Malatya’daki Festivaller

Malatya, yıl içerisinde il merkezinde ve çevre ilçelerde olmak üzere birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Bu festivallerin bazılarının detayları aşağıdaki gibidir:

Malatya Uluslararası Film Festivali: 2010 yılından beri yapılan Malatya Uluslararası Film Festivali, bir hafta boyunca sinemaseverleri Malatya şehrine toplar. Ulusal ve uluslararası kategorilerde Kristal Kayısı ödüllerinin dağıtıldığı festival bir hafta sürmektedir ve her sene kasım ayının ortasında düzenlenmektedir.

Malatya Kayısı Festivali: Her yıl temmuz ayının ikinci haftasında düzenlenen bir festival olmasına rağmen çeşitli sebeplerle son birkaç yıldır düzenlenemeyen festival, gelecek senelerde tekrardan Malatya’nın en önemli festivallerinden biri olmayı amaçlamaktadır. Adı Malatya ile özdeşleşen kayısıyı ve Malatya’yı dünyaya tanıtma amacıyla gerçekleştirilen festivalde konser programları ve spor müsabakaları düzenlenir.

Yeşilyurt Kiraz Festivali:Yeşilyurt ve Gündüzbey beldelerinde yetişen Dalbastı kirazının tanıtımı ve yörenin isminin duyurulması için yapılan festivaldir. En son 2017 yılında 23’üncüsü gerçekleşen festival, her yıl haziran ayının sonu ile temmuz ayının başları gibi yapılmaktadır.

Arapgir Bağbozumu Şenlikleri: Üzümü ile ünlü olan Arapgir ilçesini ve üzümünü tanıtmak amacıyla her sene düzenlenen şenlikler eylül ayının ilk haftası gerçekleştirilir.

Melita’dan Battalgazi’ye Tarih – Kültür – Arkeoloji – Sanat Günleri: Her sene eylül ayının son haftası düzenlenen günlerde eski Malatya’nın tanıtımı amaçlanmaktadır. Eski Malatya’ya tarihsel, kültürel, arkeolojik ve sanat açısından yaklaşılan aktivitelerin bulunduğu şenlik, Malatya’nın Battalgazi ilçesinde düzenlenmektedir.

Detayları ile bahsedilen festival ve şenlikler dışında Malatya ve çevre ilçelerinde Akçadağ Kültür ve Sanat Şenlikleri, Doğanyol Nar Festivali, Hekimhan Ceviz ve Kültür Festivali, Arguvan Türkü Festivali Darende Zengibar Karakucak Güreşleri gibi festival ve şenlikler düzenlenmektedir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.