Google+

Arama formu

Arnavutluk

Neredeyse tüm Arnavutluk'tan, özellikle Tiran'dan ve geleneksel Kruja...
Devamı oku
Arnavutluk'a Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız üç farklı yol...
Devamı oku
Arnavut kültürünün getirdikleriyle birlikte ülkenin halkı oldukça...
Devamı oku
Adres: Ambasada Turke, Rruga e Elbasanit no:65 Tirana-Albania Telefon...
Devamı oku
Yaz Günü Tatili (14 Mart) Nevruz Bayramı (22 Mart) Paskalya (25-28...
Devamı oku
Güney Avrupa'da yer alan Arnavutluk'un sınırları kuzeyde Karadağ'la,...
Devamı oku
  Üniter arlamenter cumhuriyet ile yönetilen Arnavutluk, 12 idari...
Devamı oku
Güney Avrupa'da yer alan Arnavutluk'un sınırları kuzeyde Karadağ'la,...
Devamı oku
Arnavutluk'un resmi dili Arnavutçadır. Arnavutlar genelde ikiden fazla...
Devamı oku
Ülke seküler bir devlettir. Arnavutluk nüfusunun yüzde 56’sı...
Devamı oku
1943 yılında Nazi Almanya'sının himayesi altına girmeden önce 1939...
Devamı oku
Akdeniz ikliminin hâkimiyet sürdüğü ülkenin kıyı kesimleri sıcak hava...
Devamı oku
Güney Avrupa'da bulunan Arnavutluk'ta Akdeniz iklimi hâkimiyet...
Devamı oku
Arnavutluk'un sosyalist planlı ekonominden serbest piyasa...
Devamı oku
Çoğu Akdeniz ve Balkan ülkeleri gibi Arnavutluk mutfağı da güçlü ve...
Devamı oku
Arnavut tarihi, etnik ve dini arka planları nedeniyle ülke genelinde...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 ALL = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 6℃
Şub 7℃
Mar 9℃
Nis 13℃
May 17℃
Haz 21℃
Tem 23℃
Ağu 23℃
Eyl 19℃
Eki 15℃
Kas 11℃
Ara 8℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 2.886,026 / Dili: Arnavutça / Para Birimi: Arnavut Leki (ALL) / İklim: Akdeniz İklimi / Big Mac Index: 4.21 USD

Arnavutluk Hakkında Temel Bilgiler

Kruja-Gezilecek-Yerler.jpg

Güney Avrupa'da yer alan Arnavutluk'un sınırları kuzeyde Karadağ'la, kuzeydoğuda Sırbistan'ı, doğuda Makedonya'yla ve güneyde Yunanistan'la çizilmiştir. Ayrıca ülkenin batıda Adriyatik Denizi ve güneybatıda İyonya Denizi'ne kıyısı bulunmaktadır.

Arnavutluk halkının çoğunluğu Müslüman kökenli olmakla birlikte Hıristiyan (Ortodoks ya da Katolik) dinine mensup büyük azınlıklardan oluşmaktadır. Farklı dini kökenden insanlar arasında evlilik çok yaygın görülmektedir ve hatta bazı yerlerde bu bir kuraldır.

Ülkenin en önemli sorunlarından bir tanesi olan altyapı zayıflığı yapılan iyileştirme çalışmalarına rağmen çok kötü durumdadır. Arnavutluk'ta insanların çoğu furgons denilen özel minibüslerle veya halk otobüsü ile seyahat etmeyi tercih etmektedirler. Biletlerin çok ucuz olduğu trenlerle yapılan uzun yolculuklardaki manzara, tarlalarda çalışan insanları izlemek ve atmosfer paha biçilmezdir. Otostop ülkede yaygın değildir. Bisiklet kullananlara yollarda oldukça saygı gösterilmektedir.

Fotolia_68794794_S.jpg

Ülkeye girmek veya ülkeden çıkmak için herhangi bir aşılama gerekliliği bulunmamaktadır. Yaz aylarında, böcek kovucu sprey kullanmak faydalı olacaktır. Özellikle eski bataklık bölgesi olan batıdaki ova alanlarında sivrisinek sezonu oldukça aktiftir. Plajlarda ve denizde cam kırıkları ve denizkestaneleri ile sıklıkla karşılaşılmasından dolayı oldukça dikkatli olunması gerekmektedir.

berat-kalesi-4-820x546.jpg

Turizm sektöründe pek önde olmayan ülke şimdiye kadar çok rağbet görmemiş olsa da bir Akdeniz ülkesi olması ile birlikte pek çok avantajı vardır. Daha popüler olan tatil ülkelerinden çok daha ucuz ve daha az kalabalık olan Arnavutluk vahşi doğayı, manzarayı ve Akdeniz havasını seviyorsanız kekle gidilmesi gerekenler arasındadır.

