Google+

Arama formu

Tiran

Tiran Festivalleri
Arnavutluk’un başkenti olan Tiran her yıl çeşitli festivallere ev...
Devamı oku
Tiran Resmi Tatiller
Yeni yıl: 1-2 Ocak Yaz günü: 14 Mart Nevruz: 22 Mart Katolik...
Devamı oku
Tiran İçin Faydalı Bilgiler
Acil yardım: 17 Yangın: 18 Polis: 19
Devamı oku
Tiran Nerededir?
Arnavutluk’un başkenti olan Tiran, Balkanlarda bulunuyor. Ülkenin...
Devamı oku
Tiran Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Tiran, Arnavutluk’un başkenti ve ülkenin kalbidir. Ülkenin kültürel,...
Devamı oku
Tiran Para Birimi
Tiran’da para birimi olarak Lek kullanılır. 1 Türk Lirası 34 Lektir.
Devamı oku
Tiran’ın Resmi Dili
Tiran’da konuşulan resmi dil Arnavutçadır. Fakat şehirdeki yaşlı nüfus...
Devamı oku
Tiran Saat Farkı
Tiran (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saatlik fark vardır....
Devamı oku
Tiran Türkiye Dış Temsilcilikleri
Tiran’da bulunan Türkiye Büyükelçiliği’nin iletişim bilgileri şu...
Devamı oku
Tiran’a Ne Zaman Gidilir?
Denize yakın olsa da kıyısı olmayan Tiran, karasal iklim...
Devamı oku
Tiran’a Nasıl Gidilir?
Tiran Uluslararası Rahibe Terasa Havalimanı’na uçarak Tiran’a...
Devamı oku
Tiran İçi Ulaşım
Tiran şehir içi ulaşımı otobüsler ve taksilerle sağlanmakta. Şehrin...
Devamı oku
Tiran’da Nerede Kalınır?
Tiran konaklama açısından ziyaretçilerine oldukça geniş bir yelpaze...
Devamı oku
Tiran’da Gezilecek Yerler
Arnavutluk’un başkenti olan Tiran seyahatiniz sırasında gezilecek pek çok...
Devamı oku
Tiran Mutfağı
Arnavut yemeklerinin ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Zengin ve lezzetli...
Devamı oku
Tiran’da Gece Hayatı
Tiran geceleri oldukça dinamiktir. Şehirdeki eğlence hayatı rengarenk...
Devamı oku
Tiran’da Alışveriş
Tiran’da alışveriş yapmak turistler için genellikle eğlenceli bir...
Devamı oku
Arnavut Mutfağı
travelvana.com Arnavutluk tarih boyunca Osmanlı, İtalya ve Yunanistan gibi...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 ALL = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 6℃
Şub 7℃
Mar 8℃
Nis 12℃
May 17℃
Haz 21℃
Tem 24℃
Ağu 24℃
Eyl 20℃
Eki 16℃
Kas 11℃
Ara 8℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 800.986/ Dil: Arnavutça/ Para Birimi: Lek / İklim: Karasal İklim/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Tiran Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tiran, Arnavutluk’un başkenti ve ülkenin kalbidir. Ülkenin kültürel, siyasal, ekonomik faaliyetler gibi çeşitli alanlarda merkezidir. Arnavutluk’un batısında, Dajti Dağı ile çevrili bir konumda bulunur. Arnavutluk’un başkenti olan Tiran aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Her yıl çok sayıda turist ağırlayan Tiran, seyahat için tercih edilen gözde şehirlerden birisidir.

Tiran, Osmanlı İmparatorluğu zamanında kurulmuştur ve uzun yıllar imparatorluğun idaresinde kalmıştır. Şehirde bulunan pek çok yapıda Osmanlı izlerinin görülmesi bu durumun bir sonucudur. Her ne kadar II. Dünya Savaşı sırasında pek çok eser zarar görmüş olsa da şehirdeki Osmanlı izleri yok olmamıştır. Tiran’ın çevresinde paleolitik çağlara kadar uzanan yerleşim izlerine rastlansa da tam bir şehir olması 17. yüzyılda gerçekleşmiştir. 1614 yılında Osmanlı’nın İşkodra Valiliğini yapan Süleyman Paşa tarafından kurulmuştur. Şehrin inşasına ilk olarak cami, medrese ve hamam yapılarak başlanmıştır. O tarihten sonra pek çok yapı inşa edilmiştir.

