Galleria Vittorio Emanuele II

Modanın kalbi sayılan Milano’da görülebilen dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Galleria Vittorio Emanuele II, Piazza del Duomo’da ihtişamlı Duomo Katedrali’nin çok yakınındadır. Adını, İtalya Krallığı’nın ilk kralı Vittorio Emanuele II’den almıştır. Milano'nun moda merkezi olmasında en önemli adreslerden biri olan Galleria Vittorio Emanuele II, Milano'yu özellikle alışveriş için ziyaret edenlerin mutlaka listesinde yer alıyor. 

Bu tarihi alışveriş merkezi çoğu zaman içerisindeki mağazalardan ziyade mimarisi ve ambiyansı ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Özelikle gece ışıklandırmasıyla göz kamaştıran galeriye Duomo Meydanı2ndan da bir giriş bulunuyor. Galleria Vittorio Emanuele II, 24 saat boyunca ziyaret edilebiliyor ancak bu durum mağazalar için geçerli değil. Mağazalar sabah 09.30-19.30 saatleri arasında çalışıyor.

1861 yılında ünlü mimar Giuseppe Mengoni tarafından tasarlanan bina, 1865-1877 yılları arasında yine Mengoni tarafından inşa edildi. Hac şeklinde tasarlanmış olan Galleria Vittorio Emanuele II’nin sekizgen şekilli merkezinde dört kıta (Asya, Avrupa, Afrika, Amerika) ile tarım, bilim, sanat ve endüstriyi temsil eden mozaikler yer almaktadır.

Yine aynı bölümde zeminde yer alan mozaiklerde özel bir arma dikkat çeker. İtalya Kraliyeti’nin üç başkentini temsil eden (Turin, Floransa, Roma) bu armayla ilgili bir de efsane vardır. İnanışa göre, Turin’i temsil eden boğanın testisleri üzerinde tek ayak üzerinde 3 kez dönüldüğünde şans sizden yana olmaktadır. Ancak bu inanışla birlikte tüm ziyaretçiler bunu denediğinden mozaiğin üzerindeki o bölümde bir çukur ve boşluk oluşmuştur.

Yapının tavanı da oldukça ilgi çekicidir. Camdan yapılmış bu kubbe tavan, o dönemde mimari açısından önemli bir yenilik olarak görülmüştür. Galerinin çatısı, Highline Galleria adıyla 2015 yılında ziyarete açılmış. Buraya çıkarak Milano'nun çok özel manzarasını seyre dalabilir, günbatımını ve Duomo Katedrali'ni fotoğraflayabilirsiniz. 

Bu önemli mimari özelliklerini bir kenara bıraktığımızda, alışveriş merkezinde harika bir alışveriş ambiyansı da mevcuttur. İçerisinde onlarca şık kafe ve lüks mağazalar yer almaktadır.