Google+

Kotor

Kotor - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon7℃
 • Şubweather-icon8℃
 • Marweather-icon10℃
 • Nisweather-icon13℃
 • Mayweather-icon17℃
 • Hazweather-icon20℃
 • Temweather-icon23℃
 • Ağuweather-icon23℃
 • Eylweather-icon20℃
 • Ekiweather-icon16℃
 • Kasweather-icon11℃
 • Araweather-icon8℃
Nüfus: 22,601/ Dil: Karadağca, Sırpça-Hırvatça / Para Birimi: Euro(EUR) / İklim: Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Kotor tarih boyunca Adriyatik Denizi’nin en meşhur kıyılarından biri olmuş, gizli ve korunaklı pozisyonuyla denizcilerin liman kentlerindendir. Karadağ’ın az nüfuslu, küçük fakat tarihi bu şehri UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindedir. Şehir sahip olduğu Venedik duvarı ve kalesi, Ortaçağ döneminden kalma eserleri, engebeli, fiyord benzeri yapısı ve Kotor Koyu ile birlikte önemli Akdeniz şehirlerinden biridir.

Kuruluşunun M.Ö. 5. yüzyıla dayandığı söylenen şehrin özellikle Roma dönemiyle beraber ismi anılmaya başlar. Orta Çağ’da 535 yılında kale kurulur ve Kotor, Ostrogotlar’dan kurtulur. Roma İmparatorluğu sonrasında Dalmaçya şehri olarak, Müslümanlar, Bulgarlar ve Sırplar tarafından sahiplenilmiştir. O tarihte Venedik ve dolaylı yoldan Osmanlı egemenliğinde Venedik mimarisini benimseyen şehir şu anki halini almıştır. Yugoslavya’nın dağılmasıyla önce Sırbistan-Karadağ ve sonrasında Karadağ’ın topraklarının parçası olmuştur. 2006 yılında Sırbistan’dan ayrılan ülke Avrupa Birliği’ne aday ülke konumundadır. Kotor, Karadağ Yugoslav bölgesinin dini ve etnik karmaşasını taşır. Ortodoks ve Katolik nüfus şehrin büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır. Hırvat, Sırp, Boşnak, Arnavut azınlıklarını da bol miktarda barındığı ve dil çeşitliliği kadar din çeşitliliğiyle de Balkan coğrafyası kenti olduğunu belli eder.


Tanıtım Videosu:

Görülmesi gereken diğer yerler: Tara Nehri, Yukarı Şehrin Duvarları, Krstac, Avusturya-Macaristan Ormanları.

Kotor Old Town

2026 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Kotor Old Town

Eski şehir, Kotor’un tarihini yansıtan dünyaca ünlü merkezidir. Bu kent girift ve dar sokaklardan oluşan yapısı ve etkileyici Ortaçağ mimarisiyle gezginler için mükemmel bir deneyim olacaktır. Kentin sokaklarında kaybolmak oldukça kolay fakat eğlenceli bulunan bir durumdur. 8. yüzyıldan kalan Saat Kulesi, 13. yüzyıl ürünü Sveti Tripun Katedrali, yine 13. yüzyılda inşa edilmiş Gospe od Zdravlja, 12. yüzyıldan kalma Sveta Marija Kilisesi ve 19. yüzyıl dönemi eseri Napoleon Tiyatrosu bu bölgede görebileceğiniz tarihi eserlerden birkaçıdır. Gotik-Romanesk mimarisiyle St. Tryphon Katedrali 11. yüzyılda yapılmış ve depremlerden sonra yeniden inşa edilmiştir. Bölgedeki en büyük kilise olan St Nicolas görülmesi gereken yerlerdendir.

-

Kotor lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Holiday Home Kapetanovic, Apartment Radovic, Apartment Jovicevic. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartments Luka, Apartment Stari grad gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Apartments Parapid, Apartments Ponta, Apartments Martiva otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kotor aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Denizcilik Müzesi

1626 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Denizcilik Müzesi

Denizciliğin tarihinde büyük önem arz ettiği denizcileriyle meşhur kenti ziyaret ettiğinizde Denizcilik Müzesini mutlaka ziyaret edin. Müzede devlet adamları ve zanaatkârlar ile ilgili ürünler vardır.