İlk kurulduğunda küçük bir kasaba olan Tiran ilerleyen yıllarda hızla gelişmiş ve önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Bunda şehir ilk kurulduğu sırada Osmanlı tarafından görevlendirilen Molla Bey’in katkısı büyüktür. Yerli halk arasındaki esnaflara eğitim veren ve birbirleriyle dayanışmalarını sağlayan bir topluluk oluşturmuştur. İyi eğitimli esnaflar da günden güne Tiran’ın ekonomisini geliştirmiş ve pek çok tüccarı bölgeye çekmiştir. Balkanların önemli ticaret merkezi haline gelen Tiran, günümüzde de bölgenin önemli bir ticaret noktasıdır.

Uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğuna bağlı kalan Tiran, 19. yüzyılda millet bilincini kazanmaya başladı. 1889 yılında okullarda Arnavutça eğitim verilmeye başlanmasıyla bağımsızlık hareketleri başladı diyebiliriz. Balkan Savaşları sırasında Sırp ordusu tarafından ele geçirilen bölge bir süre Srıp yönetimi altında kalmıştır.

1919 yılında bağımsızlığını ilan ettiğini açıklayan Arnavutluk’un diğer devletler tarafından tanınması ise 1925 yılında gerçekleşmiştir. II. Dünya Savaşı’ndan sonra Yogoslav Birliği içinde kalan Tiran bu dönemde çok fazla değişim geçirmiştir. Şehirdeki eski yapılar tahrip edilmiş yerlerine Yugoslav-Sovyet mimarisinin izlerini taşıyan yapılar inşa edilmiştir. Tiran’ın bugünkü görünümünün büyük bir kısmını bu dönemde inşa edilen yapılar oluşturmaktadır.

Bunların yanı sıra bir sürede komünist rejimin yönetimi altında kalan Tiran çok fazla tahrip olmuştur. Günümüzde Arnavutluk’un başkenti olan şehir Balkanların en önemli şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Her yıl binlerce turisti ağırlayan Tiran’dan eminiz ki memnun kalmış olarak ayrılacaksınız.

Şehre ulaşımınızı uçakla yapacaksanız eğer indiğinizde uluslararası bir havalimanında hissetmeyebilirsiniz. Ülkenin başkenti olması ve uluslararası uçuşlara ev sahipliği yapmasına rağmen Tiran Havalimanı oldukça sakin ve tenha bir yerdir. Türkiye için vize istemeyen Tiran’ı ziyaret etmek oldukça kolay.

Komünist rejimin ardından Arnavutluk yeni bir değişim sürecine daha girmiştir. Bu değişimin en görünür olduğu yer ise başkent Tiran olmuştur. Zarar gören yapıların bir kısmında yenilemeye, büyük bir kısmında ise yeniden inşa yoluna gidilmiştir. Komünist rejim döneminde yapılan pek çok yapı yıkılarak yerlerine yenileri inşa edilmiştir. Yeniden inşa sürecinin bir kısmı halen devam etmektedir. Şehrin bazı noktalarında devam etmekte olan inşaatları görebilirsiniz.

Tiran’ın eski yapılarında estetik ön plana çıkarken yeni inşa edilen yapılarda verimli kullanım kaygısı ön plandadır. Şehirde ayrıca İtalyan mimarisinin izlerine rastlamak da mümkün. Coğrafi olarak İtalya’ya yakınlığın bu durum üstünde etkisi olsa da en büyük etken elbette ki Tiran’da dönem dönem yaşayan İtalyan mimarlardır. Tiran’ın İtalya’ya olan yakınlığı şehirdeki etkisini pek çok alanda gösteriyor. Mimari yapıların bir kısmında İtalyan tarzı benimsendiği hemen fark ediliyor. Bunun yanında şehirdeki genç nüfus arasında İtalyanca da giderek yaygınlaşıyor. Tiran sokaklarındaki gençlerin büyük çoğunluğu ile İtalyanca anlaşmanız mümkün.

Diğer Avrupa başkentlerine nispeten küçük bir şehir merkezine sahip olan Tiran’da rahatlıkla yürüyerek gezebilirsiniz. Tiran aynı zamanda Avrupa’nın en çok güneş alan şehirlerinden bir tanesi. Şehir yılda yaklaşık 3.000 saat güneş alır. Bu da şehirdeki yaşam koşullarını olumlu yönde etkileyen etmenlerden bir tanesidir. Tiran’da gerçekleştirilen tarım faaliyetleri üzerinde bu durum olumlu etkilere sahiptir. Güneşli gün sayısının fazla olduğu Tiran’da meyve ve sebze üretiminde çeşitlilik gözlenmektedir.

Şehri ziyaret turistler Tiran’ı oldukça beğeniyor. Hem bir Avrupa başkenti hem de daha sakin yaşamlara olanak tanıyan küçük bir şehir havasını bir arada bulunduruyor. Bu da şehre gelen farklı turist profillerinin hepsini mutlu eden bir yapı ortaya çıkarıyor.

Şehirde bulunan inşaatlar dolayısıyla kirlilik ve sürekli elektrik kesintisi yaşansa da son zamanlarda bu durumun önüne geçilmiş durumda. Tiran’da araç sayısının her geçen gün artması dolayısıyla şehirde trafik sıkıntısı yaşanmaya başlamıştır. Büyük şehir olması ve Arnavutluk’a başkentlik yapması sebebiyle kalabalık ve trafik kaçınılmaz bir durumdur. Tiran’a gittiğinizde araç kiralamak isterseniz trafik koşullarını göz önünde bulundurmanız gerektiğini hatırlatalım. Tiran’da yapılan düzenlemeler dolayısıyla şehrin bazı noktaları inşaat halinde. Bu durumdan trafik yoğunluğu da etkileniyor. Ayrıca Tiran’da trafiğe çıkan şoförlerin biraz asabi olduklarını da hatırlatalım. Özellikle Tiran’da yaya iseniz trafikte çok dikkatli olmasınız. Mümkün olduğunca trafik ışığı bulunan noktaları kullanın.

Tiran’ın en önemli ekonomik kaynağı ticarettir. 16. yüzyıldan itibaren başlayan ticari faaliyetler hiçbir dönemde kesintiye uğramadan devam etmiştir. Bu da şehrin ticarette önemli bir yer edinmesini sağlamıştır.

Ticaretin yanı sıra şehrin en önemli gelir kaynaklarını gayrimenkul, bankacılık faaliyetleri, ulaşım ve medya gibi alanlar oluşturmaktadır. Teknoloji alanında tüm dünyada yaşanan gelişmelerden sonra Tiran’da yeni medya alanında önemli gelişmeler olmuştur. Şehrin çalışan genç nüfusunun büyük bir çoğunluğu teknoloji ve medya sektörlerinde çalışmaktadır. Yeni neslin şehir ekonomisine sağladığı bir diğer katkı da moda alanında olmuştur.

Tiran, bankacılık, finans, teknoloji, medya, moda gibi alanlarda Arnavutluk’un kalbidir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=4fZ48Fh7OAU

Tiran’da Gezilecek Yerler

Arnavutluk’un başkenti olan Tiran seyahatiniz sırasında gezilecek pek çok yer bulabilirsiniz. Balkanların en büyük şehirlerinden biri olarak kabul edilen Tiran tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine keyifli bir tatil imkanı sunuyor.

Tiran Nerededir?

Arnavutluk’un başkenti olan Tiran, Balkanlarda bulunuyor. Ülkenin doğusunda bulunan Tiran, Dalmaçya kıyılarına çok yakın bir konumunda bulunsa da denize kıyısı yoktur.

Tiran’a Ne Zaman Gidilir?

small-chapel-229360_960_720.jpg

Denize yakın olsa da kıyısı olmayan Tiran, karasal iklim özelliklerine sahiptir. Kışların uzun ve sert geçtiği Tiran’ı ziyaret etmek için en uygun zamanlar ise Mayıs, Haziran ve Eylül, Ekim aylarıdır.

Tiran’a Nasıl Gidilir?

62554510.jpg

Tiran Uluslararası Rahibe Terasa Havalimanı’na uçarak Tiran’a ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan düzenlenen tarifeli uçuşlarla Tiran’a gidebilirsiniz. İstanbul- Tiran arası 1 saat 5 dakikalık uçuş mesafesindedir. Arnavutluk, Türkiye’den vize istemeyen bir ülke olduğu için havalimanında siz karşılayan görevliye ziyaret amacınızı söylediğiniz takdirde ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine ulaşmak içinse tercih edebileceğiniz en iyi yol yolcu servisleridir. 06.00 ve 18.00 saatleri arasında havalimanı- şehir merkezi arasında mekik seferleri yapan servislerin ücreti ise 250 Lek. Tiran’daki tren seferleri 2013 yılından beri yapılmıyor. Bu yüzden şehre ulaşmak için tren bir seçenek değil maalesef.

Tiran’a Üsküp, Sırbistan, Yunanistan ve Türkiye’den otobüsle ulaşmanız da mümkün. Fakat bu otobüsler için şehirde sabit bir durak ya da istasyon olmadığından biletinizi almadan önce otobüsün sizi nerede indireceğini öğrenmelisiniz.

Tiran’da Nerede Kalınır?

317278653.JPEG

Tiran konaklama açısından ziyaretçilerine oldukça geniş bir yelpaze sunuyor. Üstelik konaklama ücretleri de çok uygun. Şehirde çok sayıda otel ve hostel bulmanız mümkün. Bunlar içinde beş yıldızlı otellerden düşük bütçeli otellere kadar çeşitli seçenekler var. Tiran’da konaklama için tercih edebileceğiniz bir diğer alternatif ise apartlar. Genellikle tek katlı müstakil evlerden oluşan apartların pek çoğunda bahçe bulunuyor. Bu apartları tercih ederseniz evinizin rahatlığını ve şirin müstakil evin size sağladığı sakinlikle Tiran seyahatinizi unutulmaz kılabilirsiniz.

Tiran’daki konaklama mekanlarının hemen hepsi şehir merkezinde bulunuyor. Dolayısıyla seçtiğiniz konaklama mekanından gezmek istediğiniz yerlere ulaşım konusunda sıkıntı yaşamıyorsunuz. Özellikle Tregu, Blloku ve Pazar bölgelerinde toplanmış olan oteller ve apartlar ulaşım sıkıntısı yaşamamak için tercih edebileceğiniz yerlerdir.

Başkent olan Tiran’a seyahat amaçlı gelen turistlerin haricinde iş amaçlı şehri ziyaret edenlerin sayısı da oldukça fazla. Tiran gezinizi planlarken bu durumu göz önünde bulundurmalısınız. Rezervasyonunuzu önceden yaptığınız takdirde şehirde kalacak yer bulma sıkıntısı yaşamayacaksınız.

Dünyanın pek çok şehrinde şubeleri bulunan işletmeleri Tiran’da da bulmanız mümkün. Beş yıldızlı olan bu oteller misafirlerine lüks hizmetler sunuyor. İçerisinde masaj salonları, havuzlar, oldukça lezzetli yemekleri olan restoranlar barındıran bu lüks oteller seyahatinizin konforlu geçmesini garanti ediyor. Lüks konforun sunulduğu beş yıldızlı oteller için bir gecelik ortalama fiyat 90 Euro civarında. Tercih ettiğiniz otele ve odaya göre fiyatlarda farklılıklar olacaktır elbette.

Lüks otellerden ziyade daha küçük işletmelerde kalmak isterseniz Tiran bu konuda da size çok sayıda alternatif sunuyor. Şehir merkezinin pek çok noktasında bulunan bu oteller güler yüzlü personelleriyle sizleri bekliyor. Bu otellerde arzunuza göre yer ayırtmanız mümkün. İsterseniz sadece size ait olan bir oda tutabileceğiniz gibi başkalarıyla paylaştığınız odalardan birinde de kalabilirsiniz. Bu tarz odalarda odaya değil kiraladığınız yatağa ücret ödüyorsunuz. Bu tarz odası olan işletmeler güvenlik konusunda oldukça hassaslar. Misafirlerin güvenliği ve konforu için bütün imkanlar mevcut. Orta bütçeli bu otellerde bir gecelik oda ücreti yaklaşık 30 Euro civarında.

