Google+

Arama formu

Malatya

Mevsimsel açıdan bakıldığında, Malatya’ya gitmek için en doğru mevsim...
Devamı oku
Bulunduğu bölgenin engebeli bir araziye sahip olması nedeniyle yakın...
Devamı oku
Turizmin son yıllarda gittikçe geliştiği Malatya’da konaklama...
Devamı oku
Malatya’da şehir içi ulaşım genellikle Malatya Büyükşehir Belediyesi...
Devamı oku
Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Malatya’nın...
Devamı oku
Malatya, yıl içerisinde il merkezinde ve çevre ilçelerde olmak üzere...
Devamı oku
Malatya, buradan alışveriş yapmak isteyenler için geleneksel birçok...
Devamı oku
Ambulans: 112 Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü: 0 422 323 29 42...
Devamı oku
Malatya, bulunduğu bölgenin en kalabalık şehirlerinden biri olmasına...
Devamı oku
Malatya, 781.305 kişilik nüfusu ile Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde...
Devamı oku
Malatya, bulunduğu coğrafi konum neticesinde tarih boyunca birçok...
Devamı oku
Malatya, hem zengin kültürü hem de yeşil doğası nedeniyle gezilecek...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 25.8℃
Şub 28.9℃
Mar 32.3℃
Nis 33.8℃
May 32.4℃
Haz 30℃
Tem 27.7℃
Ağu 27.2℃
Eyl 27.8℃
Eki 29.5℃
Kas 28.4℃
Ara 26℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 781.305 / İklim: Karasal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Malatya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Malatya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Malatya, bulunduğu coğrafi konum neticesinde tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Tarihî kervan yollarının, İpek ve Kral Yolları’nın üzerinde kurulan şehirde ilk yerleşimler Neolitik Çağ’a kadar uzanmaktadır. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte 20 Nisan 1924’te il ilan edilen Malatya, günümüzde ise Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan ve 781.305 kişilik nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık 27. ilidir. Malatya iline bağlı 13 ilçe ve belediye bulunmaktadır. Şehrin nüfusunun 304.397’si Eski Malatya olarak bilinen Battalgazi ilçesinde, 304.269’u ise diğer merkez ilçesi Yeşilyurt’ta bulunmaktadır. Nüfusun geri kalanı başta Darende, Doğanşehir ve Akçadağ olmak üzere ilin diğer 11 ilçesine dağılmaktadır. Bu ilçelerde toplam 717 mahalle bulunur.
 

Tanıtım Videosu:

Malatya Gezilecek Yerler

Malatya Gezilecek Yerler

Malatya, hem zengin kültürü hem de yeşil doğası nedeniyle gezilecek görülecek yerler açısından önemli bir şehirdir. Şehrin tarihinde barındırdığı çeşitlilik, günümüzde de şehirdeki tarihî kalıntıların bir hayli fazla ve çeşitli olmasına sebep olmuştur. İlk yerleşimin milattan önce 7000’li yıllara uzandığı Malatya’da görülmesi gereken tarihî yerlerin birçoğu Malatya şehir merkezi ile birlikte Eski Malatya olarak bilinen Battalgazi ilçesinde toplanmıştır. Tarihi kadar doğal güzellikleriyle de kendine hayran bırakan Malatya’da gezilip görülmesi gereken yerlerin bazıları da şehir dışında kalan AkçadağDarende ve Arapgirgibi ilçelerde toplanmıştır. Barındırdığı çeşitlilik ve gezilecek görülecek yerlerin birbirinden uzak ilçelerde toplanmış olması nedeniyle Malatya’da gezilmesi gereken yerler için minimum iki gün ayrılması önerilmektedir.

Malatya Nerededir?

Malatya, 781.305 kişilik nüfusu ile Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde Yukarı Fırat Havzası’nda, doğu ile batı arasında yer alan önemli geçiş noktalarından birinde konumlanmıştır. Denizden yüksekliği yaklaşık 900-950 metre olan Malatya, Beydağı’nın kuzey eteğinde ve Malatya Ovası’nın güney kenarında bulunmaktadır. Malatya iline bağlı toplam 13 ilçe ve bu ilçelerde 717 mahalle bulunmaktadır. Nüfusu bakımından Türkiye’nin en kalabalık 27. şehri olan Malatya’nın nüfusunun yaklaşık yüzde sekseni Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerinde yaşamaktadır. Merkeze en yakın ilçeler Battalgazi ve Yeşilyurt iken, en uzak ilçeleri ise Kulancak ve Arapgir’dir.

İstanbul’a 1.114 kilometre, başkent Ankara’ya 661 kilometre ve en yakın liman şehri Mersin’e 458 kilometre uzaklıkta bulunan Malatya’nın en yakın komşu ili 98 kilometre ile Elazığ’dır. Komşu illeri olarak şehrin doğu sınırında Elazığ ve Diyarbakır, kuzeyde Sivas ve Erzincan, güneyde Adıyaman, batısında ise Kahramanmaraş bulunmaktadır.

