Google+

Arama formu

Tiran

Avrupa’nın güzel ülkesi Arnavutluk’un en büyük şehri ve aynı zamanda da...
Devamı oku
Tiran, Arnavutluk’un başkenti ve ülkenin kalbidir. Ülkenin kültürel,...
Devamı oku
Arnavutluk’un başkenti olan Tiran, Balkanlarda bulunuyor. Ülkenin...
Devamı oku
Arnavutluk’un en büyük şehri olan Tiran, Avrupa’nın güneydoğu bölümünde...
Devamı oku
Tiran’da para birimi olarak Lek kullanılır. 1 Türk Lirası 34 Lektir.
Devamı oku
Tiran’da konuşulan resmi dil Arnavutçadır. Fakat şehirdeki yaşlı nüfus...
Devamı oku
Tiran (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saatlik fark vardır....
Devamı oku
Tiran’da bulunan Türkiye Büyükelçiliği’nin iletişim bilgileri şu...
Devamı oku
Denize yakın olsa da kıyısı olmayan Tiran, karasal iklim...
Devamı oku
Tiran Uluslararası Rahibe Terasa Havalimanı’na uçarak Tiran’a...
Devamı oku
Tiran şehir içi ulaşımı otobüsler ve taksilerle sağlanmakta. Şehrin...
Devamı oku
Arnavutluk’un başkenti olan Tiran seyahatiniz sırasında gezilecek pek çok...
Devamı oku
Arnavut yemeklerinin ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Zengin ve lezzetli...
Devamı oku
Tiran geceleri oldukça dinamiktir. Şehirdeki eğlence hayatı rengarenk...
Devamı oku
Tiran’da alışveriş yapmak turistler için genellikle eğlenceli bir...
Devamı oku
Arnavutluk’un başkenti olan Tiran her yıl çeşitli festivallere ev...
Devamı oku
Yeni yıl: 1-2 Ocak Yaz günü: 14 Mart Nevruz: 22 Mart Katolik...
Devamı oku
Acil yardım: 17 Yangın: 18 Polis: 19
Devamı oku
travelvana.com Arnavutluk tarih boyunca Osmanlı, İtalya ve Yunanistan gibi...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 ALL = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 6℃
Şub 7℃
Mar 8℃
Nis 12℃
May 17℃
Haz 21℃
Tem 24℃
Ağu 24℃
Eyl 20℃
Eki 16℃
Kas 11℃
Ara 8℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 800.986/ Dil: Arnavutça/ Para Birimi: Lek / İklim: Karasal İklim/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Tiran Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tiran, Arnavutluk’un başkenti ve ülkenin kalbidir. Ülkenin kültürel, siyasal, ekonomik faaliyetler gibi çeşitli alanlarda merkezidir. Arnavutluk’un batısında, Dajti Dağı ile çevrili bir konumda bulunur. Arnavutluk’un başkenti olan Tiran aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Her yıl çok sayıda turist ağırlayan Tiran, seyahat için tercih edilen gözde şehirlerden birisidir.

Tiran, Osmanlı İmparatorluğu zamanında kurulmuştur ve uzun yıllar imparatorluğun idaresinde kalmıştır. Şehirde bulunan pek çok yapıda Osmanlı izlerinin görülmesi bu durumun bir sonucudur. Her ne kadar II. Dünya Savaşı sırasında pek çok eser zarar görmüş olsa da şehirdeki Osmanlı izleri yok olmamıştır. Tiran’ın çevresinde paleolitik çağlara kadar uzanan yerleşim izlerine rastlansa da tam bir şehir olması 17. yüzyılda gerçekleşmiştir. 1614 yılında Osmanlı’nın İşkodra Valiliğini yapan Süleyman Paşa tarafından kurulmuştur. Şehrin inşasına ilk olarak cami, medrese ve hamam yapılarak başlanmıştır. O tarihten sonra pek çok yapı inşa edilmiştir.

İlk kurulduğunda küçük bir kasaba olan Tiran ilerleyen yıllarda hızla gelişmiş ve önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Bunda şehir ilk kurulduğu sırada Osmanlı tarafından görevlendirilen Molla Bey’in katkısı büyüktür. Yerli halk arasındaki esnaflara eğitim veren ve birbirleriyle dayanışmalarını sağlayan bir topluluk oluşturmuştur. İyi eğitimli esnaflar da günden güne Tiran’ın ekonomisini geliştirmiş ve pek çok tüccarı bölgeye çekmiştir. Balkanların önemli ticaret merkezi haline gelen Tiran, günümüzde de bölgenin önemli bir ticaret noktasıdır.

Uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğuna bağlı kalan Tiran, 19. yüzyılda millet bilincini kazanmaya başladı. 1889 yılında okullarda Arnavutça eğitim verilmeye başlanmasıyla bağımsızlık hareketleri başladı diyebiliriz. Balkan Savaşları sırasında Sırp ordusu tarafından ele geçirilen bölge bir süre Srıp yönetimi altında kalmıştır.

1919 yılında bağımsızlığını ilan ettiğini açıklayan Arnavutluk’un diğer devletler tarafından tanınması ise 1925 yılında gerçekleşmiştir. II. Dünya Savaşı’ndan sonra Yogoslav Birliği içinde kalan Tiran bu dönemde çok fazla değişim geçirmiştir. Şehirdeki eski yapılar tahrip edilmiş yerlerine Yugoslav-Sovyet mimarisinin izlerini taşıyan yapılar inşa edilmiştir. Tiran’ın bugünkü görünümünün büyük bir kısmını bu dönemde inşa edilen yapılar oluşturmaktadır.

Bunların yanı sıra bir sürede komünist rejimin yönetimi altında kalan Tiran çok fazla tahrip olmuştur. Günümüzde Arnavutluk’un başkenti olan şehir Balkanların en önemli şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Her yıl binlerce turisti ağırlayan Tiran’dan eminiz ki memnun kalmış olarak ayrılacaksınız.

Şehre ulaşımınızı uçakla yapacaksanız eğer indiğinizde uluslararası bir havalimanında hissetmeyebilirsiniz. Ülkenin başkenti olması ve uluslararası uçuşlara ev sahipliği yapmasına rağmen Tiran Havalimanı oldukça sakin ve tenha bir yerdir. Türkiye için vize istemeyen Tiran’ı ziyaret etmek oldukça kolay.

Komünist rejimin ardından Arnavutluk yeni bir değişim sürecine daha girmiştir. Bu değişimin en görünür olduğu yer ise başkent Tiran olmuştur. Zarar gören yapıların bir kısmında yenilemeye, büyük bir kısmında ise yeniden inşa yoluna gidilmiştir. Komünist rejim döneminde yapılan pek çok yapı yıkılarak yerlerine yenileri inşa edilmiştir. Yeniden inşa sürecinin bir kısmı halen devam etmektedir. Şehrin bazı noktalarında devam etmekte olan inşaatları görebilirsiniz.

Tiran’ın eski yapılarında estetik ön plana çıkarken yeni inşa edilen yapılarda verimli kullanım kaygısı ön plandadır. Şehirde ayrıca İtalyan mimarisinin izlerine rastlamak da mümkün. Coğrafi olarak İtalya’ya yakınlığın bu durum üstünde etkisi olsa da en büyük etken elbette ki Tiran’da dönem dönem yaşayan İtalyan mimarlardır. Tiran’ın İtalya’ya olan yakınlığı şehirdeki etkisini pek çok alanda gösteriyor. Mimari yapıların bir kısmında İtalyan tarzı benimsendiği hemen fark ediliyor. Bunun yanında şehirdeki genç nüfus arasında İtalyanca da giderek yaygınlaşıyor. Tiran sokaklarındaki gençlerin büyük çoğunluğu ile İtalyanca anlaşmanız mümkün.

Diğer Avrupa başkentlerine nispeten küçük bir şehir merkezine sahip olan Tiran’da rahatlıkla yürüyerek gezebilirsiniz. Tiran aynı zamanda Avrupa’nın en çok güneş alan şehirlerinden bir tanesi. Şehir yılda yaklaşık 3.000 saat güneş alır. Bu da şehirdeki yaşam koşullarını olumlu yönde etkileyen etmenlerden bir tanesidir. Tiran’da gerçekleştirilen tarım faaliyetleri üzerinde bu durum olumlu etkilere sahiptir. Güneşli gün sayısının fazla olduğu Tiran’da meyve ve sebze üretiminde çeşitlilik gözlenmektedir.

Şehri ziyaret turistler Tiran’ı oldukça beğeniyor. Hem bir Avrupa başkenti hem de daha sakin yaşamlara olanak tanıyan küçük bir şehir havasını bir arada bulunduruyor. Bu da şehre gelen farklı turist profillerinin hepsini mutlu eden bir yapı ortaya çıkarıyor.

