Google+

Arama formu

Tivat

Tivat’ta konaklama imkanları genellikle deniz kenarında ya da denize...
Devamı oku
UNESCO listesindeki Boka Koyu'nda yer alan Tivat harika plajları,...
Devamı oku
Tivat, Kotor ile birlikte Akdeniz ve Boka mutfağının en özel...
Devamı oku
Karadağ’ın diğer sahil bölgeleri gibi Tivat da özellikle yaz aylarında...
Devamı oku
Tivat’ta Avrupa’nın ve dünyanın en iyi kıyafet ve ayakkabı...
Devamı oku
Mimoza Festivali (Şubat) Gençlik Günü (Mayıs) Bowling Olimpiyatları...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Ortodoks Noeli (7 Ocak) Kutsal Cuma Paskalya...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 123 Polis: 122
Devamı oku
Türkiye ile Karadağ arasında Vize Muafiyeti Anlaşması mevcuttur. Bu...
Devamı oku
Karadağ’ın güneybatısında yer alan Tivat, Kotor Körfezi kıyısındadır.
Devamı oku
İsmi, İtalyanca’da “Teodo” olarak geçen Tivat’ın isminin asıl kaynağı...
Devamı oku
Avrupa’da yer alan Karadağ’ın bir şehri olan Tivat’ın para birimi Euro’...
Devamı oku
Karadağ’ın resmi dili 2007’de yürürlüğe giren anayasa değişikliği ile...
Devamı oku
Tivat (Karadağ) (UTC +1) ile Türkiye (UTC +3) arasında 2 saat fark...
Devamı oku
PODGORİTSA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Radosava Burica, B.B., Zabjelo, 81000...
Devamı oku
Tivat’ta Akdeniz iklimi hâkimdir. Kışları ortalama sıcaklık 8-12...
Devamı oku
Türkiye’deki herhangi bir havalimanından Tivat Havaalanına direkt uçuş...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 7℃
Şub 7℃
Mar 10℃
Nis 12℃
May 17℃
Haz 20℃
Tem 23℃
Ağu 23℃
Eyl 20℃
Eki 16℃
Kas 11℃
Ara 8℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 14,149 / Dil: Karadağca  / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

Tivat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

tivat-1.png

İsmi, İtalyanca’da “Teodo” olarak geçen Tivat’ın isminin asıl kaynağı Yunanca “Theiodhos” yani Tanrı’ların Yolu sözünden gelmektedir. Tivat Kotor Körfezi (Boka)’nın merkezinde yer almaktadır. Coğrafi konumu, doğal güzellikleri ve iklimi Tivat’ı çekici bir turist merkezi haline getirmiştir.

Tivat, Venediklilerde Teodo olarak bilinirken, 1420-1797 yılları arasında Arnavutluk Venetası'nın bir parçası olarak Venedik Cumhuriyeti'ne bağlıydı. Dönemin ekonomik gelişmeleri Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetimi altına giren topraklardan kaçan Sırp mültecilere Tivat’a sığınmak için bir sebep olmuştu. Bugün Tivat’ta hala Venedik döneminden kalma Venedik tarzı yapılarla karşılaşmak mümkündür.

Tivat, Boka bölgesinin en genç kenti olmasına rağmen, ilgi çekici bir çok özelliği vardır. Kanadalı milyarder Peter Munk’ın Tivat’ta inşa ettirdiği Porto Montenegro, Karadağ’da ve Dünya’da isminden söz ettiren lüks bir mega-yat marinasıdır. Bocce Olimpiyatları ve Yaz Festivalleri de Tivat’ın kültürel etkinliklerinin başında geliyor. Tivat Botanik Bahçesinde ise Boka’lı gemicilerin seyahetlerinden getirdiği çeşitli otantik ağaçlar, çiçekler ve süs bitkileri ekilidir.
 

Tanıtım Videosu:

 

Tivat’ta Gezilecek Yerler

UNESCO listesindeki Boka Koyu'nda yer alan Tivat harika plajları, marinası, bahçeleri, müzeleri, sokakları ve küçük çevre köyleriyle uzun ve sıkılmadan yürüyebileceğiniz yaz aylarında lüks plajlarında güneşlenip büyük havuzlarında serinleyebileceğiniz bir şehir.

