Tivat’ta Gezilecek Yerler

UNESCO listesindeki Boka Koyu'nda yer alan Tivat harika plajları, marinası, bahçeleri, müzeleri, sokakları ve küçük çevre köyleriyle uzun ve sıkılmadan yürüyebileceğiniz yaz aylarında lüks plajlarında güneşlenip büyük havuzlarında serinleyebileceğiniz bir şehir.

Porto Montenegro

Baş yatırımcısı Kanadalı işadamı Peter Munk olan Karadağ’ın en büyük ve Avrupa’nın en bilinen marinalarından biri olan Porto Montenegro, eski bir Yugoslav deniz tesisinin altyapısı üzerine inşa edilmiştir. En büyük mega-yatlar da dahil olmak üzere 500’ün üzerinde yat için yer bulundurmakta ve bu yatların tamiri ve bakımı için de olanaklar sunmakta olan bu marinada restoranlar, oteller, su sporları ve dinlenme tesisleri de bulunmakta. 150’ye yakın lüks rezidans, 20’den fazla mağaza, bir spor tesisi, yat kulübü, özel havuzu, barı ve deniz müzesiyle Tivat’ta görülmesi gerekenler listesinin başında.

Porto Montenegro Dünya’nın deniz cennetlerinden birinde Kotor Körfezinde yer almaktadır. Bir UNESCO Dünya Mirası alanı olan Kotor Koyu, Avrupa'nın en güneydeki fiyordu ve doğu Akdeniz'in en büyük doğal limanıdır. “Yatlar daha da büyüyor ve insanlar kendileri için uygun rıhtımları bulamadıklarından şikâyet ediyorlar. Zamanında savaş gemilerine liman olan Tivat için bu bir sorun değil!” Peter Munk, Baş Yatırımcı, Porto Karadağ.

Ljetnjikovac Buca

700_0099_resize-400x400.jpg

Buca yazlık bağ evidir. Yapıları ve mekânları diğer Karadağ kıyı şehirlerine kıyasla daha az bilinen Tivat aslında kültürel ve tarihi önemi nedeniyle daha fazla ilgiyi hak ediyor. Tivat’ta konakladığınız süre boyunca bu tesisi rahatlıkla fark edeceksiniz. Ljetnkikovac Buca Karadağca Buca Yazlık Bağ Evi demek. Geç Gotik dönem izleri taşıyan bu tesis Tivat’ın simgelerinden.

Bu bağ evi 18. yüzyıldan kalma ve soylu bir Kotor ailesi olan Buca Ailesine ait. Kompleksin içinde; konaklama imkânının bulunduğu bir yapı, küçük bir ev, bir kilise, St. Michael’e adanmış bir şapel ve farklı amaçlar için kullanılan bir giriş kısmı bulunmaktadır. Bu kompleks Tivat kültürünün bugününü yansıtmak amacıyla Tivat’taki kültürel etkinlikler için kapılarını açmıştır. Bir binada sanat galerisi yer alırken giriş kısmında ve bahçesinde resim sergileri ve bazı kokteyller düzenleniyor.

Gornja Lastva

Özellikle yaz aylarınca küçük bir yürüyüş yapmak için eşsiz bir Tivat köyüdür. Gornja Lastva köyü, deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte, Vrmac Tepesi eteklerinde yer almaktadır.

Kotor şehir anıtı üzerinde belirtilene göre; Gornja Lastva 16. yüzyılda Kotor Bölgesi yönetimindeymiş. Gornja Lastva köyünde yaklaşık 20 tane basitçe inşa edilmiş taş ev bulunmakta. Köydeki bahçelerin çoğunda, üzüm bağları, taş banklar, iç bahçeler ve su sarnıçları görebilirsiniz. Gornja Lastva’da Tanrı’nın Kutsal Annesinin doğuşuna adanmış barok tarzda bir kilise bulunmaktadır. Köy meydanı çeşitli etkinlikler, festivaller ve ticaret için kullanılmaktadır.

Köy bugün, yapılarının mimarisi ve yerli halkıyla, mimarların ve araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Son yıllarda bölgede çalışmalar yürüten bir STK olan “Expeditio” uluslararası mimarlık atölyeleri düzenliyor. Gornja Lastva yıldan yıla daha çok turist çekiyor. Her yıl ağustos ayında düzenlenen Lastva Festivali bunun sebeplerinden biri. Festival Boka kültürünü, geleneklerini ve mutfağını tanıtmak için önemli bir araç. Ziyaretçiler Boka müziğinin, yerel dansların, lezzetli yerel yemeklerin ve kısa turların tadını çıkarabilir.

Tivat Şehir Parkı

Tivat_banner.jpg

Tivat'taki tatilinizin bir parçası olarak, Przno Plajı’nın yakınında bulunan kasaba parkının turuna katılmanızı öneririz. Büyük Şehir Parkı ya da diğer adıyla Yeşil Vaha güney Adriyatik’teki en büyük botanik park olma özelliğine sahip.

Park ünlü Tivat soylularından Radali ve Lukovic Aileleri’nin toprakları üzerine yapılmıştır. Botanik bahçesi Deniz Kuvvetleri Parkı olarak da bilinir. Avusturya-Macaristan Ordusu Kumandanı Amiral Maksimilijan Daubleski von Sternek 1892 yılında eski askeri gemi inşa tesisini otantik çiçeklerle süsleme fikriyle çıkagelmiş ve bütün Avusturya-Macaristan Donanması kaptanlarına verdiği emirle, yapacakları bütün yolculuklardan buldukları tüm bitkileri, ağaçları ve çiçekleri toplayarak buraya getirmesini sağlamıştır. Bugün hala dünyanın farklı yerlerinden, farklı iklimlerinden gelen otantik çiçekler ve ağaçlar Tivat Botanik Bahçesi’nde yer almakta. Çamlar, Şili Köknarları, manolyalar, palmiyeler, çeşitli ağaçlar ve otlar bugün Tivat’ta doğal koşullarda bulunamayacak bitki örtüsü Tivat Botanik Parkında bulunuyor. Tivat Botanik Parkı, Tivat’ta 1968 yılında alınmış kararla bugüne kadar korunmuş tek tesis. Parkın korunması ve güzelleştirilmesi için hala çalışmalar sürüyor.