Şehirde bulunan inşaatlar dolayısıyla kirlilik ve sürekli elektrik kesintisi yaşansa da son zamanlarda bu durumun önüne geçilmiş durumda. Tiran’da araç sayısının her geçen gün artması dolayısıyla şehirde trafik sıkıntısı yaşanmaya başlamıştır. Büyük şehir olması ve Arnavutluk’a başkentlik yapması sebebiyle kalabalık ve trafik kaçınılmaz bir durumdur. Tiran’a gittiğinizde araç kiralamak isterseniz trafik koşullarını göz önünde bulundurmanız gerektiğini hatırlatalım. Tiran’da yapılan düzenlemeler dolayısıyla şehrin bazı noktaları inşaat halinde. Bu durumdan trafik yoğunluğu da etkileniyor. Ayrıca Tiran’da trafiğe çıkan şoförlerin biraz asabi olduklarını da hatırlatalım. Özellikle Tiran’da yaya iseniz trafikte çok dikkatli olmasınız. Mümkün olduğunca trafik ışığı bulunan noktaları kullanın.

Tiran’ın en önemli ekonomik kaynağı ticarettir. 16. yüzyıldan itibaren başlayan ticari faaliyetler hiçbir dönemde kesintiye uğramadan devam etmiştir. Bu da şehrin ticarette önemli bir yer edinmesini sağlamıştır.

Ticaretin yanı sıra şehrin en önemli gelir kaynaklarını gayrimenkul, bankacılık faaliyetleri, ulaşım ve medya gibi alanlar oluşturmaktadır. Teknoloji alanında tüm dünyada yaşanan gelişmelerden sonra Tiran’da yeni medya alanında önemli gelişmeler olmuştur. Şehrin çalışan genç nüfusunun büyük bir çoğunluğu teknoloji ve medya sektörlerinde çalışmaktadır. Yeni neslin şehir ekonomisine sağladığı bir diğer katkı da moda alanında olmuştur.

Tiran, bankacılık, finans, teknoloji, medya, moda gibi alanlarda Arnavutluk’un kalbidir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=4fZ48Fh7OAU

Tiran’da Gezilecek Yerler

Arnavutluk’un başkenti olan Tiran seyahatiniz sırasında gezilecek pek çok yer bulabilirsiniz. Balkanların en büyük şehirlerinden biri olarak kabul edilen Tiran tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine keyifli bir tatil imkanı sunuyor.

Tiran Nerededir?

Arnavutluk’un başkenti olan Tiran, Balkanlarda bulunuyor. Ülkenin doğusunda bulunan Tiran, Dalmaçya kıyılarına çok yakın bir konumunda bulunsa da denize kıyısı yoktur.

Tiran’a Ne Zaman Gidilir?

small-chapel-229360_960_720.jpg

Denize yakın olsa da kıyısı olmayan Tiran, karasal iklim özelliklerine sahiptir. Kışların uzun ve sert geçtiği Tiran’ı ziyaret etmek için en uygun zamanlar ise Mayıs, Haziran ve Eylül, Ekim aylarıdır.

Tiran’a Nasıl Gidilir?

62554510.jpg

Tiran Uluslararası Rahibe Terasa Havalimanı’na uçarak Tiran’a ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan düzenlenen tarifeli uçuşlarla Tiran’a gidebilirsiniz. İstanbul- Tiran arası 1 saat 5 dakikalık uçuş mesafesindedir. Arnavutluk, Türkiye’den vize istemeyen bir ülke olduğu için havalimanında siz karşılayan görevliye ziyaret amacınızı söylediğiniz takdirde ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine ulaşmak içinse tercih edebileceğiniz en iyi yol yolcu servisleridir. 06.00 ve 18.00 saatleri arasında havalimanı- şehir merkezi arasında mekik seferleri yapan servislerin ücreti ise 250 Lek. Tiran’daki tren seferleri 2013 yılından beri yapılmıyor. Bu yüzden şehre ulaşmak için tren bir seçenek değil maalesef.

Tiran’a Üsküp, Sırbistan, Yunanistan ve Türkiye’den otobüsle ulaşmanız da mümkün. Fakat bu otobüsler için şehirde sabit bir durak ya da istasyon olmadığından biletinizi almadan önce otobüsün sizi nerede indireceğini öğrenmelisiniz.

Tiran şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Tiran’da Nerede Kalınır?

Arnavutluk’un en büyük şehri olan Tiran, Avrupa’nın güneydoğu bölümünde yer alıyor. Arnavutluk için hem ticari hem de idari merkez olan bu güzel şehir, kuruluş döneminden itibaren Osmanlı etkisinde olduğuna dair çok sayıda tarihi ize sahip.

