Google+

Arama formu

AVUSTRALASYA SÜMSÜK KUŞU KOLONİSİ

Bu yazı Gezimanya üyesi M. Mert tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Aucklandın batısında yer alan Muriwai Sahili, geniş kumsalı ve dev dalgalarıyla Yeni Zelanda sörfçülerin en sevdiği sahillerden biri. Tasman Denizi kıyısındaki Muriwai Sahili'ni asıl popüler kılan şey ise bir sümsük kuşu kolonisine ev sahipliği yapması. Her yıl ağustos ve mart ayları arasında Muriwai’ye gelen sümsük kuşları, çiftleşme döneminin ardından eylül-aralık ayları arası yavrularını burada büyütüyor. 3 aylık olup uçmayı öğrenene kadar annelerinin dizinin dibinden ayrılmayan yavrular, daha sonra kışı geçirmek için Avustralya’ya göç ediyor. Pek azı geri dönmeyi başarabilse de, Muriwai sümsük kuşu kolonisindeki kuşların sayısı her dönem 2.000’e kadar çıkıyor.

Auckland

Auckland-1

Avustralasya Sümsük Kuşları

Avustralasya sümsük kuşları, sert rüzgârlara karşı koyabilen ve uzun mesafelere uçmalarını sağlayan 2 metrelik bir kanat uzunluğuna sahipler. Güçlü bir kuş türü olarak 30 yıl kadar yaşadıkları biliniyor. Başlarının üzerindeki altın sarısı rengi, siyah kanat uçları ve koloniler halinde yaşamaları bu kuşların karakteristik özelliklerinden bazıları. Ayrıca hayatları boyunca tek eşli olarak yaşamayı tercih ediyorlar. Sadece göç ettikten sonra dönemeyen eşleri olursa yerlerine yeni bir eş bakıyorlar. Yeni Zelanda sahillerinde 20’nin üzerinde farklı noktada görülseler de, bunlardan yalnızca 3 kolonideki kuşların sayıları yüzlerle ifade ediliyor. 3 koloniden biri olan Cape Kidnappers sümsük kuşu kolonisini Kuzey Adası kamp yolculuğumda ziyaret etmiş ve bu ilginç kuşlara 3 metreye kadar yaklaşmıştım.

Auckland-2

Auckland-3

Koloniye Nasıl Gidilir?

Avustralasya sümsük kuşu (Gannet) kolonisine, Muriwai Sahili'nden ve Maori Koyu park yerinden başlayan iki farklı kısa yürüyüş parkuru ile ulaşılıyor. İkisi de özel düzelenmiş, takibi ve yürümesi kolay parkurlar. Parkurları tamamladığınızda, sizi iki farklı seyir terası bekliyor. Bu gözlem noktaları, sümsük kuşlarının ara sıra size yakın uçabilmesini sağlayacak kadar koloniye yakın olarak konumlandırılmış. Özellikle öğle saatlerinde ziyaretçi akınına uğradığından fotoğraf çekmek için bile beklediğiniz durumlar yaşanabiliyor. O yüzden saat 17.00’den sonra ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Böylece hem yoğunluğu, hem de günün en sıcak saatlerini atlatmış olarak bu ilginç kuşları rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Auckland şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz New Smart Home Nearby Plaza, Stunning Holiday House West Auckland, Apartment Homestay güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Designer Styled City Apartment with Carpark, The Boat House, Princes Wharf's truly stunning North-West Loft. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz ❣️Stylish family getaway, Quest on Beaumont, Krisley Court gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Surf 'N' Snow Backpackers, Choice Backpackers, Kiwi Airport Backpackers tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Auckland aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Auckland-4

Auckland-5

Etiketler


M. Mert kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

M. Mert

Samsun'dan çıktığım bu renkli yolculukta, 25. ülkeyi geride bıraktım. Keyifli geziler dilerim!