Google+

AVUSTRALASYA SÜMSÜK KUŞU KOLONİSİ

39001 Kas 2017Gezi Notu
M. MertM. MertGezgin01 Kas 20173900 Yorum

Aucklandın batısında yer alan Muriwai Sahili, geniş kumsalı ve dev dalgalarıyla Yeni Zelanda sörfçülerin en sevdiği sahillerden biri. Tasman Denizi kıyısındaki Muriwai Sahili'ni asıl popüler kılan şey ise bir sümsük kuşu kolonisine ev sahipliği yapması. Her yıl ağustos ve mart ayları arasında Muriwai’ye gelen sümsük kuşları, çiftleşme döneminin ardından eylül-aralık ayları arası yavrularını burada büyütüyor. 3 aylık olup uçmayı öğrenene kadar annelerinin dizinin dibinden ayrılmayan yavrular, daha sonra kışı geçirmek için Avustralya’ya göç ediyor. Pek azı geri dönmeyi başarabilse de, Muriwai sümsük kuşu kolonisindeki kuşların sayısı her dönem 2.000’e kadar çıkıyor.

Auckland

Auckland-1

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Avustralasya Sümsük Kuşları

Avustralasya sümsük kuşları, sert rüzgârlara karşı koyabilen ve uzun mesafelere uçmalarını sağlayan 2 metrelik bir kanat uzunluğuna sahipler. Güçlü bir kuş türü olarak 30 yıl kadar yaşadıkları biliniyor. Başlarının üzerindeki altın sarısı rengi, siyah kanat uçları ve koloniler halinde yaşamaları bu kuşların karakteristik özelliklerinden bazıları. Ayrıca hayatları boyunca tek eşli olarak yaşamayı tercih ediyorlar. Sadece göç ettikten sonra dönemeyen eşleri olursa yerlerine yeni bir eş bakıyorlar. Yeni Zelanda sahillerinde 20’nin üzerinde farklı noktada görülseler de, bunlardan yalnızca 3 kolonideki kuşların sayıları yüzlerle ifade ediliyor. 3 koloniden biri olan Cape Kidnappers sümsük kuşu kolonisini Kuzey Adası kamp yolculuğumda ziyaret etmiş ve bu ilginç kuşlara 3 metreye kadar yaklaşmıştım.

Auckland-2

Auckland-3


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Koloniye Nasıl Gidilir?

Avustralasya sümsük kuşu (Gannet) kolonisine, Muriwai Sahili'nden ve Maori Koyu park yerinden başlayan iki farklı kısa yürüyüş parkuru ile ulaşılıyor. İkisi de özel düzelenmiş, takibi ve yürümesi kolay parkurlar. Parkurları tamamladığınızda, sizi iki farklı seyir terası bekliyor. Bu gözlem noktaları, sümsük kuşlarının ara sıra size yakın uçabilmesini sağlayacak kadar koloniye yakın olarak konumlandırılmış. Özellikle öğle saatlerinde ziyaretçi akınına uğradığından fotoğraf çekmek için bile beklediğiniz durumlar yaşanabiliyor. O yüzden saat 17.00’den sonra ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Böylece hem yoğunluğu, hem de günün en sıcak saatlerini atlatmış olarak bu ilginç kuşları rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Auckland şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri On Williamson - Grey Lynn / Ponsonby, D and Fee's B&B, Allendale House. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Freemans Backpackers, Bright and Airy One Bedroom Apartment:Great Views! gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Lantana Lodge, Beach Side B & B, ASURE Camelot Arms Motor Lodge tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Auckland aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Auckland-4

Auckland-5

Auckland şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Auckland 16,500ft Tandem Skydive (258.92 €), Waiheke Adası Auckland'dan Şarap Tatma Turu (85.29 €), Auckland Hop-on Hop-off Biletleri ve Sky Tower Bilet (42.65 €), Waiheke Adası Twilight Şarap ve Yemek Turu Feribotla (91.38 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
Etiketler: 
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar