Google+

Berat

Berat - : - / -
--℃
1 ALL=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon2℃
 • Marweather-icon5℃
 • Nisweather-icon8℃
 • Mayweather-icon13℃
 • Hazweather-icon17℃
 • Temweather-icon19℃
 • Ağuweather-icon19℃
 • Eylweather-icon15℃
 • Ekiweather-icon10℃
 • Kasweather-icon6℃
 • Araweather-icon2℃
Nüfus: 60,031  / Dil: Arnavutça / Para Birimi: Lek (ALL) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

Berat, Balkan ülkesi Arnavutluk’un bir şehridir. Arnavutluk’un 12 eyaletinden biri olan Berat Eyaleti’nin başkenti ve belediye merkezidir. Eski şehir olarak geçen Mangalem, Gorica ve Kale mahalleleri 2008 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır. Bekarlar Camii, Kurşunlu Camii, Sultan Camii, Beyaz Camii, Hüseyin Paşa Camii, Telelka Camiileri ile Osmanlı Devleti’nden kalan tarihi yapıları günümüze kadar en iyi şekilde muhafaza edilmiştir. Kent bozulmamış yapısıyla Osmanlı mimarisi için adeta bir açık hava müzesidir.

İki katlı evlerin pencere sayısının çok fazla olmasından dolayı Tarihte ‘Bin Pencereli Şehir’ olarak anılan Berat’ın ismi Arnavutça’daki ‘Berati’ kelimesinden gelmektedir ve anlamı ‘Beyaz Şehir‘ demektir. Türk seyyahı Evliya Çelebi, Seyahatname adlı eserinde Berat’a gerçekleştirdiği ziyaretinden ve özellikle şehrin pencerelerinden bahsetmiştir. Şehir, Osum Nehri kıyısında yer alır 19. yüzyıldan kalan Ortodoks Kilisesi Aziz Spiridon ve Berat Kalesi’nin güney yamaçlarındaki kayaların üzerine 14. yüzyılda inşa edilen Aziz Micheal Kilisesi tarihi değeri olan kiliselerdir.

Şehir, Antik Çağ ve Orta Çağ’da Osum Nehri’nden 187 metre yüksekte bulunan surlarla çevriliymiş. Bu surlar ilk olarak MÖ 3. yüzyılda İlliryalılar tarafından inşa edilmiş, daha sonra Bizansların, Sırpların ve Bulgarların eline geçmiş. En son olarak da Osmanlı Devleti’nin eline geçen 24 kaleli surlarda Bizans ve Osmanlı dönemine ait izlere rastlanmaktadır. Ayrıca şehirdeki kiliselerin ve camilerin çok olması ve hasarsız kalmaları da Hristiyanlık ve Müslümanlık dinlerine mensup kişilerin sorunsuzca bir arada yaşadığına örnek gösterilir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Tarihi boyunca İlliryalılar, Sırplar, Bulgarlar, Bizans ve Osmanlı Devleti’ne ev sahipliği yapmış olan Berat’ta gezerken kendinizi tarihin içinde bulacak ve kiliserde, camilerde Bizans ve Osmanlı izlerine çokça rastlayacaksınız.

Görülmesi gereken diğer yerler: Tomorri Dağı, Bogova Şelalesi, Cobo Winery, Trinity Kilisesi, St. Demetrius Ortodoks Kilisesi, Bekarlar Camii, Aziz Spiridon Kilisesi.

Kala Kalesi

1624 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Kala Kalesi
Kalenin temelleri MÖ 4. yüzyıla dayansa da tamamen bitmiş hali 13. yüzyıla denk gelmektedir. Çevresinde birçok kilise, bar ve alışveriş dükkanları bulunmaktadır.

 

-

Berat lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Hotel Klea, Hostel Mangalem, Veranda B&B. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Guesthouse Arben Elezi, Hotel Kaceli gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Berat Backpackers Hostel, Guest House Adi Doga, Hostel Lorenc otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Berat aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Onufri İkonografi Müzesi

1024 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Onufri İkonografi Müzesi

16. yüzyılda yaşamış Arnavut ressam Onufri’nin eserlerinin yer aldığı müzedir. Bizans stiline göre yaptığı ikon boyamalı eserlerden oluşur. Pazartesi günleri kapalıdır.

 

-
Berat şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Ohrid Yarım-Günlük Şehir Turu (35 €), Kruja ve Durres Tiran itibaren tam Day Trip (200 €), Renkli Tiran Yarım Gün Şehir Turu (95 €), Arnavutluk: Day Trip Apollonia Arkeoloji Parkı (172 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Berat Etnografik Müzesi

2424 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Berat Etnografik Müzesi

1979’da açılan bu müze kaleye giden yoldaki geleneksel evlerin bulunduğu konumda yer alır. Dünden bugüne Berat’ın tarihini anlatan eserler, geleneksel yerel mobilyalar ve ev eşyaları sergilenmektedir.

 

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Berat, Avrupa kıtasının güneydoğusunda bulunan Sırbistan, Karadağ, Makedonya, Yunanistan ve Adriyatik Denizi’ne komşu olan Arnavutluk’un bir şehridir. Osum Nehri’nin kıyısında yer alır. Başkent Tiran’ın güneyinde kalır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Arnavutluk, Akdeniz iklimine hakim bir bölgede yer alır. Berat şehrinde de durum farklı değildir. Kış mevsiminin ılık geçtiği, yaz aylarında sıcaklığın 30 derecelere kadar çıktığı şehirde sıcak havanın esiri olmak istemeyenler ziyaretlerini bahar aylarında gerçekleştirir. Ancak buna rağmen şehre en fazla turist yaz aylarında gelir.

