Doha Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Katar’ın başkenti olan Doha, 1.351.000 kişilik nüfusuyla aynı zamanda ülkenin en kalabalık şehridir.

Basra Körfezi kıyısındaki muhteşem konumu, ihtişamlı mimari yapıları, kültürel zenginlikleri ve hızla gelişen yapısıyla tüm dünyadan turistlerin ilgisini çekmektedir. Havanın kararmasıyla renkli ışıklar arkasında muazzam bir görüntü oluşturan gökdelenleri, bir yanda haşemalı bir yanda bikinili insanları, yöresel kıyafetlerini giymiş Arapları bir arada görebileceğiniz şehir, adeta farklı kültürleri tek bir çatı altında toplamaktadır.

1820’lerde Doha’nın bir bölgesi olan Al Bidda’ya bağlı olarak kurulan Doha, 1971 yılında Katar bağımsızlığını ilan ettiğinde resmi olarak başkent ilan edilmiştir. Şehrin ismi; anlamı “büyük ağaç” olan Arapça “ad-dawa” kelimesinden gelmektedir.

Sürekli gelişmekte olan şehrin nüfusunun büyük çoğunluğu inşaat ve hizmet sektöründe çalışan yabancı uyruklu işçi, mühendis ya da yöneticilerden oluşmaktadır. Her gün yapılandırma projelerine bir yenisinin eklendiği Doha’da, Dubai ile adeta yarış içinde olmasından dolayı bitmek bilmeyen gökdelen yapımı mevcuttur. Hedef Doha’yı Ortadoğu’daki lider alışveriş ve ticaret merkezi haline getirip Dubai’nin önüne geçmesini sağlamaktır. Çalışmaların Katar’da düzenlenecek olan 2022 FIFA Dünya Kupası’na kadar bitirilmesi hedeflenmektedir. 2012 yılında uluslararası havalananının tamamlanması ile şehrin önemi iyice artmış, şehir uluslararası aktarma noktası haline gelmiştir.

Halen uygun fiyatlı incinin bulunabildiği Doha, 1940’tan önce geçimini inci ve balık avcılığıyla sağlıyordu. Ancak petrol zenginliğinin keşfedilmesi ile adeta şehrin ve ülkenin kaderi değişti. Sahip olduğu doğalgaz rezervleri sayesinde kişi başına düşen milli gelir oranlarına göre dünyanın en zengin ülkesi olan Katar’ın başkentinden beklentiniz eski Arap dokularından çok gökdelenler, lüks restoranlar, alışveriş merkezleri olmalıdır. Modern ve lüks mimari yapıları sevenler için eşsiz bir deneyim yaratabilecek şehirlerin başında gelmektedir.
 

Tanıtım Videosu:
 

 

Doha Nerededir?

Basra Körfezi kıyısında,Katar Yarımadası'nın doğusunda bulunmaktadır. Komşuları arasında Bahreyn, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri yer alır.

Doha'ya Nasıl Gidilir?


 

Şehir merkezine yakın konumda bulunan Doha Uluslararası Havalimanı’na Türkiye’den direkt uçuşlar yapılmaktadır. Uçuşlar ortalama 4.5 saat sürmektedir. Şehir uluslararası bir ticaret merkezi olduğundan Doha’ya Afrika, Asya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Güney Amerika’dan pek çok şehirden uçuşlar mevcuttur. Eğer Doha havalimanını sadece transfer için kullanıyorsanız ve fazladan vaktiniz varsa, ücretsiz şehir turlarından da yararlanabilirsiniz.

Eğer Doha’ya kara yolu ile gidecekseniz, Katar’ın sadece Sudi Arabistan sınırı bulunduğundan bu ülke üzerinden geçiş yapabilirsiniz.

Doha’ya Ne Zaman Gidilir?


