Arslantepe Ören Yeri

Malatya il merkezinin 7 km uzağında, Orduzu beldesinde bulunan Arslantepe, Türkiye’deki en büyük höyüklerden biridir. Arslantepe’de yapılan kazılar buradaki ilk yerleşimlerin MÖ 5.000 yılına kadar gittiğini göstermektedir. Tarih içerisinde Roma ve Bizans dönemlerine de tanıklık etmiş Arslantepe’de bulunan kalıntıların bazıları günümüzde Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde, bazıları ise Malatya Müzesi’nde sergilenmektedir. İlk kazılarda bulunan Kral Tarhunza ve aslan heykelleri o dönemler Malatya’da müze bulunmadığı için Ankara’ya taşınmış ancak ilerleyen dönemlerde Arslantepe Açıkhava Müzesi’nin girişine aynı ölçüde kopyaları koyulmuştur.

1200px-Arslantepe5.jpg

Arslantepe Arkeolojik Alanı, Malatya’nın yaklaşık 7 kilometre uzağında bulunan bir höyüktür. Türkiye’deki en büyük höyüklerden biri olma unvanını elinde bulunduran Arslantepe Arkeolojik Alanı, ilk yerleşimin milattan önce 5000’li yıllara kadar gitmesi sebebiyle dünyanın gözünü çevirdiği ilgi çekici yerler arasında bulunmaktadır. İlk devlet şeklinin ortaya çıktığı resmî, dinî ve kültürel bir merkez olan Arslantepe, yolunuz Malatya’ya düşerse gezmeden dönmemeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

Malatya Arslantepe Antik Kenti Hakkında Bilgi

Malatya’nın olduğu kadar Türkiye’nin de en önemli arkeolojik alanları arasında yer alan Arslantepe höyüğü, yerleşimin milattan önce 5000 ile milattan sonra 6. yüzyıla kadar devam ettiği bilinen bir alandır. Höyükte yapılan kazılar arasında önemli pek çok eser bulunmuştur. Arkeolojik alan 2014 senesinden bu yana UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde de yer almaktadır. Malatya’nın Orduzu Belediyesi sınırları içinde konumlanan höyük binlerce sene boyunca üst üste yığılan yerleşim tabakalarından meydana gelir.

Asur istilasına kadar şehir olarak yaşantısına devam eden yerleşim, sonraki zamanlarda terk edilmiştir. Milattan sonra 6. yüzyılda ise Roma höyüğü olarak kullanılmıştır. Ayrıca milattan önce 2000 senesinde Arslantepe’nin, Fırat Nehri’ne doğru genişleyen Hitit İmparatorluğu’nun bir şehri olarak kullanıldığı bilinir.

1961 senesinden beri İtalyan Arkeoloji Heyeti tarafından kazılan alan, yaklaşık olarak 4,5 hektarlık bir alana yayılmıştır. 50 yılı aşkın süredir devam eden bu çalışmalar sayesinde medeniyetimizin yapı taşları da ortaya çıkar.

Arslantepe Höyüğü Buluntuları

Arslantepe’de Geç Kalkolitik Dönem’den Demir Çağı’na Hitit’lerden Roma ve Bizans’a kadar pek çok medeniyetin de izlerine rastlamanız mümkün. İlk şehir devletinin kurulmasına ev sahipliği yapan Malatya’daki höyükte yaklaşık olarak 5 bin 500 senelik kerpiç bir saray gün yüzüne çıkmış durumda. Tapınak, kılıçlar ve mızraklar da zamanın anlaşılmasında önemli rol oynuyor.

Arslantepe höyüğünün girişinde Geç Hitit Dönemi’ne ait aslan heykelleri ve devrilmiş bir kral heykeli bulunuyor. Ayrıca kerpiçten yapılmış olan saray da 2 bini aşkın mühürle ilk şehir devletinin yapılarını işaret ediyor. Tarihî alandan çıkarılan diğer eserler arasında Mezopotamya ile oldukça benzerlik gösteren çok sayıda çanak ve çömlekler de bulunuyor. Bakır, kurşun, gümüş, altın ve alaşımlarından oluşan metal eserlere de ev sahipliği yapan höyükte, mızrak ve kılıç gibi eşyalar da silah kullanımına ait ilk örnekleri ortaya çıkarıyor. Kazı alanından çıkarılan eserleri de görmek isterseniz Malatya Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Malatya Arkeoloji Müzesi: Giriş ücreti bulunmayan müzede, tarihsel olarak dizilmiş eserleri ziyaret edebilirsiniz. Kazı alanından çıkarılan eserleri görmek için 15 Nisan – 2 Ekim tarihleri arasında 09.00 – 19.00, 3 Ekim – 14 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatlerinde müzeye gidebilirsiniz. Müzenin ayrıca etnografya salonu olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Kapsamlı bir ziyaret yaparak şehrin yaşantısı hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Adres: Hasan Varol Mahallesi, Malatya Merkez / Malatya
Telefon: (0422) 321 30 06

Arslantepe Arkeoloji Alanı Ziyareti İçin Yeme-İçme Rehberi 

Malatya’da bulunan Arslantepe Arkeoloji Alanı’nı ziyaret edecek olursanız tarihî açıdan oldukça zengin bir ziyarette bulunmuş olacaksınız. Bu ziyaretten sonra kendine has mutfağı ile de gidenleri kendine hayran bırakmayı başaran Malatya’nın yöresel tatlarına merhaba demelisiniz. Şehrin yöresel tatları arasında sulu köfte olarak bilinen gırık, bulgurlu köfte olan banıklahana köftesi başı çekiyor. Ayrıca kara çorba, acılı ayran, analıkızlı çorbası, içli köfte, kayısılı kavurma, pimpirim çorbası, kayısı tatlısı ve Malatya kömbesi yer alıyor. Malatya’da gidebileceğiniz restoranları tercih edebilirsiniz.

Arslantepe Arkeoloji Alanı Giriş Ücreti 

Fırat Nehri üzerindeki Karakaya Baraj Gölü’nün batısında kalan Arslantepe Arkeoloji Alanı için herhangi bir giriş ücreti ödemeniz gerekmiyor.

Arslantepe Arkeoloji Alanı Ziyaret Saatleri 

Arslantepe Arkeoloji Alanı Yaz Dönemi Ziyaret Saatleri: (15 Nisan – 2 Ekim ) 09.00 – 19.00

Arslantepe Arkeoloji Alanı Kış Dönemi Ziyaret Saatleri: (3 Ekim – 14 Nisan ) 08.00 – 17.00

Tatil günü bulunmayan ören yerini istediğiniz her gün ziyaret edebilirsiniz.