Tiran’a kalabalık bir grupla gitme kararı aldıysanız ya da otel havası değil de evinizde kalıyormuş gibi hissetmek isterseniz apartlar sizin için biçilmiş kaftan. Genellikle müstakil evlerden oluşan apartlarda oda ya da yatak değil ev kiralıyorsunuz. Evlerin hepsinde ayrı yatak odaları, tuvalet, banyo ve mutfak mevcut. Yerinizi ayırtmadan önce evlerde ne gibi eşyaların olduğuna göz atmanız faydalı olacaktır. Ayrıca pek çok apartın bahçesi de bulunuyor. Genellikle limon ağaçları bulunduran bu bahçeler Tiran seyahatinize hoş bir atmosfer katacaktır. Üstelik bu konaklama mekanları bütçeniz açısından da dost. Bir gecelik dört kişilik bir apartın fiyatı yaklaşık 45 Euro civarında. Kişi başına 10-15 Euro gibi bir ücretle ev rahatlığında konaklayabilirsiniz. Seyahat tarihiniz kesinleşir kesinleşmez kalacak yeriniz için rezervasyon yaptırarak erken rezervasyon imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Tiran pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Tiran Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Tiran Otelleri
En Uygun Fiyatlı Tiran Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Tiran Otelleri
Tiran Oda/Ev Kiralama

Tiran İçi Ulaşım

GOPR4293.jpg

Tiran şehir içi ulaşımı otobüsler ve taksilerle sağlanmakta. Şehrin dağlık olması ve ekonomik sıkıntılar yüzünden raylı bir sistem bulunmuyor.

Tiran’daki otobüsler oldukça ucuz. Tek kişilik bilet 40 Lek. Otobüslerin izlediği güzergahlar ve durak bilgileri her otobüs durağında bulabilirsiniz. Ayrıca bu tür bilgiler ve online olarak bilet almak için Tiran toplu taşımanın cep telefonları için olan uygulamasını indirebilirsiniz. Taksi de Tiran içi ulaşımınızda kullanabileceğiniz bir seçenek. Fakat taksi fiyatları oldukça değişkenlik gösteriyor. Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için binmeden önce pazarlık yapmanızı öneririz.

Toplu taşıma kullanmadan da şehirde gezebilirsiniz. Tiran şehir merkezi fazla büyük olmadığından ve gezilecek yerler birbirlerine yakın olduğundan yürümek güzel bir seçenek olacaktır.

Tiran Mutfağı

Arnavut yemeklerinin ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Zengin ve lezzetli yemeklere sahip Arnavut mutfağının en güzel örneklerini de Tiran’da yiyebilirsiniz. Tarihi boyunca İtalya, Osmanlı, Yunanistan gibi devletlerle etkileşim içinde bulunan Tiran’ın mutfağı da bu durumdan etkilenmiştir. Bu etkileşim sonucunda ise ortaya lezzetli yemekler çıkmıştır. Tiran’ın geleneksel pek çoğu yemeği Türk damak tadına yabancı değil. Bu yüzden Tiran geziniz sırasında yemek konusunda hiç zorlanmayacaksınız. Tiran’a kadar gitmişken tadına bakmadan dönememeniz gereken yemeklerden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Arnavut ciğeri: Adıyla meşhur olmuş Arnavut mutfağına özgü bu yemeği yemeden Tiran’dan ayrılmayın deriz. Sanılanın aksine genelde tavuk ciğeri ile yapılan bu meşhur lezzet damaklarınızda unutamayacağınız bir tat bırakacak.

Byrek: Türk mutfağından aşina olduğumuz bu lezzet Arnavut mutfağının gözde yemekleri arasında. Ev yapımı yufkanın içerisine çeşitli sebzeler ve peynir konularak hazırlanan Arnavut böreğini Tiran’da her köşe başında bulabilirsiniz. Bu lezzetin tadına bakmak için seyyar satıcıları denemekten çekinmeyin. Tiran’daki genç nüfusun sık sık tercih ettiği bu tezgahlarda sağlıklı ve leziz Arnavut böreklerini oldukça uygun fiyata yiyebilirsiniz.

Elbasan tava: Arnavut mutfağının baş tacı olan bir başka yemek ise Elbasan tavadır. Kuzunun kol kısmındaki etin un, yoğurt ve sarımsakla birlikte güveçte pişirilmesiyle yapılan Elbasan Tavayı Tiran’da mutlaka denemelisiniz. Tiran mutfağının tatlıları Türk mutfağındaki tatlılarla oldukça benzerdir. Tiran’da her mekanda baklava, şekerpare, helva, revani gibi tatlıları bulmanız mümkün.

İçecek olarak da Türk mutfağından etkilenmiş olan Tiran’da mutlaka boza denemelisiniz. Tiran’da sizi şaşırtabilecek bir diğer içecek ise rakı. Tiranlılar rakıyı oldukça seviyor ve sıklıkla tüketiyor. Fakat Türkiye’deki gibi su katarak değil sek bir biçimde. Ayrıca Tiran rakısı Türkiye rakısından biraz daha sert bir tada sahip.