Balkan başkentleri içinde bir hayli popüler olan bu keyifli başkent, medreseler, hanlar gibi tarihi yapılarla iç içe geçmiş bir profiliyle konuklarına tarihi ve kültürel bir ziyaret imkanı da sunuyor. Osmanlı döneminden kalma eserleri ve şehrin tanıdık gelen simasıyla Türk turistler için bir parça da ev havası taşıyan bu güzel balkan kenti yılın her dönemi çok sayıda konuk ağırlıyor.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Tiran otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.
 

Tiran’da Nerede Kalınır - Tiran’nın Bölgeleri

Tiran’da geçireceğiniz süre içerisinde şehrin önemli merkezlerini görmek, yerel aşama eşlik etmek, bölgeye özgü mutfak kültürünü deneyimlemek gibi pek çok amaçla şehri yakından görmek isteyebilirsiniz. Turistlerin en yoğun ziyaret ettiği yerler listesinde, sizin gezileriniz için de ipucu olabilecek birkaç mekan göze çarpıyor. Tiran Kültür Sarayı, listenin üstünde bulunan simgelerden birisi. Ayrıca önemli mevkilerden bir diğeri olan İskender Bey Meydanı ve İskender Bey Heykeli’ne de yakın konumda yer alıyor. Tiran Tarih Müzesi öncelikle kültür gezilerinden keyif alan turistlerin ilgisini çekerken Tiran’ın ve Arnavukluk’un doğal rezervleri arasında bulunan Dajti Dağı Milli Parkı, çok sayıda outdoor spora imkan sağlayarak yılın her dönemi popülerliğini koruyor.

Size şehirde konaklama için önereceğimiz bölgelerin ilki şehir merkezi bölgesi oluyor. Her yer eyakın konumuyla en popüler mevki. Ardından gelen Blloku bölgesi hem merkeze hem keyifli yeşil alanlara hem de turistik simgelere yakın konumuyla ilgi çekiyor. Sonraki önerimiz olan Qyteti Studenti bölgesi kentin en sakin noktalarından biri olarak özellikle dinlenmek isteyen konukları cezbediyor. Üniversite öğrencilerine hizmet veren Komuna E Parisit bölgesi, çeşitli standartlatrdaki işletmeleriyle turistik ihtiyaçlara da cevap veriyor. Alışveriş ve eğlencenin merkezleri arasında görebileceğiniz Don Bosco bölgesi yazımızda yer alan son Tiran bölgesi oluyor.

Ülkemizden Arnavutluk’un başkenti olan Tiran’a ulaşmak için en çok tercih edilen yol hava yolu oluyor. Havayolu şirketlerinin direkt yaptığı düzenli seferler sayesinde yılın her dönemi en uygun koşullarla Tiran’a uçabilirsiniz.

Şehir içinde otobüs ve taksi alternatiflerini değerlendirebilirsiniz. Raylı sistem hizmet vermiyor olsa da otobüs ağıyla pek çok noktaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Güzel havalarda kenti daha yakından görmek için yaya olarak gezmeyi tercih edebilir veya taksilerden faydalanabilirsiniz.
 

Şehir merkezi bölgesinde yer alan Tiran Otelleri

İskender Bey Meydanı civarında yer alan, Ulusal Sanat Galerisi, Ulusal Opera ve Bale Merkezi gibi sosyal mevkilere ve Ethem bey Camii gibi tarihi simgelere yakın merkez bölge konuklardan yüksek puanlar alıyor. Tiran’ın merkezinde yer alan çok sayıda tesisin içinden seçtiğimiz en iyiler listemizi aşağıdaki bağlantılarla inceleyebilirsiniz.

 • Hotel Austria
Özellikler: 4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
Konum: Rr. "Dibres" Nr.18
Fiyat: Geceliği 60€ - 66€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.


Hotel Austria

 • Freddy's Hotel
Özellikler: 3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
Konum: Rruga Bardhok Biba 75
Fiyat: Geceliği 39€ - 42€ arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.
 
 • Capital Tirana Hotel
Özellikler: 3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
Konum: Rruga Qemal Stafa
Fiyat: Geceliği 47€ - 57€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.
 
 • Hotel Bylis
Özellikler: 3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
Konum: Bardhok Biba Street
Fiyat: Geceliği 33€ - 40€ arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.
 
 • Centrum Hotel
Özellikler: 2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
Konum: Bardhok Biba 23/15
Fiyat: Geceliği 23€- 25€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.


Centrum Hotel


Blloku bölgesinde yer alan Tiran Otelleri

Tiran Gölü ve Lana Nehri gibi keyifli noktalara yakın planda yer alan Blloku bölgesi, kentin en eğlenceli ve popüler merkezlerinden biri olarak göze çarpıyor. Sky Tower ve ulusal Arkeoloji Müzesi gibi mevkileri de içeren bölgenin en iyi tesislerini aşağıdaki öneri listemizde görebilirsiniz.
 • La Bohème Hotel
Özellikler: 4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, SPA, havaalanı hizmeti
Konum: Rruga "Abdyl Frasheri"
Fiyat: Geceliği 58€ - 70€ arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.


La Bohème Hotel

 

Özellikler: 3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
Konum: Rruga Brigada VIII
Fiyat: Geceliği 35€ - 40€ arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.
 
 • Divina Boutique Hotel
Özellikler: 4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti, oda servisi
Konum: Rruga Pjetër Bogdani Ish - Blloku
Fiyat: Geceliği 59€ - 65€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.
 
 • Nov Hotel
Özellikler: 4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, oda servisi
Konum: Gjin Bue Shpata Road
Fiyat: Geceliği 47€ - 49€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.
 
 • Midtown Hotel
Özellikler: 3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti, evcil hayvan girebilir
Konum: Rruga Sami Frasheri- Bllok Area
Fiyat: Geceliği 40€ - 45€ arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.


Midtown Hotel

Qyteti Studenti bölgesinde yer alan Tiran Otelleri

Qyteti Studenti bölgesi Tiran’ın sakin ve huzurlu merkezleri arasında yer alıyor. Keyifli çevre gezileri yapabileceğiniz, göl kenarında vakit geçirebileceğiniz bölge aynı zamanda kentin diğer noktalarına da çok uzak bir konumda bulunmuyor. Göller ve parklarla çevrilmiş bu keyifli bölgenin en iyi işletmeleri aşağıdaki liste ile parmaklarınızın ucuna geliyor.
 
 • Hotel Restaurant Dreri
Özellikler: 4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, oda servisi
Konum: Street Gjeneral Nikols
Fiyat: Geceliği 50€ - 55€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.


Hotel Restaurant Dreri
 

 • New W Hotel 
Özellikler: 4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
Konum: St Tre Vellezerit
Fiyat: Geceliği 64€ - 71€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.
 
 • Hotel Pandora Residence
Özellikler: 3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda
Konum: RRUGA FUAT TOPTANI 8
Fiyat: Geceliği 30€ - 32€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.
 
 • Vila Park Hotel
Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda
Konum: Rruga e Elbasanit
Fiyat: Geceliği 27€ - 29€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.
 
 • Hotel Iliria
Özellikler: 4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
Konum: Elbasan Street
Fiyat: Geceliği 63€ - 72€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.


Hotel Iliria

Komuna E Parisit bölgesinde yer alan Tiran Otelleri

Komuna E Parisit bölgesi, şehrin en önemli üniversite kampüslerinden biri olan New York Tiran Üniversitesi’ne yakın konumuyla ilgi görüyor. Hayvanat Bahçesi’ni de içeren bölge aynı zamanda park alanları ve göller bölgesine de kolay ulaşım imkanı sunuyor. Gençlerin ve öğrencilerin daha çok tercih ettiği bölgenin tesislerini aşağıdaki bağlantıları izleyerek inceleyebilirsiniz.
 • Hotel Queen
  Özellikler: 3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda
  Konum: Lgj.Kodra e Diellit.
  Fiyat: Geceliği 55€ - 65€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


Hotel Queen

 

 • Botanic Park Apartments
Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
Konum: Rruga Bill Klinton vila nr.1
Fiyat: Geceliği 25€ - 30€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.
 
 • Valeale Bed and Breakfast
Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
Konum: Rruga Shkelqim Fusha 5
Fiyat: Geceliği 29€ - 30€ arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.
 
 • Trandafili i Bardhe Apartment​​​​​​​
Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda
Konum: Rruga Trandafili i Bardhe
Fiyat: Geceliği 38€ - 40€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.
 
 • Olta Apartment 
Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark
Konum: Rruga Muharrem Butka 2
Fiyat: Geceliği 20€ - 24€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.


Olta Apartment

Don Bosco bölgesinde yer alan Tiran Otelleri
Şehrin merkezi noktalarından biri olan don Bosco bölgesi, turistlerin yüksek puan verdikleri mevkiler arasında bulunuyor. Çok sayıda restoran, bar ve alışveriş merkeziyle hareketli bir yapısı olan bölgenin en popüler işletmelerini aşağıdaki öneri listemizde görebilirsiniz.

