Leonardo da Vinci Bilim ve Teknoloji Müzesi

Tam adı Leonardo di ser Piero da Vinci olan ünlü ressam ve mucit 15 Nisan 1452 tarihinde dünyaya geldi. İtalyan kökenli sanatçı Da Vinci, ünlü tabloları ve bilimsel çalışmaları ile tarihte adından en çok söz ettiren şahsiyetlerden biridir. Ünü sanat ve bilim insanının doğumunun 500. yılı şerefine açılan Leonardo da Vinci Bilim ve Teknoloji Müzesi, İtalya’nın moda başkenti Milano’da bulunuyor.

Bu müzede efsane bilim adamı Da Vinci’nin çizimlerinden yola çıkarak oluşturulan dünyanın en kapsamlı makine koleksiyonu sergilenir. Müze Via San Vittore’de bulunuyor. Ulaşım için metro hatlarını kullanabilirsiniz. 

16. yüzyılın başlarında Olivetan rahipleri için inşa edilen manastırın düzenlenmesiyle oluşturulan müze daha ilk bakışta tarihi esintilerini hissettiriyor. Geçmiş yıllarda zaman zaman savaşlar sebebiyle askeri üs olarak da kullanılan bina, 1947’de teknoloji müzesine dönüştürülüp 1953’te ziyarete açılmıştır.

Müzede ilerledikçe zamanla gelişen teknolojinin tarihine bir yolculuğa çıkmış oluyorsunuz. Şimdi gezi sırasında karşılaşılacak eserlere bakalım.

Regina Margherita: Müzenin henüz birinci katında ziyaretçilerin karşısına çıkan bu makine, 1800’lerde ipek fabrikasında dokuma ve aydınlanma amacıyla kullanılan bir buhar jeneratörüdür. Bu cihaz aynı zamanda buhar gücünden elektrik elde etmenin de dünya üzerindeki sembolü niteliğindedir. Müzenin ilerleyen bölümünde ise işler biraz daha karmaşık bir hal alıyor. Kara madde teorileri ve ışığın yansıtılmasıyla alakalı deneysel alanlardan oluşan bölümler ziyaretçileri merak içerisinde bırakıyor. Karanlık madde teorileri üzerine çalışmaların yapıldığı bölümde bu sistemin tüm evren üzerine etkisine şahit olurken ışığın yansıması ile alakalı serginin yer aldığı bölümde özellikle beyaz ışığın etkilerini çok açık bir şekilde görebilirsiniz.

Müzenin ikinci katı tamamıyla uzayla alakalı olarak tasarlanmıştır. Bu katta ziyaretçiler Sovyet Kozmonotların kullandığı araçlar ve aksesuarların yanı sıra Ay’dan getirilen taşa kadar görülecek ilginç şeylere şahit olabilirler. Uzay aracı kullanımı simülasyonu ile kendinizi astronotların yerinde hayal edebileceğiniz bu müzede gezintiniz sonunda bilime, teknolojiye ve tabi ki Leonardo Da Vinci’ye bir kez daha hayran olacaksınız.

Müzenin diğer bölümleri buharlı makineler üzerine ağırlık vermiştir. Harflere göre ayrılan odalarda buhar gücüyle çalışan trenler ve gemiler sergilenmektedir.

Adres: Via San Vittore, 21, 20123 Milano MI, İtalya

Yol Tarifi: Kırmızı hat olarak geçen M1 numaralı metroyu kullanıp S. Ambrogio Metro İstasyonu’nda inmelisiniz. Otobüsü tercih ederseniz de 94 numaralı otobüslere binebilirsiniz.

Giriş-Çıkış Saatleri ve Ücret Bilgileri: 09:30’da açılan müze Cuma günü haricinde 18:30’a kadar ziyarete açıktır. Cuma günü 17:00’de kapanan müze Pazartesi günü ise kapalı. Müzenin giriş ücreti 10 Euro. 18-26 yaş aralığındaki ziyaretçiler için ise bu ücret 7.5 Euro olmaktadır.

Yakın Yerler: Santa Maria delle Grazie Bazilikası, Arkeoloji Kent Müzesi