Malatya Gece Hayatı 

DSC04923_1280.JPG

Malatya, bulunduğu bölgenin en kalabalık şehirlerinden biri olmasına rağmen gece hayatı konusunda pek fazla seçenek sunmamaktadır. Gece hayatının pek fazla şekillenmemesinin öncelikli nedeni bölge halkının muhafazakâr yapısı olarak söylenebilir. Bununla birlikte bölgede hizmet veren birkaç meyhane ve son yıllarda öğrenci nüfusu ile ortaya çıkan birkaç bar ve kafe ile şehrin gece hayatı şekillenmektedir.

Bölgenin gece hayatına şekil veren en önemli mekânlardan biri Altınyunus Restoran, Malatya – Elazığ yolu üzerinde 5. kilometrede yer almaktadır. Yedi ayrı salonu ve açık bölümü de bulunmakta olan restoran, Malatya halkının düğün ve mezuniyet gibi özel günlerini kutlamak için de akla gelen ilk yerlerden biridir. Karakaya Baraj Gölü’nü görmesi, canlı müziği ve mezeleri, spesiyalleri ve alkollü - alkolsüz içeceklerden oluşan menüsüyle Malatya’da gece hayatı denince akla gelen ilk yerlerden biridir.

Malatya merkezde bulunan Doğu Birahanesi ve Şadırvan Fıçı Bira, Malatya’da gece hayatı denince akla gelen diğer yerlerden birkaçıdır. Meze çeşitleriyle birlikte öne çıkan bu iki mekân 1980’li yıllardan beri hizmet vermekte ve yılların tecrübesi meze çeşitlerine de yansımaktadır.

Malatya’da gece hayatı denince öne çıkan mekânlardan biri de her ne kadar menüsünde alkollü içecekler bulunmasa da lezzetli seçenekleriyle Quzuu Restoran & Cafe’dir. Menüsü ile öne çıkan bu mekân Malatya’nın son yıllarda en çok tercih edilen yerlerinden biri haline gelmiştir. Menüsünde dünya ve Anadolu mutfağının seçkin örnekleriyle birlikte nargile de bulunan mekân, her gün gece 12.00’ye kadar hizmet vermektedir.

Yukarıda belirtilen mekânlarla birlikte Malatya’da özellikle öğrencilerin takıldığı çeşitli mekânlar ve kafeler bulunmaktadır. Bunlar dışında gece hayatı pek parlak olmasa da Malatya, gece hayatı konusunda da sınırlı ancak zengin imkânlar sunan mekânlarıyla alternatifler sunan bir şehir olarak bilinmektedir.