 

Çöl ikliminin hâkim olduğu Doha’da yaz ayları Mayıs-Eylül arasındaki dönemde yaşanmaktadır. Ortalama sıcaklıklar bu dönemde 38 derece olsa da, çoğu zaman 45 dereceye kadar çıkmaktadır. Hissedilen sıcaklıklar ise nem oranından ötürü daha yüksektir. Bu sebeple Doha'ya gitmek için nem oranının düşün olduğu Mayıs ve Haziran ayları tercih edilebilir.

Şehirde az da olsa Ekim-Mart ayları arasında yağış görülebilmektedir. Kış dönemindeki sıcaklıklar en düşük 7 derecedir.

Doha'da Nerede Kalınır?

Gündüz gezerken eşsiz deneyimler yaşayacağınız, gece ise gökdelenlerinden yansıyan ışıkların büyüleyici görseli ile size farklı bir tatil yaşatacak bir şehir olan Doha, Katar’ın başkentidir. Basra Körfezi’nin kıyısında bulunur. Liman bölgesi ve havalimanıdır şehrin önemli ticari merkezlerini oluşturmaktadır. Türkiye’den Doha Uluslararası Havalimanı’na direkt uçuşlar bulunmaktadır. Aynı zamanda dünyanın çeşitli ülkelerinden de kolaylıkla Doha’ya seyahat edilebilir. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Doha otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Doha Otelleri

1

Dünyanın en zengin ülkelerinden bir tanesi olan Katar’a başkentlik eden Doha her zamanki popülerliğini son yıllarda daha da katlayarak dünyanın her yanında yoğun ziyaretçi alıyor. Zenginliğinin yanı sıra dünyadaki en kalabalık şehir olma özelliğini taşıyan Doha Basra Körfezi kıyısında yer alıyor. Hem körfez kıyıları hem de tarihi zenginlikleri ile ziyaretçilerine muhteşem bir tatil deneyimi yaşatmaktadır.

Söz konusu dünyanın en zengin başkentlerinden birisi olunca Doha Otelleri de göz alıcı tasarım ve gerçekten inanılmaz lüks detaylarla döşenerek misafirlerini ağırlıyor. Mayıs ve Eylül ayları arasında en yoğun ziyaretçi aldığı dönem olduğu için mutlaka seyahat tarihinize göre erken rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Şehrin şaşasını otellerde değil, sokaklarda bulmak isterseniz hemen her ülkede olduğu gibi Doka ucuz otelleri arasında hostelleri ve pansiyonları da tercih edebilirsiniz.

Genellikle lüks detaylarla öne çıkan Doha Otelleri arasında zincir oteller olan birçok isme rastlanmaktadır. Wyndham, Hilton, Kempinski ve bunlar gibi daha yüzlerce otel yer almaktadır. Doha merkez otelleri şehir merkezinden biraz daha uzakta kalan diğer seçeneklere göre daha ucuz olsa da otellerin genelinde hizmet kalitesi oldukça yüksektir.

Doha'ya seyahat edecekseniz  ve kalmak için kendinize uygun bir otel arayışındaysanız hazırladığımız içerikte Doha'nın her bütçeye uygun birbirinden güzel konaklama tesisinin özelliklerine ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Doha İçi Ulaşım


 

Her ne kadar dünyanın en zengin şehirlerinden biri olan Doha’da yaşayan halk, toplu taşıma araçlarını çok kullanmasa da, şehirde yaygın bir otobüs ağı mevcuttur. Gold Souq’ta yer alan otobüs durağından hareketle dilediğiniz her yere giden bir otobüs bulmanız mümkündür. Çöl iklimine sahip olan Doha’da sıcaktan etkilenmemeniz için tüm otobüsler klimalıdır.

Şehirde daha çok tercih edilen araç taksilerdir. Karwa’nın yönetimindeki klimalı yeşil taksiler alışık olduğumuz türdendir. Ancak minimum 10 Riyal ödemek gerekmektedir. Bunun dışında limuzin taksiler mevcuttur. Bu taksileri yoldan çevirmek pek mümkün değildir, özel olarak çağırılması gerekmektedir. Al Ijarah ise kadın şoförleri de olan taksilerdir. Aileler için hizmet veren kadın taksiciler daha fazla ücret almaktadır.

