Navigli Bölgesi

Milano'nun kanallarıyla ünlü bölgesi Navigli, İtalya'nın sanat şehri Milano'da sanatın etkisini her sokakta hissettiriyor. Ayrıca yine hepsi birer sanat eseri denilebilecek otantik İtalyan lezzetleri ve dünya mutfağının da buluşma noktası Navigli. Konum olarak Navigli Milano Katedrali'nin güneybatısında kalıyor. Milano'nun bu küçük ama bir o kadar da estetik bölgesinde yapılacak birçok şey var.

Tekne turu, Navigli'de yapacaklarınız arasında ilk sırayı alabilir. 50 km'den uzun olan Navigli Grande kanalı, eskiden binaların yapımında kullanılan mermerlerin taşınmasında kullanılıyordu. Şimdi bu bölge göz alıcı butikler ve galerilerle bezenmiş olup dünyanın pek çok yerinden turisti kendine çekiyor. Büyük kanalda her saat başı gerçekleştirilen tekne turları ile bu kanalın ve çevresinin eşsiz güzelliğine şahit olmak mümkün.

Navigli Grande çevresinde yer alan bölge yemek kültürü açısından etkileyici bir bölgedir. Hem geleneksel Milano lezzetlerinin tadabildiğiniz bölgede dünya mutfağının çeşitli tadlarıyla da karşılaşabilirsiniz. Özellikle deniz ürünleri konusunda Navigli ustalaşmış bir yer. Enotecca da Gatto ve Belé Ristorante, bu bölgede gidebileceğiniz harika restoranlardan bazıları.

Milano ve İtalya kültürünü her anlamda yansıtan Navigli de hatrı sayılır derecede tarihi eser de bulunuyor. Bölgedeki bazilikalar bu anlamda tarihi silüet görevi üstlenip ziyaretçileri bekliyor. Di San Lorenzo, Sant Eustorgio ve Parco delle, Navigli'de ziyaret edebileceğiniz bazilikalar. Tarihi 4. yüzyılın başlarına dayanan di San Lorenzo, Sant Eustorgio ve 1930'da parka dönüştürülen Parco delle Navigli gezisini eşsiz kılan duraklar olacaktır. Bazilikalara girişlerin ücreti ise 5-10 Euro arasında değişiklik gösterir.

Milano tam anlamıyla bir sanat şehri. Avrupa'da modanın başkentlerinden biri kabul edilen Milano, aynı zamanda sanatın da zirve noktalarından. Milano'nun ufak şirin bölgesi Navigli de çok sayıda sanat galerisiyle bu anlamda geri kalmıyor. Yine alışveriş ve moda mefhumlarının da halkının verildiği Navigli'de çok sayıda vintage butik bulunuyor.

Navigli'de moda, sanat ve lezzet dolu bir günün sonunda yapılacak en iyi şey günün sonunda Navigli Grande'de manzarayı seyretmek olacaktır. Akşamın en güzel saatlerini Navigli Grande'de geçirirken bölgenin meşhur aperitivo evlerine uğrayarak lezzet dolu anlar yaşayabilirsiniz.

Adres:Alzaia Naviglio Grande20144 Milan

Yol tarifi: Duomo Meydanı’na vardığınızda buradan kalkan 3 numaralı tramvayları kullanarak Navigli Bölgesi’ne ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler:Bazilika Sant Eustorgio, Basilica di San Lorenzo, Sanat galerileri, vintage butikler, restoranlar…