Google+

Arama formu

Sarande

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 ALL = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 5℃
Şub 6℃
Mar 7℃
Nis 12℃
May 16℃
Haz 20℃
Tem 23℃
Ağu 24℃
Eyl 19℃
Eki 14℃
Kas 10℃
Ara 6℃
Genel Bilgiler / Rehber

 Sarande, Arnavutluk’un Sarande bölgesinin başkentidir ve Akdeniz’in kıyı şeridindeki önemli turist yerlerinden biridir. Yunanistan’ın Korfu Adası’nın kuzey ucundan yaklaşık 14 kilometre doğuda Akdeniz’in ortasında, İyon Denizi’nde bir körfezde yer almaktadır.  Saranda kenti yaklaşık 30.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Sarande’nin yakınlarında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de girmiş Butrint Antik Kenti’nin kalıntıları yer almaktadır. 

 
Antik dönemde şehir, Onchesmos veya Anchiasmos gibi Antik Yunan isimleriyle biliniyordu. Kasaba, 1913 yılında Floransa Protokol koşulları altında yeni kurulan Arnavut devletine dahil edildi. Şehir,  1913 yılında ve 1914-1916 yılları arasında Yunanistan tarafından iki kez işgal edildi, ikinci Yunan işgali Kuzey Epir Özerk Cumhuriyeti isyancıları tarafından yapılmıştır. Daha sonra 1916 ve 1920 yılları arasında da İtalya tarafından güney Arnavutluk’taki İtalyan himayesi adı altında işgal edildi.
 
Tarihi açıdan Butrint Antik Kenti haricinde önemli bir nokta yoktur. Kıyı erişimi ve Akdeniz iklimi göz önüne alındığında, Sarandë Arnavutluk'ta komünizmin çöküşünden günümüze yaz turizmi için önemli bir merkez haline gelmiştir. Özellikle Sarande’ye oldukça yakın olan Ksamili Köyü bölgedeki en popüler yerlerden biridir.
Nüfus : 37.757

Arnavutluk Vizesi

Arnavutluk ve Türkiye arasındaki vize anlaşmasına bağlı olarak bu ülkeye girişler için vize almaya gerek yoktur. Söz konusu Anlaşma Türkiye ve Arnavutluk vatandaşı diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamillerinin, birbirlerinin ülkesine, her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren doksan (90) günü aşmayan bir süre için veya transit geçiş maksadıyla vize almadan girebilmelerini öngörmektedir.