Milano Gezilecek Yerler

Her ne kadar Milano, alışverişin mabedi olarak anılsa da, aslında ziyaretçilerine tarihi yapıları ve sanat müzeleri ile de pek çok turistik gezilecek alan da sunmaktadır. Da Vinci'nin bazilikanın duvarına resmettiği eserinden Gotik kiliselere kadar pek çok özel şeyi burada görmek mümkündür.


Duomo Katedrali

Asıl adı “Duomo di Milano” olan, bizlerin Duomo Katedrali olarak adlandırdığı bu devasa yapı, Milano şehrinin simgesi sayılmaktadır. Dolayısıyla turistik seyahatlerde ilk görülmesi gereken yerler arasındadır.Bulunduğu geniş meydan “Piazza del Duomo”ya da adını veren bu ihtişamlı katedral, 11.700 metrekarelik bir alana kurulmuştur.

Devamını Oku

Galleria Vittorio Emanuele II

Modanın kalbi sayılan Milano’da görülebilen dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Galleria Vittorio Emanuele II, Piazza del Duomo’da ihtişamlı Duomo Katedrali’nin çok yakınındadır. Adını, İtalya Krallığı’nın ilk kralı Vittorio Emanuele II’den almıştır. Milano'nun moda merkezi olmasında en önemli adreslerden biri olan Galleria Vittorio Emanuele II, Milano'yu özellikle alışveriş için ziyaret edenlerin mutlaka listesinde yer alıyor. 

Devamını Oku

La Scala

Orijinal adı “Teatro alla Scala” olan ve tüm dünyada La Scala olarak anılan bu ihtişamlı opera evi, Milano’da kendi adını verdiği Piazza della Scala adlı meydanda yer alıyor. Tüm dünyada opera dinlemeyen kişilerin bile adını duyduğu bu yapının geçmişi, “Nuovo Regio Ducale Teatro alla Scala” adıyla 3 Ağustos 1778 tarihindeki resmi açılışa dayanıyor.

Devamını Oku

Santa Maria delle Grazie

Santa Maria delle Grazie bazilikası, tarihi dokusu ve mimarisinden ziyade içerisindeki eserler ile insanların ilgisini gören yerlerin başında gelmektedir. Öyle ki, internetten bilet satışları yapılan bu küçük kilise için turist akını oluşmakta, saatlerce sıra beklenilmektedir.

Devamını Oku

Sforzesco Şatosu

Orijnal adı Castello Sforzesco olan bu ihtişamlı yapı, Via Dante Bulvarı’nın sonunda yer almaktadır. Milan Dükü Francesco Sforza tarafından 15. yüzyılda inşa edilmiştir. 16. ve 17. yüzyıllarda yapılan genişletme çalışmalarının ardından Avrupa’nın en büyük kalelerinden biri haline gelmiştir.

Devamını Oku

Pinacoteca di Brera

Milano şehrinin bir diğer estetik bölgesi Brera, asırlardır sanat eserlerine ev sahipliği vazifesini yerine getiren Pinacoteca di Brera galerisiyle ünlenmiş bir bölgedir. Galeriye giriş ücreti tam 10 Euro, indirimli 7,5 Euro. Pinacoteca di Brera Pazartesi hariç her gün 08:30-19:15 saatlerinde ziyarete açık.

Devamını Oku

Altın Dörtgen

İtalya'nın Milano kenti denildiği zaman akla ilk gelen şey şüphesiz modadır. Modanın başkenti kabul edilen Milano, değişen ve gelişen modanın her zaman nabzını tutmuştur. Milano'nun moda merkezi olan dört bölgesinin bir araya gelmesiyle oluşan Milano Altın Dörtgen (Quadrilatero d’Oro); Via Della Spiga, Via San't Andrea, Via Manzoni ve Via Montenapoloene'den meydana gelir.

Devamını Oku

Brera Bölgesi

Brera Bölgesi'nde bütün sokaklar tıpkı Milano'nun genelinde olduğu gibi son derece lüks ve modern bir dokuya sahip. Lüks marketlerin yanı sıra pek çok moda butiği de Brera sokaklarını süslüyor. Brera Bölgesi'ni özel kılan bir eser de 15. yüzyıldan beri bölgenin bir parçası olan Santa Maria del Carmine kilisesidir. Bölgenin tarihinin ise 10. Yüzyıla dek uzandığı söyleniyor.

