Malatya’da Nerede Kalınır?

bedroom-462772_1280.jpg

Turizmin son yıllarda gittikçe geliştiği Malatya’da konaklama seçenekleri de gün geçtikçe artmaktadır. Bulunduğu konum doğrultusunda bölgenin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Malatya’da her türlü zevke ve bütçeye hitap edecek 3 yıldızdan 5 yıldıza kadar otel seçenekleri ve pansiyonlar bulunmaktadır. 5 yıldızlı oteller lüks konaklama gerçekleştirmeyi seven misafirleri ağırlarken pansiyonlar ise daha çok bütçe odaklı konaklama tercih edenleri misafir etmektedir.

Malatya il merkezinde konaklanacak noktaların başında İnönü Caddesi veya çevre yolu üzerindeki oteller akla gelmektedir. Şehrin merkezi ve turistik bölgesi olan bu bölgede her türlü ihtiyaca karşılık verecek konaklama imkânları bulmak mümkündür.

Malatya merkezde lüks konaklama seçenekleriyle öne çıkan otellerin başında Double Tree by HiltonMalatya gelir. İnönü caddesinde bulunan Double Tree by Hilton Malatya, 5 yıldızlı hizmetiyle Malatya Müzesi’nin yaklaşık 3 kilometre uzağında bulunmaktadır. 5 yıldızlı hizmetiyle Malatya şehir merkezinde öne çıkan diğer oteller Anemon Malatya, Dival ve Ramada Plaza Altın Kayısı Malatya’dır. Anemon Malatya ve Dival Hotel şehir merkezine nispeten uzakta kalsa da Levent Kanyonu’nun ve Erhaç Havalimanı’nın bulunduğu Akçadağ ilçesine ve Maşti Otogar’a daha yakın bir konumda bulunmaktadır.

5 yıldızlı otellerin yanı sıra kentte öne çıkan 3 ve 4 yıldızlı tesisler de bulunmaktadır. Beşkonaklar, Bakırcılar Çarşısı, Şire Pazarı ve İnönü Çarşısı’na yürüyüş mesafesinde bulunan 4 yıldızlı Hanem Otel ziyaretçilerini kaliteli bir hizmet ile ağırlamaktadır. Çevre yolu üzerinde bulunan 3 yıldızlı Otel Avşar ve 4 yıldızlı YZE Pırlanta Otel bu bölgenin kaliteli konaklama imkânı sunan diğer otelleridir. Malatya il merkezinde butik bir konaklama için Anatolia Boutique Hotel, çevreyolu üstünde eski otogar karşısında hizmet vermektedir. Bu konumda konaklamayı tercih eden ziyaretçiler 15 – 20 dakikalık bir yürüyüş sonrasında Şire Pazarı, Etnografya Müzesi ve Atatürk Evi gibi Malatya’ya gelince gezilmesi gereken yerlere rahatlıkla ulaşabilir.

Yukarıda belirtilen alternatiflere ek olarak, Malatya il merkezinde konaklama imkânı sağlayan öğretmen evi, polis evi veya İnönü Üniversitesi ziyaretçi evi gibi yerler de bulunmaktadır.

Malatya’da doğa turizmi dendiğinde akla gelen ilçelerin başında gelen ve Tohma Çayı Kanyonu, Günpınar Şelalesi gibi doğal güzellikleriyle öne çıkan Darende ilçesinde de sınırlı konaklama imkânları bulunur. Darende ilçesinde bulunan Tiryanafil Otel ve Otel Darende bu bölgede konaklamak isteyen misafirlerine hizmet verirken, alternatif olarak Darende Öğretmen Evi de konaklama imkânı sunmaktadır.

Son olarak, üzümü ve bağ bozumu şenlikleri ile ünlü ve Malatya il merkezine en uzak konumdaki ilçe olan Arapgir ilçesinde otantik bir handa konaklamak için Millet Han Butik Otel tercih edilebilir. Bu ilçede bulunan Arapgir Nazar Otel, Arapgir’de konaklamak için diğer bir alternatiftir. Arapgir ilçesinde aynı zamanda konaklama imkânı sağlayan Arapgir Öğretmen Evi de bulunmaktadır.