Osum kentinin tam ortasında yer alan Berat'ta geçmişte bir kale inşa edilmiştir ve bir tepede dikilir. Bu tepede, Kalaja Kalesi'nin orijinal hali görülebilir ve burada birçok kilise ve cami bulunmaktadır. Berat'a aynı zamanda evlerin önünde bulunan büyük pencerelerden dolayı "bin pencere şehri" denilmektedir. Ülkenin tipik evlerinin sahip olduğu bu pencereler adeta şehrin siluetidir.

Ülkenin güneybatısında yer alan İtalyan Rivierası ile karşılaştırılan Arnavut Riverası çok daha sessiz ve daha az kalabalık olan bir kıyı şerididir.

Tarih severler için Fier şehri yanında bulunan Tanrı Apollon antik kent kalıntılarını bulabilirsiniz. Apollonia antik dünyanın en büyük ve en önemli şehridir. Kütüphaneler, tapınaklar, tiyatrolar, zafer takı ve çürümüş binalar ziyaret edilebilir.

Arnavutluk'un güneyinde bulunan Gjirokastra eşsiz mimari tarzındaki binaları ile UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunmaktadır. Bu eşsiz binalar Balkan mimarisini yansıtan en güzel örnekler arasındadır ve adeta taştan yapılmış evler küçük birer kale gibidirler. Antik dönemlerde derece olarak kullanılan taşlar günümüzde şehrin simgesi konumundadır. Bu yüzden şehre "taşların şehri" denilmektedir.

Ülkenin kültürünü öğrenmek isteyenler müzeler ve kültürel aktiviteler için kesinlikle başkent Tiran'ı ziyaret etmelidirler.

Arnavutluk'un Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

 

Üniter arlamenter cumhuriyet ile yönetilen Arnavutluk, 12 idari bölgeye, 36 ile ve 61 belediyeye ayrılmaktadır. Başkenti Tiran'dır. Büyük şehirleri: Berat, Dıraç, Elbasan, Fier, Ergiri, Görice, Leç, Debre, İşkodra, Avlonya ve Kukes'tir.

Arnavutluk Nerededir?

rIMG_6871_balkans_albania_tirana_street_museum.jpg

Güney Avrupa'da yer alan Arnavutluk'un sınırları kuzeyde Karadağ'la, kuzeydoğuda Sırbistan'l, doğuda Makedonya'yla ve güneyde Yunanistan'la çizilmiştir. Ayrıca ülkenin batıda Adriyatik Denizi ve güneybatıda İyonya Denizi'ne kıyısı bulunmaktadır.

Arnavutluk'ta Konuşulan Diller

Arnavutluk'un resmi dili Arnavutçadır. Arnavutlar genelde ikiden fazla dil konuşmaktadırlar. İngilizce, İtalyanca ve Yunanca en yaygın konuşulan diller iken, Fransızca da çok yaygın olmamakla birlikte bilinmektedir. Diğer konuşulan diller Sırpça, Romence, Almanca ve Türkçedir.

Sırbistan ile siyasi sorunlardan dolayısıyla mecbur kalmadıkça Sırpça konuşmamak daha iyidir.

Arnavutluk'ta Din ve İnanç

Ülke seküler bir devlettir. Arnavutluk nüfusunun yüzde 56’sı kendisini İslam'a bağlı, yüzde 14'ü inançsız, yüzde 10'u Katolik Hıristiyan, yüzde 7'si Ortodoks, yüzde 2,5'i Ateist, ve geriye kalan yüzdelik kesimi diğer dinlere bağlı olarak tanımlamaktadır.

Arnavutluk’un Kısa Tarihi

1943 yılında Nazi Almanya'sının himayesi altına girmeden önce 1939 yılında İtalya tarafından işgal edilmiş ve burada Büyük Arnavutluk kurulmuştur. Arnavutluk komünist dönemin etkisi ile yaygın toplumsal ve siyasi dönüşümler geçirmiş ve uluslararası toplumlardan oldukça izole olmuştur. 1991 yılında, Sosyalist Cumhuriyet dağılmıştır ve Arnavutluk Cumhuriyeti kurulmuştur.