Devamını Oku

Leonardo da Vinci Bilim ve Teknoloji Müzesi

Tam adı Leonardo di ser Piero da Vinci olan ünlü ressam ve mucit 15 Nisan 1452 tarihinde dünyaya geldi. İtalyan kökenli sanatçı Da Vinci, ünlü tabloları ve bilimsel çalışmaları ile tarihte adından en çok söz ettiren şahsiyetlerden biridir. Ünü sanat ve bilim insanının doğumunun 500. yılı şerefine açılan Leonardo da Vinci Bilim ve Teknoloji Müzesi, İtalya’nın moda başkenti Milano’da bulunuyor.

Devamını Oku

Como Gölü

Denizler, sahiller, şelaleler ve göller çeşitli estetik doğal güzelliklerdir. Çok farklı coğrafyalarda çok farklı şekillerde olabilen bu doğal güzellikler, görenler tarafından hayranlıkla karşılanır. Bu tür doğal güzelliklerinden bazıları zaman zaman diğerlerinin bir adım ötesine geçip adeta cennetten bir parça denebilecek kadar güzelliğe sahip olabilirler. İşte İtalya’nın moda başkenti Milano’da bulunan Como Gölü, bu niteliklere sahip eşsiz bir güzellik.

Devamını Oku

Guiseppe Meazza Stadyumu

Guiseppe Meazza Stadyumu iki dev Milano takımı AC Milan ve İnter'e ev sahipliği yapmaktadır. İnter cephesi stadı Guiseppe Meazza adıyla anarken Milan için ise bu futbol mabedinin adı San Siro. 80.000 kapasiteli bu stad, UEFA'nın stadyum kriterleri doğrultusunda 5 yıldızlı stadyumlar arasında yer alır. Guiseppe Meazza, futbol sevenlerin de sevmeyenlerin de Milano gezisi sırasında uğraması gereken muhteşem yerlerden birisi.

Devamını Oku

Sempione Parkı

Sempione Parkı, İtalya'nın Milano kentinde bulunan büyük ve bir o kadar ünlü bir şehir parkıdır. Hem şehir halkının hem de her yıl gelen milyonlarca turistin uğrak yerlerinden olan bu park, 1888 yılında kurulmuş ve 38.6 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Sforza Kalesi ve Barış Kemeri Sempione Parkı'yla komşu olan İtalya'nın bazı önemli eserleridir.

Devamını Oku

Anıtsal Mezarlık

Bir mezarlığın çok ötesinde bir yapı bilinen adıyla Monumental Cemetery olan Anıtsal Mezarlık, standart bir mezarlık olmayıp aynı zamanda bir açık hava müzesidir. Olağanüstü güzellikteki bu açık hava müzesine rehberli turlar düzenleniyor. Bir saat süren turlarda İngilizce ve İtalyanca hizmet veren rehber ziyaretçilere eşlik etmektedir. Mezarlığa Milano Centrale'den tek aktarma ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

La Ultima Cena (Son Akşam Yemeği)

Orijinal ismi La Ultima Cena olan bilinen adıyla Son Akşam Yemeği, 15. yüzyılda ünlü ressam ve bilim insan Leonardo da Vinci’nin Milano’da Duke Lodovico Sforza'nın isteğiyle yapmış olduğu eserdir. Dünyaca ünlü Son Akşam Yemeği tablosu, Hıristiyanlıktaki İsa Mesih’in Romalı askerler tarafından tutuklanmasından önceki gün yaşanan son akşam yemeği inanışına dayanır.

Devamını Oku

Piazza Gae Aulenti

Milano şehrinin plazalar bölümü olarak adlandırılan Piazza Gae Aulenti bölgesi, tarihi ve modern izleri bir arada barındıran Milano şehrinin daha çok modern yüzünü yansıtmaktadır. Çok ileri seviyede modern binalara göz atıldığından ve eski Milano sokakları ile karşılaştırıldığında ilk bakışta adeta uzaydaymış hissini verebiliyor. Milano’nun tarihi dokusuyla daha haşır neşir olan belli kesim için burası kesinlikle farklı bir dünya. Ancak bölgenin yerlisi olmayıp dışarıdan gelen turistler için bu bölge kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında.

Devamını Oku