-

Gospa od Skrpjela Adası

4126 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Gospa od Skrpjela Adası

Kotor Koyu’nda bulunan oldukça etkileyici bir ada. Şehrin gezilecek yerler rotasına kesinlikle dahil edilmesi gerekir. Bu ada ile Sveti Djordje adaları denizciler tarafından meydana getirilmiş yapay adalardır. Denizcilik efsaneleriyle ünlü adalarda kiliseler bulunmaktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

dobrota-bay-kotor-montenegro-croatia-bike-boat-tour-fltrishhartmann.jpg

Kotor Balkanlar’da Karadağ ülkesinin sınırları içersindedir. Adriyatik Denizi’ne bakan Kotor Koyu’nda yer alan Kotor, koyun iç kısmındadır.

Geolocation

montenegro-kotor.jpg

Şehre iklimden dolayı gidilmemesi gereken zorlu bir dönem olmamasına rağmen, Kotor’da genel olarak orta yağışlı olan hava durumu, kış aylarında turistleri zorlayabilir. Sıcaklık ise kış aylarında 4 dereceye kadar düşmektedir. Yaz sıcağının zorlayıcı olmadığı şehirde 28-30 dereceleri görmek mümkündür. O yüzden kenti ziyaret etmek için tavsiye edilen dönem daha ziyade yaz dönemidir.

Karadağ’da iki havalimanı bulunmaktadır. Bunlardan Tivat Havalimanı Kotor şehrine 10 kilometre mesafede olmasına rağmen şehre 90 kilometre uzaklıktaki Podgorica Havalimanı daha yoğun kullanılmaktadır. İstanbul’dan aktarmasız uçuşların da olduğu Podgorica Havalimanı ülkenin başkenti Podgorica’dadır. Bunun yanında, Adriyatik kıyılarını gezen cruise gemileri Kotor limanına uğramaktadırlar. Balkanları karayolları ile dolaşmak isteyenler için zorlu bir yolculuk ile Karadağ’a ulaşmak da mümkündür.

Vizesiz gidilebilecek tarihî dokusu ile yaşayan küçük bir şehirdir Kotor. Uygun fiyatlı bir tatil için bir kaç günlüğüne büyük şehir hayatının karmaşasından kaçıp gelinebilecek şehirlerden biridir. Dar sokakları, yüzyıllardan kalma tarihî binaları ve sıcakkanlı insanları ile turistlerin ilgisini çekmektedir.  Sahil kenarı bir otelde konaklayarak tüm gün berrak denizin tadını çıkarabilir ve kolaylıkla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Arabalı seyahat etmeyi düşünüyorsanız, şehir merkezinden uzakta bir otel seçebilir; hem huzurlu doğası ile hem de denizi ile Kotor’un tadını çıkarabilirsiniz.


Kotor’da Nerede Kalınır
 

* Türkler için vizesiz gidilebilen bir şehirdir. Schengen ülkesi olmamasına rağmen para birimleri eurodur. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kotor otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Kotor onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Kotor Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Kotor Otelleri

En Uygun Fiyatlı Kotor Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Kotor Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Kotor Otelleri

Karadağ'ın çok bilinmeyen küçük bir şehridir Kotor. Tarihî dokusunu kaybetmeden yaşamayı başarmış olan da bir şehirdir aynı zamanda. Avrupa’daki ve Karadağ’daki diğer şehirlere kıyasla daha uygun, 3 – 4 günlük seyahatler için tercih edilebilecek, huzur verici bir şehirdir. Şehir içindeki oteller konforlu konaklama imkânları sunarken, bütçenize uygun seçebileceğiniz otel imkânları da oldukça çeşitlidir. Özellikle bahar aylarında gidildiğinde, şehrin yemyeşil doğasıyla yaşayan tarihî binaların arasında daha keyifli bir tatil olacaktır.


Kotor Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Kotor otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Kotor’da dolaşmanın en ideal yolu yürümektir. Eski şehir bölgesine araba girişinin yasak olduğu şehir de bisiklet opsiyonunuz da var elbette. Fakat şehrin eğimli yapısından dolayı bunun zorlayıcı ve yorucu olma ihtimalinin altını çizmek de fayda var.

t09ath3n140516141927.jpg

İtalyan kültürüne yakın unlu mamüllerin bol olduğu Karadağ yemek kültüründe peynir, şarap ve kokteyller meşhurdur. Fakat İtalyan kültüründen daha önemli etkiler bırakmış olan Türk Mutfağı her köşe başında kendini Türkçe yemek isimleriyle hissettirir. Kotor ve Karadağda, çorbadan kebaba, pilavdan musakkaya, börek, güveç ve baklavaya Türk mutfağından çok fazla lezzete rastlarsınız. Bunun yanında deniz şehri olan Kotor’da deniz ürünleri de oldukça sık tüketilmektedir. Espresso’nun sık tüketildiği bu şehirde yerli Karadağ şarabı olarak Vranac, Pro Corde, Krstac ve Cabernet denenebilir.

