Auckland Hakkında Bilinmesi Gerekenler


    Volkanik alan üzerine kurulu bir yerleşim merkezi olan Auckland, yemyeşil parkları, geniş kumsalları, limanları, alışveriş yerleri ve eğlence hayatı ile Yeni Zelanda'nın en gelişmiş şehridir.
Auckland'ın kuzey ve güney sahillerinde, 250 kilometre uzunluğundaki Hauraki Körfezi uzanmaktadır. “Yelkenliler Şehri” olarak da ün salan Auckland, dünyadaki en büyük yatçılık yarışması olarak bilinen Amerikan Kupası'na ev sahipliği  yapmaktadır.

Şehirde dinlendirici, sakin bir atmosfer hakimdir. Auckland, genç nüfusu ve sıcakkanlı halkı ile dünyanın en yaşanılır kentleri arasında sayılmaktadır. Eşsiz plajları, subtropikal ormanları, müzeleri, festivalleri ve kültürel etkinlikleri ile Auckland geniş bir turizm yelpazesi oluşturur. Şehrin kültürel ve sanatsal etkinlikleri, Avrupa ve Polinezya kültürünün bir sentezi olarak meydana gelmiştir.

Auckland'ı ziyaret etmek isteyenlerin görmeleri gereken başlıca yerler; Auckland Domain Parkı, Auckland Müzesi, 328 metre uzunluğundaki meşhur Gökyüzü Kulesi,  Auckland Hayvanat Bahçesi, Auckland Limanı, Auckland Sanat Galerisi, StarDome Gözlemevi, Auckland Botanik Bahçeleri, "Cennet Bahçesi" olarak da bilinen Eden Garden, Kelly Tarlton'un Antarktika Karşılaşması ve Su Altı Dünyası ve Tarihi Howick Köyü'dür.

Auckland'ın mevcut yerel kültüründe, dünyanın en kalabalık Polinezyalı nüfusunu barındırıyor olmasının önemli bir yeri vardır. Şehirde birçok müzede, Fiji ve Polinezya’dan göç etmiş Yeni Zelanda yerlileri olan Maoriler'in kültürlerine ilişkin eserler sergilenmektedir.

Auckland'ın en ünlü caddesi, Queen Caddesi'dir. Caddede birçok restoran, mağaza, kafe ve barlar yer alır. Queen Caddesi’nin sahil tarafında ise gece hayatıyla ünlü Viaduct Harbour bulunmaktadır.

Viaduct’un karşısında ise "Devenport" bölgesi yer alır. Kolonyal mimari özelliklerini taşıyan binaları, bar ve cafeleri ile muazzam bir estetik anlayışı sunan Devenport'tan Auckland manzarasını izlemek mümkündür.

Tanıtıcı Video:

Editörün Kaleminden

Auckland Nerededir?

Auckland, Yeni Zelanda'nın kuzey adasında bulunmaktadır.

Auckland’a Ne Zaman Gidilir?


 
Auckland, ılıman fakat yağışlı bir iklime sahiptir. Gidiş tarihi belirlenirken şehrin güney yarımkürede olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Yeni Zelanda'yı yağışların azaldığı yaz mevsiminde ziyaret etmek istiyorsanız yolcuğunuzu Türkiye'deki kış mevsimine denk getirmeniz gerekir.

Auckland'de Nerede Kalınır?

Yeni Zelanda’nın kuzey adasında bulunan Auckland, ülkenin en kalabalık şehridir. Ülkenin en önemli ekonomik merkezi olan Auckland; mükemmel manzarası, kumsalları, limanları ile dikkat çeker. Aynı zamanda en güzel ve lüks mağazalardan alışveriş yapabileceğiniz Auckland, gece hayatıyla da dikkat çeker. Auckland, en çok ilgi çeken şehirlerden biridir ve her dönem çok fazla turist ağırlar. Auckland’de bulunan yüzlerce otel arasından siz de kendi kriterlerinize ve bütçenize uygun olanını bulmakta hiç zorlanmazsınız. Size en uygun oteli ve en güzel konumu bulabilmeniz için bu rehberi hazırladık.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Auckland otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Auckland Otelleri

Yeni Zelanda’nın en kalabalık ve en önemli şehirlerinden biri olan Auckland, ekonomi ve sanat başkentidir diyebiliriz. Aynı zamanda doğal güzellikler ve coğrafi konumuyla da eşsiz olan Auckland’da sahilleri, volkanik arazileri izleyebilir, adaları ziyaret edebilir ve harika manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Yıl boyunca birçok etkinliğe ve festivale de katılabileceğiniz şehirde keşfetmeniz gereken çok şey vardır.

