Ufak Bir Tatil Kasabası: Ulcinj

Ulcinj, Arnavutluk sınırında yer alan ufak bir tatil kasabası. Bar’dan yaklaşık 60 km uzaklıkta yer alıyor.

Buradaki otogardan 110 km uzaklıkta olan Arnavutluk’un Tiran şehrine sabah erkenden otobüsler kalkıyor. Ama otobüs ile bu mesafe, 3-4 saati buluyor. Ama uyarmam gerekir ki, eski Yugoslavya’da toplu kara ulaşımı çok verimsiz ve kısıtlı. Otobüs saatleri net değil.

Tam bir yerel tatil kasabası havasında olan Ulcinj’te deniz kenarında güzel plajlar var. Plajların olduğu sahil bölgesinde yan yana kafe ve barlar dizilmiş. Keyifli ve kalabalık bir yerleşim. Uluslararası turizme henüz açılmamışlar. Şehirde birkaç disko, dükkan ve casino yer alıyor. Şehir genel olarak çok ucuz.

Karadağ’daki diğer şehirlere göre buradaki Müslüman oranı daha fazla. Ama eski Yugoslavya’da din çok keskin bir ayırıcı etken değil, bu çok hissediliyor. Hatta yakın zamanda yaşanan savaş bile insanları ayrımcılığa sürüklememiş. Diğer enteresan nokta ise Sırplar ile yaşanan kanlı soykırım sonrası bile halen Karadağ’daki kolluk kuvvetlerinde çalışanların çoğunun Sırp kökenli olması. Bu soykırıma ve yaşanan bunca acılara rağmen bunu duymak çok şaşırttı beni.

Ulcinj’deki otelimiz sahile çok yakın yol üstünde. Oldukça yeni ve temiz bir otel. İki kişi toplam kahvaltı da dahil, 35 Euro ödüyoruz.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni