Tivat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

tivat-1.png

İsmi, İtalyanca’da “Teodo” olarak geçen Tivat’ın isminin asıl kaynağı Yunanca “Theiodhos” yani Tanrı’ların Yolu sözünden gelmektedir. Tivat Kotor Körfezi (Boka)’nın merkezinde yer almaktadır. Coğrafi konumu, doğal güzellikleri ve iklimi Tivat’ı çekici bir turist merkezi haline getirmiştir.

Devamını Oku

Editörün Kaleminden

Tivat’a Ne Zaman Gidilir?

IMG_1707.jpg

Tivat’ta Akdeniz iklimi hâkimdir. Kışları ortalama sıcaklık 8-12 derece arasındayken, yazları sıcaklı 28-32 dereceye kadar çıkmaktadır. Bu sıcaklıkları göz önüne alarak Tivat’a gitmenin en uygun olduğu zamanın nisan ayı ile eylül ayı arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Tivat’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’deki herhangi bir havalimanından Tivat Havaalanına direkt uçuş bulunmamaktadır. Uçuşlar Belgrad, Moskova, Paris ve Prag aktarmalı yapılmaktadır. Tivat Havaalanı ülkedeki en büyük havaalanı olsa da en çok kullanılan havaalanı Podgorica’dır. Tivat Havaalanı şehir merkezine 4 kilometre mesafededir. Tivat’a karayolu ile ulaşmak içinse Podgorica Havalimanı’ndan yaklaşık 3 saat süren bir otobüs yolculuğu ile Tivat’a ulaşabilirsiniz.

Tivat’ta Nerede Kalmalı?

Tivat’ta konaklama imkanları genellikle deniz kenarında ya da denize yakın yerlerde konumlanmış durumda. Konaklanacak pek çok otel, hostel, pansiyon ve apart bulunmakta, Apartments Aruba, Rosic Apartments ve Apartments Bojana en popüler üç apart oteldir. Rosic Apartments ve Apartments Bojana kendine özel plaj imkânlarıyla avantajlı birer seçenek. Apartların her biri yeni dekore edilmiş ve hepsi deniz kenarında olduğu gibi Tivat şehir merkezine 5-10 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyorlar.

Devamını Oku

Tivat Mutfağı

porto-montenegro-tivat-xl.jpg

Tivat, Kotor ile birlikte Akdeniz ve Boka mutfağının en özel lezzetlerini yeme fırsatını sunan iki şehirden biridir. Sayısız otel, restoran, bar veya tavernalarına gidiyor yada kazara oradan geçiyor olun, sizi lezzetli yemekleri ve içecekleriyle baştan çıkarmak için orada bulunacaklar.

Devamını Oku

Tivat Gece Hayatı

Karadağ’ın diğer sahil bölgeleri gibi Tivat da özellikle yaz aylarında hareketli gece eğlencelerine ev sahipliği yapmaktadır. Tivat’taki eğlence mekânlarının büyük bir çoğunluğu şehir merkezinde yer almaktadır.

Tivat’ta gündüzleri modern ve lüks plaj işletmeleri olan mekânlar, geceleri özel ve unutulmaz partilere ev sahipliği yapabiliyorlar. Platinum Club ve Almara Beach Club bunlardan en meşhur ve en şık olanları, Tivat’ta lüks ve modern bir gündüz geçirmenin de hareketli bir gece geçirmenin de iki adresi bu mekânlar.

Devamını Oku

Tivat Festivaller

Mimoza Festivali (Şubat)

Gençlik Günü (Mayıs)

Bowling Olimpiyatları (Temmuz)

Tivat Kültürel Yaz Festivali (Ağustos)

Modus Moda Festivali (Ağustos)

Tivat’ta Alışveriş

Tivat’ta Avrupa’nın ve dünyanın en iyi kıyafet ve ayakkabı tasarımcılarından bazılarının dükkânları bulunmaktadır. Hem kadın hem erkek seyahatçilerin kendilerine ya da hediye olarak alabilecekleri modern ve kaliteli ürünleri bu dükkânlarda bulmak mümkündür. Ayrıca Tivat’ta ki butiklerde de kendinize alabileceğiniz güzel kıyafetler bulabileceğinize eminiz, tasarımcıların mağazalarına göre butiklerin fiyatları daha uygun olmaktadır, aynı zamanda butiklerin çoğunun fiyatı birbiriyle aynıdır. Bu butiklerde kıyafet dışında cüzdanlar, deri ürünler ve plaj kıyafetleri bulmanız mümkündür.

Ayrıca Tivat’ta daha uygun fiyatlı eşyaların satıldığı pazarlar kurulmaktadır, aynı Türkiye’deki pazarlar gibi burada da pazarlığa dayalı bir satış stratejisi uygulanmaktadır. Bu pazarların yanlarında gıda ürünlerinin satıldığı pazarlar da kurulmaktadır ve burada taze sebze-meyveler, Akdeniz balıkları ve et ürünleri bulabilirsiniz.

Tivat Saat Farkı

Tivat (Karadağ) (UTC +1) ile Türkiye (UTC +3) arasında 2 saat fark vardır.

Tivat Para Birimi

Avrupa’da yer alan Karadağ’ın bir şehri olan Tivat’ın para birimi Euro’dur.

Tivat Resmi Dili

Karadağ’ın resmi dili 2007’de yürürlüğe giren anayasa değişikliği ile Karadağca olarak belirlenmiştir. Karadağca, Sırpça gibi Kiril ve Latin alfabesiyle yazılabilen bir dildir ancak Sırpça’dan farklı bir dildir. Karadağlılar bağımsızlıklarından itibaren Karadağca’yı geliştirmek ve yaymak için akademik çalışmalar yürütmektedirler.

Tivat’ta Karadağca, Sırpça, Hırvatça ve Arnavutça bölgede yaşayan gruplarca konuşulmaktadır ancak ülke Avrupa’da yer aldığı için nüfusun büyük bir çoğunluğu İngilizce bilmektedir.

Tivat Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Ortodoks Noeli (7 Ocak)

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Günü (1 Mayıs)

Zafer Günü (9 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (20-22 Mayıs)

Devlet Günü (13 Temmuz)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

*Yanında tarih bulunmayanlar her sene değişmektedir.

Tivat Vize İşlemleri

Türkiye ile Karadağ arasında Vize Muafiyeti Anlaşması mevcuttur. Bu çerçevede Türkiye vatandaşı diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamilleri, ilk giriş tarihinden itibaren doksan (90) günü aşmayan bir süre için veya transit geçiş maksadıyla vize almadan girebilmektedir.

Devamını Oku

Tivat Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 7oC
  • Şub 7oC
  • Mar 10oC
  • Nis 12oC
  • May 17oC
  • Haz 20oC
  • Tem 23oC
  • Agu 23oC
  • Eyl 20oC
  • Eki 16oC
  • Kas 11oC
  • Ara 8oC

Kısa Kısa

Nüfus: 14,149 / Dil: Karadağca  / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün