Tiran Mutfağı

Arnavut yemeklerinin ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Zengin ve lezzetli yemeklere sahip Arnavut mutfağının en güzel örneklerini de Tiran’da yiyebilirsiniz. Tarihi boyunca İtalya, Osmanlı, Yunanistan gibi devletlerle etkileşim içinde bulunan Tiran’ın mutfağı da bu durumdan etkilenmiştir. Bu etkileşim sonucunda ise ortaya lezzetli yemekler çıkmıştır. Tiran’ın geleneksel pek çoğu yemeği Türk damak tadına yabancı değil. Bu yüzden Tiran geziniz sırasında yemek konusunda hiç zorlanmayacaksınız. Tiran’a kadar gitmişken tadına bakmadan dönememeniz gereken yemeklerden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Arnavut ciğeri: Adıyla meşhur olmuş Arnavut mutfağına özgü bu yemeği yemeden Tiran’dan ayrılmayın deriz. Sanılanın aksine genelde tavuk ciğeri ile yapılan bu meşhur lezzet damaklarınızda unutamayacağınız bir tat bırakacak.

Byrek: Türk mutfağından aşina olduğumuz bu lezzet Arnavut mutfağının gözde yemekleri arasında. Ev yapımı yufkanın içerisine çeşitli sebzeler ve peynir konularak hazırlanan Arnavut böreğini Tiran’da her köşe başında bulabilirsiniz. Bu lezzetin tadına bakmak için seyyar satıcıları denemekten çekinmeyin. Tiran’daki genç nüfusun sık sık tercih ettiği bu tezgahlarda sağlıklı ve leziz Arnavut böreklerini oldukça uygun fiyata yiyebilirsiniz.

Elbasan tava: Arnavut mutfağının baş tacı olan bir başka yemek ise Elbasan tavadır. Kuzunun kol kısmındaki etin un, yoğurt ve sarımsakla birlikte güveçte pişirilmesiyle yapılan Elbasan Tavayı Tiran’da mutlaka denemelisiniz. Tiran mutfağının tatlıları Türk mutfağındaki tatlılarla oldukça benzerdir. Tiran’da her mekanda baklava, şekerpare, helva, revani gibi tatlıları bulmanız mümkün.

İçecek olarak da Türk mutfağından etkilenmiş olan Tiran’da mutlaka boza denemelisiniz. Tiran’da sizi şaşırtabilecek bir diğer içecek ise rakı. Tiranlılar rakıyı oldukça seviyor ve sıklıkla tüketiyor. Fakat Türkiye’deki gibi su katarak değil sek bir biçimde. Ayrıca Tiran rakısı Türkiye rakısından biraz daha sert bir tada sahip.