Tiran’da Gece Hayatı

tiran_radio_cafe_bar_arnavutluk.jpg

Tiran geceleri oldukça dinamiktir. Şehirdeki eğlence hayatı rengarenk ve hareketli geçmektedir. Şehrin giderek artan genç nüfusunun ve ziyarete gelen turistlerin bunda payı büyüktür. Tiran’da her türlü eğlence anlayışına uygun mekan bulmak mümkün. İsterseniz şehrin merkezindeki barlarda eğlenebilir isterseniz de merkezin biraz dışında kalan daha büyük ve sakin mekanları tercih edebilirsiniz. Fiyat konusunda da farklı bütçelere hitap eden çeşitli mekanlar bulunuyor. Şehir merkezinde bulunan eğlence mekanlarına ulaşım da oldukça kolaydır.

Tiran’da bulunan eğlence mekanlarının büyük çoğunluğuna girebilmek için size eşlik eden bir kadın olması gerekiyor. Ne yazık ki pek çok mekan damsız almıyor. Ayrıca bazı eğlence mekanlarına girebilmek için giriş ücreti ödemeniz gerektiğini hatırlatalım.

Tiran’daki eğlence mekanlarının en tanınmışları parlamento binasının yakınında bulunan yerlerdir. Ulaşım sıkıntısı olmayan bu mekanlar eğlence hayatında lüksü seven ziyaretçiler için idealdir. Bu mekanlar oldukça geniş bir alana sahiptir ve bir kısmının terası vardır. Sıkışık eğlence ortamlarından hoşlanmıyorsanız bu mekanların genişliğini seveceksiniz. Ayrıca teraslı bölümleri tercih ederek ferah bir ortamda eğlencenize devam edebilirsiniz.

Şehirde bulunan eğlence mekanlarının bir kısmı Blok olarak adlandırılan bir bölgede bulunuyor. Tiran’ın genç ve öğrenci nüfusu tarafından sıklıkla tercih edilen bu bölgede çok sayıda bar, canlı müzik yapan kafeler ve gece kulüpleri bulunuyor. Bu bölgedeki eğlence mekanlarının bir kısmı ise tarihi yapıların içerisinde yer alıyor. Özellikle şehri ziyarete gelen turistler tarafından tercih edilen bu mekanlar sizi tarihi bir atmosfer eşliğinde eğlenceye çağırıyor.

Blok bölgesinde bulunan eğlence mekanları çok büyük değiller. Daha küçük ve sakin bir atmosfere sahipler. Gece eğlenceniz sırasında arkadaşlarınızla sohbet etmeyi kaliteli müzikler dinlemeyi isterseniz bu bölgede bulunan eğlence mekanları sizin için biçilmiş kaftan. Tarihi yapıların içinde kalan eğlence mekanlarının apayrı bir atmosferi olduğunu söyleyelim. Tarihe tanıklık etmiş duvarların arasında içkinizi içip, arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz. İsterseniz kendinizi dans pistine atarak Tiran eğlence hayatının tadını çıkarabilirsiniz.

Eğer özel aracınız varsa ya da ulaşım için taksiyi tercih etmekten çekinmiyorsanız merkezin biraz dışında kalan eğlence mekanlarına da gidebilirsiniz. Fakat bu mekanların sayısı çok değil. Tiran gece hayatını deneyimlemek isterseniz en uygun zaman elbette hafta sonlarıdır. Hafta içi çoğu eğlence mekanı açık olmuyor. Açık olanlar ise erken saatlerde kapanıyor. Pek çok mekan hafta içi 12 gibi kapanmış oluyor. Hafta sonları ise asıl hareketine ve heyecanına kavuşan Tiran eğlence mekanları ziyaretçi akınına uğruyor. Tiran’daki eğlence mekanları hafta sonları sabahlara kadar açık oluyor. Dikkat etmeniz gereken tek nokta gitmek istediğiniz eğlence mekanın giriş konusundaki şartları. Mekana damsız alıp almadıklarını ve giriş ücretlerinin ne kadar olduklarını önceden öğrenmeniz kapıda yaşayacağınız sorunların önüne geçecektir. Seyahatinizi Tiran eğlence hayatını deneyimlemeden bitirmemenizi tavsiye ediyoruz.