Porto Montenegro

Baş yatırımcısı Kanadalı işadamı Peter Munk olan Karadağ’ın en büyük ve Avrupa’nın en bilinen marinalarından biri olan Porto Montenegro, eski bir Yugoslav deniz tesisinin altyapısı üzerine inşa edilmiştir. En büyük mega-yatlar da dahil olmak üzere 500’ün üzerinde yat için yer bulundurmakta ve bu yatların tamiri ve bakımı için de olanaklar sunmakta olan bu marinada restoranlar, oteller, su sporları ve dinlenme tesisleri de bulunmakta. 150’ye yakın lüks rezidans, 20’den fazla mağaza, bir spor tesisi, yat kulübü, özel havuzu, barı ve deniz müzesiyle Tivat’ta görülmesi gerekenler listesinin başında.

Porto Montenegro Dünya’nın deniz cennetlerinden birinde Kotor Körfezinde yer almaktadır. Bir UNESCO Dünya Mirası alanı olan Kotor Koyu, Avrupa'nın en güneydeki fiyordu ve doğu Akdeniz'in en büyük doğal limanıdır. “Yatlar daha da büyüyor ve insanlar kendileri için uygun rıhtımları bulamadıklarından şikâyet ediyorlar. Zamanında savaş gemilerine liman olan Tivat için bu bir sorun değil!” Peter Munk, Baş Yatırımcı, Porto Karadağ.

Ljetnjikovac Buca

Ljetnjikovac Buca

Buca yazlık bağ evidir. Yapıları ve mekânları diğer Karadağ kıyı şehirlerine kıyasla daha az bilinen Tivat aslında kültürel ve tarihi önemi nedeniyle daha fazla ilgiyi hak ediyor. Tivat’ta konakladığınız süre boyunca bu tesisi rahatlıkla fark edeceksiniz. Ljetnkikovac Buca Karadağca Buca Yazlık Bağ Evi demek. Geç Gotik dönem izleri taşıyan bu tesis Tivat’ın simgelerinden.

Bu bağ evi 18. yüzyıldan kalma ve soylu bir Kotor ailesi olan Buca Ailesine ait. Kompleksin içinde; konaklama imkânının bulunduğu bir yapı, küçük bir ev, bir kilise, St. Michael’e adanmış bir şapel ve farklı amaçlar için kullanılan bir giriş kısmı bulunmaktadır. Bu kompleks Tivat kültürünün bugününü yansıtmak amacıyla Tivat’taki kültürel etkinlikler için kapılarını açmıştır. Bir binada sanat galerisi yer alırken giriş kısmında ve bahçesinde resim sergileri ve bazı kokteyller düzenleniyor.

Gornja Lastva

Gornja Lastva

Özellikle yaz aylarınca küçük bir yürüyüş yapmak için eşsiz bir Tivat köyüdür. Gornja Lastva köyü, deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte, Vrmac Tepesi eteklerinde yer almaktadır.

Kotor şehir anıtı üzerinde belirtilene göre; Gornja Lastva 16. yüzyılda Kotor Bölgesi yönetimindeymiş. Gornja Lastva köyünde yaklaşık 20 tane basitçe inşa edilmiş taş ev bulunmakta. Köydeki bahçelerin çoğunda, üzüm bağları, taş banklar, iç bahçeler ve su sarnıçları görebilirsiniz. Gornja Lastva’da Tanrı’nın Kutsal Annesinin doğuşuna adanmış barok tarzda bir kilise bulunmaktadır. Köy meydanı çeşitli etkinlikler, festivaller ve ticaret için kullanılmaktadır.

Köy bugün, yapılarının mimarisi ve yerli halkıyla, mimarların ve araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Son yıllarda bölgede çalışmalar yürüten bir STK olan “Expeditio” uluslararası mimarlık atölyeleri düzenliyor. Gornja Lastva yıldan yıla daha çok turist çekiyor. Her yıl ağustos ayında düzenlenen Lastva Festivali bunun sebeplerinden biri. Festival Boka kültürünü, geleneklerini ve mutfağını tanıtmak için önemli bir araç. Ziyaretçiler Boka müziğinin, yerel dansların, lezzetli yerel yemeklerin ve kısa turların tadını çıkarabilir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Tivat nerededir?

tivat-montenegro-event-destination.jpg

Karadağ’ın güneybatısında yer alan Tivat, Kotor Körfezi kıyısındadır.

Tivat’a Ne Zaman Gidilir?

IMG_1707.jpg

Tivat’ta Akdeniz iklimi hâkimdir. Kışları ortalama sıcaklık 8-12 derece arasındayken, yazları sıcaklı 28-32 dereceye kadar çıkmaktadır. Bu sıcaklıkları göz önüne alarak Tivat’a gitmenin en uygun olduğu zamanın nisan ayı ile eylül ayı arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Tivat’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’deki herhangi bir havalimanından Tivat Havaalanına direkt uçuş bulunmamaktadır. Uçuşlar Belgrad, Moskova, Paris ve Prag aktarmalı yapılmaktadır. Tivat Havaalanı ülkedeki en büyük havaalanı olsa da en çok kullanılan havaalanı Podgorica’dır. Tivat Havaalanı şehir merkezine 4 kilometre mesafededir. Tivat’a karayolu ile ulaşmak içinse Podgorica Havalimanı’ndan yaklaşık 3 saat süren bir otobüs yolculuğu ile Tivat’a ulaşabilirsiniz.

