Google+

Herceg Novi

AVRUPAKaradağHerceg Novi
Herceg Novi - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon8℃
 • Şubweather-icon9℃
 • Marweather-icon11℃
 • Nisweather-icon13℃
 • Mayweather-icon18℃
 • Hazweather-icon22℃
 • Temweather-icon25℃
 • Ağuweather-icon25℃
 • Eylweather-icon21℃
 • Ekiweather-icon17℃
 • Kasweather-icon12℃
 • Araweather-icon10℃
Nüfus:             19,536 / Dil: Karadağca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Subtropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

62527824.jpg

Herceg Novi, Karadağ’ın güneybatısında Kotor Körfezi’nde yer alan bir sahil şehridir. Orjen Dağı’nın eteklerinde 235 kilometrekarelik alana kurulu olan bu güzel, sempatik ve küçük şehir, 1300’lü yıllara kadar uzanan tarihinin izlerini halen taşımaktadır.

Özellikle Old Town denilen, eski şehir kısmı her yıl binlerce turistin ilgisini çekmektedir. Temiz ve güzel plajları yaz döneminde dolup taşarken, bahar aylarında ise şehrin öne çıkan bir özelliği olan spa ve sağlık merkezlerine ilgi yoğunlaşır.

Herceg Novi şehrinde subtropikal iklim hakimdir. Kış ayları yağışlı geçer. Yıllık hava sıcaklığı ortalaması 16,2 derecedir. Mayıs ve eylül ayları arasındaki yaz döneminde ise sıcaklıklar ortalama 25 derecedir. Yaz aylarında yağış da olmadığından şehre gitmek için en uygun dönemdir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=W0nH6fjlUDk

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Kotor Körfezi’nin girişinde misafirlerini bekleyen heyecanlı bir ev sahibi gibi bekleyen Herceg Novi misafirlerini rengârenk buketler, pırıldayan denizler ve neredeyse yıl boyu kesintisiz bir güneş ışığıyla karşılıyor. Bu küçük şehirde görülecek yerlerin tamamı şehrin surlarla çevrili eski şehir bölgesinde yer alıyor.

Herceg Novi’de görülmesi gereken diğer yerler

Savina Mnastırı, Bella Vista Meydanı

Kanli Kula

425 Kas 2016Gezilecek Yerler

Adriyatik Denizi’ne olan hakim konumu ve boğaz manzarasıyla kritik bir öneme sahip olan kaleyi Osmanlı İmparatorluğu kanlı savaşlar sonrasında fethediyor. Bu savaş sırasında 2000 kadar askerimiz şehit oluyor. Bu yüzden burasının adı ‘Kanlı Kule’ ama Karadağlılar demiş ‘Kanli Kula’.

Daha tabelanın orada başlayan ve bitmek bilmeyen merdivenleri çıkmak bir hayli zahmetli. Kaleye giriş 1 Euro. Adriyatik körfezine tamamen hakim olan kale, normal gezilerin haricinde, kültürel konserlere ve gösterilere de hizmet ediyor.

Kanli Kula çok küçük, ama buraya verilen önemi düşündükçe hele hele tepeden manzarasına bakıp da hakim olduğu manzarayı görünce bizimkilerin neden buralara kadar gelip savaşlar verdiğini daha iyi anlıyor insan. İçeride bilet kesen görevli size kalenin tarihini anlatırken, zaman zaman duygulu anlar yaşayacaksınız hele ki kalenin zindanında o dönemki tutsakların elleriyle duvarlara kazıyarak yaptıkları resimleri, daha sonra kalenin zindanına inip de gözlerinizle görünce tüyleriniz diken diken olacak. Tutsakların o duvarlara Osmanlıca yazılar yazmış, gemiler çizmiş, resimler yapmış olduğunu görüp belki göz yaşlarınıza hakim olamayacaksınız.

