Oylat Kaplıcaları

Oylat Kaplıcaları, Türkiye Cumhuriyeti’nin Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara bölümünde yer alan Bursa ilinin İnegöl ilçesinde, ilçe merkezine 25 kilometre mesafede yer almaktadır. Bursa kent merkezine ise 72 kilometre mesafede olan Oylat Kaplıcaları, İnegöl’ün önde gelen turistik cazibe merkezidir.

Oylat Kaplıcaları, denize 100, Uludağ’a 130, Bursa Yenişehir Havalimanı’na 50 kilometre mesafededir.

Oylat Kaplıcalarına özel araç ile ulaşım sağlamak için, Bursa-Eskişehir karayolu kullanılabilir. Eskişehir - İnegöl kara yolunun 90. kilometresinden Domaniç Tavşanlı yol ayrımına saptıktan 17 kilometre sonra Oylat’a ulaşılabilmektedir. İstanbul yönünden takip edilecek yolda ise önce Bursa’ya gelip, Ankara istikametinden İnegöl’ü 8 kilometre geçtikten sonra Domaniç Tavşanlı yol ayrımından sapılarak Oylat yönüne ilgili tabelalar takip edilebilir.

Bir başka seçenek olan otobüsler ile Bursa’ya ulaştıktan sonra, İnegöl’den hareket eden minibüslerle de Oylat’a gidilebilmektedir.

Oylat Kaplıcalarında konaklamak üzere farklı seçenekler mevcuttur. Çağlayan Otel, Aşiyan Otel ve Aşiyan Apart Otel kaplıcalarda hizmet veren tesislerdir. 24 saat termal suyun bulunduğu oteller farklı imkânları ile çeşitli bütçelere hitap edebilir niteliktedir.

Bizans İmparatorluğu döneminde bölgeye hâkim olan tekfurun tek kızı vardır. Tekfur, kızını çok sevmektedir. Fakat kız bir gün amansız bir hastalığa yakalanmış ve yatağa düşmüştür. Uzun süren hastalığa bir çare bulamayan zamanın hekimleri, kızı babasının gözü önünden uzaklaştırmak ve son çare olarak şifa bulması için orman içinde yer alan ve o zaman adsız olan bu kaplıcaya gönderilmesini önerirler. Hasta kızı buraya getirip “Öl-yat” deyip bırakırlar. Her gün bu şifalı sularla yıkanan, çaresiz bir hastalığa yakalandığı düşünülen tekfurun biricik kızı zamanla iyileşme göstermeye başlar. Kısa zaman içinde sağlığına ve güzelliğine kavuşan kız babasının sarayına geri döner. Bu olaydan sonra Ölyat Kaplıcası şifa kaynağı olarak yörede ün kazanmıştır. İnegöl, Bilecik, Pazaryeri, Yenişehir ve İznik’te hâlâ Oylat’a Ölyat diyen bir kısım yöre halkı bulunmaktadır.

Oylat Mağarası, 3 milyon senelik bir geçmiş sahiptir. Tamamen doğal bir şekilde oluşmuş olan mağaranın uzunluğu 750 metre, yüksekliği ise 93 metredir. Mağaranın sıcaklığı yaz ve kış mevsiminde 18 derecede hep aynı kalmaktadır ve nem oranı %90’dır. 1 santimi 16 yılda oluşan dikitlere sahip mağara, astım, nefes darlığı ve bronşit gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

Bol oksijeni, etkileyici görsel şöleni ve ağaçları ile Oylat Şelalesi, kaplıcaları ziyaret edenlerin uğramadan geçmedikleri bir noktadır. Çağlayan Otel önündeki yürüyüş parkuru üzerinde çam, kestane ve kayın ağaçları bulunmaktadır. Yol üzerinde irili ufaklı birçok doğal şelale yer almaktadır.

1454 yılında yapılmış olan, İnegöl’e 5 kilometre mesafedeki Ortaköy Kervansaray, civarda görülebilecek kültürel değerler arasında sayılabilir. Bursa’da tarihî İpek Yolu üzerinde bulunan ve günümüze kadar ulaşmış iki önemli kervansaraydan biri olan, 700 yıldır ayakta kalan Ortaköy Kervansaray, tarihî dokusu bozulmadan 2008 yılında restore edilerek kültür merkezine dönüştürülmüştür. Yapı, Selçuklu ve Osmanlı mimari özellikleri göstermektedir. 

İletişim: 444 64 83 | +90 530 764 4320
Adres: Cuma Mh. Aydın Sk No:11-1 İnegöl/Bursa/Türkiye