Google+

Arama formu

Durres

Arnavutluk’un başkenti Tiran’ın yaklaşık yarım saat kadar uzağında bulunan...
Devamı oku
Arnavutluk’un en büyük ikinci şehri olan Durres, ülkenin başkenti Tiran’...
Devamı oku
Arnavutluk sınırları içerisinde yer alan Durres’in resmi dili Arnavutça’...
Devamı oku
Durres (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.
Devamı oku
TİRAN BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Ambasada Turke, Rruga e Elbasanit no:65...
Devamı oku
Durres şehrine Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar...
Devamı oku
Durres şehrinde havalimanı mevcut değildir. Arnavutluk’un Tiran şehrine...
Devamı oku
Durres, tarihi ve turist çeken bir destinasyon olmasına rağmen otel...
Devamı oku
Durres’te toplu taşıma anlamında kullanılan araç otobüslerdir....
Devamı oku
Adriyatik Denizi kıyısında İtalya'nın Bari şehri karşısında M.Ö. 627...
Devamı oku
Arnavutluk mutfağı, tarihi boyunca Yunan, İtalyan ya da Osmanlı gibi pek...
Devamı oku
Durres şehrinin gece hayatı çok hareketli değildir. Şehir merkezinde...
Devamı oku
Durres ve genel anlamda Arnavutluk ülkesinde alışveriş oldukça...
Devamı oku
Uluslararası Müzik ve Dans Festivali / Durres Festivali (Haziran)...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Yaz Günü (14 Mart) Nevruz (22 Mart) Paskalya...
Devamı oku
Arnavutluk’un en büyük ikinci şehri olan Durres, başkent Tiran’ın 33...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Arnavutluk’un en büyük ikinci şehri olan Durres, başkent Tiran’ın 33...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Arnavutluk’a girmek için vize alması...
Devamı oku
Arnavutluk sınırları içerisinde yer alan Durres şehrinin para birimi...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 ALL = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 8℃
Şub 9℃
Mar 11℃
Nis 14℃
May 18℃
Haz 22℃
Tem 25℃
Ağu 24℃
Eyl 22℃
Eki 18℃
Kas 13℃
Ara 10℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 201,110 / Dil: Arnavutça / Para Birimi: Arnavut Leki (ALL) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Durres Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2waehl20160515133623.jpg

Arnavutluk’un en büyük ikinci şehri olan Durres, başkent Tiran’ın 33 kilometre batısında, ülkenin de en batısında yer alır. Adriyatik Denizi’ne kıyısı mevcut olan hoş bir sahil şehridir.

Tarihi M.Ö. 627 yılına kadar uzanan Durres, Arnavutluk’un en eski şehirlerinden biridir. Hem ülke hem de şehir, tarih boyunca Yunan, İtalyan ya da Osmanlı gibi pek çok medeniyetin hâkimiyeti altında kalmıştır. Bu yüzden farklı ve renkli bir kültüre sahiptir.

Durres, Adriyatik Denizi kıyısında yer alması ve önemli bir liman kenti olmasından dolayı ekonomik anlamda güçlü bir şehir sayılmaktadır. Özellikle İtalya-Durres arasında çalışan feribotlarla çok sayıda turist burayı ziyaret etmektedir. Uzun bir geçmişi olan şehirde pek çok tarihi kalıntı görülmektedir. Güzel plajları sayesinde ise bazı turistler yaz tatili için de burayı tercih eder.

Durres şehrine Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk geçer. Ancak yaz ayları uzun bir süreçtedir ve mayıstan ekime kadar sürer. Yazın ortalama hava sıcaklığı 26 derecedir. Kış aylarındaysa ortalama hava sıcaklığı 9.8 derecedir. Bu sebeple şehre gitmek için en uygun dönem mayıs-ekim ayları arasındaki süreçtir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=DUxZpaR0SZs

Durres’te Gezilecek Yerler

Adriyatik Denizi kıyısında İtalya'nın Bari şehri karşısında M.Ö. 627 yılında kurulan antik bir şehir olan Durres’te gezilecek ve görülecek yerler kısıtlı ve büyük çoğunluğu Klasik Arkeoloji ağırlıklıdır.

Durres Sahili

Durres Adriyatik Denizi kıyısında İtalya'nın Bari şehri karşısında M.Ö. 627 yılında kurulan antik bir şehir. Durres ve Arnavutluk tarih boyunca Yunan, Roma, Bizans, Bulgar, Venedik, Osmanlı, Sırp, İtalya, Avusturya-Macaristan ve Alman istilalarına uğramış; Kral Zog zamanında krallıkla, İtalyan ve Alman istilalarında faşizmle, Enver Hoca zamanında komünizmle yönetilmiş bir şehir.

