Floransa Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Kuzey İtalya'daki Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa, şehrin içinden de geçen Arno Nehri çevresinde kurulmuştur. Geçmişte olduğu gibi bugün de İtalya ve Avrupa'nın önemli ticaret merkezlerinden biri olan Floransa, tarihi yapıları, muhteşem mimarisi ve sosyal yaşamıyla turistlerin ilgisini çekmektedir.

M.Ö 59 yılında Jül Sezar’ın ordusundan emekliye ayrılmış askerlere Arno Nehri vadisindeki bu verimli toprakları vermesiyle kurulmaya ve geliştirilmeye başlayan Floransa'nın bu dönemdeki adı “Florentia” idi. Köklü bir tarihe sahip olan şehrin en ihtişamlı zamanları, 15. yüzyılın ilk yarısında ünlü Medici Ailesi’nin buraya hakim olmasıyla başladı. Ailenin ilk önemli üyesi olan Cosimo büyük bir saray (Palazzo Medici) inşa ettirdi. Sonra yerine geçen oğlu Piero ve torunu Lorenzo çok gösterişli binalar inşa ettirmeye ve dönemin mimar ve heykeltıraşlarını maddi bakımdan desteklemeye devam ettiler. Lorenzo'nun 1469-1492 yılları arasındaki önderliği döneminde Floransa altın çağını yaşadı. Aralarında Michelangelo, Leonardo da Vinci ve Botticelli'nin de bulunduğu sanatçılara verilen destek ile İtalya yarımadasında Rönesans çağı başlamış oldu.

Rönesans’ın doğum yeri olarak bilinen Floransa, kültürü ve mimarisiyle dünyaca ünlü bir turizm kentidir. Şehirde önemli sanat galerileri ve müzeler bulunmaktadır.Leonardo da Vinci ve Michelangelo bu tarihi şehirde yetişmiş dünyaca ünlü sanatçılardır. Yine ünlü yazar ve şair Dante Alighieri bu şehirde yaşamış ve eserlerinde Floransa’dan ilham almıştır.

Bu kültürel durumu dışında Floransa bugün, Avrupa’nın en önemli ticari merkezlerinden biridir. Ancak bu romantik şehrin en önemli geçim kaynağı turizmdir. Yılda 10 milyon turist burayı ziyaret etmektedir. Akdeniz iklimine yakın subtropikal iklim özelliklerine sahip olması da, şehri kış aylarında da gezilebilir kılmaktadır.

Tanıtım Videosu: