Doha'nın Dev Kum Tepeleri

Tüm günlük çöl safarisi için 3 saatlik uykunun ardından su şişelerimiz yanımızda kapının önünde hazırız. Bizi alacak olan Land Cruiser ve Şöforümüz Muhammed geliyor. Adam gerçekten çok cool’du biraz da çılgın. Yaklaşık 5 dakika gittikten sonra bir benzinlikte durduk ve oradan 2 tane Filipinli arkadaş bindi. 2 jeep olarak yola çıkıyoruz. Diğer jeepte de bizim araçtaki Filipinlilerin 4 arkadaşı var. Hepsi de Doha’da aynı firmada çalışıyorlar.

Artık çöle girdik. Hemen girişte lastik havalarının kontrolü için duruyoruz. Bu sırada 2 tane ATV motor kum tepesinden aşağıya süratle inip yanımıza yaklaşıyor. O da ne? Bunlar bayağı çocuk. Biri 10-11, diğeri maksimum 14 yaşında. Meğerse Muhammed’in oğullarıymış. Muhammed orada oğlunun ATV’sine atlayıp kısa bir şov yapıyor, sanki hazır olun der gibilerden. İyi de biz zaten bunun için geldik, hadi artık başlayalım diyorum içimden.

Araçlara biniyoruz. Herkes emniyet kemerini takıyor. Evet, kum tepelerinden bir aşağı bir yukarı gidiyoruz. Muhteşem! Bazı yerlerin eğimi neredeyse 70 derece, bu jeepler banamısın demiyor, kumları savura savura gidiyoruz. Ara ara deve grupları ve bedeviler gözümüze çarpıyor. Çok etkileyici.

Yaklaşık 1-1,5 saat gittikten sonra yüksek bir kum tepesinin üzerinde duruyoruz. Eğimi neredeyse 80 derece aşağısı göl. Karşımız ise Suudi Arabistan. Fotoğraf molası sonrası bir park alanına gidiyoruz... “Adventure Park” Önümüz deniz arkamız çöl. Burası muhteşem bir yer işte... Deniz çölün uzantısında olduğundan tek bir taş yok. Çevrede 1-2 tane bedevi çadırı var. Saat 14:00 gibi burada açık büfe yemek yiyeceğiz. Bu sırada deniz ve güneşin keyfini çıkartıyoruz. Denizde çok sayıda yengeç var. Hatta kıyıya kadar çıkmış Vatos balığı bile gördük. İsteyenler için çok çeşitli aktiviteler de mevcut. Develere binmek, masa tenisi, sandboarding,... Burası muhteşem bir yer. Güneşlendiğimiz kumsalda önümüzden jeepler ve ATV’ler bir tekerleri suda şov yaparcasına geçiyorlar.

Çadırda yediğimiz açık büfenin ardından dönüş vakti geldi maalesef... Yaklaşık 1 saat kadar kum tepelerini aştıktan sonra çölün şehre daha yakın kısmı tam bir karnaval alanı. Okul otobüsleri bile ATV yarışlarını izlemeye gelmiş. Biz safari turumuza kişi başı 100 $ verdik ve sonuna kadar da değdi. 

Doha'da ulaşımı kolay, harika kahvaltısı ile Zubarah Hotel ve Shangri-La Hotel Doha otelleri konaklamak için tercih edilebilir. 

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni