Google+

Arama formu

UFAK BİR TATİL KASABASI, ULCİNJ

Bu yazı Gezimanya üyesi CENKER ENGİN tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Ulcinj, Arnavutluk sınırında yer alan ufak bir tatil kasabası. Bar’dan yaklaşık 60 km uzaklıkta yer alıyor.

Buradaki otogardan 110 km uzaklıkta olan Arnavutluk’un Tiran şehrine sabah erkenden otobüsler kalkıyor. Ama otobüs ile bu mesafe, 3-4 saati buluyor. Ama uyarmam gerekir ki, eski Yugoslavya’da toplu kara ulaşımı çok verimsiz ve kısıtlı. Otobüs saatleri net değil.

Tam bir yerel tatil kasabası havasında olan Ulcinj’te deniz kenarında güzel plajlar var. Plajların olduğu sahil bölgesinde yan yana kafe ve barlar dizilmiş. Keyifli ve kalabalık bir yerleşim. Uluslararası turizme henüz açılmamışlar. Şehirde birkaç disko, dükkan ve casino yer alıyor. Şehir genel olarak çok ucuz.

Ulcinj

Karadağ’daki diğer şehirlere göre buradaki Müslüman oranı daha fazla. Ama eski Yugoslavya’da din çok keskin bir ayırıcı etken değil, bu çok hissediliyor. Hatta yakın zamanda yaşanan savaş bile insanları ayrımcılığa sürüklememiş. Diğer enteresan nokta ise Sırplar ile yaşanan kanlı soykırım sonrası bile halen Karadağ’daki kolluk kuvvetlerinde çalışanların çoğunun Sırp kökenli olması. Bu soykırıma ve yaşanan bunca acılara rağmen bunu duymak çok şaşırttı beni.

Ulcinj şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Apartmani Gusar, Cekaj Palace, Vila Beri Apartments güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Apartments Vila Sara M, Apartmani Djurovic, Apartments Pepdjonovic. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartment in Ulcinj, Apartments Grandino, Pinjes Luxus Ferienwohnung Meerblick Ulcinj gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Apartman u Ulcinju, naselje Pinjes, Hostel Pirate, Rexha Apartments tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Ulcinj aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Ulcinj’deki otelimiz sahile çok yakın yol üstünde. Oldukça yeni ve temiz bir otel. İki kişi toplam kahvaltı da dahil, 35 Euro ödüyoruz.