Herceg Novi’de Gezilecek Yerler

Kotor Körfezi’nin girişinde misafirlerini bekleyen heyecanlı bir ev sahibi gibi bekleyen Herceg Novi misafirlerini rengârenk buketler, pırıldayan denizler ve neredeyse yıl boyu kesintisiz bir güneş ışığıyla karşılıyor. Bu küçük şehirde görülecek yerlerin tamamı şehrin surlarla çevrili eski şehir bölgesinde yer alıyor.

Herceg Novi’de görülmesi gereken diğer yerler

Savina Mnastırı, Bella Vista Meydanı

Kanli Kula

Adriyatik Denizi’ne olan hakim konumu ve boğaz manzarasıyla kritik bir öneme sahip olan kaleyi Osmanlı İmparatorluğu kanlı savaşlar sonrasında fethediyor. Bu savaş sırasında 2000 kadar askerimiz şehit oluyor. Bu yüzden burasının adı ‘Kanlı Kule’ ama Karadağlılar demiş ‘Kanli Kula’.

Daha tabelanın orada başlayan ve bitmek bilmeyen merdivenleri çıkmak bir hayli zahmetli. Kaleye giriş 1 Euro. Adriyatik körfezine tamamen hakim olan kale, normal gezilerin haricinde, kültürel konserlere ve gösterilere de hizmet ediyor.

Kanli Kula çok küçük, ama buraya verilen önemi düşündükçe hele hele tepeden manzarasına bakıp da hakim olduğu manzarayı görünce bizimkilerin neden buralara kadar gelip savaşlar verdiğini daha iyi anlıyor insan. İçeride bilet kesen görevli size kalenin tarihini anlatırken, zaman zaman duygulu anlar yaşayacaksınız hele ki kalenin zindanında o dönemki tutsakların elleriyle duvarlara kazıyarak yaptıkları resimleri, daha sonra kalenin zindanına inip de gözlerinizle görünce tüyleriniz diken diken olacak. Tutsakların o duvarlara Osmanlıca yazılar yazmış, gemiler çizmiş, resimler yapmış olduğunu görüp belki göz yaşlarınıza hakim olamayacaksınız.

eycc24.jpg

Eski Şehir

Herceg Novi şehrinin en belirgin özelliği mimoza ağaçlarının bolluğudur. Bir diğer özelliği de pek çok merdivenli sokak barındırmasıdır. Şehir, yıl boyunca görülen düşük bulutluluk oranından dolayı Güneş Şehri lakabını almıştır. Şehrin merkezi, eski şehir anlamına gelen Stari Grad bölgesidir.

Bu bölgede Sahat– Kula (1667) ve Kanli – Kula (1483) dönemlerinin mimari tarzına göre süslenmiş binalar bulunmaktadır. Spanjola Kalesi (1538) ve Forte Mare Kalesi (1687), yine bu bölgede bulunan ve bu meşhur şehrin kültürel mirasına katkıda bulunan nadide güzelliklerdir.

Sık ve yeşil ormanlık alanlarıyla Herceg Novi sayısız tropik çiçek türünü barındırır ocak ayı sonuna doğur şehir sokakları sarı ve yeşil mimozaların kokusuyla dolar. Şehirde kutlanan Praznik Mimosa isimli festival de bu çiçeğe adanmıştır. Yaz aylarında, turizmi canlandırmak ve canlı tutmak için pek çok konser ve festival düzenlenir eski şehir bölgesinde.

62527824.jpg

Başmelek Aziz Mikail Kilisesi

Şehir merkezinde yer alan Bella Vista meydanında bulunan ana bina Başmelek Aziz Mikail Kilisesi’dir (Church of Herceg Stjepan St. Michael the Archangel). Bu küçük kilise ilginçtir çünkü pek çok mimari tarzın birleşiminden oluşan eklektik bir yapıya sahiptir.

Bizans stili, Romanesk elementler, Gotik eklemeler ve biraz İslam mimarisi esintisiyle oluşturulmuş yapının tüm parçaları birbiriyle uyum içindedir ve muhteşem bir kilise görüntüsü oluşturur.

square-of-herceg-novi.jpg