Malatya Mutfağı

18ORCK_1280.jpg

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Malatya’nın mutfağı da bu çeşitlilikten etkilenmiştir ve ziyaretçilerine zengin bir içerik sunmaktadır. Malatya mutfağının geleneksel yemeklerinde et ve bulgur iki önemli malzeme olarak karşımıza çıkar.

Malatya’da köftenin ayrı bir yeri bulunmaktadır, özellikle ana malzeme olarak bulgur kullanılan köftelerin 70’ten fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu köftelerde genel olarak et kullanılmaz iken et kullanılarak yapılan köfteler de bulunur. Bu köftelerin birkaçı analıkızlı, içli köfte, kiraz yaprağı köftesi, kurşun geçmez köfte ve keloğlan köftesidir.

Malatya mutfağının en gözde yemeklerinden birisi de kâğıt kebabıdır. Şehir genelinde kâğıt kebabı yapan bir sürü lokanta bulunsa da bu lokantalardan en meşhuru Hacıbaba Sinan Et Lokantası’dır. 1942 yılından beri Malatya’da hizmet veren lokantada kâğıt kebabı ile birlikte Malatya mutfağının seçkin lezzetlerini de müşterilerine sunmaktadır.

Kâğıt kebabıyla birlikte kuzu dolma, kaburga dolması, geleli kebap, incik kebabı, kuzu tandır, patlıcan tava ve domatesli kebap gibi lezzetler Malatya ile özdeşleşen et yemeklerinin başında gelmektedir. Ahmet Bey Yöresel Ev Yemekleri, Malatya şehrine özgü ev yemeklerini denemek isteyenlerin uğrak noktası haline gelmiş bir restorandır. Analıkızlı, kiraz yaprağı sarması, içli köfte gibi yerel lezzetleri barındıran lokanta, bölgede ev yemeği tadında lezzetleri bulabileceğiniz mekânların başında gelmektedir.

Malatya’da Adana tipi kebap yemek isteyenlerin en uğrak noktası da Öz Güngör Kebap Salonu’dur. Bakırcılar Çarşısı’nda bulunan kebapçıda sadece tek bir çeşit kebap satılmaktadır ve lezzetiyle ziyaretçilerine kendine hayran bırakmaktadır.

Malatya, tarihsel çeşitliliğinin yanında mutfak olarak da ziyaretçilerine birçok seçenek sunmaktadır ve ziyaretçileri bu anlamda şehirden memnun ayrılmaktadır.