Sinemanın Altın Yılı 1994'ten İzlenmesi "Şart" Filmler

Sinema tarihinde iyi - kötü olarak nitelendirilebilecek pek çok film olsa da özellikle 1994 yılı diye bir gerçek var. Özellikle "en iyi" olarak nitelendirilen ve izleyicilerden tam not alan filmler bu yıl içerisinde vizyona girmiş. Beyaz perde için devrim niteliğindeki yıl olarak adlandırılan 1994 yılından izlenmesi gereken filmlerden kısaca bahsetmek istersek:

1. Forrest Gump

Film, zeka seviyesi düşük olan bir gencin hayat hikayesini konu alır. Sahip olduğu düşük IQ ile devlet okullarına giremeyen Forrest Gump zaman geçtikçe pek çok sıra dışı başarıya imza atar. Zihinsel olarak olmasa da fiziksel olarak son derece güçlü sayılan bu genç, tamamen tesadüf şekilde Amerika'nın yakın tarihine ve Vietnam Savaşı'na tanıklık eder. Ancak fark etmeden yaptığı eylemler zamanla hayal dahi edilemeyecek başka dünyaların kapılarını aralar.

2. Esaretin Bedeli

Esaretin Bedeli filminde Red ve Andy adında iki mahkûmun hapishanede kurdukları dünya anlatılır. Normal hayatta Andy başarılı bir bankacıdır ancak karısı ile karısının sevgilisini öldürme suçundan yargılanmış ve hapis cezası almıştır. Kaldığı Shawsank Hapishanesi'nde işkence, dayak ve pek çok kötü olay yaşansa da Andy'nin pozitif tutumları, kültürü ve bilgisi diğer tüm mahkumları etkiler. Zamanla herkes parmaklıkların ardında dahi özgür olunabileceğine inanmaya başlar. Tabii ki Andy'nin olumlu düşünme çabalarına ortak olacak biri daha olacaktır...

Esaretin Bedeli

3. Ucuz Roman

Filmde Pumpkin ve Honey, hayatta macera arayan, genç ve birbirine aşık soyguncu bir çifttir. Öte yandan Vincent ve Jules ise patronları Marsellus'u dolandırmaya çalışan bir genci vurmak için görevlendirilen iki profesyonel tetikçidir. Patron, boksör Butch ile bir şike anlaşması yapsa da gururlu olan Butch final maçında yenilmeyi gururuna yediremediği için kaçmayı plânlar. Öte yandan Vincent, patronu Marsellus'un karısı Mia ile patronun isteği üzerine bir gece geçirmek zorundadır. Bunun için patronu Florida'da iken Mia'yı dışarı çıkaracak ve eğlendirecektir. Fakat hiç kimsenin işi yolunda gitmeyecek ve herkes beklemediği şeyler ile yüzleşmek zorunda kalacaktır.

4. Sevginin Gücü

Filmde, ailesi dağılmış 12 yaşındaki masum bir kız ile bir katilin hikâyesi anlatılır. New York'ta yaşayan ve ailesini sevmeyen Mathilda için hayattaki en değerli varlığı kardeşidir. Ancak babası birtakım uyuşturucu işlerine bulaşınca, sorun yaşadığı mafya tüm ailesini öldürür. O esnada alışveriş için dışarıda olan Mathilda ellerinden kıl payı kurtulur ve katil Leon'a sığınır. Katil, acımasızca insanları öldürse de zayıf noktasını sadece o küçük kız biliyordur. Aslında soğukkanlı bir katil olan Leon, Mathilda'ya farklı bir sevgi duyar ve ona sahip çıkar.

Leon

5. Aslan Kral

Afrika'nın vahşi doğasının derinliklerinde Simba adında bir aslan doğar. Bölgenin kralı olan babası Mufasa, kısa süre sonra kendi yerine geçmesi için küçük aslanı eğitmeye başlar. Ancak küçük Simba, kurnaz amcası Scar'ın plânlarından bihaberdir. Bölge kralı olmak isteyen Scar, baba Mufasa'yı öldürdükten sonra Simba'yı da yok etmek ister. Babasının kaybı ile yıkılan küçük Simba sürgüne gönderilmiş olsa da zamanı geldiğinde hakkı olan krallığı almak ve amcasına yaptıklarını ödetmek için geri dönecektir.

Walt Disney'in animasyon harikası sayılan filmlerinden biri olan Aslan Kral, 4 farklı dalda Akademi Ödülleri'ne aday olmuş bir filmdir. Aynı zamanda en iyi şarkı ve en iyi müzik dalında da Oscar'a aday görülmüştür.

6. Üç Renk: Beyaz

Polonyalı Karol, başkent Paris'te yaşayan bir kuafördür. Evliliklerinde yeterince cinsel doyuruculuk olmadığına inanan genç ve seksi karısının kendisinden boşanması ile talihsiz adamın hayatı alt üst olur. Tüm mal varlığını kaybeden, işyerini kapatan ve aşağılanan Karol, bir de polis tarafından işlemediği suçlar için aranmaya başlar. Sonuçta beş parasız ve duygusal olarak çökmüş halde Polonya'ya dönmek zorunda kalır. Ancak halen sevdiği karısı ile durumlarını eşitlemek için birtakım fantastik plânlar yapar.

Üç Renk Beyaz

7. Üç Renk: Kırmızı

 Güzel ve genç bir manken olan Valentine bir gün arabası ile giderken bir hakimin köpeğine çarpar. Durumu anlatmak için hakimin evine giden kadın, hakimin gizli şekilde komşusunun telefonlarını dinlediğini görür. Bunun tuhaf bir psikolojik problem olduğunu fark eden Valentine ile yaşlı yargıç arasında sıra dışı bir dostluk gelişir ve bazı rastlantılar da ortaya çıkmaya başlar.

8. Chungking Ekspress

Uzak Doğu sineması denilince kült filmlerden biri olarak anılan Chungking Ekspress, kalbi kırık iki farklı kişinin düştüğü çıkmaz durumları hem eğlenceli hem de oldukça dokunaklı şekilde anlatır. Polis memuru olan Cop, sevgilisinden ayrılmış ve ayrılığın bir türlü üstesinden gelememiştir. Filmde onun dramını izlerken filmin ikinci yarısı da benzer şekilde bunalımlı ruh haline sahip olan diğer bir polisin hikayesini anlatır. Benzer olan bu hikayeler en kalabalık şehirlerin birinde ortak bir noktada kesişecektir.

Chungking Express

9. Kurtuluş

Objektif bir anlatım ile Osmanlı Devleti'nin çöküşünü ve işgal edilen toprakların savunulmasını anlatan filmin ana konusu Kurtuluş Savaşı'nda verilen mücadeleyi anlatmaktır. Ayrıca filmde yeni bir devletin doğuşu ile bu süreçte yaşanılan olaylar da tüm gerçekliği ile gözler önüne serilir.

10. Due South

İki komşu ülke olan Kanada ile Amerika arasındaki farkı anlatan film, hem duygusal hem de komik sıra dışı bir polisiye dizi formatındadır.