Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı, İstanbul‘un Beykoz ilçesinde İstanbul Boğazı’nın kuzey kıyı sahilindeki bir mahalledir. Turistik bir balıkçı kasabası olmasıyla göz önünde bulunur. Turistik bir yer olması sebebiyle yazın kendi nüfusunun yaklaşık 4-5 katı turist ağırlar. Şehrin gürültü ve karmaşasından uzak bir gün geçirmek isterseniz, İstanbul merkeze çok da uzakta olmayan Anadolu Kavağı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Anadolu Kavağı Hakkında Bilgi 

Eğer sizler de hayat koşuşturmasından ve havaların sıcaklığından şikayet ediyorsanız günü birlik olarak Anadolu Kavağı’na gidebilir, şehrin gürültüsünden ve her türlü olumsuzluktan uzaklaşarak kendinize dingin bir gün için bolca zaman ayırabilirsiniz. Ulaşım olarak da fazla zorluk çekmeyeceğiniz için oldukça cazip bir kaçamak olacak diyebiliriz.
Bu mahalleye gittiğinizde sahilde bulunan balıkçı teknelerinde balık yiyebilir, yemyeşil tepelere kendinizi atıp bol bol oksijen soluyabilirsiniz. İster tek başınıza ister ailenizle ya da arkadaşlarınızla zaman geçirebileceğiniz Anadolu Kavağı’nın, özellikle hafta sonunda oldukça kalabalık olduğunu belirtmekte fayda var.

Anadolu Kavağı Gezilecek Yerler 

Yoros Kalesi: Anadolu Kavağı Yoros Kalesi İstanbul Boğazı’nın Karadeniz kıyısındadır ve Anadolu yakasında bulunan en geniş tepenin zirvesinde bulunur. Burası halk arasında Yoros Kalesi ya da daha yaygın şekilde Ceneviz Kalesi adıyla da bilinir. Boğaz’ın girişini kontrol etmek için inşa edilmiş eski bir yapıdır. Doğu Romalılar zamanından kaldığı rivayet edilen bu kalenin kapladığı alan İstanbul çevresindeki diğer bütün kalelerin kapladığı alandan daha fazladır. Sarıyer’in tam karşı kıyısında bulunan Yoros Kalesi, sahip olduğu muhteşem Karadeniz ve Boğaz manzarasıyla gelen ziyaretçilerine büyülü bir atmosfer sunuyor.

Yoros Cafe: Uzun yıllar boyunca kale ziyaretçilerinin soluklandıkları yer olan Yoros Cafe, kahvaltı, taze balık, et ve içecek menüleri ile her türlü yemek ihtiyacını karşılıyor. Boğaz manzaralı bahçesinde dingin bir gün geçirebileceğiniz kafede dilerseniz özel günleriniz için organizasyon yapabilirsiniz. Ormanlık alan içerisindeki mekana gidip doğanın tadını çıkarabilirsiniz.Mavi ve yeşilin içindegününüzü tam anlamıyla huzur dolu geçirebilirsiniz.
Adres: Feneryolu Cad. Yoros Kalesi yanı Anadolu Kavağı, Beykoz /İstanbul Telefon: 0216 320 20 56

Poyrazköy: Anadolu Kavağı’ndan Karadeniz tarafına doğru gittiğinizde göreceğiniz diğer şirin yerlerden biri de Poyrazköy. Kule Dibi Piknik Alanı ve Dere Boyu Piknik Alanları ideal piknik yerleri arasındadır. Taze balığı her zaman bulabileceğiniz meşhur balık restoranlarını da es geçmemek lazım. Burası rüzgara ve akıntıya karşı korunaklı bir konumda olduğu için yat ve tekneler de genellikle bölgede demirleyebiliyor. Giderseniz kuruluş tarihi 600 yıl öncesine dayanan Poyraz Kalesi’ne de uğramadan geçmeyin.

Anadolu Kavağı'nda Ne Yenir?  

Anadolu Kavağı restaurant seçenekleri açısından daha çok balık konusunda uzman denilebilir. Sabah erken saatlerde tutulan balıklar, taze taze bu bölgedeki restoranlarda yerini alıyor. Ayrıca burada midye de çok meşhurdur. Dilerseniz restoranda, dilerseniz de ayaküstü hızlıca ekmek arası midye yiyebilirsiniz. Restoranı tercih edecek olursanız size boğaz manzarası eşlik edecek. Yemeğinizi yedikten sonra buranın meşhur waffle ve dondurmalarının tadına da bakabilirsiniz.

Sabah saatlerinde buraya gelerek bir gününüzü ayırırsanız önce bir kahvaltı, sonrasında biraz çevreyi gezerek, daha sonra balık yiyerek gününüzü keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz.

Anadolu Kavağı’ndaki en meşhur balıkçılardan biri ise Anadolu Kavağı Yosun Restaurant olarak biliniyor. Menüsünün yanı sıra eşsiz manzarası ve büyüleyici atmosferiyle misafirlerine güzel bir hizmet sunan restoran hakkında bilgi almak isterseniz telefon 0216 320 21 48.
Anadolu Kavağı kahvaltı için de tercih edebileceğiniz güzel bir yer. Eşsiz manzarası ve enfes tatları ile ön plana çıkan mekanlardan biri olarak Anadolu Kavağı Çam Vadisi Kafe’nin oldukça popüler olduğunu söyleyebiliriz. Burası değişik seçenekler eşliğinde Boğaz’a karşı kahvaltınızı yapabileceğiniz bir yer. 09:00’dan 23:00’e kadar hizmet veren kafe hakkında bilgi almak isterseniz telefon 0216 320 24 25.

Anadolu Kavağı Nasıl Gidilir?  

Otobüs: Anadolu Kavağı’na en ucuz yoldan ulaşım için İETT Belediye Otobüsü’nü tercih edebilirsiniz. Bu yolculuk için 15 KÇ Çavuşbaşı – Üsküdar ve 15 ŞN Şenevler – Üsküdar seferlerine binip, Kavacık Dörtyol Durağı’nda indikten sonra 15A Kavacık – Anadolu Kavağı seferi yapan otobüslere aktarma yapabilirsiniz.

Vapur: Anadolu Kavağı vapur alternatifi olan bir yer. Anadolu Kavağı’na Eminönü ve Sarıyer üzerinden deniz yoluyla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Eminönü’nden hareket eden vapurlarla güzel bir Boğaz manzarası eşliğinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Yine bunun haricinde yaz mevsiminde düzenlenen ve Mehtap Gezisi olarak adlandırılan Bostancı – Anadolu Kavağı vapur seferleri ile de gidebilmeniz mümkündür. Ayrıca Sarıyer – Anadolu Kavağı arasında düzenli olarak vapur seferlerinin de yapıldığını hatırlatalım.

Anadolu Kavağı Vapur Seferleri – Eminönü

Eminönü’nden vapur 10:35’te kalkarak 12:25’te Anadolu Kavağı’na ulaşıyor. Anadolu Kavağı’ndan 15:00’te kalkarak 16:40’ta Eminönü’ne varıyor. Saat değişiklikleri için Şehir Hatları’nın 0212 313 80 00 numaralı telefonundan bilgi alabilirsiniz.