Arnavutluk; Birleşmiş Milletler, NATO, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Konseyi, İslam İşbirliği Örgütü ve Dünya Ticaret Organizasyonu üyesidir.

Arnavutluk’a Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz ikliminin hâkimiyet sürdüğü ülkenin kıyı kesimleri sıcak hava dalgaları dolayısıyla oldukça sıcak geçmektedir. Kış sezonu ise hafif yağmurlu, orta sıcaklıklarla geçmektedir.

Arnavutluk'u ziyaret etmek için en iyi zaman Mayıs, Haziran ve Eylül ayları olacaktır.

Arnavutluk'a Nasıl Gidilir?

Widok_z_zamku_na_miasto_Kruja_4.jpg

Arnavutluk'a Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız üç farklı yol bulunmaktadır.

İlk tercih hava yoludur. Arnavutluk Tiran Rinas Hava Limanı'na 1,5 saat süren direk uçuşlar bulunmaktadır.

Karayoluyla gitme şansıda bulunmaktadır. Arabayla gitmek ya da otobüsle ulaşım sağlamak mümkündür.

Arnavutluk Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vize istenmektedir.

Hizmet, Hususi, Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Arnavutluk şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Arnavutluk’ta İklim ve Hava Durumu

Gjrokastra-Albania-Photo-by-Sarahtz.jpg

Güney Avrupa'da bulunan Arnavutluk'ta Akdeniz iklimi hâkimiyet sürmektedir. Kış ayları ılık ve yağışlı geçmekteyken, yaz sezonu sıcak ve kurak geçmektedir.

Arnavutluk’un Ekonomisi

Arnavutluk'un sosyalist planlı ekonominden serbest piyasa kapitalizmine geçişi büyük ölçüde başarılı olmuştur. Geleneksel bir tarım ülkesi olan Arnavutluk'ta tarım en önemli ekonomik gelirlerden bir tanesidir. Ancak krizden oldukça etkilenen ülkede yoksulluk oranı oldukça fazladır. Tarım ülkede hala geleneksel yöntemlerle yapılmaktadır bu da verimsizliğin en önemli unsurlarından biri konumundadır.

Arnavutluk Kültürü

gjirokastra.jpg

Arnavut kültürünün getirdikleriyle birlikte ülkenin halkı oldukça misafirperverdir ve bununla onur duymaktadırlar. Oldukça sevecen bir halk olan Arnavutlar şehrin sokaklarında uzun yürüyüşler yapmayı, kahve içmemeyi, özellikle genç nesil gece hayatı aktivitelerini ve dans etmeyi çok severler.

Avrupa ülkeleri arasında en güvenilir ülkelerden biri konumundadır. Yine de dikkatli olmak gerekmektedir.

İlk tanışmada el sıkışmak yerine öpüşmek tercih edilmektedir. Erkeklerin erkeklerle ve kadınların kadınlarla yanaktan yanağa ilk tanışmalarında öpüştükleri sıklıkla görülürken, karşı cinslerde eğer arkadaş değillerse çokta yaygın değildir. Eşcinsel hakları hakkında konuşmaktan hoşlanmamakla birlikte din ve politika hakkında konuşmayı da sevmemektedirler.

Arnavutlar oldukça misafirperver insanlardır ve eğer bir Arnavut tarafından evlerine davet edildiyseniz davet edinilen eve, küçük bir hediye, bir şişe şarap, bir kutu çikolata veya bir buket çiçek götürmek kibarlık olarak görülmektedir.

Arnavutlar dans etmeye bayılırlar, özellikle düğünlerde. Eğer bir partiye katılıyor iseniz bolca dans edeceksiniz demektir.

Arnavutluk Mutfağı

IMG_0820.JPG

Çoğu Akdeniz ve Balkan ülkeleri gibi Arnavutluk mutfağı da güçlü ve uzun bir tarihin etkisi altında oluşmuştur. Farklı zamanlarda bölgeye Yunanistan, Sırbistan, İtalya ve Osmanlı hâkim olmuştur ve her imparatorluk Arnavut mutfağına derin izler bırakmıştır.

Arnavutların ana yemekleri genellikle domates, zeytinyağı, sirke, tuz, salatalık, yeşilbiber, zeytin ve taze sebzelerin eşlik ettiği öğle yemeğidir. Birçok kişi sebze ve meyvelerini evin etrafında yetiştirmektedir. En popüler meyve ise raki yapmak için kullanılan üzüm (kırmızı, siyah, yeşil)dür.

Doyurucu olan güveç yemekleri oldukça çeşitlidir ve sık yapılan Arnavut yemekleri arasındadır. İçi genel olarak sebze ile doldurulan yemekler çok popülerdir.

Börek ve peynirleri oldukça çeşitli ve lezzetlidir.

Yerel kasabalarda, birçok evde ve kırsalda üretilen alkollü sert içki rakı en popüler içkileridir. Dut aromalı olan rakı özellikle önerilmektedir.

Boza ulusal içkileridir.

Çeşme suyu içmek güvenlidir ancak yine de şişe su sağlık açısından daha verimli olacaktır.

Arnavutluk'un Festivalleri

20140314-tirana-025.jpg

Arnavut tarihi, etnik ve dini arka planları nedeniyle ülke genelinde her yıl farklı birçok kültür ve sanat festivalleri kutlanmaktadır.

En büyüğü her yıl 14 Mart'ta kutlanan pagan Yaz Festivali'dir. Festival kışın bitişini ve doğanın yeniden doğuşunu kutlamak, Arnavutlar arasında bir yenilenme için tasarlanmıştır.

"Gjirokaster National Folklore Festival" her 5 yılda düzenlenmekte olan sanatsal müzik festivali, Arnavut kültürünün en önemli olaylarından biri olarak kabul edilir. Festivale Arnavutluk, Arnavut Diasporası ve Balkanlar topraklarında yaşayan tüm Arnavut halkı bu festivale gelmektedir. Geleneksel müzikler, giysiler ve danslar ile kutlanmaktadır.

Arnavut topraklarında bir başka büyük müzik festivali de "Kenga Magjike (Büyüleyici Şarkı)"'dir. Arnavutluk ve komşu ülkelerden gelen birçok şarkıcı ve gruptan oluşan büyük bir büyük bir topluluk ile gerçekleştirilmektedir.

En önemli Arnavut bayram Bağımsızlık Günü'dür. 28 Kasım tarihinde kutlanan bayram 1912 yılında Osmanlı hâkimiyetinin beş asır sonuna bitmesi üzerinedir.

Arnavutluk’tan Alınacak Hediyelik Eşyalar

1-71.jpg

Neredeyse tüm Arnavutluk'tan, özellikle Tiran'dan ve geleneksel Kruja Çarşısı'ndan hediyelik eşya ve el sanatları öğeleri alınabilmektedir.

Çok tipik ahşap pipolar, çifteli gibi müzik aletleri, köpekbalıkları ve Zadrima köyünde ve diğer bölgelerde yapılma motifli nakış ve örtüler oldukça popüler hediyelik eşyalardır.

Eğer içecek götürülmek isteniyorsa alkollü içecekler arasında en önemli ve yerel olan üzümden yapılan “Rakı Skrapari”; Arnavut konyağı “Scanderbeg” ve yerel şaraplar oldukça gözdedir.

Arnavutluk’da Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

Adres: Ambasada Turke, Rruga e Elbasanit no:65 Tirana-Albania

Telefon: 355 4 238 0350 - 355 4 238 0351 - 355 4 238 0352 - 355 4 238 0353

Faks: 355 4 234 7767

E-posta: embassy.tirana@mfa.gov.tr

İnternet sitesi: http://tiran.be.mfa.gov.tr

Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma (09.00 -12.30)(13.30 -17.00)

Arnavutluk'taki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yaz Günü Tatili (14 Mart)

Nevruz Bayramı (22 Mart)

Paskalya (25-28 Mart)

İşçi Bayramı (01-02 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı (13 Eylül)

Rahibe Tereza'nın Kutsanması Günü (19 Ekim)

Arnavutluk Milli Günü (28 Kasım)

29 Kasım Kurtuluş Günü (29 Kasım)

Ulusal Gençlik Günü (08 Aralık)

Noel (24-26 Aralık)

Arnavutluk Vizesi

Arnavutluk ve Türkiye arasındaki vize anlaşmasına bağlı olarak bu ülkeye girişler için vize almaya gerek yoktur. Söz konusu Anlaşma Türkiye ve Arnavutluk vatandaşı diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamillerinin, birbirlerinin ülkesine, her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren doksan (90) günü aşmayan bir süre için veya transit geçiş maksadıyla vize almadan girebilmelerini öngörmektedir.