Google+

Arama formu

Shkoder

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 ALL = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 5℃
Şub 5℃
Mar 7℃
Nis 12℃
May 17℃
Haz 21℃
Tem 24℃
Ağu 25℃
Eyl 20℃
Eki 15℃
Kas 10℃
Ara 6℃
Genel Bilgiler / Rehber

Shkoder, kuzeybatı Arnavutluk’ta  Shkoder bölgesinde yer alan bir şehirdir. Arnavutluk’un en eski ve tarihi yerlerinden biri olmasının yanında önemli bir kültür ve ekonomi merkezidir. Bir çok farklı dönem boyunca Adriyatik ve İtalyan limanlarına yakın jeostratejik konumu nedeniyle Batı balkanlarda önemli bir şehir olarak statüsünü korumuştur. Bunda diğer önemli komşu şehir ve kasabalarla olan karayolu bağlantısının da payı vardır. Balkanlarda yer alan en geniş göl olan ve şehrin batısında yer alan Shkoder Gölü ile şehrin önemi artmaktadır. Şehrin nüfusu 95,907 ve Shkoder bölgesinin nüfusu da 217,375’dir.

 
Shkoder önemli bir eğitim ve sanayi merkezidir. Şehir tekstil ve gıda ürünleri ile birlikte çeşitli mekanik ve elektrik parçaları da üretmektedir. Luigj Gurakuqi Üniversitesi Arnavutluk’un  en prestijli öğrenim  merkezlerinden biridir. Kentin halk kütüphanesi 250.000’den fazla kitaba sahiptir. Kültür Merkezi, Marubi Fotoğraf Arşivi, Sanatçılar ve Yazarlar Derneği, "Migjeni" Tiyatro (Millosh Gjergj Nikolla ), Sanat Galerisi, ve Tarih Müzesi gibi bir çok diğer kültür kurumları da mevcuttur. Shkoder Arnavutluk Katolikliğinin  merkezi ve Arnavutluk'taki  Roma Katoliklerinin  en önemli kentidir. Shkoder Kalesi, Türk Hamamı ve Kurşun camii tarihsel ve kültürel mimari örneklerine sahiptir.
 
Shkoder Kalesi, 1. Balkan Savaşı sırasında Türk komutanlar Hasan Rıza Paşa ve Esad Paşa tarafından korunmasıyla üne kavuştu.  
 
Shkoder Karnavalı, Çocuk Festivali, Göl Günü ve Shkoder Caz Festivali olarak yıllık bazda gerçekleşen bir çok etkinlik vardır.
Nüfus : 95.907

Arnavutluk Vizesi

Arnavutluk ve Türkiye arasındaki vize anlaşmasına bağlı olarak bu ülkeye girişler için vize almaya gerek yoktur. Söz konusu Anlaşma Türkiye ve Arnavutluk vatandaşı diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamillerinin, birbirlerinin ülkesine, her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren doksan (90) günü aşmayan bir süre için veya transit geçiş maksadıyla vize almadan girebilmelerini öngörmektedir.