Tivat şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Tivat’ta Nerede Kalmalı?

Tivat’ta konaklama imkanları genellikle deniz kenarında ya da denize yakın yerlerde konumlanmış durumda. Konaklanacak pek çok otel, hostel, pansiyon ve apart bulunmakta, Apartments Aruba, Rosic Apartments ve Apartments Bojana en popüler üç apart oteldir. Rosic Apartments ve Apartments Bojana kendine özel plaj imkânlarıyla avantajlı birer seçenek. Apartların her biri yeni dekore edilmiş ve hepsi deniz kenarında olduğu gibi Tivat şehir merkezine 5-10 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyorlar.

Tivat Havaalanına sadece 3 kilometre mesafede, plaja 2 dakika yürüme mesafesi olan Hotel Pine ise kendi restoranına, barına ve pastanesine sahip. Kotor Körfezi'nin kalbinde, Tivat'ın ana meydanında yer alan bir sahil oteli olan Hotel Palladium, plaja 1 dakika mesafede eşsiz manzarasıyla kalınabilecek yerler listesinin başlarında yer alan bir otel.

UNESCO listesindeki Boka Koyu'nda, Tivat kasabasındaki lüks bir yat limanı içinde yer alan Regent Porto Montenegro açık havuzun yanı sıra spa ve sağlıklı yaşam merkezi sunmaktadır. Rönesans Venedik tarzında inşa edilen bu lüks otelde tenis, squash, bowling salonu, hamam, spa, sauna gibi birçok özellik yer almaktadır.

Tivat pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Tivat Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Tivat Otelleri
En Uygun Fiyatlı Tivat Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Tivat Otelleri
Tivat Ev Kiralama

Tivat Mutfağı

porto-montenegro-tivat-xl.jpg

Tivat, Kotor ile birlikte Akdeniz ve Boka mutfağının en özel lezzetlerini yeme fırsatını sunan iki şehirden biridir. Sayısız otel, restoran, bar veya tavernalarına gidiyor yada kazara oradan geçiyor olun, sizi lezzetli yemekleri ve içecekleriyle baştan çıkarmak için orada bulunacaklar.

Tivat’taki konaklayışınızın ilk günü şerefine size yerli üzüm brendisi, çeşitli likörler, “Frustula” adı verilen gevrek bir pasta ve kaçınılmaz olarak zeytin ve/veya zeytinyağı ikram edeceklerdir. Güzel bir akşam yemeğinden sonra, geleneksel Karadağ üzümlerinden yapılmış beyaz bir kadeh “Krstac” yada “Cherdonay” veya bir kadeh kırmızı “Vranac”,”Merlot” yada “Cabernet” içebilirsiniz.

Popüler restoranlar

One: Porto Montenegro’da yer alan bu restoran İtalyan Mutfağı ve Deniz mahsulleriyle, Tivat’ta gidebileceğiniz iyi restoranlardan biri.

Konoba Mala Barka: Yerel Karadağ ve Hırvat mutfağına ait lezzetler sunan küçük ama şirin bir restoran. Harika ızgara ahtapotlarının yanında bir kadeh yerli beyaz şaraplarını içmenizi tavsiye ederiz.

Byblos: Tivat’ın en popüler restoranlarından biri olan Byblos, Lübnan mutfağına ait eşsiz yemekleri ve harika ambiyansı ile Tivat’ta adından sıkça söz ettiriyor.

Diğer restoranlar: Big Ben, Al Posto Giusto, Ponta Veranda, The Black Sheep

Bahşiş

Tivat’ta bir restorana gittiğinizde sizden beklenen bahşiş miktarı yüzde 10’dur.

Tivat Gece Hayatı

Karadağ’ın diğer sahil bölgeleri gibi Tivat da özellikle yaz aylarında hareketli gece eğlencelerine ev sahipliği yapmaktadır. Tivat’taki eğlence mekânlarının büyük bir çoğunluğu şehir merkezinde yer almaktadır.

Tivat’ta gündüzleri modern ve lüks plaj işletmeleri olan mekânlar, geceleri özel ve unutulmaz partilere ev sahipliği yapabiliyorlar. Platinum Club ve Almara Beach Club bunlardan en meşhur ve en şık olanları, Tivat’ta lüks ve modern bir gündüz geçirmenin de hareketli bir gece geçirmenin de iki adresi bu mekânlar.

