Orijinal adı “Teatro alla Scala” olan ve tüm dünyada La Scala olarak anılan bu ihtişamlı opera evi, Milano’da kendi adını verdiği Piazza della Scala adlı meydanda yer alıyor. Tüm dünyada opera dinlemeyen kişilerin bile adını duyduğu bu yapının geçmişi, “Nuovo Regio Ducale Teatro alla Scala” adıyla 3 Ağustos 1778 tarihindeki resmi açılışa dayanıyor.

Öncesinde ise burada Teatro Regio Ducale yer alıyordu ancak 25 Şubat 1776’daki yangından sonra İmparatoriçe Maria Theresa’nın onayladığı yeni bir mimari plan ile yerine La Scala inşa edildi. 

La Scala’nın açılış gösterisi ise Antonio Salieri’nin “Europa riconosciuta” adlı eseriyle yapıldı. Bundan sonra günümüze kadar La Scala’da hem İtalyan hem de yurtdışından sanatçıların sahne adlığı binlerce opera gösterisi ve konser düzenlendi.

2.030 kişilik izleyici kapasitesine sahip bu ihtişamlı opera evi La Scala’nın kendine özgü prensipleri mevcuttur. Örneğin, sezonun 7 Aralık Aziz Ambrose gününde açılması gelenek haline gelmiştir. Yapılacak temsiller mutlaka gece yarısından önce bitecek şekilde ayarlanır. Uzun sürecek temsiller için başlangıç saati erkene alınır. Eser sahnelenmeye başladıktan sonra gelen izleyiciler bilet almış olsalar bile içeri alınmazlar.

La Scala sadece gösteri yapılan bir yer değildir. “Accademia Teatro alla Scala” adlı okulda sanatçılar da yetiştirilmektedir. Aynı zamanda La Scala Korosu, La Scala Balesi ve La Scala Orkestrası olmak üzere çalışmaları da yer almaktadır.

La Scala’da sahnenin dışında “Museo Teatrale alla Scala” adlı bir de müze bulunmaktadır. Müzede operanın tarihine ait izler taşıyan heykeller, resimler, kostümler ve belgeler sergilenmektedir. La Scala sadece gösteri yapılan bir yer değildir. “Accademia Teatro alla Scala” adlı okulda sanatçılar da yetiştirilmektedir. Aynı zamanda La Scala Korosu, La Scala Balesi ve La Scala Orkestrası olmak üzere çalışmaları da yer almaktadır.

La Scala’da sahnenin dışında “Museo Teatrale alla Scala” adlı bir de müze bulunmaktadır. Müzede operanın tarihine ait izler taşıyan heykeller, resimler, kostümler ve belgeler sergilenmektedir.