Arnavutluk Hakkında Temel Bilgiler

Güney Avrupa'da yer alan Arnavutluk'un sınırları kuzeyde Karadağ'la, kuzeydoğuda Sırbistan'ı, doğuda Makedonya'yla ve güneyde Yunanistan'la çizilmiştir. Ayrıca ülkenin batıda Adriyatik Denizi ve güneybatıda İyonya Denizi'ne kıyısı bulunmaktadır.

Arnavutluk halkının çoğunluğu Müslüman kökenli olmakla birlikte Hıristiyan (Ortodoks ya da Katolik) dinine mensup büyük azınlıklardan oluşmaktadır. Farklı dini kökenden insanlar arasında evlilik çok yaygın görülmektedir ve hatta bazı yerlerde bu bir kuraldır.

Ülkenin en önemli sorunlarından bir tanesi olan altyapı zayıflığı yapılan iyileştirme çalışmalarına rağmen çok kötü durumdadır. Arnavutluk'ta insanların çoğu furgons denilen özel minibüslerle veya halk otobüsü ile seyahat etmeyi tercih etmektedirler. Biletlerin çok ucuz olduğu trenlerle yapılan uzun yolculuklardaki manzara, tarlalarda çalışan insanları izlemek ve atmosfer paha biçilmezdir. Otostop ülkede yaygın değildir. Bisiklet kullananlara yollarda oldukça saygı gösterilmektedir.

Ülkeye girmek veya ülkeden çıkmak için herhangi bir aşılama gerekliliği bulunmamaktadır. Yaz aylarında, böcek kovucu sprey kullanmak faydalı olacaktır. Özellikle eski bataklık bölgesi olan batıdaki ova alanlarında sivrisinek sezonu oldukça aktiftir. Plajlarda ve denizde cam kırıkları ve denizkestaneleri ile sıklıkla karşılaşılmasından dolayı oldukça dikkatli olunması gerekmektedir.

Turizm sektöründe pek önde olmayan ülke şimdiye kadar çok rağbet görmemiş olsa da bir Akdeniz ülkesi olması ile birlikte pek çok avantajı vardır. Daha popüler olan tatil ülkelerinden çokdahaucuz ve dahaazkalabalık olan Arnavutluk vahşi doğayı, manzarayı ve Akdeniz havasını seviyorsanız kekle gidilmesi gerekenler arasındadır.

Osum kentinin tam ortasında yer alan Berat'ta geçmişte bir kale inşa edilmiştir ve bir tepede dikilir. Bu tepede, KalajaKalesi'nin orijinal hali görülebilir ve burada birçok kilise ve cami bulunmaktadır. Berat'a aynı zamanda evlerin önünde bulunan büyük pencerelerden dolayı "binpencereşehri" denilmektedir. Ülkenin tipik evlerinin sahip olduğu bu pencereler adeta şehrin siluetidir.

Ülkenin güneybatısında yer alan İtalyanRivierası ile karşılaştırılan ArnavutRiverası çok daha sessiz ve daha az kalabalık olan bir kıyı şerididir.

Tarih severler için Fier şehri yanında bulunan TanrıApollon antik kent kalıntılarını bulabilirsiniz. Apolloniaantik dünyanın en büyük ve en önemli şehridir. Kütüphaneler, tapınaklar, tiyatrolar, zafer takı ve çürümüş binalar ziyaret edilebilir.

Arnavutluk'un güneyinde bulunan Gjirokastra eşsiz mimari tarzındaki binaları ile UNESCODünyaKültürMirasılistesindebulunmaktadır. Bu eşsiz binalar Balkan mimarisini yansıtan en güzel örnekler arasındadır ve adeta taştan yapılmış evler küçük birer kale gibidirler. Antik dönemlerde derece olarak kullanılan taşlar günümüzde şehrin simgesi konumundadır. Bu yüzden şehre "taşlarınşehri" denilmektedir.

Ülkenin kültürünü öğrenmek isteyenler müzeler ve kültürel aktiviteler için kesinlikle başkent Tiran'ı ziyaret etmelidirler.

Arnavutluk'un Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

 

Üniter arlamenter cumhuriyet ile yönetilen Arnavutluk, 12 idari bölgeye, 36 ile ve 61 belediyeye ayrılmaktadır. Başkenti Tiran'dır. Büyük şehirleri: Berat, Dıraç, Elbasan, Fier, Ergiri, Görice, Leç, Debre, İşkodra, Avlonya ve Kukes'tir.

Arnavutluk Nerededir?

Güney Avrupa'da yer alan Arnavutluk'un sınırları kuzeyde Karadağ'la, kuzeydoğuda Sırbistan'l, doğuda Makedonya'yla ve güneyde Yunanistan'la çizilmiştir. Ayrıca ülkenin batıda Adriyatik Denizi ve güneybatıda İyonya Denizi'ne kıyısı bulunmaktadır.

Arnavutluk'a Nasıl Gidilir?

Arnavutluk'a Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız üç farklı yol bulunmaktadır.

İlk tercih hava yoludur. Arnavutluk Tiran Rinas Hava Limanı'na 1,5 saat süren direk uçuşlar bulunmaktadır.

Karayoluyla gitme şansıda bulunmaktadır. Arabayla gitmek ya da otobüsle ulaşım sağlamak mümkündür.

Arnavutluk Vizesi

Devamını Oku

Arnavutluk’a Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz ikliminin hâkimiyet sürdüğü ülkenin kıyı kesimleri sıcak hava dalgaları dolayısıyla oldukça sıcak geçmektedir. Kış sezonu ise hafif yağmurlu, orta sıcaklıklarla geçmektedir.

Arnavutluk'u ziyaret etmek için en iyi zaman Mayıs, Haziran ve Eylül ayları olacaktır.

Arnavutluk Kültürü

Arnavut kültürünün getirdikleriyle birlikte ülkenin halkı oldukça misafirperverdir ve bununlaonurduymaktadırlar. Oldukça sevecen bir halk olan Arnavutlar şehrin sokaklarında uzun yürüyüşler yapmayı, kahve içmemeyi, özellikle genç nesil gece hayatı aktivitelerini ve dans etmeyi çok severler.

Devamını Oku

Arnavutluk Mutfağı

Çoğu Akdeniz ve Balkan ülkeleri gibi Arnavutluk mutfağı da güçlü ve uzun bir tarihin etkisi altında oluşmuştur. Farklı zamanlarda bölgeye Yunanistan, Sırbistan, İtalya ve Osmanlı hâkim olmuştur ve her imparatorluk Arnavut mutfağına derin izler bırakmıştır.

Devamını Oku

Arnavutluk'un Festivalleri

Arnavut tarihi, etnik ve dini arka planları nedeniyle ülke genelinde her yıl farklı birçok kültür ve sanat festivalleri kutlanmaktadır.

En büyüğü her yıl 14 Mart'ta kutlanan pagan Yaz Festivali'dir. Festival kışın bitişini ve doğanın yeniden doğuşunu kutlamak, Arnavutlar arasında bir yenilenme için tasarlanmıştır.

"Gjirokaster National Folklore Festival" her 5 yılda düzenlenmekte olan sanatsal müzik festivali, Arnavut kültürünün en önemli olaylarından biri olarak kabul edilir. Festivale Arnavutluk, ArnavutDiasporası ve Balkanlar topraklarında yaşayan tüm Arnavut halkı bu festivale gelmektedir. Geleneksel müzikler, giysiler ve danslar ile kutlanmaktadır.

Arnavut topraklarında bir başka büyük müzik festivali de "KengaMagjike (BüyüleyiciŞarkı)"'dir. Arnavutluk ve komşu ülkelerden gelen birçok şarkıcı ve gruptan oluşan büyük bir büyük bir topluluk ile gerçekleştirilmektedir.