Tiran Festivalleri

Images.jpg

Arnavutluk’un başkenti olan Tiran her yıl çeşitli festivallere ev sahipliği yapmakta. Tiran seyahatinizi planlarken etkinlik takvimine göz atmanızda fayda var. Tiran Uluslararası Film Festivali: 2003 yılından beri gerçekleştirilen film festivali Arnavutluk’taki iki uluslararası film festivalinden bir tanesidir. Dünyanın dört bir yanından gelen filmlerin yarıştığı festival öğrenci yapımlarını da kabul etmektedir. Her yılın başında etkinlik takvimi açıklanan Tiran Uluslararası Film Festivali’ne denk gelirseniz muhakkak katılmanızı öneririz.

Tiran Uluslararası Gitar Festivali: 2017 yılında beşincisi düzenlenecek olan Tiran Uluslararası Gitar Festivalinde çeşitli ülkelerden gelen gitar sanatçıları katılıyor. Eylül ayında düzenlenen bu festivale özellikle gençler ve müzik tutkunları yoğun ilgi gösteriyor.

Tiran’da Alışveriş

Tiran’da alışveriş yapmak turistler için genellikle eğlenceli bir aktiviteye dönüşüyor. Tiran’da alışveriş merkezi kültürü yeni yeni gelişmeye başlamış. Şehirde çok sayıda alışveriş merkezi bulunmuyor. Ana caddeler üstünde ve sokaklarda bulunan mağazalar alışveriş için tercih edebileceğiniz yerlerden. Pek çok alışveriş mağazası Myslym Shyri Caddesi üzerinde toplanmış bulunuyor. Bu caddeyi gezdiğinizde ihtiyacınıza göre bir şeyler mutlaka bulacaksınız.

Şehrin pek çok noktasında hediyelik eşyalar satan dükkanlar bulunuyor. Tiran seyahatinizden bir anıyla dönmek isterseniz bu dükkanları gezmenizi öneririz. Tiran’ın çömlek ve seramik ürünleri oldukça meşhurdur. Tiran’dan dönerken küçük biblolar, seramikten yapılmış çeşitli ürünler alabilirsiniz. Yine de alışveriş merkezine gitmek isterseniz Galeria ve City Park adlı avmleri ziyaret edebilirsiniz. Tiran’ın bir diğer ilgi çekici yeri ise semt pazarları. Tiran halkının sıklıkla alışveriş yaptığı semt pazarlarını ziyaret ederek bölge halkının günlük yaşantısına karışabilirsiniz.

Tiran Saat Farkı

Tiran (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saatlik fark vardır. Tiran’ın saati Türkiye’den bir saat geridir.

Tiran Para Birimi

Tiran’da para birimi olarak Lek kullanılır. 1 Türk Lirası 34 Lektir.

Tiran’ın Resmi Dili

Tiran’da konuşulan resmi dil Arnavutçadır. Fakat şehirdeki yaşlı nüfus çat pat da olsa Türkçe anlayabilir. Şehirde Arnavutçanın haricinde İngilizce bilen kişi sayısı oldukça fazladır.

Tiran Türkiye Dış Temsilcilikleri

Tiran’da bulunan Türkiye Büyükelçiliği’nin iletişim bilgileri şu şekildedir:

Adres: Turkish Embassy in Tirana, Albania Rruga e Elbasanit 65 Tirana Albania

Telefon: (+355) 42 380 350 / 1 / 2

E-posta adresi: embassy.tirana@mfa.gov.tr

Tiran Resmi Tatiller

Yeni yıl: 1-2 Ocak

Yaz günü: 14 Mart

Nevruz: 22 Mart

Katolik paskalyası: 20 Nisan

Ortodoks Paskalyası: 27 Nisan

İşçi Bayramı: 1 Mayıs

Bayrak Günü :28 Kasım

Özgürlük Günü: 29 Kasım

Noel: 25 Aralık

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Tiran İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 17

Yangın: 18

Polis: 19

Arnavutluk Vizesi

Arnavutluk ve Türkiye arasındaki vize anlaşmasına bağlı olarak bu ülkeye girişler için vize almaya gerek yoktur. Söz konusu Anlaşma Türkiye ve Arnavutluk vatandaşı diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamillerinin, birbirlerinin ülkesine, her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren doksan (90) günü aşmayan bir süre için veya transit geçiş maksadıyla vize almadan girebilmelerini öngörmektedir.