Yat limanı Porto Montenegro’da yer alan The Clubhouse ise gece 1’e kadar açık ve Porto Montenegro’ya eğlenmeye gelenlerin uğrak noktası. Güzel kokteyller ve hafta sonları canlı dj performanslarına sahne olmaktadır.

Tivat Festivaller

Mimoza Festivali (Şubat)

Gençlik Günü (Mayıs)

Bowling Olimpiyatları (Temmuz)

Tivat Kültürel Yaz Festivali (Ağustos)

Modus Moda Festivali (Ağustos)

Tivat’ta Alışveriş

Tivat’ta Avrupa’nın ve dünyanın en iyi kıyafet ve ayakkabı tasarımcılarından bazılarının dükkânları bulunmaktadır. Hem kadın hem erkek seyahatçilerin kendilerine ya da hediye olarak alabilecekleri modern ve kaliteli ürünleri bu dükkânlarda bulmak mümkündür. Ayrıca Tivat’ta ki butiklerde de kendinize alabileceğiniz güzel kıyafetler bulabileceğinize eminiz, tasarımcıların mağazalarına göre butiklerin fiyatları daha uygun olmaktadır, aynı zamanda butiklerin çoğunun fiyatı birbiriyle aynıdır. Bu butiklerde kıyafet dışında cüzdanlar, deri ürünler ve plaj kıyafetleri bulmanız mümkündür.

Ayrıca Tivat’ta daha uygun fiyatlı eşyaların satıldığı pazarlar kurulmaktadır, aynı Türkiye’deki pazarlar gibi burada da pazarlığa dayalı bir satış stratejisi uygulanmaktadır. Bu pazarların yanlarında gıda ürünlerinin satıldığı pazarlar da kurulmaktadır ve burada taze sebze-meyveler, Akdeniz balıkları ve et ürünleri bulabilirsiniz.

Tivat Saat Farkı

Tivat (Karadağ) (UTC +1) ile Türkiye (UTC +3) arasında 2 saat fark vardır.

Tivat Para Birimi

Avrupa’da yer alan Karadağ’ın bir şehri olan Tivat’ın para birimi Euro’dur.

Tivat Resmi Dili

Karadağ’ın resmi dili 2007’de yürürlüğe giren anayasa değişikliği ile Karadağca olarak belirlenmiştir. Karadağca, Sırpça gibi Kiril ve Latin alfabesiyle yazılabilen bir dildir ancak Sırpça’dan farklı bir dildir. Karadağlılar bağımsızlıklarından itibaren Karadağca’yı geliştirmek ve yaymak için akademik çalışmalar yürütmektedirler.

Tivat’ta Karadağca, Sırpça, Hırvatça ve Arnavutça bölgede yaşayan gruplarca konuşulmaktadır ancak ülke Avrupa’da yer aldığı için nüfusun büyük bir çoğunluğu İngilizce bilmektedir.

Tivat Türkiye Dış Temsilciliği

PODGORİTSA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Radosava Burica, B.B., Zabjelo, 81000, Podgorica, Montenegro

Telefon: 00 382 20 445 700

Faks: 00 382 20 445 777

embassy.podgorica@mfa.gov.tr

http://www.podgorica.be.mfa.gov.tr

Tivat Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Ortodoks Noeli (7 Ocak)

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Günü (1 Mayıs)

Zafer Günü (9 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (20-22 Mayıs)

Devlet Günü (13 Temmuz)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

*Yanında tarih bulunmayanlar her sene değişmektedir.

Tivat İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 123

Polis: 122

Tivat Vize İşlemleri

Türkiye ile Karadağ arasında Vize Muafiyeti Anlaşması mevcuttur. Bu çerçevede Türkiye vatandaşı diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamilleri, ilk giriş tarihinden itibaren doksan (90) günü aşmayan bir süre için veya transit geçiş maksadıyla vize almadan girebilmektedir.

Karadağ’ın AB adaylık sürecinde olması ve AB ülkelerine sınır olması nedeniyle sınır görevlileri zaman zaman AB dışından ülkeye gelen kişilere titiz ve kuralcı davranabilmektedir. Seyahat edeceklerin, bu tür sorunlarla karşılaşmamaları açısından, Karadağ’a yapacakları seyahatlerde, yanlarında ülkede kalmayı öngördükleri süreyle orantılı makul miktarda döviz bulundurmaları ve seyahat amaçlarını görevlilere açık bir şekilde izah etmeye özen göstermeleri önemle tavsiye olunur.

Karadağ Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.