 • Hotel Ferrari Tirane​​​​​​​
Özellikler: 3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda
Konum: St. Don Bosko
Fiyat: Geceliği 50€ - 55€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.


Hotel Ferrari Tirane
 

Özellikler: 4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz, havaalanı hizmeti
Konum: Rr.Don Bosco 28
Fiyat: Geceliği 72€ - 80€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.
 
 • Boka House ​​​​​​​
Özellikler: Ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda, aile odası
Konum: Rruga Eshref Frasheri
Fiyat: Geceliği 35€ - 40€ arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.
 
 • Luxury Apartment Don Bosko​​​​​​​
Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, mutfak
Konum: Rruga Don Bosko
Fiyat: Geceliği 29€ - 30€ arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.
 
 • Cityview Tirana

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda
Konum: Rruga Androkli Kostallari
Fiyat: Geceliği 28€ - 39€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.​​​​​​​


Cityview Tirana

Tiran’da bölgelere göre konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınız oteli bulamadıysanız Tiran Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Tiran otellerini görmek için tıklayın.

 

Tiran İçi Ulaşım

GOPR4293.jpg

Tiran şehir içi ulaşımı otobüsler ve taksilerle sağlanmakta. Şehrin dağlık olması ve ekonomik sıkıntılar yüzünden raylı bir sistem bulunmuyor.

Tiran’daki otobüsler oldukça ucuz. Tek kişilik bilet 40 Lek. Otobüslerin izlediği güzergahlar ve durak bilgileri her otobüs durağında bulabilirsiniz. Ayrıca bu tür bilgiler ve online olarak bilet almak için Tiran toplu taşımanın cep telefonları için olan uygulamasını indirebilirsiniz. Taksi de Tiran içi ulaşımınızda kullanabileceğiniz bir seçenek. Fakat taksi fiyatları oldukça değişkenlik gösteriyor. Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için binmeden önce pazarlık yapmanızı öneririz.

Toplu taşıma kullanmadan da şehirde gezebilirsiniz. Tiran şehir merkezi fazla büyük olmadığından ve gezilecek yerler birbirlerine yakın olduğundan yürümek güzel bir seçenek olacaktır.

Tiran Mutfağı

Arnavut yemeklerinin ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Zengin ve lezzetli yemeklere sahip Arnavut mutfağının en güzel örneklerini de Tiran’da yiyebilirsiniz. Tarihi boyunca İtalya, Osmanlı, Yunanistan gibi devletlerle etkileşim içinde bulunan Tiran’ın mutfağı da bu durumdan etkilenmiştir. Bu etkileşim sonucunda ise ortaya lezzetli yemekler çıkmıştır. Tiran’ın geleneksel pek çoğu yemeği Türk damak tadına yabancı değil. Bu yüzden Tiran geziniz sırasında yemek konusunda hiç zorlanmayacaksınız. Tiran’a kadar gitmişken tadına bakmadan dönememeniz gereken yemeklerden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Arnavut ciğeri: Adıyla meşhur olmuş Arnavut mutfağına özgü bu yemeği yemeden Tiran’dan ayrılmayın deriz. Sanılanın aksine genelde tavuk ciğeri ile yapılan bu meşhur lezzet damaklarınızda unutamayacağınız bir tat bırakacak.

Byrek: Türk mutfağından aşina olduğumuz bu lezzet Arnavut mutfağının gözde yemekleri arasında. Ev yapımı yufkanın içerisine çeşitli sebzeler ve peynir konularak hazırlanan Arnavut böreğini Tiran’da her köşe başında bulabilirsiniz. Bu lezzetin tadına bakmak için seyyar satıcıları denemekten çekinmeyin. Tiran’daki genç nüfusun sık sık tercih ettiği bu tezgahlarda sağlıklı ve leziz Arnavut böreklerini oldukça uygun fiyata yiyebilirsiniz.

Elbasan tava: Arnavut mutfağının baş tacı olan bir başka yemek ise Elbasan tavadır. Kuzunun kol kısmındaki etin un, yoğurt ve sarımsakla birlikte güveçte pişirilmesiyle yapılan Elbasan Tavayı Tiran’da mutlaka denemelisiniz. Tiran mutfağının tatlıları Türk mutfağındaki tatlılarla oldukça benzerdir. Tiran’da her mekanda baklava, şekerpare, helva, revani gibi tatlıları bulmanız mümkün.

