Barselona şehrinin tarihsel açıdan en önemli bölgesi olan Barri Gothic, MÖ 1. yüzyılda Romalılar tarafından Barcino adıyla kurulmuştur. 14. ve 15. yüzyıllarda gelişmeye devam eden bölge, Ortaçağ döneminin gotik mimarisinin de etkisiyle eskiden Barselona’nın merkezi yeridir. Barri Gotic, tahmin edileceği gibi Gotik Semt anlamına gelir.

14. ve 15. Yüzyıllarda Barselona şehrine kazandırılan Gotik mimarideki eserlerin en güzelleri bu bölgede yer almaktadır. Birer labirenti andıran, parka taşlı sokaklarında gezerken gerek etraftaki yapıları incelemekten gerekse birbirinden hoş cafe-bar ya da restoranlarda vakit geçirmekten keyif alacağınız Baarri Gotic, La Rambla Caddesi, Katulunya Meydanı, La Ribera Caddesi gibi diğer cazibe merkezlerine yakın olması açısından da önemlidir.

Yapıları ve labirenti andıran sokaklarıyla görülmesi gereken yerlerden birisi olan Barri Gotic Barselona’nın hem idari hem de turistik anlamda merkezi sayılabilecek kadar önemli bir bölgedir. Semtte Katalonya Hükümet Binası, Barselona Belediye Binası ve Barselona Katedrali bulunur. Tamamlanması tam 7 yüzyıl süren Barselona Katedrali için ayrı bir bölüm açmak gerek. Gotik mimarinin tüm ihtişamını üzerinde taşıyan Katedral, hem dışı hem de iç tasarımıyla görülmeyi mutlaka hak ediyor.

Katedrali gezmek normalde ücretsiz, ancak öğle saatlerinde rehberli turlara katılmak için ücret ödemeniz gerekmektedir. Barselona Katedrali önünde her Pazar yapılan Sardanes dansını da izlemeyi ihmal etmeyin.

Şehirde önemli bir turistik yer haline gelen bölgede lüks mağazalar, çok özel mimariye sahip yapılar, barlar, kafeler ve hediyelik eşya dükkanları vardır.

Fransız mimar Charles Galters’in tasarımı olan Barcelona Katedrali, Barselona Belediye Binası ve Katalonya Hükümet Binası’nın bulunduğu Sant Jaume Meydanı, Kraliyet Sarayı (Palau Reial), Las Ramblas, Frederic Mares Müzesi ve Başdiyakoz Konağı (Casa de I’Ardiaca)Temple of Augustus ve Carrer del Bisbe, Barri Gotic’de gidilebilecek tarihi yerlerdedir.

Adres: Gothic Quarter, Barselona

Yol Tarifi: Merkezi bir konumda olan Barri Gotic’e ulaşım oldukça kolaydır. Metro ile gidecekseniz L1, L3 ve L4 hatlarıyla Jaume 1 durağında inerek bölgeye ulaşabilirsiniz. Otobüs ile gitmeyi düşünürseniz şehirdeki pek çok otobüsle Katalonya Meydanı’na gidebilir, ardından 5-10 dakikalık yürüyüşle Barri Gotic’e ulaşabilirsiniz. Tarihi yapılarını gezecekseniz ziyaret saatleri ve bilet fiyatları için web sayfalarını inceleyebilirsiniz.

Yakın Yerler: Pont del Bisbe, City Hall