Mercato Centrale

Via dell'ariento, Via Sant'antonino, Via Panicale ve Piazza del Mercato Centrale arasında yer alan Marcato Centrale, Floransa’nın en kendine has noktalarından birisidir. Çok katlı bir yapı olan Marcato Centrale, 19. Yüzyılın sonlarında yaptırılmış kompleks halinde bir pazar aslında. Her katında farklı stantların yer aldığı pazarda hem alışveriş yapmak, hem de bir şeyler yiyip içmek mümkün. Katlarda alışveriş alanlarının yanı sıra kafe ve restoranlar da var. Bir çok stand hem ürettikleri ürünleri satıyor hem de bu yiyecekleri pişirerek servis ediyor. Pazar’n giriş katında yöresel ürünler satılırken en üst katı daha çok restoranlara ayrılmış. Ayrıca Marcato Centrale’nın içerisinde bir de yemek okulu bulunuyor.

Girişinde süslemeli beyaz demirli kapısı olsa da, Pazar etrafındaki sokaklara da taşmıştır. Sokakların kenarlarında birçok tezgaha denk gelebilirsiniz. Pazarda birçok ürün satılmaktadır. Bunların bakında kasap reyonları gelmektedir. Birçok noktada tavandan sarkan etlerle karşılaşabilirsiniz. Ürünlerin satılmasının yanı sıra yemek yemek ve atıştırmak için de birçok seçenek bulunmaktadır. Kaşarların bir çoğu hem et satarken ayrıca pişirip küçük restoran görevi de görmektedir. Kasaplar dışında birçok peynir standı bulunmaktadır. Marcato Centrale’in Diğer Avrupa kentlerindeki örnekleri gibi burada da dükkanların çoğunluğunu peynirciler oluşturmaktadır.

Pazarda et ve peynirin dışında yöresel lezzetleri de bulmak mümkündür. Taze makarnalardan baharatlara, zeytin ürünlerinden kurutulmuş gıdalara kadar birçok ürün satılmaktadır. Pazarda satılan ürün birçok yerden daha uygun fiyatlara sahiptir. Pazarda satılmasında dolayı konsept ürünlerin fiyatlarına da yansımıştır. Bu bölgede sirkülasyon çok fazla olduğu için ürünler hep taze ve uygun fiyatlı kalabilmektedir.

Ziyaret Bilgileri:Haftanın her günü 08:00 – 24:00 saatleri arasında açık. Ziyaret ücretsiz.

Adres: Piazza del Mercato Centrale, Via dell'Ariento, 50123 FIoransa

Yol Tarifi: Buraya T1 tramvayıyla ya da R Treni ile ulaşabilirsiniz. Otobüsle ulaşım için 1, 6, 11, 12, 14, 17, 20, 22, 23, 36, 37, C2, C4 numaralı otobüslerle ulaşım mümkün.

Yakın Yerler:Santa Maria Novella Basilikası