Kanli Kula

-

Herceg Novi lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Apartment Old Town, Apartments Villa Ceca, Apartments Danilo. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartman Mara, Apartment Herceg Novi 44 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Apartment Ljubica, Apartment Deuric, Apartments Sutorina otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Herceg Novi aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Eski Şehir

425 Kas 2016Gezilecek Yerler

Herceg Novi şehrinin en belirgin özelliği mimoza ağaçlarının bolluğudur. Bir diğer özelliği de pek çok merdivenli sokak barındırmasıdır. Şehir, yıl boyunca görülen düşük bulutluluk oranından dolayı Güneş Şehri lakabını almıştır. Şehrin merkezi, eski şehir anlamına gelen Stari Grad bölgesidir.

Bu bölgede Sahat– Kula (1667) ve Kanli – Kula (1483) dönemlerinin mimari tarzına göre süslenmiş binalar bulunmaktadır. Spanjola Kalesi (1538) ve Forte Mare Kalesi (1687), yine bu bölgede bulunan ve bu meşhur şehrin kültürel mirasına katkıda bulunan nadide güzelliklerdir.

Sık ve yeşil ormanlık alanlarıyla Herceg Novi sayısız tropik çiçek türünü barındırır ocak ayı sonuna doğur şehir sokakları sarı ve yeşil mimozaların kokusuyla dolar. Şehirde kutlanan Praznik Mimosa isimli festival de bu çiçeğe adanmıştır. Yaz aylarında, turizmi canlandırmak ve canlı tutmak için pek çok konser ve festival düzenlenir eski şehir bölgesinde.

Eski Şehir

-

Başmelek Aziz Mikail Kilisesi

425 Kas 2016Gezilecek Yerler

Şehir merkezinde yer alan Bella Vista meydanında bulunan ana bina Başmelek Aziz Mikail Kilisesi’dir (Church of Herceg Stjepan St. Michael the Archangel). Bu küçük kilise ilginçtir çünkü pek çok mimari tarzın birleşiminden oluşan eklektik bir yapıya sahiptir.

Bizans stili, Romanesk elementler, Gotik eklemeler ve biraz İslam mimarisi esintisiyle oluşturulmuş yapının tüm parçaları birbiriyle uyum içindedir ve muhteşem bir kilise görüntüsü oluşturur.

Başmelek Aziz Mikail Kilisesi

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Herceg Novi, Karadağ’ın güneybatısında Kotor Körfezi’nde yer alan bir sahil şehridir. Orjen Dağı’nın eteklerinde kuruludur.

Geolocation

Herceg Novi şehrinde subtropikal iklim hakimdir. Kış ayları yağışlı geçer. Yıllık hava sıcaklığı ortalaması 16,2 derecedir. Mayıs ve eylül ayları arasındaki yaz döneminde ise sıcaklıklar ortalama 25 derecedir. Yaz ayları yağış da olmadığından şehre gitmek için en uygun dönemdir.

Şehre uçakla ulaşım için 23 kilometre uzaklıktaki Tivat Havalimanı kullanılmaktadır. Belgrad ve Zürih’ten buraya uçuşlar mevcuttur. Ayrıca Hırvatistan’daki Dubrovnik Havalimanı da şehre 30 kilometre uzaklıktadır. Buradan da ulaşım mümkündür. Ayrıca Karadağ’daki tüm şehirlerden otobüsle Herceg Novi’ye gitmek mümkündür.

Herceg Novi küçük bir şehir. Bu sebeple otellerin çoğu merkezi konumda bulunuyor. Farklı bütçelere uygun olarak hostel ya da butik otellerde konaklamak mümkün. Eski şehir yani Old Town bölgesine yürüme mesafesindeki alanlarda ise geceliği 10 Euro’ya ucuz konaklama seçenekleri bulabilirsiniz.