En önemli Arnavut bayram Bağımsızlık Günü'dür. 28 Kasım tarihinde kutlanan bayram 1912 yılında Osmanlı hâkimiyetinin beş asır sonuna bitmesi üzerinedir.

Arnavutluk'taki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yaz Günü Tatili (14 Mart)

Nevruz Bayramı (22 Mart)

Paskalya (25-28 Mart)

İşçi Bayramı (01-02 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı (13 Eylül)

Rahibe Tereza'nın Kutsanması Günü (19 Ekim)

Arnavutluk Milli Günü (28 Kasım)

29 Kasım Kurtuluş Günü (29 Kasım)

Ulusal Gençlik Günü (08 Aralık)

Noel (24-26 Aralık)

Arnavutluk’ta İklim ve Hava Durumu

Güney Avrupa'da bulunan Arnavutluk'ta Akdeniz iklimi hâkimiyet sürmektedir. Kış ayları ılık ve yağışlı geçmekteyken, yaz sezonu sıcak ve kurak geçmektedir.

Arnavutluk’un Kısa Tarihi

1943 yılında Nazi Almanya'sının himayesi altına girmeden önce 1939 yılında İtalya tarafından işgal edilmiş ve burada BüyükArnavutluk kurulmuştur. Arnavutluk komünist dönemin etkisi ile yaygın toplumsal ve siyasi dönüşümler geçirmiş ve uluslararası toplumlardan oldukça izole olmuştur. 1991 yılında, SosyalistCumhuriyet dağılmıştır ve ArnavutlukCumhuriyeti kurulmuştur.

Devamını Oku

Arnavutluk’un Ekonomisi

Arnavutluk'un sosyalist planlı ekonominden serbest piyasa kapitalizmine geçişi büyük ölçüde başarılı olmuştur. Geleneksel bir tarım ülkesi olan Arnavutluk'ta tarım en önemli ekonomik gelirlerden bir tanesidir. Ancak krizden oldukça etkilenen ülkede yoksulluk oranı oldukça fazladır. Tarım ülkede hala geleneksel yöntemlerle yapılmaktadır bu da verimsizliğin en önemli unsurlarından biri konumundadır.

Arnavutluk'ta Din ve İnanç

Ülke seküler bir devlettir. Arnavutluk nüfusunun yüzde 56’sı kendisini İslam'a bağlı, yüzde 14'ü inançsız, yüzde 10'u Katolik Hıristiyan, yüzde 7'si Ortodoks, yüzde 2,5'i Ateist, ve geriye kalan yüzdelik kesimi diğer dinlere bağlı olarak tanımlamaktadır.

Arnavutluk’da Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

Adres: Ambasada Turke, Rruga e Elbasanit no:65 Tirana-Albania

Telefon: 355 4 238 0350 - 355 4 238 0351 - 355 4 238 0352 - 355 4 238 0353

Faks: 355 4 234 7767

E-posta: [email protected]

İnternet sitesi: http://tiran.be.mfa.gov.tr

Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma (09.00 -12.30)(13.30 -17.00)

Arnavutluk'ta Konuşulan Diller

Arnavutluk'un resmi dili Arnavutçadır. Arnavutlar genelde ikiden fazla dil konuşmaktadırlar. İngilizce, İtalyanca ve Yunanca en yaygın konuşulan diller iken, Fransızca da çok yaygın olmamakla birlikte bilinmektedir. Diğer konuşulan diller Sırpça, Romence, Almanca ve Türkçedir.

Sırbistan ile siyasi sorunlardan dolayısıyla mecbur kalmadıkça Sırpça konuşmamak daha iyidir.

Arnavutluk Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 6oC
  • Şub 7oC
  • Mar 9oC
  • Nis 13oC
  • May 17oC
  • Haz 21oC
  • Tem 23oC
  • Agu 23oC
  • Eyl 19oC
  • Eki 15oC
  • Kas 11oC
  • Ara 8oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2.886,026
Dili: Arnavutça
Para Birimi: Arnavut Leki (ALL)
İklim: Akdeniz İklimi
Big Mac Index: 4.21 USD