Floransa Katedrali

Santa Maria del Fiore, ya da bilinen ismiyle Floransa Katedrali, Duomo olarak da bilinmektedir. Katedralin bulunduğu yerde eskiden Antik Santa Resparata Kilisesi bulunmaktaydı. Bu kilisenin yerine yapılan, Santa Maria del Fiore’nin inşaatına 1296 yılında başlanmıştır. Katedralin ilk mimarı Arnolfo de Cambio’dur. Daha sonra birçok kez mimar değişmiştir. Katedralin en dikkat çekici noktalarından biri Giotto'nun Çan Kulesi olarak bilinen çan kulesidir. Bu kule, katedralin mimarlığını Giotto’nun yaptığı dönemde, 1333 ile 1337 yılları arasında eklenmiştir.

1357 yılından sonra mimarlık görevi Francesco Talenti ve Giovanni di Lapo Ghini’ye verilmiştir. 1412 yılına kadar inşa edilen katedralin bölümleri Santa Maria del Fiore'ye ithaf edilmiş ve tam olarak bilmeden açılışı gerçekleşmiştir. Katedral  Santa Maria del Fiore ismini de ithaf edildiği kişiden almaktadır. 

Yarım kalan katedral inşaatına 1420 yılında tekrardan başlatılmıştır. Özellikle kubbenin yapılması için bir yarışma organize edilmiştir. Yarışmayı kazanan Filippo Brunelleschi, katedral için çalışmaya başlamış ve kubbeyi inşa etmiştir. Brunelleschi, kubbeyi yaparken birçok yeni yönteme başvurmuştur. Bundan dolayı birçok yeni malzemeyi ve aleti bulduğu söylenir. Kubbe Rönesans dönemine ait özellikleri taşıyan ilk eserlerden birisidir. Tepesinde bir de feneri bulunmaktadır.

Bu yapı, Floransa Katedrali için önemli olduğu kadar, diğer Rönesans üslubundan etkilenen yapılar için de ilk örnek görevi gördüğünden, diğer yapılar için de çok önemlidir. 1436 yılında kubbe yapımı bitince; katedral, dönemin papası Papa IV. Eugenius tarafından kutsanmıştır. Böylelikle Floransa Katedrali resmi olarak ibadete açılmıştır.

Tarz olarak geç gotik esintileri taşıyan yapı, renkli mermer cephesiyle romanesk görünüme de yakın durmaktadır. Katedralin içiyse daha çok Rönesans dönemine ait gibi gözükmektedir. Oldukça yalın bir şekilde düzenlenmiştir. Latin Haçı olarak bilinen şekilde konumlandırılmıştır. Haç kollarının kesişim noktasının üzerinde kubbe yükselmektedir. Kolların kenarlarında yarım daire şeklinde beş şapel yerleştirilmiştir. Katedralin girişinde Paolo Uccello tarafından yapılmış olan 4 önemli dini kişinin isimlerinin bulunduğu bir saat bulunmaktadır. Kubbenin iç kısımlarındaki freskler oldukça ilgi çekmektedir. Katedraldeki bir diğer önemli nokta ise Kıyamet Günü isimli fresklerdir. Giorgio Vasari tarafından tasarlanan fresklerin boyaması Federico Zuccari tarafından yapılmıştır.

Katedralin bodrum katında mimarlarından biri olan Filippo Brunelleschi’nin mezarı bulunmaktadır. Aynı zamanda bodrumda Roma dönemine ait eserler de sergilenmektedir. Ayrıca aşağıda eski kiliseden kalan kalıntılar da görülebilir. Şehrin her yerinden görülen katedral, Floransa’nın en turistik noktalarının başında gelmektedir. Oldukça büyük olan yapının çan kulesine ve kubbesine çıkmak mümkündür.

Ziyaret Bilgileri:Pazartesi – Pazar 10:00 – 16:30 saatleri arasında ziyaret ediliyor. Katedrale giriş ücretsiz. Yanındaki çan kulesine ve kubbesine çıkmak için  Il Grande Museo Del Duomo bileti almak gerekmektedir.

Adres: Piazza del Duomo, 50122 FIoransa

Yol Tarifi: R Treni’yle Duomo:’ya ulaşım mümkün. Otobüs seçeneği içinse 11, 17, 25, 6, C2 ve LAP116 numaralı otobüslerden birini kullanabilirsiniz.

Yakın Yerler:Museo d'ell Opera Dell Duomo, Giotto'nun Çan Kulesi, Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Floransa, Piazza della Repubblica