 

Auckland’de 400’den fazla konaklama seçeneği bulmanız mümkündür. Her dönem çok sayıda turistin ziyaret ettiği Auckland’de oteller oldukça kalabalıktır. Hosteller, lüks oteller, daireler gibi birçok farklı tesis arasından her kritere uygun bir konaklama tesisi bulabilirsiniz. Aynı zamanda Auckland otelleri fiyat açısından da çok geniş bir aralıktadır.

Devamını Oku

Auckland Gezilecek Yerler


Dünyanın en yaşanılır kentleri arasında hemen her yıl ilk beşe girmeyi başaran Auckland, doğal güzellikleri, modern şehir yaşantısı ve kültürel zenginlikleri ile çok çeşitli bir şehirdir. Doğal güzelliklerini kaybetmeden modernleşen Auckland, hem doğa hem de kültür turizmi için geniş bir yelpaze sunar.

Auckland Gezilecek Yerler

Auckland'da Auckland Domain Parkı ve Aucland Müzesi, Gökyüzü Kulesi, Auckland Sanat Galerisi, StarDome Gözlemevi, Auckland Botanik Bahçesi, Cennet Bahçesi, Kelly Tarlton'un Antartika Karşılaşması ve Su Altı Dünyası ve Tarihi Hawick Köyü gibi mekanları ziyaret edebilirsiniz. 

Detaylı Bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Auckland Şehir İçi Ulaşım

Auckland'da otobüs, tramvay ve vapur gibi pek çok toplu taşıma aracı bulunmaktadır. Bu araçlar kullanılarak şehir içi ulaşım rahatlıkla sağlanabilir. City Circuit Free Bus adı verilen kırmızı renkteki hibrid otobüsler ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Bu otobüsler hafta içi 08.00–18.00 saatleri arasında hizmet verirler ve on dakikada bir seferleri mevcuttur.

 • The Link

The link adlı şehir içi toplu taşıma servisi hafta içi 06.00-19.00, cumartesi günleri 07.00-18.00, pazar günleri ise her 15 dakikada bir 07.00-11.30 arasında hizmet vermektedir.

 • Motat

Ulaşım ve Teknoloji Müzesi tarafından işletilen Motat adlı tramvay ise müzeler arasında sefer düzenlemektedir.

 • Vapur

Vapur ulaşımı Waiheke Shipping adlı bir firma tarafından biri sadece yolcular için diğeri arabalı vapur olmak üzere iki vapurla hizmet vermektedir. Sea Link ise arabalı ve yolcu vapurlarıyla yaz aylarında haftada 6 gün Great Barrier adasına seferler düzenlemektedir.

Auckland'da Jafa Cabs adlı bisiklet firmasının ücretsiz olarak sağladığı iki kişilik bisikletlerle de ulaşım sağlamak mümkündür.

Şehirde ayrıca, Reubens Cruises firmasına ait su taksileri de hizmet vermektedir.

Auckland Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım


 

Havaalanı Ekspres Otobüsleri ile,
Haftaiçi 10 dakikada bir, haftasonları ise 15 dakikada bir hareket eden havaalanı ekpres otobüsleri ile şehir merkezine ulaşmak mümkündür. Tek yön bilet ücreti 16 AUD'dur. Biletler online olarak yada otobüsün içinde alınabilir.

Otobüs ile,
375 numaralı otobüs ile havalimanından şehir merkezine ulaşım sağlanmaktadır. Otobüs hattı 06.30 - 18.30 arası hizmet verir.

Taksi ile,
Taksi ile şehir merkezine ulaşım ortalama 75-90 AUD tutmaktadır.

Shuttle ile,
Shuttle hizmeti 33 AUD tutarındadır.

Araç kiralama,
Havalimanı terminali dışında yer alan Hertz, Europcar gibi araç kiralama şirketleri aracılığı ile araç kiralayabilir, şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Yeni Zelanda Mutfağı


 
Şehrin çok kültürlülüğü Aucklandmutfağına da yansıyarak farklı çeşitlerdeki lezzetlerin çok sayıda kafe ve restoranlarda sergilenmesini sağlar. Auckland'da az sayıda Türk yaşıyor olsa da Türk yemeklerinin servis edildiği restoran ve barları görmek mümkündür.

Yeni Zelanda'nın kendi özgün mutfağı ise ülkenin yerli halkı Maorilerin tarifleri ile koloni döneminde tüketimi yayılan İngiliz yemeklerinin zaman içinde sentezlenmesiyle meydana gelmiştir.

Devamını Oku

Auckland'da Alışveriş


  Auckland'ın şehir merkezinden 10 dakika (arabayla) uzakta olan Newmarket bölgesinde, ünlü markaların ve dizaynırların tasarımlarının sergilendiği butikler bulunur.