İstanbul’dan Tiran’a aktarmasız olarak uçuşlar bulunmaktadır. Yolculuk yaklaşık 1 saat 50 dakika sürer. Diğer şehirlerden ise aktarmalı olarak Tiran’a ulaşmak mümkündür. Tiran’dan Berat’a geçmek için ise otobüsler ve furgon seferleri düzenlenmektedir.

Berat’ta konaklanacak yerler, oteller dışında genelde geleneksel binaların içinde bulunan özel işletmeler ve kişilerin kendi evlerini misafirlere açarak kiraladıkları özel odalardan oluşur. Mangalem ve Gorica mahallelerindeki otelleri ve konaklama evlerini seçerseniz hem merkezi hem de tarihi dokunun tam içinde kalmış olursunuz. Bekarlar Camii çevresinde de konaklama için uygun oteller bulmanız mümkündür.  

Berat onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Berat Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Berat Otelleri

En Uygun Fiyatlı Berat Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Berat Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Berat Otelleri

Berat içinde ya da farklı şehirlere gitmek için hizmet veren otobüsler mevcuttur. Ancak Berat şehri herhangi bir araca gerek duymaksızın yaya olarak gezilebilir. Tiran Havaalanı’nda otomobil kiralamak isteyenler için pek çok şirket bulunur.

Arnavutluk’un tarih boyunca İtalyan, Yunan ve Osmanlı egemenliklerinin hakimiyeti altında olması sonucu çok kültürlü bir yapısı vardır. Mutfak kültürü de bu çeşitlilikten etkilenmiştir. Arnavutların en önemli öğünü kahvaltıdır. Kahvaltıda en çok sebze salatası tüketilir. Yufka ve yoğurttan yapılan Samsa, nohutlu ekmek, pırasalı börek, Arnavut ciğeri, lazanyaya benzeyen Petla, krem karamel gibi olan kaymaçina tatlısı, hazırlanan unlu karışımın üstüne tavuk diderek yapılan çerviş, tereyağıyla kavrulan pilavın üzerine tavuk bagetlerinin dizilmesiyle yapılan mişoriz, sac üzerinde pişirilen fliya yemeği Arnavutluk’un öne çıkan lezzetlerinden sadece birkaçıdır.

Popüler restoranlar

Restaurant Mangalem: Otantik Arnavut mutfağının esintilerini taşıyan bu restoranda, Berat manzarasıyla birlikte yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Ajka Restaurant: Osum Nehri’nin karşısında yer alan bu restoranda uygun fiyat ve güzel bir manzara eşliğinde Berat yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

Diğer restoranlar: Tradicional Onufri Restaurant, WilDor Restaurant, Antigoni, Heaven’s Kitchen, White House.

Berat’ta gece hayatı durgundur. Geziniz sırasında Cobo Winery adındaki şarap imalathanesine uğrayıp peynir eşliğinde şarapların tadına bakabilirsiniz.

İlk kez 2014 yılında düzenlenen Berat Multikültürel Festivali temmuz aylarında gerçekleşir. Festivalde her yıl bir ülke ve kültürü tanıtılmaktadır.

 

Mangalem Mahallesi’nin nehir kıyısında kalan alt bölümündeki küçük alışveriş dükkanlarına uğrayabilirsiniz. Halk, geleneksel olarak el işi sanatıyla uğraşır. Burada da pek çok örneğine rastlanır. Ahşap oymasıyla yapılan Berat evlerinden satın alabilir, sevdiklerinize armağan edebilirsiniz.

Berat’ta (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. 

Arnavutluk sınırları içerisinde yer alan Berat şehrinin para birimi Lek’tir. 1 TL yaklaşık 42 Lek’e denk gelir.

Arnavutluk’un resmi dili Hint-Avrupa dil ailesine mensup olan Arnavutça’dır. Günümüzde kullanılan Arnavut dilinin yazılı olduğu ilk belgeye 1462 yılında rastlanılmıştır. Arnavutça, Arnavutluk’un kuzeyinde konuşulan Gegerisht ve güneyde konuşulan Toskerisht olarak iki ana şiveye ayrılmaktadır. 

TİRAN BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Ambasada Turke, Rruga e Elbasanit no:65 Tiran-Arnavutluk ALBANIA

Telefon: (00 355 4) 238 0350 - (00 355 4) 238 0351 - (00 355 4) 238 0352 - (00 355 4 ) 238 0353

Faks: (00 355 4) 234 7767

embassy.tirana@mfa.gov.tr

http://tiran.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Arnavutluk

· Yaz Günü (14 Mart)

· Nevruz (22 Mart)

· Katolik Paskalyası (20 Nisan)

· Ortodoks Paskalyası (27 Nisan)

· İşçi Bayramı (1 Mayıs)

· Bayrak Günü (28 Kasım)

· Özgürlük Günü (29 Kasım)

· Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 127

Yangın: 128

Polis: 129

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 2010 yılından bu yana Arnavutluk’a vizesiz olarak giriş sağlayabilmektedir. 

Arnavutluk ve Türkiye arasındaki vize anlaşmasına bağlı olarak bu ülkeye girişler için vize almaya gerek yoktur. Söz konusu Anlaşma Türkiye ve Arnavutluk vatandaşı diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamillerinin, birbirlerinin ülkesine, her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren doksan (90) günü aşmayan bir süre için veya transit geçiş maksadıyla vize almadan girebilmelerini öngörmektedir.