Google+

Durres

Durres - : - / -
--℃
1 ALL=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon8℃
 • Şubweather-icon9℃
 • Marweather-icon11℃
 • Nisweather-icon14℃
 • Mayweather-icon18℃
 • Hazweather-icon22℃
 • Temweather-icon25℃
 • Ağuweather-icon24℃
 • Eylweather-icon22℃
 • Ekiweather-icon18℃
 • Kasweather-icon13℃
 • Araweather-icon10℃
Nüfus: 201,110 / Dil: Arnavutça / Para Birimi: Arnavut Leki (ALL) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

2waehl20160515133623.jpg

Arnavutluk’un en büyük ikinci şehri olan Durres, başkent Tiran’ın 33 kilometre batısında, ülkenin de en batısında yer alır. Adriyatik Denizi’ne kıyısı mevcut olan hoş bir sahil şehridir.

Tarihi M.Ö. 627 yılına kadar uzanan Durres, Arnavutluk’un en eski şehirlerinden biridir. Hem ülke hem de şehir, tarih boyunca Yunan, İtalyan ya da Osmanlı gibi pek çok medeniyetin hâkimiyeti altında kalmıştır. Bu yüzden farklı ve renkli bir kültüre sahiptir.

Durres, Adriyatik Denizi kıyısında yer alması ve önemli bir liman kenti olmasından dolayı ekonomik anlamda güçlü bir şehir sayılmaktadır. Özellikle İtalya-Durres arasında çalışan feribotlarla çok sayıda turist burayı ziyaret etmektedir. Uzun bir geçmişi olan şehirde pek çok tarihi kalıntı görülmektedir. Güzel plajları sayesinde ise bazı turistler yaz tatili için de burayı tercih eder.

Durres şehrine Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk geçer. Ancak yaz ayları uzun bir süreçtedir ve mayıstan ekime kadar sürer. Yazın ortalama hava sıcaklığı 26 derecedir. Kış aylarındaysa ortalama hava sıcaklığı 9.8 derecedir. Bu sebeple şehre gitmek için en uygun dönem mayıs-ekim ayları arasındaki süreçtir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=DUxZpaR0SZs

Adriyatik Denizi kıyısında İtalya'nın Bari şehri karşısında M.Ö. 627 yılında kurulan antik bir şehir olan Durres’te gezilecek ve görülecek yerler kısıtlı ve büyük çoğunluğu Klasik Arkeoloji ağırlıklıdır.

Durres Sahili

023 Ara 2016Gezilecek Yerler

Durres Adriyatik Denizi kıyısında İtalya'nın Bari şehri karşısında M.Ö. 627 yılında kurulan antik bir şehir. Durres ve Arnavutluk tarih boyunca Yunan, Roma, Bizans, Bulgar, Venedik, Osmanlı, Sırp, İtalya, Avusturya-Macaristan ve Alman istilalarına uğramış; Kral Zog zamanında krallıkla, İtalyan ve Alman istilalarında faşizmle, Enver Hoca zamanında komünizmle yönetilmiş bir şehir.

1990'dan beri ise kapitalizmin en yoğun yaşandığı şehirlerden biri. 1999 Kosova Savaşı'nda yüz binden fazla Kosovalı’ya ev sahipliği yapan Durres aynı zamanda Arnavutluk'un Batı Avrupa'ya açılan kapısı durumunda. Bari'ye gün boyunca gidip gelen dev feribotları her an görebilirsiniz. Durres sahilleri özellikle Tiran'da yaşayanlar için çok popüler.

Durres Sahili

Kilometrelerce uzanan Durres sahilleri her an için dopdolu. Kosovalılar bu kalabalığın çoğunluğunu oluşturuyor. Durres'de ilk göze çarpan şey çok yoğun ve çarpık bir yapılaşmanın olduğu. Hemen her yerde inşaat var, bu yüzden şehir oldukça gürültülü. Dolayısıyla şehrin eski şehir dışındaki yerleri denizi dışında fazla sevimli değil. Ama eski Durres olarak bilinen kısmı dar sokakları, bizlere benzeyen insanları ile oldukça şirin.

-

Durres lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Green Home Apartment, Villa Martin, S. Efendi Apartment. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Orion Apartments 1, First Line Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Vela Residence, Maksimilian apartament, seaside apartment otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Durres aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Amfitiyatro

023 Ara 2016Gezilecek Yerler

Amfitiyatro

Durres Amfitiyatrosu (İngilizce Durres Amphitheatre, Arnavutça: Amfiteatri i Durrësit) Durres şehrinin en önemli turist çekim noktalarından biridir. Bu son derece büyük Roma dönemi amfitiyatrosu milattan sonra ikinci yüzyılda, Roma İmparatoru Trajan döneminde inşa edilmiştir. Tam eski şehrin kalbinde yer alan yapının neredeyse yarısı halen kazılıp çıkartılmamış durumdadır. Bu amfitiyatronun en büyük özelliği, Balkan yarımadasından bulunan en büyük amfitiyatrolardan biri olmasıdır.

Zamanında 20.000 kişi kapasitesi olduğu düşünülmektedir. Arnavutluk sınırlarında benzeri yoktur. On dokuzuncu yüzyılın sonlarında keşfedilen amfitiyatro günümüzde son derece popüler bir turist çekim noktası haline gelmiştir. Ayrıca Durres Amfitiyatrosu UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday konumda, kabulünü beklemektedir.

Tarih boyunca ilk Roma İmparatorluğu ile başlayan İtalyan etkisi Arnavutluk'ta çok yoğun bir şekilde hissedilmektedir. Şehrin en önemli kültür mirasının yanı sıra, gündelik yaşamı da İtalyan kültürünün etkisindedir. Evlerde İtalyan kanalları izlenir, hemen herkes İtalyanca bilir.

Arnavutluk halkı ya okumak için ya da okulu bitirdikten sonra çalışmak için İtalya'ya göç eder. Bu arada üniversiteyi bitirip de Arnavutluk'ta kalmış genç bulabilmek nerdeyse imkânsızdır. Gençler ülkeden kaçmak için her yolu denemektedirler. Elbette bunun ana nedeni ülkedeki yoğun işsizlik. İtalyan kültürü bu kadar baskın olunca haliyle Durres’te (ve tüm Arnavutluk’ta) pek çok kaliteli pizzeria mevcuttur. Şehrin merkezinde Durres Amfitiyatrosu’nu gezdikten sonra civardaki pizzacılarda karnınızı doyurmanızı tavsiye ederiz.

-

Kral Zog Villası

1023 Ara 2016Gezilecek Yerler

Kral Zog Villası

İngilizce’de Royal Villa of Durrës veya Zog's Villa of Durrës (Arnavutça’da: Vila mbretërore e Durrësit) şeklinde anılan bu ev, Kral Zog’un yazlık evidir. Arnavutluk hanedanlığı tarafından, monarşi döneminde yaz tatillerinin geçirildiği bir sayfiye evi olarak kullanılmış olan bu villa, şu an şehirde monarşiyi temsil eden bir sembol olarak varlığını sürdürmektedir.

Villa 2007’de Arnavutluk Prensi Leka’ya iade edilmiştir. Bu geri iade süreci Arnavutluk iskan komisyonu tarafından kabul edilip onaylanmış ve gerekli tüm yasal prosedürler itiraz gelişmeden tamamlanmıştır. Saray zamanında Kral Zog’a dönemin ticaret erbapları tarafından refahın simgesi olarak hediye edilmiştir. 2012 yılında is Artan Lame isimli İtalyan, medya aracılığıyla sarayın İtalyan hükümetin tarafından inşa edildiğini iddia etmiştir.

Durres tepesinde deniz seviyesinden 98 metre yükseklikte bulunan bu villanın üç tarafı deniz görmektedir. 1926 yılında yapılan bir inşaatla kartal şeklinde sağdan ve soldan uzatılmıştır Padova ve Venedik Üniversiteleri’nde eğitim görmüş bir mimar olan Kristo Sotiri bu son tasarımın sahibidir. Sotiri’nin binayı tasarladığı dönemde hâlihazırda engin bir tecrübesi bulunmaktaydı. Villa 1937 yılında tamamlandı yani Kral Zog’un Kraliçe Géraldine Apponyi de Nagyappony ile evlenmesinden bir kaç ay önce.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Arnavutluk’un en büyük ikinci şehri olan Durres, başkent Tiran’ın 33 kilometre batısında, ülkenin de en batısında yer alır. Adriyatik Denizi’ne kıyısı mevcuttur.