Malatya’ya Ne Zaman Gidilir?

226346,1jpg.png

Mevsimsel açıdan bakıldığında, Malatya’ya gitmek için en doğru mevsim yazdır. Coğrafi yapısı nedeniyle Malatya ili kendi içerisinde birbirinden farklı iklim özellikleri barındırmaktadır. Yükselti durumuna göre yıllık ortalama sıcaklıklar 6 derece ile 13 derece arasında değişir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir il olmasına rağmen, Malatya karasal iklim ile Akdeniz ikliminin özelliklerini barındırır. İlkbahar ve sonbahar ayları hava sıcaklıkları gezilecek seviyede olsa da çok fazla yağış aldığı için Malatya şehrini gezmek için iklimsel açıdan ideal bir hava sunmaz. Kış aylarında ise özellikle Malatya’nın yüksek kesimlerinde tamamen karasal iklim koşulları sürdüğü için Malatya’yı ziyaret etmek için en ideal dönem hem sıcaklıkların yüksek olduğu hem de yağışın en az olduğu yaz dönemidir.

Malatya’yı ziyaret edilebilecek dönemlerin başında ise Malatya Kayısı Festivali’nin yapıldığı temmuz ayının ikinci haftası akla gelir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük festivali kapsamında birçok konser programı, spor programları ve daha nicesi yapılmaktadır. Geçtiğimiz senelerde çeşitli nedenlerle iptal edilse de gelecek senelerde tekrardan yapılması planlanan festival, Malatya’ya gitmek için önemli nedenlerden biri olabilir.

Son olarak, iklimsel olarak önerilmeyen ama kasım ayının ortalarında düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali, özellikle sinemaseverler için en iyi dönemlerden biri olacaktır. Kristal Kayısı ödüllerinin verildiği festivalde bir hafta boyunca uzun metraj ve kısa metraj kategorilerinde birbirinden güzel filmler gösterilmekte ve sinema dünyasının ünlü isimleri Malatya’yı ziyaret etmektedir.

Malatya’ya Nasıl Gidilir?

223992,yasam-ve-spor-merkezijpg.png

Bulunduğu bölgenin engebeli bir araziye sahip olması nedeniyle yakın bir döneme kadar Malatya ulaşımı zor olan bir il olarak bilinmekteydi. Ancak günümüzde Malatya’ya hem kara hem hava hem de demiryolları ile ulaşmak gayet rahat bir hale gelmiştir.

Türkiye’nin birçok önemli kent merkezinden, Malatya’nın il merkezinin 5 kilometre uzağında bulunan Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne seferler düzenlenmektedir. Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Malatya il merkezine gitmek için belediye otobüsü, minibüs ve taksi gibi imkânlar bulunmaktadır.

Önemli kara yolları üzerinde bulunan Malatya’ya İstanbul üzerinden sırasıyla Ankara, Kayseri rotası izlenerek ulaşılabilir. İzmir üzerinden Malatya’ya ulaşmak için ise Afyonkarahisar, Konya, Kayseri rotasının izlenmesi gerekmektedir. Malatya, D300 kara yolu ile Kayseri’ye, D850 kara yolu ile Adıyaman’a, D875 kara yolu ile Sivas’a ve D330 kara yolu ile ise de Kahramanmaraş’a bağlanmaktadır.

Şehrin havayolu ulaşımı, Malatya merkeze 30 kilometre uzaklıkta Akçadağ ilçesinde bulunan Erhaç Havalimanı üzerinden yapılmaktadır. Erhaç Havalimanı’na yılın her dönemi İstanbul ve Ankara üzerinden çeşitli özel hava yolu firmalarının günlük tarifeli seferleri düzenlenmektedir. Yaz sezonlarında İzmir ve Antalya’ya uçuşların da bulunduğu Erhaç Havalimanı’nda yurtdışı terminali de bulunmaktadır. Yurtdışı terminalinden belirli sezonlarda başta Almanya’nın Frankfurt şehri olmak üzere bazı Avrupa şehirlerinden de doğrudan ulaşım mümkündür. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için ise Havaş’ın servisleri bulunmaktadır. Yaklaşık 45 dakika süren yolculuğun ücreti 2017 sonu itibariyle 11 TL’dir.

Ek olarak Malatya’ya çevre illerden ve Ankara’dan tren ile ulaşmak da mümkündür. Güney Kurtalan Ekspresi, Van Gölü Ekspresi ve Fırat Ekspresi rotası üzerinde bulunan Malatya’ya ilgili rotalar üzerinden trenle de ulaşılabilir.

Malatya şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Malatya’da Nerede Kalınır?

Malatya’da Nerede Kalınır?

Turizmin son yıllarda gittikçe geliştiği Malatya’da konaklama seçenekleri de gün geçtikçe artmaktadır. Bulunduğu konum doğrultusunda bölgenin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Malatya’da her türlü zevke ve bütçeye hitap edecek 3 yıldızdan 5 yıldıza kadar otel seçenekleri ve pansiyonlar bulunmaktadır. 5 yıldızlı oteller lüks konaklama gerçekleştirmeyi seven misafirleri ağırlarken pansiyonlar ise daha çok bütçe odaklı konaklama tercih edenleri misafir etmektedir.

Malatya il merkezinde konaklanacak noktaların başında İnönü Caddesi veya çevre yolu üzerindeki oteller akla gelmektedir. Şehrin merkezi ve turistik bölgesi olan bu bölgede her türlü ihtiyaca karşılık verecek konaklama imkânları bulmak mümkündür.

Malatya pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Malatya Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Malatya Otelleri
En Uygun Fiyatlı Malatya Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Malatya Otelleri

Malatya Şehir İçi Ulaşım

Malatya Şehir İçi Ulaşım

Malatya’da şehir içi ulaşım genellikle Malatya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri’nin sağladığı belediye otobüsleri ve trambüsler ile birlikte, dolmuşlar ve taksi ile sağlanır. Belediye otobüsleri 77 güzergâh ve 2.000’den fazla ara durağıyla birlikte Malatya ili merkezine ve ilçelerine ulaşım sağlar. Ayrıca; 2015 yılının mart ayından itibaren Maşti – İnönü Üniversitesi arasında 57 istasyonu ile birlikte 36 kilometrelik rotada hizmet veren ve elektrik ile çalışan trambüsler, Türkiye’de toplu taşımada türünün ilk örneğidir. Toplu taşıma imkânları genel olarak 06.00 – 23.30 saatleri arasında bulunmaktadır. Gece saatleri için ise tek alternatif taksidir.

Malatya Mutfağı

Malatya Mutfağı

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Malatya’nın mutfağı da bu çeşitlilikten etkilenmiştir ve ziyaretçilerine zengin bir içerik sunmaktadır. Malatya mutfağının geleneksel yemeklerinde et ve bulgur iki önemli malzeme olarak karşımıza çıkar.

Malatya’da köftenin ayrı bir yeri bulunmaktadır, özellikle ana malzeme olarak bulgur kullanılan köftelerin 70’ten fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu köftelerde genel olarak et kullanılmaz iken et kullanılarak yapılan köfteler de bulunur. Bu köftelerin birkaçı analıkızlı, içli köfte, kiraz yaprağı köftesi, kurşun geçmez köfte ve keloğlan köftesidir.

Malatya Gece Hayatı 

Malatya Gece Hayatı 

Malatya, bulunduğu bölgenin en kalabalık şehirlerinden biri olmasına rağmen gece hayatı konusunda pek fazla seçenek sunmamaktadır. Gece hayatının pek fazla şekillenmemesinin öncelikli nedeni bölge halkının muhafazakâr yapısı olarak söylenebilir. Bununla birlikte bölgede hizmet veren birkaç meyhane ve son yıllarda öğrenci nüfusu ile ortaya çıkan birkaç bar ve kafe ile şehrin gece hayatı şekillenmektedir.

Malatya’daki Festivaller

 

Malatya’daki Festivaller

Malatya, yıl içerisinde il merkezinde ve çevre ilçelerde olmak üzere birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Bu festivallerin bazılarının detayları aşağıdaki gibidir:

Malatya Uluslararası Film Festivali: 2010 yılından beri yapılan Malatya Uluslararası Film Festivali, bir hafta boyunca sinemaseverleri Malatya şehrine toplar. Ulusal ve uluslararası kategorilerde Kristal Kayısı ödüllerinin dağıtıldığı festival bir hafta sürmektedir ve her sene kasım ayının ortasında düzenlenmektedir.

Malatya Kayısı Festivali: Her yıl temmuz ayının ikinci haftasında düzenlenen bir festival olmasına rağmen çeşitli sebeplerle son birkaç yıldır düzenlenemeyen festival, gelecek senelerde tekrardan Malatya’nın en önemli festivallerinden biri olmayı amaçlamaktadır. Adı Malatya ile özdeşleşen kayısıyı ve Malatya’yı dünyaya tanıtma amacıyla gerçekleştirilen festivalde konser programları ve spor müsabakaları düzenlenir.

Malatya’da Alışveriş

Malatya’da Alışveriş

Malatya, buradan alışveriş yapmak isteyenler için geleneksel birçok seçenek barındırmaktadır. Her ne kadar son yıllarda şehrin çeşitli yerlerinde modern alışveriş merkezleri kurulmaya başlanmışsa da şehirde geleneksel çarşı ve pazarlar halen varlığını korumaktadır. Bu çarşıların başında Şire Pazarı, Esnaflar Çarşısı ve Bakırcılar Çarşısı gelmektedir.

Malatya İçin Faydalı Bilgiler

Ambulans: 112

Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü: 0 422 323 29 42

Malatya Valiliği: 0 422 323 02 43

Malatya Belediyesi: 0 422 377 10 00

Malatya Emniyet Müdürlüğü: 0 422 212 55 00