Havalimanından merkeze yine taksi ile uygun fiyata 10 dakika gibi kısa bir sürede gidilebilmektedir. Ancak havaalanının hemen çıkışında bulunan otobüs ve metro ile de 10-15 dakika arasında şehir merkezine ulaşmak mümkündür. 

Dilerseniz araç da kiralayabilirsiniz. Kredi kartı ve ehliyetiniz olması yeterlidir. Ancak ülkede alkollü araç kullanmanın cezası oldukça ağırdır. Mahkemeye çıkacağınız gibi bir de para ve ülkeden atılma cezası alırsınız.

Doha Mutfağı


 

Sınırlı tarım faaliyetlerine rağmen geleneksel Katar yemekleri şaşırtıcı derecede çeşitlidir. Yerel balık her zaman bol olsa da birçok temel gıda maddesinin ithal edilmesi gerekmektedir. Yerel yemekler yıllar içinde Hint Yarımadası, İran, Doğu Akdeniz ve Kuzey Afrika mutfaklarından etkilenmiştir.

Bu yemekler arasında yoğurtla servis edilen deniz mahsullü veya etli bol baharatlı pirinç pilavı ve koyun etinden oluşan “machboos”; pilav ve kuru yemiş yatağında bütün kuzu rostodan oluşan “ghuzi” ve çeşnili pilavla servis edilen haşlanmış koyun veya keçi dolması yer alır. Ayrıca pirinç pilavı, et ve sebzelerden yapılan bol baharatlı “kabsa”; şeker, safran, tarçın, kakule ile pişirilen erişteden oluşan ve üstünde yumurta ile servis edilen “balaleet” de denenebilir.

Tipik bir Katar yemeği yerel olarak yetiştirilen hurmalar, taze meyve ve helva veya Umm Ali gibi tatlılarla tamamlanır.

Ortadoğu mutfağının hakim olduğu Katar’da ayrıca İtalyan, Çin ve Hint mutfağına dair restoranlar da bulabilirsiniz. Özellikle alışveriş merkezlerinde bulunan restoranların menüleri mutfak açısından çeşitlilik arz eder. Oldukça zengin olan ülkede çok pahalı yemekler görme ihtimaliniz de yüksektir. Bunun yanında, Katar’daki Uzak Doğu restoranlarına da kesinlikle uğramanızı öneririz. En az bir Uzak Doğu ülkesindeki lezzetle bu mutfağın Katar’da sunulduğunu göreceksiniz.

Katar’da kahve kakule ile aromalandırılır, genellikle kendinden şekerlidir ya da hurma ile tatlandırılmıştır. “Qahwa helw” isimli Katar kahvesi ise turuncu renklidir, kahvenin kakule safran ve şekerle karışımından elde edilen içecek genelde sütle servis edilir. Naneli limonatası da çok ferahlatıcı ve lezzetli bir geleneksel içecektir.

Doha’da restoranlarda alkol satışı yapılmamaktadır. Sadece lüks otellerde alkol bulunmaktadır.

Popüler restoranlar
Idam Restoran, Aqua Lounge, Cucina, Paul, Nonna Zanon, Shebestan, Le Gourmet.

Bahşiş
Doha restoranlarında bahşiş bırakmanız beklenmez. Ancak servisten memnun kaldıysanız hesabın %10-15’ini bahşiş olarak bırakabilirsiniz.

Doha'da Alışveriş


 

Turistlerden çok Doha halkını alışveriş yaparken görmek mümkündür. Boş zaman aktivitelerinin başında alışveriş yapmak olduğu için şehirde devasa boyutlarda ve ilginç mimaride birçok alışveriş merkezi bulunmaktadır. Vilaggio Mall ve City Center Mall bunlardan en çok tercih edilenlerdir.