Herceg Novi onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Herceg Novi Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Herceg Novi Otelleri

En Uygun Fiyatlı Herceg Novi Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Herceg Novi Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Herceg Novi Otelleri

tumblr_ma6kcz3GU81qdmw7jo1_1280.jpg

Herceg Novi küçük bir şehir bu sebeple yürüyerek bir yerlere ulaşmak mümkün. Özellikle eski şehir kısmındaki dar sokaklarda ya da tarihi merdivenlerden yürüyerek geçmek çok keyif verici. Dilerseniz şehirde bisiklet kiralayarak da gezmeniz mümkündür.

Karadağ mutfağı tarihi geçmişinden ötürü Osmanlı, İtalyan ve Sırp mutfaklarının etkisinde gelişmiştir. Adriyatik kıyılarında İtalyan etkisi daha baskındır.

Osmanlı mutfağının etkisi hem tatlarda hem de isimlerde görülür. Köfte, sarma, musakka, pilav, börek, kebap ve çorba gibi aynı isimde yemeklerimiz vardır. Baklava ve tulumba tatlısı gibi lezzetlerimizi orada da bulabilirsiniz.

Ayrıca Macar ve Hırvat mutfağından da etkilenmiş olan Karadağ mutfağında yöresel farklılıklar da belirgindir.

Popüler restoranlar

Konoba Feral, Gradska Kafana, Taverna Splendido, Buffet Beograd.

Bahşiş

Herceg Novi restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Herceg Novi’de çok hareketli bir gece hayatı olduğu söylenemez. Ziyaretçiler daha çok restoran ya da kafelerde vakit geçiriyor. Ancak nadir birkaç mekân da yok değil. Örneğin eski ve kısmen boş bir binada olan Prostor’da bazı akşamlarda canlı müzik de yapılıyor. Nautica da hem canlı müzik dinlemek hem de açık hava kısmında oturup kafa dinlemek için ideal bir yer. Forte Mare manzarasına sahip olan Pub Got’a da uğrayabilirsiniz.

Filmski Festival (Temmuz-Ağustos)

Mimoza Festivali (Şubat)

Tiyatro Festivali /HAPS (Nisan)

Çocuk Karnavalı (Haziran)

Müzik Günleri (Temmuz)

Sunny Stairs Müzik Festivali (Temmuz)

Kitap Fuarı (Temmuz)

Gitar Festivali (Ağustos)

Yaratıcılık Günleri (Ağustos)

Opera Festivali (Ağustos)

Herceg Novi’de alışveriş için en ideal alan eski şehir bölümüdür. Bu bölgede neredeyse her sokakta küçük butik mağazalarda aradığınız pek çok ürünü bulmanız mümkündür. Her cumartesi günü eski şehir meydanında kurulan pazarda ise yerel sebze ve meyveleri, yerel üretim şarabı bulabilir, keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Podgorica (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saat zaman farkı bulunur.

Karadağ sınırları içerisinde yer alan Herceg Novi şehrinin para birimi EURO’dir.

Karadağ ülkesinde toplam 5 farklı dil konuşulmaktadır. Bunlardan Karadağca dili resmi dil olarak kabul edilmektedir. Bunun dışında konuşulan diller: Sırpça, Boşnakça, Arnavutça ve Hırvatça’dır.

PODGORİTSA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Radosava Burica, B.B., Zabjelo, 81000, Podgorica, Montenegro

Telefon: 00 382 20 445 700

Faks: 00 382 20 455 777

E-posta: embassy.podgorica@mfa.gov.tr

Website: http://www.podgorica.be.mfa.gov.tr

Yeni Yıl (1 Ocak)

Yeni Yıl ertesi (2 Ocak)

Ortodoks Noel Arifesi (6 Ocak)

Ortodoks Noeli (7-8 Ocak)

Kutsal Cuma (29 Nisan)

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Ortodoks Paskalyası

Bağımsızlık Günü (21-22 Mayıs)

Devlet Günü (13-14 Temmuz)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 124

Yangın: 123

Polis: 122

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Karadağ’a girmek için vize almalarına (90 güne kadar) gerek yoktur.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.