Podgorica’da Gezilecek Yerler

Podgorico bir kültür mozaiği şeklinde örülmüş mimarisiyle görenleri büyüleyen bir şehirdir.

Stara Varos

ffc01b88f4b0e4a06b5bdd4ae89f323d.jpg

Podgorica'nın en eski mahallesi olan Stara Varos, tipik Osmanlı mimarisine sahiptir. Mahallede iki adet de camii bulunmaktadır. İkisi de Osmanlı döneminde kalma olan bu camilerden Doganjska Camii 15. yüzyılda, OsmanagićCamii ise 18. yüzyılda yapılmıştır.

Petrovic Sarayı

Bu eski saray bünyesinde bir de müze vardır. Alt kattaki galerilerde daha şaşaalı sergiler düzenlenirken, üst katta egzantrik güncel sanat sergilerine yer verilmektedir.

  Aziz George Katedrali

  Gorica tepesinin arkasında yer alan bu Ortodoks kilisesi şehirdeki en eski kilisedir. Yüzyıllar öncesinden kalma freskleri daha sonraki dönemde yapılmış olan ikonalardan daha ilgi çekicidir.

   İsa’nın Dirilişi Katedrali

   Büyük kubbesi, beyaz taş duvarları ve altından haçlarıyla bu Sırp Ortodoks tarzı katedral şehir silüetinde çarpıcı bir detaydır. 1993 yılında başlamış olan inşaat hala bitirilmemiş olsa da yine de içeri girip altınfreskleri görmenize izin verilmektedir.

   Podgorica’da görülmesi gereken diğer yerler: Saat kulesi, Milenyum Köprüsü, Ribnica Kalesi, Nikola heykeli, Vladimir Vysockij heykeli, plajlar, Osmanagic camii, Doganjska Camii, Galerija Centar.

   Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
   Kapalı