1990'dan beri ise kapitalizmin en yoğun yaşandığı şehirlerden biri. 1999 Kosova Savaşı'nda yüz binden fazla Kosovalı’ya ev sahipliği yapan Durres aynı zamanda Arnavutluk'un Batı Avrupa'ya açılan kapısı durumunda. Bari'ye gün boyunca gidip gelen dev feribotları her an görebilirsiniz. Durres sahilleri özellikle Tiran'da yaşayanlar için çok popüler.

Durres Sahili

Kilometrelerce uzanan Durres sahilleri her an için dopdolu. Kosovalılar bu kalabalığın çoğunluğunu oluşturuyor. Durres'de ilk göze çarpan şey çok yoğun ve çarpık bir yapılaşmanın olduğu. Hemen her yerde inşaat var, bu yüzden şehir oldukça gürültülü. Dolayısıyla şehrin eski şehir dışındaki yerleri denizi dışında fazla sevimli değil. Ama eski Durres olarak bilinen kısmı dar sokakları, bizlere benzeyen insanları ile oldukça şirin.

Durres şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Villa in mare con colazione, Vila Kaci, queen hostel güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Vila Elmar, Matin Apartment Sea View, Hotel Brais. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Rruga Egnatia (Dovana vogel), Dovana apartment, Lori's Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz queen hostel, Hostel Durres, Xheviti's House tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Durres aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Amfitiyatro

Amfitiyatro

Durres Amfitiyatrosu (İngilizce Durres Amphitheatre, Arnavutça: Amfiteatri i Durrësit) Durres şehrinin en önemli turist çekim noktalarından biridir. Bu son derece büyük Roma dönemi amfitiyatrosu milattan sonra ikinci yüzyılda, Roma İmparatoru Trajan döneminde inşa edilmiştir. Tam eski şehrin kalbinde yer alan yapının neredeyse yarısı halen kazılıp çıkartılmamış durumdadır. Bu amfitiyatronun en büyük özelliği, Balkan yarımadasından bulunan en büyük amfitiyatrolardan biri olmasıdır.

Zamanında 20.000 kişi kapasitesi olduğu düşünülmektedir. Arnavutluk sınırlarında benzeri yoktur. On dokuzuncu yüzyılın sonlarında keşfedilen amfitiyatro günümüzde son derece popüler bir turist çekim noktası haline gelmiştir. Ayrıca Durres Amfitiyatrosu UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday konumda, kabulünü beklemektedir.

Tarih boyunca ilk Roma İmparatorluğu ile başlayan İtalyan etkisi Arnavutluk'ta çok yoğun bir şekilde hissedilmektedir. Şehrin en önemli kültür mirasının yanı sıra, gündelik yaşamı da İtalyan kültürünün etkisindedir. Evlerde İtalyan kanalları izlenir, hemen herkes İtalyanca bilir.

Arnavutluk halkı ya okumak için ya da okulu bitirdikten sonra çalışmak için İtalya'ya göç eder. Bu arada üniversiteyi bitirip de Arnavutluk'ta kalmış genç bulabilmek nerdeyse imkânsızdır. Gençler ülkeden kaçmak için her yolu denemektedirler. Elbette bunun ana nedeni ülkedeki yoğun işsizlik. İtalyan kültürü bu kadar baskın olunca haliyle Durres’te (ve tüm Arnavutluk’ta) pek çok kaliteli pizzeria mevcuttur. Şehrin merkezinde Durres Amfitiyatrosu’nu gezdikten sonra civardaki pizzacılarda karnınızı doyurmanızı tavsiye ederiz.

Kral Zog Villası

Kral Zog Villası

İngilizce’de Royal Villa of Durrës veya Zog's Villa of Durrës (Arnavutça’da: Vila mbretërore e Durrësit) şeklinde anılan bu ev, Kral Zog’un yazlık evidir. Arnavutluk hanedanlığı tarafından, monarşi döneminde yaz tatillerinin geçirildiği bir sayfiye evi olarak kullanılmış olan bu villa, şu an şehirde monarşiyi temsil eden bir sembol olarak varlığını sürdürmektedir.

Villa 2007’de Arnavutluk Prensi Leka’ya iade edilmiştir. Bu geri iade süreci Arnavutluk iskan komisyonu tarafından kabul edilip onaylanmış ve gerekli tüm yasal prosedürler itiraz gelişmeden tamamlanmıştır. Saray zamanında Kral Zog’a dönemin ticaret erbapları tarafından refahın simgesi olarak hediye edilmiştir. 2012 yılında is Artan Lame isimli İtalyan, medya aracılığıyla sarayın İtalyan hükümetin tarafından inşa edildiğini iddia etmiştir.

Durres tepesinde deniz seviyesinden 98 metre yükseklikte bulunan bu villanın üç tarafı deniz görmektedir. 1926 yılında yapılan bir inşaatla kartal şeklinde sağdan ve soldan uzatılmıştır Padova ve Venedik Üniversiteleri’nde eğitim görmüş bir mimar olan Kristo Sotiri bu son tasarımın sahibidir. Sotiri’nin binayı tasarladığı dönemde hâlihazırda engin bir tecrübesi bulunmaktaydı. Villa 1937 yılında tamamlandı yani Kral Zog’un Kraliçe Géraldine Apponyi de Nagyappony ile evlenmesinden bir kaç ay önce.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Durres Nerededir?