Geolocation

Durres şehrine Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk geçer.

Ancak yaz ayları uzun bir süreçtedir ve mayıstan ekime kadar sürer. Yazın ortalama hava sıcaklığı 26 derecedir. Kış aylarındaysa ortalama hava sıcaklığı 9.8 derecedir. Bu sebeple şehre gitmek için en uygun dönem mayıs-ekim ayları arasındaki süreçtir.

Durres şehrinde havalimanı mevcut değildir. Arnavutluk’un Tiran şehrine uçakla gidip buradan otobüs ve trenle Durres’e ulaşmak mümkündür.

Durres, tarihi ve turist çeken bir destinasyon olmasına rağmen otel seçeneği çok fazla değildir. Genellikle şehir merkezinde yer alırlar.

Durres onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Durres Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Durres Otelleri

En Uygun Fiyatlı Durres Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Durres Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Durres Otelleri

maxresdefault.jpg

Durres’te toplu taşıma anlamında kullanılan araç otobüslerdir. Turuncu renkli bu sempatik otobüsler ile tüm şehri dolaşmak mümkündür. Şehirde neredeyse her köşe başında taksi de bulabilirsiniz.

Arnavutluk mutfağı, tarihi boyunca Yunan, İtalyan ya da Osmanlı gibi pek çok medeniyetten etkilenmiştir. Günümüzde ise ağırlıklı olarak Akdeniz ve Balkanların etkileri görülmektedir. Arnavutların en önemli ve temel öğünü kahvaltıdır. Ancak alışık olduğumuzdan farklıdır bu kahvaltılar.

Durres şehrinin gece hayatı çok hareketli değildir. Şehir merkezinde bile çok fazla seçenek bulunmaz. Fly Bar, Villa Cafe Bar, Te Veni Bar ya da Bar Torra, gidilebilecek en iyi mekânlardır.

Uluslararası Müzik ve Dans Festivali / Durres Festivali (Haziran)

Uluslararası Film Festivali (Ağustos-Eylül)

Oda Müziği Festivali (Temmuz)

Durres ve genel anlamda Arnavutluk ülkesinde alışveriş oldukça keyiflidir. Çünkü alışveriş genellikle açık pazarlardan yapılmaktadır. Yerli halkın kurduğu tezgâhlarda günlük yaşama dair ya da hediyelik anlamında pek çok ürünü bulmanız mümkündür. Arnavutluk’tan alınabilecek en güzel ürünler ise lüle taşından yapılmış biblolar, İskender Bey bibloları ve el yapımı seramik ürünleridir.

Durres (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Arnavutluk sınırları içerisinde yer alan Durres şehrinin para birimi Arnavut Leki’dir (ALL). 1 TL yaklaşık 40,30 Lek’tir.

Arnavutluk sınırları içerisinde yer alan Durres’in resmi dili Arnavutça’dır.

TİRAN BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Ambasada Turke, Rruga e Elbasanit no:65 Tiran-Arnavutluk ALBANIA

Telefon: (00 355 4) 238 0350 - (00 355 4) 238 0351 - (00 355 4) 238 0352 - (00 355 4 ) 238 0353

Faks: (00 355 4) 234 7767

embassy.tirana@mfa.gov.tr

http://tiran.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Arnavutluk

Yeni Yıl (1 Ocak)

Yaz Günü (14 Mart)

Nevruz (22 Mart)

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Rahibe Teresa Kutsama Günü

Bağımsızlık Günü (28 Kasım)

Özgürlük Günü (29 Kasım)

Ulusal Gençlik Günü (8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Arnavutluk’a girmek için vize alması gerekmemektedir.

Arnavutluk ve Türkiye arasındaki vize anlaşmasına bağlı olarak bu ülkeye girişler için vize almaya gerek yoktur. Söz konusu Anlaşma Türkiye ve Arnavutluk vatandaşı diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamillerinin, birbirlerinin ülkesine, her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren doksan (90) günü aşmayan bir süre için veya transit geçiş maksadıyla vize almadan girebilmelerini öngörmektedir.