İçecek olarak da Türk mutfağından etkilenmiş olan Tiran’da mutlaka boza denemelisiniz. Tiran’da sizi şaşırtabilecek bir diğer içecek ise rakı. Tiranlılar rakıyı oldukça seviyor ve sıklıkla tüketiyor. Fakat Türkiye’deki gibi su katarak değil sek bir biçimde. Ayrıca Tiran rakısı Türkiye rakısından biraz daha sert bir tada sahip.

Tiran’da Gece Hayatı

tiran_radio_cafe_bar_arnavutluk.jpg

Tiran geceleri oldukça dinamiktir. Şehirdeki eğlence hayatı rengarenk ve hareketli geçmektedir. Şehrin giderek artan genç nüfusunun ve ziyarete gelen turistlerin bunda payı büyüktür. Tiran’da her türlü eğlence anlayışına uygun mekan bulmak mümkün. İsterseniz şehrin merkezindeki barlarda eğlenebilir isterseniz de merkezin biraz dışında kalan daha büyük ve sakin mekanları tercih edebilirsiniz. Fiyat konusunda da farklı bütçelere hitap eden çeşitli mekanlar bulunuyor. Şehir merkezinde bulunan eğlence mekanlarına ulaşım da oldukça kolaydır.

Tiran’da bulunan eğlence mekanlarının büyük çoğunluğuna girebilmek için size eşlik eden bir kadın olması gerekiyor. Ne yazık ki pek çok mekan damsız almıyor. Ayrıca bazı eğlence mekanlarına girebilmek için giriş ücreti ödemeniz gerektiğini hatırlatalım.

Tiran’daki eğlence mekanlarının en tanınmışları parlamento binasının yakınında bulunan yerlerdir. Ulaşım sıkıntısı olmayan bu mekanlar eğlence hayatında lüksü seven ziyaretçiler için idealdir. Bu mekanlar oldukça geniş bir alana sahiptir ve bir kısmının terası vardır. Sıkışık eğlence ortamlarından hoşlanmıyorsanız bu mekanların genişliğini seveceksiniz. Ayrıca teraslı bölümleri tercih ederek ferah bir ortamda eğlencenize devam edebilirsiniz.

Şehirde bulunan eğlence mekanlarının bir kısmı Blok olarak adlandırılan bir bölgede bulunuyor. Tiran’ın genç ve öğrenci nüfusu tarafından sıklıkla tercih edilen bu bölgede çok sayıda bar, canlı müzik yapan kafeler ve gece kulüpleri bulunuyor. Bu bölgedeki eğlence mekanlarının bir kısmı ise tarihi yapıların içerisinde yer alıyor. Özellikle şehri ziyarete gelen turistler tarafından tercih edilen bu mekanlar sizi tarihi bir atmosfer eşliğinde eğlenceye çağırıyor.

Blok bölgesinde bulunan eğlence mekanları çok büyük değiller. Daha küçük ve sakin bir atmosfere sahipler. Gece eğlenceniz sırasında arkadaşlarınızla sohbet etmeyi kaliteli müzikler dinlemeyi isterseniz bu bölgede bulunan eğlence mekanları sizin için biçilmiş kaftan. Tarihi yapıların içinde kalan eğlence mekanlarının apayrı bir atmosferi olduğunu söyleyelim. Tarihe tanıklık etmiş duvarların arasında içkinizi içip, arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz. İsterseniz kendinizi dans pistine atarak Tiran eğlence hayatının tadını çıkarabilirsiniz.

Eğer özel aracınız varsa ya da ulaşım için taksiyi tercih etmekten çekinmiyorsanız merkezin biraz dışında kalan eğlence mekanlarına da gidebilirsiniz. Fakat bu mekanların sayısı çok değil. Tiran gece hayatını deneyimlemek isterseniz en uygun zaman elbette hafta sonlarıdır. Hafta içi çoğu eğlence mekanı açık olmuyor. Açık olanlar ise erken saatlerde kapanıyor. Pek çok mekan hafta içi 12 gibi kapanmış oluyor. Hafta sonları ise asıl hareketine ve heyecanına kavuşan Tiran eğlence mekanları ziyaretçi akınına uğruyor. Tiran’daki eğlence mekanları hafta sonları sabahlara kadar açık oluyor. Dikkat etmeniz gereken tek nokta gitmek istediğiniz eğlence mekanın giriş konusundaki şartları. Mekana damsız alıp almadıklarını ve giriş ücretlerinin ne kadar olduklarını önceden öğrenmeniz kapıda yaşayacağınız sorunların önüne geçecektir. Seyahatinizi Tiran eğlence hayatını deneyimlemeden bitirmemenizi tavsiye ediyoruz.

Tiran Festivalleri

Images.jpg

Arnavutluk’un başkenti olan Tiran her yıl çeşitli festivallere ev sahipliği yapmakta. Tiran seyahatinizi planlarken etkinlik takvimine göz atmanızda fayda var. Tiran Uluslararası Film Festivali: 2003 yılından beri gerçekleştirilen film festivali Arnavutluk’taki iki uluslararası film festivalinden bir tanesidir. Dünyanın dört bir yanından gelen filmlerin yarıştığı festival öğrenci yapımlarını da kabul etmektedir. Her yılın başında etkinlik takvimi açıklanan Tiran Uluslararası Film Festivali’ne denk gelirseniz muhakkak katılmanızı öneririz.

Tiran Uluslararası Gitar Festivali: 2017 yılında beşincisi düzenlenecek olan Tiran Uluslararası Gitar Festivalinde çeşitli ülkelerden gelen gitar sanatçıları katılıyor. Eylül ayında düzenlenen bu festivale özellikle gençler ve müzik tutkunları yoğun ilgi gösteriyor.

Tiran’da Alışveriş

Tiran’da alışveriş yapmak turistler için genellikle eğlenceli bir aktiviteye dönüşüyor. Tiran’da alışveriş merkezi kültürü yeni yeni gelişmeye başlamış. Şehirde çok sayıda alışveriş merkezi bulunmuyor. Ana caddeler üstünde ve sokaklarda bulunan mağazalar alışveriş için tercih edebileceğiniz yerlerden. Pek çok alışveriş mağazası Myslym Shyri Caddesi üzerinde toplanmış bulunuyor. Bu caddeyi gezdiğinizde ihtiyacınıza göre bir şeyler mutlaka bulacaksınız.

Şehrin pek çok noktasında hediyelik eşyalar satan dükkanlar bulunuyor. Tiran seyahatinizden bir anıyla dönmek isterseniz bu dükkanları gezmenizi öneririz. Tiran’ın çömlek ve seramik ürünleri oldukça meşhurdur. Tiran’dan dönerken küçük biblolar, seramikten yapılmış çeşitli ürünler alabilirsiniz. Yine de alışveriş merkezine gitmek isterseniz Galeria ve City Park adlı avmleri ziyaret edebilirsiniz. Tiran’ın bir diğer ilgi çekici yeri ise semt pazarları. Tiran halkının sıklıkla alışveriş yaptığı semt pazarlarını ziyaret ederek bölge halkının günlük yaşantısına karışabilirsiniz.

Tiran Saat Farkı

Tiran (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saatlik fark vardır. Tiran’ın saati Türkiye’den bir saat geridir.

Tiran Para Birimi

Tiran’da para birimi olarak Lek kullanılır. 1 Türk Lirası 34 Lektir.

Tiran’ın Resmi Dili

Tiran’da konuşulan resmi dil Arnavutçadır. Fakat şehirdeki yaşlı nüfus çat pat da olsa Türkçe anlayabilir. Şehirde Arnavutçanın haricinde İngilizce bilen kişi sayısı oldukça fazladır.

Tiran Türkiye Dış Temsilcilikleri

Tiran’da bulunan Türkiye Büyükelçiliği’nin iletişim bilgileri şu şekildedir:

Adres: Turkish Embassy in Tirana, Albania Rruga e Elbasanit 65 Tirana Albania

Telefon: (+355) 42 380 350 / 1 / 2

E-posta adresi: embassy.tirana@mfa.gov.tr

Tiran Resmi Tatiller

Yeni yıl: 1-2 Ocak

Yaz günü: 14 Mart

Nevruz: 22 Mart

Katolik paskalyası: 20 Nisan

Ortodoks Paskalyası: 27 Nisan

İşçi Bayramı: 1 Mayıs

Bayrak Günü :28 Kasım

Özgürlük Günü: 29 Kasım

Noel: 25 Aralık

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Tiran İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 17

Yangın: 18

Polis: 19

Arnavutluk Vizesi

Arnavutluk ve Türkiye arasındaki vize anlaşmasına bağlı olarak bu ülkeye girişler için vize almaya gerek yoktur. Söz konusu Anlaşma Türkiye ve Arnavutluk vatandaşı diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamillerinin, birbirlerinin ülkesine, her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren doksan (90) günü aşmayan bir süre için veya transit geçiş maksadıyla vize almadan girebilmelerini öngörmektedir.