Arnavutluk’un en büyük ikinci şehri olan Durres, başkent Tiran’ın 33 kilometre batısında, ülkenin de en batısında yer alır. Adriyatik Denizi’ne kıyısı mevcuttur.

Durres’e Ne Zaman Gidilir?

Durres şehrine Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk geçer.

Ancak yaz ayları uzun bir süreçtedir ve mayıstan ekime kadar sürer. Yazın ortalama hava sıcaklığı 26 derecedir. Kış aylarındaysa ortalama hava sıcaklığı 9.8 derecedir. Bu sebeple şehre gitmek için en uygun dönem mayıs-ekim ayları arasındaki süreçtir.

Durres’e Nasıl Gidilir?

Durres şehrinde havalimanı mevcut değildir. Arnavutluk’un Tiran şehrine uçakla gidip buradan otobüs ve trenle Durres’e ulaşmak mümkündür.

Durres şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Durres’te Nerede Kalmalı?

Durres, tarihi ve turist çeken bir destinasyon olmasına rağmen otel seçeneği çok fazla değildir. Genellikle şehir merkezinde yer alırlar.

Durres pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Durres Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Durres Otelleri
En Uygun Fiyatlı Durres Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Durres Otelleri

Durres İçi Ulaşım

maxresdefault.jpg

Durres’te toplu taşıma anlamında kullanılan araç otobüslerdir. Turuncu renkli bu sempatik otobüsler ile tüm şehri dolaşmak mümkündür. Şehirde neredeyse her köşe başında taksi de bulabilirsiniz.

Durres Mutfağı

Arnavutluk mutfağı, tarihi boyunca Yunan, İtalyan ya da Osmanlı gibi pek çok medeniyetten etkilenmiştir. Günümüzde ise ağırlıklı olarak Akdeniz ve Balkanların etkileri görülmektedir. Arnavutların en önemli ve temel öğünü kahvaltıdır. Ancak alışık olduğumuzdan farklıdır bu kahvaltılar.

Durres Gece Hayatı

Durres şehrinin gece hayatı çok hareketli değildir. Şehir merkezinde bile çok fazla seçenek bulunmaz. Fly Bar, Villa Cafe Bar, Te Veni Bar ya da Bar Torra, gidilebilecek en iyi mekânlardır.

Durres Festivaller

Uluslararası Müzik ve Dans Festivali / Durres Festivali (Haziran)

Uluslararası Film Festivali (Ağustos-Eylül)

Oda Müziği Festivali (Temmuz)

Durres’de Alışveriş

Durres ve genel anlamda Arnavutluk ülkesinde alışveriş oldukça keyiflidir. Çünkü alışveriş genellikle açık pazarlardan yapılmaktadır. Yerli halkın kurduğu tezgâhlarda günlük yaşama dair ya da hediyelik anlamında pek çok ürünü bulmanız mümkündür. Arnavutluk’tan alınabilecek en güzel ürünler ise lüle taşından yapılmış biblolar, İskender Bey bibloları ve el yapımı seramik ürünleridir.

Durres Saat Farkı

Durres (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Durres Para Birimi

Arnavutluk sınırları içerisinde yer alan Durres şehrinin para birimi Arnavut Leki’dir (ALL). 1 TL yaklaşık 40,30 Lek’tir.

Durres Resmi Dili

Arnavutluk sınırları içerisinde yer alan Durres’in resmi dili Arnavutça’dır.

Durres Türkiye Dış Temsilcilikleri

TİRAN BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Ambasada Turke, Rruga e Elbasanit no:65 Tiran-Arnavutluk ALBANIA

Telefon: (00 355 4) 238 0350 - (00 355 4) 238 0351 - (00 355 4) 238 0352 - (00 355 4 ) 238 0353

Faks: (00 355 4) 234 7767

embassy.tirana@mfa.gov.tr

http://tiran.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Arnavutluk

Durres Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Yaz Günü (14 Mart)

Nevruz (22 Mart)

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Rahibe Teresa Kutsama Günü

Bağımsızlık Günü (28 Kasım)

Özgürlük Günü (29 Kasım)

Ulusal Gençlik Günü (8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Durres İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Durres Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Arnavutluk’a girmek için vize alması gerekmemektedir.

Arnavutluk Vizesi

Arnavutluk ve Türkiye arasındaki vize anlaşmasına bağlı olarak bu ülkeye girişler için vize almaya gerek yoktur. Söz konusu Anlaşma Türkiye ve Arnavutluk vatandaşı diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamillerinin, birbirlerinin ülkesine, her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren doksan (90) günü aşmayan bir süre için veya transit geçiş maksadıyla vize almadan girebilmelerini öngörmektedir.