Popüler restoranlar

Bastion Restaurant: Oldukça dolu olan bu görece pahalı restaurant şehrin en iyi yemek adreslerinden biridir. Özellikle deniz ürünlerini deneyebilirsiniz.

Restoran Erak: Deniz ürünleri ve geleneksel yemekleri ile meşhur Erak uğramanız gereken bir diğer adres.

Diğer restoranlar: Pronto Pizza, Forza, Rendez Vous, La Pasteria, Cesarica, Babilon

Bahşiş

Bu küçük tarihi turizm şehrinde garsonlar ve otel görevlileri tahminen sizden bahşiş bekleyecektir, fakat yüksek miktarlar vermenize gerek olmayacaktır. Beklenen bahşiş miktarı yüzde 10 civarındadır.

Gece 01:00’den sonra gürültülü müziğe müsaade edilmeyen Kotor’da buna rağmen gece hayatı oldukça keyiflidir. Birçok barı olan şehrin en iyi gece kulübü Maximus’tur. Bunun yanında otantik müzik çalan ve geleneksel ortamlara sahip yerleri de deneyebilirsiniz.

Kotor Karnavalı

Her yıl düzenlenen bu büyük festival Kotor şehrinin sembollerindendir. Çocuklar için düzenlenen etkinliklerden yerel yemeklere ve dans gösterilerine kadar birçok eşzamanlı birçok etkinliğin kente yayıldığı Kotor Carnival Şubat ayında gerçekleşmektedir.

Dan Svetog Tripuna

Şubat ayında gerçekleşen Dan Svetog Tripuna 9. yüzyıldan günümüze ulaşan geleneksel bir kutlamadır. Şehrin savunulmasını temsilen gerçekleştirilen kutlama kapsamında kiliselerin yanı sıra kentin sokaklarında müzikler ve dans gösterileri düzenlenir.

Uluslararası Moda Festivali

Kotor için temmuz ayı moda ayıdır. Günlerce süren moda festivali Karadağ, Balkanlar ve tüm dünyadan tasarımcıları ve moda tutkunlarını bir araya getirir. Festival boyunca özellikle İtalyan moda trendleri ve tasarımları ön planda olur.

Diğer etkinliklerden birkaçı Montenegro Cup, Karadağ’ın Genç Müzisyenleri Festivali, Kotor’un Yaz Fiestası’dır.

Bir Sırp rakısıolan Rakija Kotor’dan alınabilecek güzel hediyelerden biridir. Bunun yanında geleneksel giysiler ve şehrin her şeyi olan Kotor Koyu tabloları da oldukça ilgi çekici alternatifler arasındadır. Dönmeden bavulunuza ekleyeceğiniz tişörtler veya yerel çantalar ülkenize döndüğünüzde de iyi anılar çağrıştıracaktır.

Karadağ (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Kotur’un saati Türkiye’den 1 saat geridedir.

Karadağ sınırları içerisinde yer alan Kotor şehrinin para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 0,30 Euro’dur.

Karadağlıların şehrin yüzde 48’ini oluşturduğu Kotor’da nüfusun yüzde 30’unu Sırplar oluşturmaktadır. Kentin resmi dili ülkenin geri kalanı gibi Karadağca’dır. Yugoslav bölgesinde kalan Karadağ’ın dil yapısı diğer eski Yugoslav ülke dilleri olan Sırpça, Boşnakça ve Hırvatça’ya benzemektedir. Ayrıca Sırpça, Hırvatça, Boşnakça ve Arnavutça tanınan dillerdir ve halk tarafından kullanılmaktadır.

PODGORİTSA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Ambasada Turske Radosava Burica b.b. (Do Codre) 81000 Podgorica Montenegro

Telefon: 00 382 -20-445 700

Faks: 00 382-20-445 777

embassy.podgorica@mfa.gov.tr

http://www.podgorica.be.mfa.gov.tr

Yeni Yıl (1 Ocak),

Ortodoks Noel Günü (7 Ocak),

Kutsal Cuma (29 Nisan),

İşçi Günü (1 Mayıs),

Ortodoks Paskalya Günü (2 Mayıs),

Zafer Günü (9 Mayıs),

Devlet Günü (13 Haziran)

Acil yardım: 112

Yangın: 123

Polis: 122

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kotor’a girmek için vize alınmasına gerek yoktur. 60 gün süreyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kotor’u vizesiz gezebilir ve buradan başka ülkelere transit geçiş yapabilir.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.