Durres Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2waehl20160515133623.jpg

Arnavutluk’un en büyük ikinci şehri olan Durres, başkent Tiran’ın 33 kilometre batısında, ülkenin de en batısında yer alır. Adriyatik Denizi’ne kıyısı mevcut olan hoş bir sahil şehridir.

Tarihi M.Ö. 627 yılına kadar uzanan Durres, Arnavutluk’un en eski şehirlerinden biridir. Hem ülke hem de şehir, tarih boyunca Yunan, İtalyan ya da Osmanlı gibi pek çok medeniyetin hâkimiyeti altında kalmıştır. Bu yüzden farklı ve renkli bir kültüre sahiptir.

Durres, Adriyatik Denizi kıyısında yer alması ve önemli bir liman kenti olmasından dolayı ekonomik anlamda güçlü bir şehir sayılmaktadır. Özellikle İtalya-Durres arasında çalışan feribotlarla çok sayıda turist burayı ziyaret etmektedir. Uzun bir geçmişi olan şehirde pek çok tarihi kalıntı görülmektedir. Güzel plajları sayesinde ise bazı turistler yaz tatili için de burayı tercih eder.

Durres şehrine Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk geçer. Ancak yaz ayları uzun bir süreçtedir ve mayıstan ekime kadar sürer. Yazın ortalama hava sıcaklığı 26 derecedir. Kış aylarındaysa ortalama hava sıcaklığı 9.8 derecedir. Bu sebeple şehre gitmek için en uygun dönem mayıs-ekim ayları arasındaki süreçtir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=DUxZpaR0SZs

Durres ile İlgili

Durres Nerededir?

Arnavutluk’un en büyük ikinci şehri olan Durres, başkent Tiran’ın 33 kilometre batısında, ülkenin de en batısında yer alır. Adriyatik Denizi’ne kıyısı mevcuttur.

Durres’e Nasıl Gidilir?

Durres şehrinde havalimanı mevcut değildir. Arnavutluk’un Tiran şehrine uçakla gidip buradan otobüs ve trenle Durres’e ulaşmak mümkündür.

Durres’e Ne Zaman Gidilir?

Durres şehrine Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk geçer.

Ancak yaz ayları uzun bir süreçtedir ve mayıstan ekime kadar sürer. Yazın ortalama hava sıcaklığı 26 derecedir. Kış aylarındaysa ortalama hava sıcaklığı 9.8 derecedir. Bu sebeple şehre gitmek için en uygun dönem mayıs-ekim ayları arasındaki süreçtir.

Durres’te Nerede Kalmalı?

Durres, tarihi ve turist çeken bir destinasyon olmasına rağmen otel seçeneği çok fazla değildir. Genellikle şehir merkezinde yer alırlar.

Durres İçi Ulaşım

maxresdefault.jpg

Durres’te toplu taşıma anlamında kullanılan araç otobüslerdir. Turuncu renkli bu sempatik otobüsler ile tüm şehri dolaşmak mümkündür. Şehirde neredeyse her köşe başında taksi de bulabilirsiniz.

Durres Mutfağı

Arnavutluk mutfağı, tarihi boyunca Yunan, İtalyan ya da Osmanlı gibi pek çok medeniyetten etkilenmiştir. Günümüzde ise ağırlıklı olarak Akdeniz ve Balkanların etkileri görülmektedir. Arnavutların en önemli ve temel öğünü kahvaltıdır. Ancak alışık olduğumuzdan farklıdır bu kahvaltılar. Domates, salatalık, yeşilbiber, zeytin ve zeytinyağı ile hazırladıkları salatanın yanında mutlaka bir de sebzeli ya da etli ana yemek bulunur.

Ana yemeklerin öncesinde başlangıç tüketmeyi severler. Tavuk ciğeri, patlıcanlı mezeler, “japrake” dedikleri zeytinyağlı sarma dolma bunlara örnektir. Çorba olarak ise lahana-patates çorbası, limon çorbası ve cacık içerler. Ana yemeklerde fırında pişirilen yoğurtlu kuzu yemeği “tave kosi elbasani”, kestaneli et yemeğini, köfteyi, fırında pırasayı, etli bir sulu yemek türü olan “goulash”ı tüketirler.

Popüler restoranlar

Troy Piceri Grill House, Bar Restorant Kajser, Badrilko, 4 Stinet.

Bahşiş

Arnavutluk’ta bahşiş bırakma oranı toplam hesabın %5’i ila %15’i arasında değişmektedir.

Durres’de Alışveriş

Durres ve genel anlamda Arnavutluk ülkesinde alışveriş oldukça keyiflidir. Çünkü alışveriş genellikle açık pazarlardan yapılmaktadır. Yerli halkın kurduğu tezgâhlarda günlük yaşama dair ya da hediyelik anlamında pek çok ürünü bulmanız mümkündür. Arnavutluk’tan alınabilecek en güzel ürünler ise lüle taşından yapılmış biblolar, İskender Bey bibloları ve el yapımı seramik ürünleridir.

Durres Gece Hayatı

Durres şehrinin gece hayatı çok hareketli değildir. Şehir merkezinde bile çok fazla seçenek bulunmaz. Fly Bar, Villa Cafe Bar, Te Veni Bar ya da Bar Torra, gidilebilecek en iyi mekânlardır.

Durres Festivaller

Uluslararası Müzik ve Dans Festivali / Durres Festivali (Haziran)

Uluslararası Film Festivali (Ağustos-Eylül)

Oda Müziği Festivali (Temmuz)

Durres Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Yaz Günü (14 Mart)

Nevruz (22 Mart)

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Rahibe Teresa Kutsama Günü

Bağımsızlık Günü (28 Kasım)

Özgürlük Günü (29 Kasım)

Ulusal Gençlik Günü (8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Durres İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Durres Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Arnavutluk’a girmek için vize alması gerekmemektedir.

Durres Türkiye Dış Temsilcilikleri

TİRAN BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Ambasada Turke, Rruga e Elbasanit no:65 Tiran-Arnavutluk ALBANIA

Telefon: (00 355 4) 238 0350 - (00 355 4) 238 0351 - (00 355 4) 238 0352 - (00 355 4 ) 238 0353

Faks: (00 355 4) 234 7767

[email protected]

http://tiran.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Arnavutluk

Durres Para Birimi

Arnavutluk sınırları içerisinde yer alan Durres şehrinin para birimi Arnavut Leki’dir (ALL). 1 TL yaklaşık 40,30 Lek’tir.

Durres Resmi Dili

Arnavutluk sınırları içerisinde yer alan Durres’in resmi dili Arnavutça’dır.

Durres Saat Farkı

Durres (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Durres Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 8oC
  • Şub 9oC
  • Mar 11oC
  • Nis 14oC
  • May 18oC
  • Haz 22oC
  • Tem 25oC
  • Agu 24oC
  • Eyl 22oC
  • Eki 18oC
  • Kas 13oC
  • Ara 10oC

Kısa Kısa

Nüfus: 201,110 / Dil: Arnavutça / Para Birimi: Arnavut Leki (ALL) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün