Google+

Arama formu

Akçahisar (Krujë)

Eski Arnavut kabilesi İlliryalıların yaşadığı yerlerden biri olan...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 ALL = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃

Akçahisar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eski Arnavut kabilesi İlliryalıların yaşadığı yerlerden biri olan Akçahisar, 14. yüzyılda Osmanlı’nın hâkimiyetine girmiş bir Arnavutluk kasabası ve belediyesidir. Akçahisar’ı tanımlamak için, deniz seviyesinden 560 metre yükseklikte inşa edilmiş bir Orta Çağ kasabası olduğundan da bahsetmek gerekmektedir. 1190 yıllarında ilk feodal Arnavut devleti de bu topraklarda yeşermiştir. Yaklaşık 11 bin kişinin yaşadığı kasaba; Orta Çağ’da Latince Croia, Osmanlı döneminde de Akçahisar ismini almıştır.

Akçahisar, 1190 yılında Progon’un kurduğu Arber Prensliği’nin ilk özerk Arnavut devletinin başkenti olmuştur. 13. yüzyılın sonu ile 14. yüzyılın başlarında Bizans’ın; 1343 yılında da Sırp İmparatorluğu’nun eline geçmiş olan kentte Arnavut hâkimiyeti 1363 ile 1368 yıllarında erimeye başlamıştır. 1395 yılında nihayet Osmanlı derebeylik sistemine dâhil olan Kruja, 15. yüzyılda Osmanlı egemenliğinden kurtulmuştur. 1450 yılından 1477 yılına kadar birçok kez Osmanlı kuşatmasına maruz kalan topraklar, Arnavutlar tarafından başarılı bir şekilde savunulmuştur. 1478 yılında gerçekleşen dördüncü kuşatma ile Osmanlı’nın ele geçirdiği Kruja, Osmanlı’nın İşkodra’yı işgal etmesine dair de bir işaret olmuştur. Zamanla Osmanlı İmparatorluğu’nda gelişmeye başlayan milliyetçilik hareketleri, yeni vergilerin konulması gibi gelişmeler ile ayaklanmaya başlayan Akçahisar halkı, Osmanlı güçleri ile çatışmıştır. 1912 yılındaki Arnavut isyanı boyunca Osmanlı karşıtı merkezlerden biri olan Akçahisar, ülkenin ulusal kahramanı İskender Bey’in Osmanlı’ya mücadelesi ile gurur duymuştur.

Akçahisar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Arnavutluk Vizesi

Arnavutluk ve Türkiye arasındaki vize anlaşmasına bağlı olarak bu ülkeye girişler için vize almaya gerek yoktur. Söz konusu Anlaşma Türkiye ve Arnavutluk vatandaşı diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamillerinin, birbirlerinin ülkesine, her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren doksan (90) günü aşmayan bir süre için veya transit geçiş maksadıyla vize almadan girebilmelerini öngörmektedir.