Pristina.JPG

Podgorica Havalimanı şehrin 9 kilometre güneyinde yer almaktadır. Havalimanında taksi ile şehir merkezine gelmek için standart belirlenmiş fiyat uygulamasını kabul etmeniz gerekmektedir. Taksimetre aslında 8 Euro yazsa da taksiler fiks fiyat olarak 15 Euro alır. Podgorica oldukça küçük bir şehirdir. Şehri gezerken toplu taşıma kullanmanıza pek gerek yok. Ancak mutlaka binmeniz gerekirse bir bilet 80 Cent’tir.

Karadağ mutfağı tarihi olarak Osmanlı, İtalyan ve Sırp mutfaklarının etkisinde gelişmiştir. Adriyatik kıyılarında İtalyan etkisi daha baskındır. Osmanlı mutfağının etkisi hem tatlarda hem de isimlerde görülür. Köfte, sarma, musakka, pilav, börek, kebap ve çorba gibi aynı isimde yemekler vardır. Baklava ve tulumba tatlısı gibi lezzetlerimize de Podgorica’da rastlayabilirsiniz. Ayrıca Macar ve Hırvat mutfağından da etkilenmiş olan Karadağ mutfağında yöresel farklılıklar da belirgindir.

Popüler restoranlar

Lupo di Mare: Şehrin en lüks restoranı olan Lupo di Mare leziz deniz ürünleri ve balıklarıyla çok da meşhurdur. İç dekorasyonunda da denizcilik temaları hakim olan restoranın ağırlıklı olarak yerel ürünlere yer veren geniş bir şarap menüsü vardır.

Leonardo: Adından da anlaşılacağı gibi bu nefis makarnalarıyla tanınan İtalyan restoranı bir hayli de uygun fiyatlara sahiptir. Standart bir pizza 5 Euro civarındadır.

Bahşiş

Podgorica restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Çok hareketli bir gece hayatı olmayan Podgorica’da Buda Bar ve Greenwich adlı iki popüler bar bulunmaktadır.

Electronic Beats Kültür Festivali

Underhill Fest

Festival of Tolerance (Mayıs)

Podgorica alışveriş konusunda çok orijinal ürünler bulunmamaktadır. Şehirde iki adet alışveriş merkezi vardır. Bunlar Delta City ve Mall of Montenegro’dur.  
 

Podgorica (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Podgorica’dan 1 saat ileridir.

Karadağ sınırları içerisinde yer alan Podgorica şehrinin para birimi Euro’dur.

Karadağ ülkesinde toplam 5 farklı dil konuşulmaktadır. Bunlardan Karadağca dili kentin resmi dil olarak kabul edilmektedir. Bunun dışında konuşulan diller Sırpça, Boşnakça, Arnavutça ve Hırvatça’dır.

PODGORİTSA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Ambasada Turske Radosava Burica b.b. (Do Codre) 81000 Podgorica Montenegro

Telefon: 00 382 -20-445 700

Faks: 00 382-20-445 777

embassy.podgorica@mfa.gov.tr

http://www.podgorica.be.mfa.gov.tr

Yeni Yıl (1 Ocak)

Ortodoks Noel Arifesi (6 Ocak)

Ortodoks Noeli (7 Ocak)

Kutsal Cuma

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ortodoks Paskalyası

Bağımsızlık Günü (21 Mayıs)

Devlet Günü (13-14 Temmuz)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 124

Yangın: 123

Polis: 122

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Karadağ’a girmek için vize alması (90 güne kadar) gerekmemektedir.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.