Şehr-i Keşif: Doha

Erken bir kahvaltı ardından doğruca İslami Eserler Müzesine gittik. Sabah saat 9 ile akşam üstü 5 arasında açık. Giriş ücreti almadılar. Kornişin üzerinde ve Marinaya yakın konumda bulunuyor. 2000 senesinde açılmış. Bu müzede İslamiyet’in doğuşundan günümüze kadar olan eserler ve anlatımlar var. Bu müzedeki İslamiyet’e ait en eski eser ise 9.yy’dan kalma.

Buradan çıkıp korniş boyunca yürüyoruz. Sağımızda marina kalıyor burada Dhow dedikleri tekneler var, istendiği takdirde bu teknelerle gezerek yemek te yiyebiliyorsunuz.

Ya da Kornişin diğer ucuna kadar gidip Sheraton otel yakınlarından tekneye binip, bu körfez içinde kalan Palm Tree Island’a da gidebilirsiniz. Yaklaşık kişi başı 5$ civarında tutuyor. Ama adada denize girmek mi? İşte o biraz zor. Çünkü tüm karşınızdaki gökdelenlerin ve yapımı devam eden inşaatların bir kısım atıkları bu denize karıştığından ve korniş dalga kıranlar ile çevrelendiğinden hijyen konusu biraz düşündürücü. Ama tercih sizin. Tabii Doha’nın içinde illa da deniz derseniz, Sheraton otelin Beach’i ya da Inter Continental’in beach’ini önerebilirim. Hatta Inter Continental’in Beach’i Kornişin dışında kaldığından daha temiz bir denizi var, her yer kumsal, güneşlenirken karşınızdaki dev yapılar göğü delecekmiş gibi yükseliyor. Giriş ücreti mi? Oldukça makul... Kişi başı 40 TL’ye denk geliyor. Şimdi aklınıza bir soru gelebilir. “Tamam giriş ücreti makul de, garanti içerideki yiyecek içecekten geçiriyorlardır” diye. Yok öyle bir şey... Beach Club’daki barda 1 kutu kola 4 TL civarında, bir bira 7 TL civarında, Margarita, Sex on the beach tarzındaki kokteyller ise 8-9 TL aralığında değişiyor. Bu beach club’da genelde oranın yerel halkı değil, dışarıdan ülkeye çalışmaya gelenler eğleniyor. Güneşlenirken, sağdan kulağınıza İspanyolca çalınırken, soldan Japonca geliyor, diğer taraftan Çince, öbür taraftan Hintçe, İngilizce. Ne oluyor, neredeyiz biz? Burası bir Arap ülkesi değil miydi? Bikinililer ile haşemalılar bir arada. Ama birbirine saygı var. Kimse kimseye karışmıyor, yargılamıyor. Suç oranı mı dediniz? Yüzde SIFIR!

Fazla da kavrulmanın alemi yok saat 4 civarı beach’ten ayrılıyoruz ve Kornişte bulunan ve Katar’ın simgesi olan dev İstiridye içindeki İnci’ni yanında kısa bir fotoğraf molası veriyoruz. 1940’larda Petrol bulunmadan önce buranın asıl geçim kaynağı İnci çıkartmak ve balıkçılıkmış. İnci gerçekten çok ucuz. Biz siyah inci seçip bir tane 33’lük tesbih dizdirdik. Toplam 10 dolar ödedik. Sanırım aynısını Kapalı Çarşıda sorsak, yanına bir sıfır daha ödememiz gerekecekti. Kornişte dolaşırken Al Bidda Park, diğer adıyla Rumeilah Parkı da ihmal etmeyin. Burası özellikle Cuma günleri ve akşamları çok kalabalık oluyor. İçerisinde küçük bir anfi tiyatronunda olduğu geleneksel bir kasaba tarzında yapmışlar. Yerel el sanatları satan kişiler de parka ayrı bir zenginlik katıyor.

Eski şehrin yanı başında yükselen farklı mimari yapıdaki eser gözünüze çarpacak. Burası Ulusal Müze. Yani etnoğrafya müzesi. Aynı zamanda Rüzgar Kulesi Evi olarak ta biliniyor. Sadece Doha’nın değil tüm Katar’ın en büyük müzesi. Mimarisi helozon gibi iç içe sarılmış duvarlardan oluşuyor. Hava akımı yaratması için bu şekilde yapmışlar. Müzede 2 bölüm var; bir taraf müze, diğer taraf akvaryum. Burası restorasyon çalışmaları sonrası ise Aga Khan ödülü almış. Müze tarafında Doha – Katar yaşamının evrimini anlatan bir de sergi var. Onun dışında geleneksel elbiseler, mücevherler, eski saray mobilyaları ulusal hazineleri de görmek mümkün. Giriş ücreti 1,5$.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni