Google+

Arama formu

İşkodra (Shkodër)

Kuzey Arnavutluk’un en büyük şehri olan İşkodra, köklü bir kültüre ve...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 ALL = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃

İşkodra Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kuzey Arnavutluk’un en büyük şehri olan İşkodra, köklü bir kültüre ve tarihsel geçmişe sahiptir. Ülkenin kuzeyinin sanayi ve kültür merkezi olan şehirde yaklaşık 90 bin kişi yaşamaktadır. İşkodra, Balkanların en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Şehirle aynı adı taşıyan göl ise Balkan Yarımadası’nın en büyük gölü olma özelliği taşımaktadır. Tarihte birçok dönem boyunca İşkodra, önemli bir şehir olma özelliğini korumuştur. Adriyatik Denizi ve İtalya’nın liman şehirlerine yakın konumda bulunması ve diğer şehir ve kasabalarla karayolu bağlantısına sahip olması, İşkodra’yı tarih boyunca gözde bir yerleşim konumunda tutmuştur.

İşkodra’daki ilk insan izleri Tunç Çağı’na dayanmaktadır. Bölgenin verimli ovalara sahip olması, antik çağdan itibaren toplulukların dikkatini çekmiştir. MÖ 168’de Romalılar tarafından işgal edilen bölge, 14. yüzyılda Osmanlıların eline geçmiştir. 1392 yılında Osmanlı İmparatorluğu, bölgeye hâkim prensin Yıldırım Beyazıt’a bağlılığını bildirmesiyle, İşkodra’da kısa süreli bir hâkimiyet kurmuştur. Macaristan Krallığı’nın eline geçen İşkodra, 1396’daki Niğbolu Savaşı’ndan sonra tekrar Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyetine girmiştir. Birçok kez el değiştiren şehir en nihayetinde 1467 yılında, Fatih Sultan Mehmet döneminde, Rumeli Beylerbeyi Mahmud Paşa tarafından kesin bir şekilde imparatorluk topraklarına katılmıştır. 1468’de Kuzey Arnavutluk’ta Türk egemenliğinin hâkim olmasıyla Rumeli Beylerbeyliği’ne bağlı bir sancak haline gelen İşkodra, 1913 yılında Balkan Savaşları ile Arnavutluk’a katılmıştır.

İşkodra Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Arnavutluk’un dördüncü büyük şehri olan İşkodra, yenilenmiş binaları ve sokakları, lezzetli mutfağı, mesireleri, tarihsel ve kültürel geçmişi ile ziyaretçileri kendine çekmektedir.

Arnavutluk Vizesi

Arnavutluk ve Türkiye arasındaki vize anlaşmasına bağlı olarak bu ülkeye girişler için vize almaya gerek yoktur. Söz konusu Anlaşma Türkiye ve Arnavutluk vatandaşı diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamillerinin, birbirlerinin ülkesine, her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren doksan (90) günü aşmayan bir süre için veya transit geçiş maksadıyla vize almadan girebilmelerini öngörmektedir.