Harikalar Diyarı

Harikalar Diyarı, Ankara‘da bulunan ve aynı zamanda Avrupa’nın en büyük parklarından biri unvanına sahip olan bir eğlence parkıdır. Devasa alanda Harikalar Diyarı adlı kitaptaki her kahramanı görmeniz mümkündür. Ailecek bütün bir gün boyunca eğlenceli zaman geçirebileceğiniz parkta, kendinizi bir masalın içinde gibi hissedebilirsiniz. İçerisinde Masal Adası, Gençlik Merkezi, Nikah Salonu ve Hanımlar Lokali bulunan Harikalar Diyarı’nı ziyaret etmek için Ankara’nın Sincan ilçesine gidebilirsiniz.

İçinde pek çok ünitenin olduğu park, toplamda 1 milyon 300 bin metrekare alan üzerine kurulu. 2004 yılından beri ziyaretçilerini ağırlayan park, Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından inşa edildi. Harikalar Diyarı‘nda görebilecekleriniz arasında halı sahalar, basketbol sahaları, tenis kortları, mini golf sahaları, go kart alanı, kaykay pisti bulunuyor. Alanda ayrıca 5 bin kişi oturma kapasiteli Nejat Uygur Amfi Tiyatrosu da yer alıyor. Parka girdiğiniz andan itibaren kendinizi çocuk gibi hissediyorsunuz. İçeride develer, cüceler, kurşun askerler, mantarlar, cadılar ve prenseslerin yanı sıra Casper, Red Kid gibi daha çok çizgi film kahramanı varken herhalde başka türlüsü mümkün olamaz zaten. Siz de burada kendinizi bir kahraman yapıp eğlenceli serüvene dahil oluveriyorsunuz.
Ankara Büyükşehir Belediyesi Anfa Antınpark‘ın işlettiği eğlence merkezinde her bir oyuncak ve turun farklı ücretlendirmesi bulunuyor. Mekanda ayrıca büfeler ve lokal de bulunuyor. Çocuklarınız burada zaman geçirirken siz de eğlenceli atmosferin fonda olduğu alanda bir şeyler atıştırıp zaman geçirebilirsiniz. Ya da burada çocuk olup her şeyi unutabilirsiniz.
Park çok büyük olduğundan içeriye giriş için 15 ayrı kapı bulunuyor.

Harikalar Diyarı Aktiviteler 

Parkın en ilgi çekici yerlerinden biri Masal Adası. Bu alanda birçok çizgi film kahramanını görebiliyorsunuz. Cıvıl cıvıl bir adanın çevresinde Pamuk Prenses, Batman, Supermen, Şirinler, Taş Devri kahramanları ve Keloğlan gibi farklı zamanların farklı çizgi karakterlerini görünce kendinizi rüya görüyor gibi hissedebilirsiniz. Adanın sembolü ise devasa Gulliver heykeli ve karşısında duran cüceler olarak karşınıza çıkıyor. Alanda en çok ilgi çeken şeylerden bir diğeri de şüphesiz ki tren turu. Bu eğlenceli üniteye binerken çocuğunuzu unutup önce siz koşabilirsiniz. Aslında çocuğunuzla gidilecek bir yer olarak görmenize gerek yok. Arkadaş ortamıyla, sevgiliyle ve hatta tek başınıza bile gittiğiniz zaman eğlenceli zaman geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Güvenlik açısından da oldukça temkinli ve yeterli sayıda güvenlik personeli bulunan parkta güven içinde ünitelerin ve ortamın tadını çıkarabilirsiniz.

Parkta ayrıca yaklaşık olarak 40 bine yakın ağaç ve bitki türü bulunuyor. Harikalar Diyarı’na sadece yürüyüş için bile gelerek temiz havada sporunuzu yapabilirsiniz. Park içinde faaliyet yapımına olanak veren Go Kart, kayık turu, mini futbol sahasında futbol, golf, gemi yüzdürme alanı ve model araba pistleri, yer alıyor. Ankara’da deniz olmadığı için oluşturulan gölet içinde bir kayık turu atmak ya da deniz bisikletleri kullanmak değişik bir deneyim ve keyifli bir zaman sunabilir.
Parkın içindeki Nejat Uygur Amfi Tiyatrosu‘nda da farklı zamanlarda gösteriler ve tiyatro temsilleri düzenleniyor. Rutin olarak gösteri yapılmadığından programla ilgili işletmeden bilgi almakta fayda var.
Hanımlar Lokali adı verilen, kadınlara özel tesis ise oldukça rağbet görüyor. Tesiste ayrıca farklı aktiviteler ve kurslar da düzenleniyor. Kurs programların arasında dikiş-nakış kursları, ahşap, seramik, cam boyama gibi seçenekler var. Bu amaçla kadınların hem kaliteli zaman geçirmesi hem de meslek sahibi olması amaçlanıyor. Programlarla ilgili bilgi alarak kurslara dahil olabiliyorsunuz.
Harikalar Diyarı‘nın bir de lunaparkı bulunuyor. Dönme dolaptan Crazy Dance’e, kamikazeden çarpışan otolara, atlıkarıncadan dönme dolaba kadar pek çok ünitelere sahip olan lunapark yaz aylarında misafirlerine hizmet veriyor.
Alan içinde bir de düğün salonu bulunuyor. Eğlenceli bir düğün ve etkinlikleriniz için Harikalar Diyarı’nı tercih edebilirsiniz.

Harikalar Diyarı Giriş Ücretleri ve Ziyaret Saatleri 

Harikalar Diyarı’na giriş için ayrıca bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ancak üniteler ve aktiviteler için farklı farklı ücretler alınıyor.
Yunus (30 dk): 18 Türk Lirası
Araba (30 dk): 20 Türk Lirası
Kuğu( 30 dk): 25 Türk Lirası
Tren turu: 4 Türk Lirası
Ziyaret saatleri ise 09:00’da başlayarak geceye kadar devam ediyor. Dönemsel olarak değişiklik gösterebileceğini hatırlatmakta fayda var.

Harikalar Diyarı Ulaşım

Metro: OSb-Törekent hattında sefer yapan M3 hatlı metroyu kullanarak parka gidebilirsiniz. Ulus ve Kızılay’dan metroya geçmek için aktarma yapmalısınız. Bunun için öncelikle Kızılay’dan M1 hat numaralı metroya binerek Batıkent durağında inebilirsiniz. Daha sonra M3 hat numaralı metroya geçerek Harikalar Diyarı adlı
durakta inip alana ulaşabiliyorsunuz.
Otobüs: Sincan bölgesinde oturuyorsanız EGO 544, EGO 529, EGO 509 hat numaraları otobüsleri kullanarak Harikalar Diyarı’na gidebilirsiniz.

Harikalar Diyarı İletişim 

Adres: Yunus Emre Mahallesi, Ayaş Yolu Caddesi No:300, Sincan / Ankara
Telefon: (0312) 273 60 04