Geleneksel tarzda ürünler satın almak isteyenler için Souq Waqif (Eski Pazar) bulunmaz bir nimettir. Burada nargile, tütün, örtüler, geleneksel kıyafetler, oryantal tarzda koku ve parfüm şişeleri, ince işçilikle üretilmiş metal duvar süsleri, ipekli pamuklu özel dokuma kumaşlar ve bunlardan yapılan eşarplar bulmak mümkündür. Doha’da alışverişte ayrıca oyuncak develer, yerel hurma, inci ve mücehver de hediye amaçlı satın alınabilir.

Doha’daki modern sanat müzesi Mathaf’ın ve İslam Sanatları Müzesi’nin hediyelik eşya dükkanlarında lüks, oldukça yüksek fiyatlı ama çok şık hediye seçenekleri mevcuttur. Bu seçenekler arasında mücehver, ipek elbiseler, porselen vazolar da vardır.

Doha Gece Hayatı


 

Zengin bir şehir olan Doha’da gece hayatı da oldukça pahalıdır diyebiliriz. Ülkede alkol satışı sınırlı olduğundan sadece belirli mekanlarda içki içilebilmektedir. Ramada, W Hotel, Grand Hyatt ya da Ritz-Carlton gibi uluslararası zincir otellerde yer alan bar ya da kulüplerde dilediğinizce içki içip eğlenebilirsiniz. Ancak nereye giderseniz gidin, pasaportunuzu yanınızda taşımalısınız. Çünkü içki içebilmek için turist olduğunuzu belgelemeniz gerekmektedir.

W Hotel’de yer alan Crystal Lounge ve Waham ile Skyview Bar ve La Cigale özellikle burada çalışmak için yaşayan yabancıların uğrak yerleridir.

Eğer canlı müzik seviyorsanız, Corniche bölgesinde yer alan Sheraton’daki Irish Pub’a gidebilirsiniz.

Doha Festivalleri


 

 • Doha Kültür Festivali (Mart)
 • Uçurtma Festivali (Mart)
 • Ajyal Film Festivali (Kasım-Aralık)
 • GCC Deve Yarışları (Nisan)
 • Golf Turnuvası (Şubat)
 • Tenis Turnuvası (Ocak)
 • Souq Waqif Festivali (Ocak-Şubat)

Doha Resmi Tatiller

 • Ulusal Spor Günü (Şubat ayının ikinci salısı)
 • Ramazan Bayramı
 • Kurban Bayramı
 • Ulusal Gün (18 Aralık)

* Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Doha İçin Faydalı Bilgiler

 • Acil yardım: 999

 • Yangın: 999

 • Polis: 999

Doha Türkiye Dış Temsilcilikleri

DOHA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Al Katifiya Zone 66 Al Rabwa Street 310 Diplomatic Area Dafna Doha-Qatar P.O. Box: 1977 
Telefon: +974 4495 1300
Faks: +974 4495 1320
[email protected]
http://www.doha.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Katar

Doha Para Birimi

Doha para birimi Riyal’dır (QAR). 1 TL yaklaşık olarak 0,73 QAR’dır.

Doha Resmi Dili

Doha resmi dili Arapça’dır. Ülke nüfusunun yarısından fazlası yabancılardan oluştuğu için İngilizce oldukça yaygındır.

Doha Saat Farkı

Doha ile Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır.

Doha Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type D / 250V / 5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 17oC
  • Şub 18oC
  • Mar 21oC
  • Nis 26oC
  • May 31oC
  • Haz 34oC
  • Tem 35oC
  • Agu 35oC
  • Eyl 32oC
  • Eki 29oC
  • Kas 24oC
  • Ara 20oC

Kısa Kısa

Ülke: Katar
Nüfus: 1.351.000
Dil: Arapça
Para Birimi: Riyal (QAR)
İklim: Çöl İklimi
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün