Malatya’da Alışveriş

19PESTL_1280.jpg

Malatya, buradan alışveriş yapmak isteyenler için geleneksel birçok seçenek barındırmaktadır. Her ne kadar son yıllarda şehrin çeşitli yerlerinde modern alışveriş merkezleri kurulmaya başlanmışsa da şehirde geleneksel çarşı ve pazarlar halen varlığını korumaktadır. Bu çarşıların başında Şire Pazarı, Esnaflar Çarşısı ve Bakırcılar Çarşısı gelmektedir.

Malatya geleneksel el sanatları açısından da gelişmiştir. Halı ve kilim dokumacılığıyla öne çıkan Malatya’da el dokuması halı ve kilimler çeşitli mağazalarda satılır. Malatya’nın el sanatı ile ünlü bir diğer eşyası ise tahta çivili ayakkabılardır. Günümüze kadar varlığını sürdürmüş bu sanat, geçmişte birçok zanaatkâr tarafından yapılsa da günümüzde sadece bir tane usta tarafından üretilmektedir. Malatya’da alınabilecek en geleneksel eşyalardan biri olması nedeniyle halen ilgi gören ayakkabılar, Arapgir’de yaşayan Erol Hakan Usta tarafından sipariş üzerine imal edilmektedir.

Şire Pazarı: Malatya denince akla gelen şeylerden ilki kayısı olduğu için Malatya’dan yapılacak olan alışverişte kayısı ve kayısı ile üretilen çeşitli ürünler öne çıkmaktadır. Şire Pazarı da günümüzde kayısı ile yapılan tüm ürünlerin satıldığı bir çarşı olarak önemli bir konumda bulunmaktadır. Şire kelimesinin anlamı her ne kadar ‘üzüm ve diğer meyvelerin suyu’ olsa da Şire Pazarı aslında “Kuru Kayısı Pazarı” olarak geçmektedir. Burada kuru kayısının birçok çeşidi ile birlikte kayısıdan üretilen kayısı lokumu, kayısı döneri, kayısı sucuğu gibi Malatya ile özdeşleşen tatlar satılmaktadır.

Bakırcılar Çarşısı: Geleneksel çarşı örneklerinin bir tanesi de Bakırcılar Çarşısı’dır. Çarşı yakın geçmişte yöre halkı tarafından da büyük rağbet gören bir yer olmasına rağmen günümüzde özellikle el yapımı hediyelik eşyaların satıldığı bir çarşı haline gelmiştir ve otantik havası ile ziyaretçileri kendine çekmektedir.

Malatya Park AVM: Son yıllarda gelişen alışveriş merkezi kültürünün Malatya’daki öncüsü Malatya Park AVM’dir. Beş katlı alışveriş merkezinde 150’den fazla mağaza, sinema, buz parkı ve bowling salonu bulunmaktadır.