Auckland'ın en ünlü alışveriş yerleri Chancery, Vulcan caddeleri ve High Sokağı'nda yer almaktadır. Başlıca ünlü Auckland markaları ise Karen Walker, Marla Brajkovic, Workshop ve World'dür. Bunun yanında Yeni Zelanda Denizcilik Müzesi'nin hediyelik eşya bölümü çok güzeldir. Buradan Auckland ile ilgili kitaplar ve geleneksel Kiwiana hediyelik eşyaları alabilirsiniz. Auckland Hayvanat Bahçesi'nin de hediyelik eşya bölümü görülmeye değerdir. Buradan çocuklar için oyuncaklar, kıyafetler ve kitaplar alabilirsiniz. 

Parnell kasabasında bulunan Elephant House'da ise el yapımı ürünler bulabilirsiniz. 30 seneyi aşkın süredir burada ürünlerini satanlardan kemik oyarak yapılmış eşyalar ve ahşap ürünler satın alabilirsiniz. 

Auckland Gece Hayatı


 

Queen Caddesi'nin sahil tarafında yer alan Viaduct Harbour şehrin gece hayatının merkezidir. Waterfront olarak da bilinen bu bölge, deniz kenarındaki barları ve restoranları ile ziyaretçilerine hareketli bir eğlence hayatı sunar. Gündüz saatlerinde sakin olan bölge, akşam saatleri ve hafta sonlarında kalabalıklaşır.

Devamını Oku

Auckland Festivaller


Auckland Sanat Festivali: Her yıl mart ayında gerçekleştirilir. Resim, tiyatro, müzik, dans, heykel ve görsel sanatlar gibi alanlarda kültürel etkinlikler düzenlenir.Auckland Yıldönümü Yat Yarışı Festivali: Her yıl 21 Ocak'ta gerçekleştirilen festival, dünyanın en büyük yat yarışı olma özelliği taşır.Pasifika Festivali: Polinezya kültürünü tanıtmak amacıyla yapılan Pasifika Festivali, her yıl 11-12 Mart tarihlerinde Great North Caddesi üzerinde yer alan Western Springs Parkı'nda gerçekleştirilir.

Auckland Resmi Tatiller

 • Yılbaşı - 1 Ocak
 • Yılbaşı Sonrası Günü - 2 Ocak
 • Waitangi Günü - 6 Şubat
 • Anzak Günü - 25 Nisan
 • Queen’s Birthday - Haziran ayının ilk pazartesi
 • İşçi Bayramı - Ekim ayının dördüncü pazartesi
 • Noel Günü - 25 Aralık
 • Boxing Day - 26 Aralık

Auckland Pratik Bilgiler

 • Türk Konsolosluğu: 2 551 3370
 • Polis: 111
 • Yangın: 111
 • Ambulans: 111

Auckland Şehir Hastanesi

 • Adres: Park Caddesi, No: 2, Grafton, Auckland
 • Tel: (+64) 09 367 00 00
 • Web: www.adhb.govt.nz

Auckland Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Yeni Zelanda'ya gitmek için vize almak zorundadır. Vize almak için başvuruda bulunanların Yeni Zelanda'da kalınacak her ay için en az 1.000 Yeni Zelanda Doları tutarında paraya ve ziyaret tarihinin bitişinden itibaren en az 3 ay geçerli pasaporta sahip olması gerekmektedir. Yeşil pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da vizeye tabidir.

Auckland Dış Temsilcilikleri

T.C. Auckland Başkonsolosluğu
Adres: 9 Marama Street, Torbay, P.O. Box 99 159, Newmarket, Auckland 1149, New Zealand
Telefon: (+64) 9 473 1167

Auckland Para Birimi

Auckland'da Yeni Zelanda Doları kullanılmaktadır. 1 Yeni Zelanda Doları, 1.89983236 Türk Lirası değerindedir.

Auckland Saat Farkı

Auckland ile Türkiye arasında 10 saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat 10.00 iken Auckland’da 20.00’dir.

Auckland Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 19.8oC
  • Şub 20.3oC
  • Mar 18.8oC
  • Nis 16.3oC
  • May 14oC
  • Haz 11.8oC
  • Tem 10.9oC
  • Agu 11.6oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 14.5oC
  • Kas 16.2oC
  • Ara 18.3oC

Kısa Kısa

Ülke: Yeni Zelanda
Nüfus: 1.397.300
Resmi Dil: İngilizce
Para Birimi: Yeni Zelanda Doları (NZD)
İklim: Ilıman iklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
Big Mac Index: $ 4.49 (Türkiye $ 3.87)